Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 odmowa zapowiedzi 
Autor Wiadomość
Post Re: odmowa zapowiedzi
Helenka napisał(a):
Alus napisał(a):
Nie jest normą prawdą, ale postrzeganie też nie jest jednoznaczne - jeśli nie chcemy włączać sie w życie Kościoła, na jego elementarnym, parafialnym poziomie, to po cóż nam sakramenty święte, kościelny pogrzeb i inne posługi duchowe? Czyżby tylko po to, że dobrze wypaść w oczach rodziny i znajomych?
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZD ... c_kol.html

Wybacz Alus, ale to już jest zaglądanie w sumienia ludzi. Od tego (sumienia) jest sakrament pokuty i pojednania i odpowiednia praktyka duszpasterska. Jest to też sumienie kapłana odmawiającego udzielenia zapowiedzi, który to staje się sędzią w sprawie swojego subiektywnego odczucia. W zalinkowanym artykule jest mowa o sakramentach, a powtarzam: zapowiedzi nie są sakramentem.
A potem zdziwko, że tylu zyje bez sakramentalnego małżeństwa, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie albo odchodzi od Kościoła, bo ksiądz kładzie kłody pod nogi. A może warto pokusić się o duszpasterstwo w takim przypadku, zamiast kategorycznego "nie".

Zapowiedzi nie są sakramentem, ale są potwierdzeniem praktykowania wiary, co jest wymagane do sakramentu małżeństwa.
I na tym mogą bazować poszczególni kapłani.
A ludzie dla odmiany praktykują zasadę - płacę to i należy mi się (nie odnoszę tego konkretnie do autorki wątku).
Zaniechania z obu stron, skutkuje u ogromnej części ludzi traktowaniem Kościoła w kategoriach punktu usług.


N maja 22, 2016 9:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: odmowa zapowiedzi
evita_29 napisał(a):
Witam. Proszę o informację czy mam szansę wziąć ślub.
Dziś ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi z powodu nie przyjmowania od kilku lat kolędy.
Ślub ma się odbyć w parafii narzeczonego, tam wszystko jest już załatwione. Zostaje kwestia moich zapowiedzi. Ksiądz, który odmówił nie był proboszczem mojej parafii. Spróbuję pójść do Proboszcza. Czy ksiądz w ogóle może odmówić wygłoszenia zapowiedzi z uwagi na nie przyjmowanie kolędy?


Z niektórymi ludźmi, to już sie całkowicie, porobiło!
Najpierw ktoś sie wypina na kościół, a później idzie do księdza, bo mu sie w kościele ślubu zachciało!
Gdzie tu jakikolwiek sens?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N maja 22, 2016 12:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: odmowa zapowiedzi
Robek napisał(a):
evita_29 napisał(a):
Witam. Proszę o informację czy mam szansę wziąć ślub.
Dziś ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi z powodu nie przyjmowania od kilku lat kolędy.
Ślub ma się odbyć w parafii narzeczonego, tam wszystko jest już załatwione. Zostaje kwestia moich zapowiedzi. Ksiądz, który odmówił nie był proboszczem mojej parafii. Spróbuję pójść do Proboszcza. Czy ksiądz w ogóle może odmówić wygłoszenia zapowiedzi z uwagi na nie przyjmowanie kolędy?


Z niektórymi ludźmi, to już sie całkowicie, porobiło!
Najpierw ktoś sie wypina na kościół, a później idzie do księdza, bo mu sie w kościele ślubu zachciało!
Gdzie tu jakikolwiek sens?

Powiem, że dziecku też się zachciało i nawet powiedziało to głośno ,ale zaraz potem mama zabrała go do domu... :x
Nic nie mam do autorki, chociaż nie odpowiedziała na moje pytanie i ogólnie przestała na temat pisać, natychmiast po tym, jak założyła watek, co ogólnie nie ma sensu, bo czy warto kupować kałacha jeżeli ma się zamiar zabić muchę? :lol:

Powodów jest co najmniej, co najmniej ( 2x) kilka:
1. biała suknia ładniej wygląda w kościele niż w urzędzie,
2. rodzina by chciała "kościelny"- mamusie, ciocie, babcie,
3. w kościele jest bardziej magicznie i uroczyście,
4. ślub kościelny, zdaniem niektórych, daje gwarancje trwałości związku ?
5. nie byliśmy dotąd wierzący, ale odtąd będziemy, dlatego w kościele bierzemy ślub.
:olaboga:


Pt maja 27, 2016 15:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: odmowa zapowiedzi
viewtopic.php?f=23&t=32733&start=0
Taki powód też jest możliwy


Pt maja 27, 2016 15:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL