Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 17:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Rozmawiałem niedawno z pełnoletnia dziewczyną ,ktora chciałaby przyjąć chrzest.Nie bardzo wiedziałem jak trzeba się przygotowac do przyjęcia chrztu.Czy trzeba miec jakies zaswiadczenia o chodzeniu na religie,czy trzeba sie wykazac chocby odrobiną wiedzy o sakramentach.(Powiem tylko,ze jej mama zajmuje sie ezoteryką)Własnie.Co jest wymagane,zeby w wieku dorosłym przyjac sakrament chrztu.
I jeszcze jedno.Czy księża chrzczą czasami za darmo,to jest wazne,bo ona nie ma pieniedzy.


N maja 08, 2005 23:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
Witam

Ogólne zasady znajdziesz tutaj:
http://www.kkbids.episkopat.pl/dokument ... #etykieta2

Natomiast dobrze by było porozmawiać o szczegółach z proboszczem tej parafii w której miałaby przyjąć chrzest.
Brak pieniędzy nie powinien tu być żadną przeszkodą.


Pn maja 09, 2005 7:30
Zobacz profil
Post 
Elvira22 napisał(a):
WITAJCIE.
Mam pytanie do wszystkich ktorzy przeszli cos takiego jak ja lub tez maja znajomych lub kogos w rodzinie po takich"przejsciach".
Juz wyjasniam o co mi chodzi...
Mianowicie od ponad roku uczeszczam do KK(nie chcialabym mowic gdzie wczesniej uczeszczalam). Teraz zastanawiam sie jak bedzie wygladal moj chrzest,komunia i bierzmowanie-jako osoby doroslej...Interesuje mnie wszystko zwiazane z tym tematem dlatego jesli jestescie mi w stanie pomoc to bardzo prosze i z GORY DZIEKUJE... :)


zielona_mrowka napisał(a):
hmm... jeśli nie byłaś ochrzczona, to powinnaś się zgłosić do proboszcza najbliższej parafii, gdzie mieszkasz. On wszystko Ci wyjaśni, będziesz musiała najpierw przejść odpowiednie przygotowanie.

Natomiast jeśli byłaś ochrzczona, ale np odeszłaś od Kościoła, to sakramentu chrztu się nie powtarza, wtedy będziesz tylko uzupełniać te sakremanty, których nie przyjęłaś, oczywiście również tutaj jest potrzebne przygotowanie. W każdym razie wszystkie sytuacje najlepiej omówić z proboszczem parafii, na terenie której mieszkasz, z pewnością udzieli Ci wyczerpujących informacji i nie wygoni Cię :)

Pozdrawiam :)


TOMASZ32 napisał(a):
zielona mrówka ma rację, ja tylko dodam, że jesli czułabyś się skrępowana taką sytuacja przyjmowania sakramentu komunii (jeśli go nie przyjmowałaś wcześniej) czy bierzmowania (tutaj bierzmowania udziela juz biskup) wobec dużej liczby ludzi to warto o tym z proboszczem porozmawiać, z drugiej strony przyjmując wiarę katolicką w Chrystusa, nie powinnaś jej ukrywać, uważam że jest to bardzo dobry przykład dla innych,by się nie obawiali przyjmować tej wiary ze względu na wiek,bo to nie ma znaczenia, Chrystus przyjął chrzest gdy był juz dorosły, ważne jest dlaczego wiarę w Chrystusa przyjmujesz, czy robisz to z miłości do niego?

pozdrawiam i odwagi życzę



Z Tematu: viewtopic.php?p=96434#96434


Śr sie 24, 2005 23:08
Post 
Gosiaczek napisał(a):
Mam problem. Mój chłopak jest nieochrzczony. Od jakigos czasu muśli o przyjęciu tego sakramentu, ale zupełnie nie wie jak się za to zabrać :( Co trzeba zrobić gdy się chce przyjącchrzest - oczywiście już jako człowiek dorosły po skończeniu 18 lat. Jak długo może trwać przygotowanie?? Jak to właściwie jest??



Meg napisał(a):
Przykładowy tekst ze stron jednej parafii:


Cytuj:
CHRZEST OSÓB DOROSŁYCH W NASZEJ PARAFII
Osoby dorosłe mieszkające na terenie naszej parafii, które Duch Święty przez posługę Kościoła powołuje do życia według zasad Ewangelii mogą ubiegać się o przyjęcie chrztu w naszej wspólnocie parafialnej.


W tym celu powinny zgłosić się do kancelarii parafialnej.



Termin udzielania chrztu dorosłym
Chrzest osobom dorosłym udzielany jest głównie podczas obchodów Wigilii Paschalnej w Noc Zmartwychwstania Pańskiego.

W uzasadnionych przypadkach termin chrztu może być uzgodniony w innym czasie.

Przygotowanie do chrztu

Kandydat do chrztu musi odbyć specjalne przygotowanie do chrztu - okres katechumenatu.


Dzieci w wieku szkolnym od lat 7-miu powinny być przygotowywane pod kierunkiem swojego katechety szkolnego.


Przygotowanie osób dorosłych w naszej parafii odbywa się indywidualnie pod kierunkiem jednego z kapłanów.


Podczas katechumenatu kandydat poznaje prawdy wiary, obowiązki życia chrześcijańskiego, uczy się modlitwy, a także dojrzewa do prawdziwego żalu za grzechy.

Dokumenty wymagane przy chrzcie dorosłych
Kandydat do chrztu powinien złożyć w kancelarii następujące dokumenty:


- metrykę urodzenia z USC;


- zgodę Biskupa Ordynariusza na chrzest
/z prośbę o zgodę na chrzest osoby dorosłej występuje do Biskupa parafia po zakończeniu okresu przygotowań do chrztu/;


- w przypadku osób pełnoletnich konieczne jest zeznanie dwóch świadków potwierdzające stan cywilny kandydata do chrztu;

Chrzestny
Zgodnie ze starodawnym zwyczajem Kościoła człowiek dorosły nie może być dopuszczony do chrztu bez chrzestnego, wybranego ze wspólnoty chrześcijańskiej.


Ma on pomagać chrześniakowi, przynajmniej w ostatnich przygotowaniach do przyjęcia sakramentu, a po chrzcie dbać o jego wytrwanie w wierze i w chrześcijańskim życiu.

Chrzestny podczas udzielania chrztu: świadczy wobec wspólnoty Kościoła o wierze przyjmującego chrzest.

Chrzestny musi spełniać następujące wymagania:



mieć ukończone 16 lat;


być praktykującym katolikiem, który przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię;


prowadzić życie zgodne z wiarą /nie może to być osoba, która żyje w związku niesakramentalnym/;


przedstawić zaświadczenie wydane przez parafię miejsca zamieszkania, że może pełnić funkcję chrzestnego;
/osoby ochrzczone, należące do niekatolickiej wspólnoty chrześcijańskiej mogą pełnić jedynie funkcję świadka chrztu obok chrzestnego katolika/;

Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego
Ponieważ przyjęcie sakramentu chrztu gładzi wszystkie grzechy i otwiera dostęp do pełni życia sakramentalnego we wspólnocie Kościoła osoba dorosła zazwyczaj od razu otrzymuje wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: bezpośrednio po chrzcie udzielany jest sakrament bierzmowania oraz uczestniczy w Eucharystii przyjmując Komunię św.


Śr sie 31, 2005 22:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
Ja jeszcze dodam, ze jesli ksiądz w danej parafii odmówi udzielenia chrztu bez zapłaty za niego, to taka osoba, która pragnie przyjąć chrzest może zgłosic to do Biskupa lub prosic o udzielenie chrztu w innej parafii.
Ksiądz ma obowiązek uwzgledniac trudne sytuacje materialne wspólnoty chrześcijańskiej. Opłata za chrzest raczej nie jest obowiązkowa, nalezy do datku ofiarnego zgodnie z uznaniem danej osoby. To, ze w niektórych parafiach pobiera się opłaty za udzielenie chrztu jest błędem i wykroczeniem. Za sakramenty się nie płaci, chyba, że ktos zyczy sobie uroczysty chrzest czy ślub, to wtedy księża mogą zażyczyc sobie jakies opłaty (organista i inne sprawy organizacyjne). Także można spokojnie nie martwic się o finanse na chrzest. Ja jak nie miałem pieniedzy na chrzest to nic nie dałem i nikt mi nic nie powiedział ani słowem.
Nie każdego jest stać, a to jest dobrowolna ofiara.


Pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


Śr sie 31, 2005 23:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
To zalezy tez od tego czy ten chrzest jest potzrebny do innego sakramentu, czy jest dojrzalo decyzja w wyniku nawrocenia w doroslym wieku.
Jesli "tylko do innego sakramentu" to najlepiej dosc prosto i szybko sie przygotowac, majac nadzieje ze pozniej sie to uzupelni.
Natomiast jesli ktos sie nawraca w wieku doroslym bym polecam bardziej przygotowanie w jakiejs wspolnocie koscielnej. Np. w neokatechumenacie. Gdyz jest bardzo wazne by po przyjeciu chrztu mialo sie miejsce w Kosciele, ktore bedzie wspieralo w dalszym rozwoju.

Nie dlatego zeby to bylo lepsze od innych form dzialania Kosciola, ale dlatego ze czesto "zwykla" parafia nie jest przygotowana na przyjecie takiej osoby, z jej watpliwosciami, trudnosciami, a czesto tez z ich bardzo wysokimi wymaganiami do innych w Kosciele.
Jest to czesto problem na zachodzie gdzie ludzie czesto chce przyjac chrzest w wieku doroslym, albo wejsc do pelnej jednosc z Kosciolem, ale pozniej po kilku miesiacach odchodza, gdyz nie znajduja w Kosciele tego czego szukali, lub tego co im sie zdawalo ze znajda.
Natomiast w neokatechumenacie stara sie odkryc wartosc chrztu w zyciu kazdego czlowieka. Gdzie lepiej mozna wiec sie przygotowac do przyjecia chrztu, niz tam gdzie cala wspolnota probuje dostrzec owoce chrztu we wlasnym zyciu. I ktorego struktura opiera sie na odkrywaniu poszczegolnych etapow Chrztu Sw?


Cz wrz 01, 2005 18:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 28, 2011 21:05
Posty: 1
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Witam serdecznie,
Bardzo chcialabym prosic o pomoc. Moja sytuacja wyglada nastepujaco;
Wraz z narzeczonym chcemy sie w nastepnym roku pobrac. Marzymy wspolnie o slubie koscielnym.Jednakze...
Narzeczony jest obcokrajowcem-Wlochem, ktory nie jest ochrzczony(jego rodzice sa dwuwyznaniowi i zdecydowali, ze kiedy ich syn dorosnie, sam podejmie decyzje).
Moj narzeczony od zawsze czul sie katolikiem(uczeszczal nawet do katolickiego liceum).Bardzo pragnie zostac ochrzczony!
Wlasnie wrocil ze spotkania z proboszczem z parafii, ktora znajduej sie w naszej miejscowosci.
Proboszcz byl bardzo sceptycznie nastawiony do calej sytuacji, stweirdzil,ze najlepiej bedzie wziac slub mieszany w kosciele(jesli mi tak bardzo zalezy na tym sakramencie) i ze na pewno moj narzeczony "nie zdazy" ze chrztem i bierzmowaniem do naszego wesela(wesele planujemy na lato 2012).
Bardzo prosze o pomoc!Moze ktos moze doradzic mi cos, co nalezy robic? Naprawde bardzo nam zalezy na tym slubie( moj narzeczony stwierdzil, ze chce przysiegac mi takze przed Bogiem, nie tylko urzednikiem).
Wiem, ze przed przyjeciem sakramentow, narzeczony musi odbyc tzw nauki, jednak czy one trwaja 2 lata?
Bardzo prosze o pomoc!


Pn lut 28, 2011 21:30
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Myślę, że nie będzie problemu.
Być może nawet w te święta, by to się udało. Jeśli nie, to rok jest to i tak długi czas na katechumenat w polskich warunkach.

Spokojnie powinno się udać.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lut 28, 2011 22:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 21, 2011 20:27
Posty: 6
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Witam :)
końcem maja 2011 zamierzamy z narzeczonym wziąć ślub- mamy już salę zamówioną. Tylko jedno z nas nie miało chrztu ani bierzmowania. Wątpie żebyśmy zdążyli z przyjęciem sakramentu w te święta. Troszeczkę czytałam na ten temat, i wynika z tego że będziemy musieli czekać do następnych świąt, tylko że wtedy nie wyrobimy się z przygotowaniami do ślubu. Wiem ze w uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zwyczaju udzielania sakramentów w czasie Wigilii Paschalnej, czy nasz do takich należy? Czy mogło by tutaj wchodzić w grę oddzielne przyjęcie sakramentów? Jak będzie wyglądało przyjęcie tych sakramentów w innym czasie? Ps. Czy możecie nam polecić jakąs książkę, z której moznaby się juz przygotowywać do przyjęcia sakramentów? Boimy się że nie wyrobimy się z czasem :)


Pn mar 21, 2011 20:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Znaczy... skoro najpierw postaraliście się o salę, a TERAZ (dwa miesiące przed ślubem...!) zaczęliście myślec o chrzcie... to może po prostu to z Was, które jest nieochrzczone, wejdzie w związek małżeński jako nieochrzczone? Bo to nie do końca poważnie wygląda, to "wyrabianie się" z powodu sali.


Pn mar 21, 2011 20:51
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
lika napisał(a):
Wiem ze w uzasadnionych wypadkach można odstąpić od zwyczaju udzielania sakramentów w czasie Wigilii Paschalnej,
czy nasz do takich należy?
Każdy przypadek do takich należy,
bo jak sama napisałaś - jest to historyczny zwyczaj, a nie bezwzględny wymóg i reguła.
lika napisał(a):
Czy mogło by tutaj wchodzić w grę oddzielne przyjęcie sakramentów?
A dlaczego te sakramenty miałyby zostać przyjmowane oddzielnie,
czyli najpierw chrzest, a dopiero za jakiś czas bierzmowanie?
Przecież chrzest w wieku dorosłym wymaga podobnego przygotowania jak przed przyjęciem bierzmowania.
"Zakres materiału" dla dorosłego jest wtedy identyczny.
lika napisał(a):
Jak będzie wyglądało przyjęcie tych sakramentów w innym czasie?
Będzie to wyglądało tak samo.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn mar 21, 2011 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 21, 2011 20:27
Posty: 6
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Przepraszam miałam na mysli maj 2012 :)


Pn mar 21, 2011 21:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 06, 2010 16:30
Posty: 418
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
A to co innego ;-). Niemniej oczywiście tak czy tak się warto zastanowic nad intencją przyjęcia chrztu - na ile ona jest autentyczna, a na ile idzie o "manie" kompletu sakramentów.
Dorosłych chrzci się i bierzmuje jednocześnie, nie ma różnicy. Przy czym w uzasadnionych przypadkach biskup może delegowac stójkowego prezbitera do bierzmowania, tak że celebracja wielce odświętna i unikalna byc to nie musi.


Pn mar 21, 2011 21:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
BlankaA napisał(a):
tak czy tak się warto zastanowic nad intencją przyjęcia chrztu - na ile ona jest autentyczna,
a na ile idzie o "manie" kompletu sakramentów.
Przecież nie o zbieranie sakramentów chodzi, ale o ślub w pełni katolicki a nie dla par mieszanych.
No a chrzest jest bramą (pierwszym ze) wszystkich sakramentów.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn mar 21, 2011 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 21, 2011 20:27
Posty: 6
Post Re: Chrzest ( i inne sakramenty ) dorosłych
Rozumiem :-) Tylko chciałabym wiedzieć ile takie przygotowania mogą trwać, bo na sześc miesięcy przed ślubem trzeba by było w Kościele postarać się o termin, a wiadomo że musimy wtedy złożyć wszystkie dokumenty.
I ponawiam pytanie, czy ktos może mi podać tytuł jakiejś książki z której możnaby się było juz zacząc przygotowywać?
Aha i mam pytanie jeszcze jedno. Przeczytałam w internecie, że bierzmowania dla osób dorosłych odbywają się w Katowicach w Katedrze Chrystusa Króla. Czy w czasie takiej uroczystości są udzielane róniez pozostałe sakramenty? Czy tez one są organizowane tylko dla osób które przyjęły już pozostałe sakramenty?
Ostatnie pytanie, czy istnieje możliwość przyjęcia tych sakramentów w tygodniu- mam na myśli w innym dniu niż niedziela.


Pn mar 21, 2011 22:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL