Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 11:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Chrzestny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Po smierci patryjarchy w helikopterze slyszalem w kilku kosciolach katolickich modlitwa za jego dusze szczegolnie przy modlitwie wiernych, ale tez kilka razy w miejscu podanym przez Agniulke, gdy sie modli za konkretna osobe.

Nie rozumiem tylko 15 biskupow prawoslawnych? To tylko wymienia sie tych z Kosciola rosyjskiego? Przeciez biskupow prawoslawnych jest duzo wiecej, chyba ze mi sie cos myli.

Tak na marginesie czy sa jakies biblijne lub patrystyczne podstawy do wszystkich tych rodzajow chlebow, uzywanych w czasie Liturgii?


Pt maja 27, 2005 0:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
wiking napisał(a):
Po smierci patryjarchy w helikopterze slyszalem w kilku kosciolach katolickich modlitwa za jego dusze szczegolnie przy modlitwie wiernych, ale tez kilka razy w miejscu podanym przez Agniulke, gdy sie modli za konkretna osobe.


To bardzo cieszy:)

Cytuj:
Nie rozumiem tylko 15 biskupow prawoslawnych? To tylko wymienia sie tych z Kosciola rosyjskiego? Przeciez biskupow prawoslawnych jest duzo wiecej, chyba ze mi sie cos myli.


Trochę nie dokładnie się wyraziłem. Kiedy każdy zwierzchnik odprawia liturgię odczytuje modlitwy za innych przedstawicieli (tak jak on) Kościoła Prawosławnego na świecie (no bo niby ma odczytywać siebie i swoich bp wikriuszy? :) ). Fundamentalna zasada Prawosławia, czyli jest autokefaliczność zakłada, że mamy obecnie 15 Kościołów Prawosławnych - Lokalnych na świecie, które składają się na jeden Kościół Chrystusowy.
Z Rosji jest wymieniany tylko Aleksy II[/quote]

Cytuj:
Tak na marginesie czy sa jakies biblijne lub patrystyczne podstawy do wszystkich tych rodzajow chlebow, uzywanych w czasie Liturgii?


Nie bardzo rozumiem. Wszystkie rodzaje chleba? Chyba jest tylko jeden rodzaj...


Pt maja 27, 2005 7:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
didymos napisał(a):
Wiem jedynie że za zmarłych wyjmuje się cząsteczki z 5-ej prosfory (hostii),

Cytuj:
Nie bardzo rozumiem. Wszystkie rodzaje chleba? Chyba jest tylko jeden rodzaj...


[/quote]


Pt maja 27, 2005 10:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
wiking napisał(a):
didymos napisał(a):
Wiem jedynie że za zmarłych wyjmuje się cząsteczki z 5-ej prosfory (hostii),

Cytuj:
Nie bardzo rozumiem. Wszystkie rodzaje chleba? Chyba jest tylko jeden rodzaj...


[/quote]

Chleb jest jeden - prosfora, w liczbie 5 sztuk (to bodajże symbol rozmnożenia pokarmów przez Chrystusa).

Spróbuję wyjaśnić opisując trochę ten fragment Liturgii Św. Czynności które wyżej opisywałem odbywają się podczas proskomidii - pierwszej części liturgii świętej w Kościołach wschodnich. Ta część mocno związana jest z tradycją judeo-chrześcijańską, w której to wierni przed nabożeństwem przynosili chleb na poświęcenie i "ucztę miłości" - agapę. Chrześcijanie przynoszą chleb i wino podtrzebne do Eucharystii (Pryczastije w scs.) Odbywa się to wszystko w zasadzie przed liturgią właściwą. Można to zaobserwować kiedy np. przyjdzie się do świątyni pół godziny przed początkiem nabożeństwa. Wtedy to kapłan (prezbiter) staje przed zamkniętymi Królewskimi Wrotami i czyta modlitwe tzw. "wejściowe" (wchodnyje - scs.). Psalmista czyta 3-ci i 6-ty czas (czyli tzw. godzinki cyklu dziennego; 3-ci czas na pamiątkę zesłania łaski Ducha Św na apostołów, 6-ty ku upamiętnieniu cierpień i ukrzyżowania Chrystusa). Wierni w tym czasie się schodzą na nabożeństwo, kupują ofiarne świecie i przynoszą specjalne książeczki "pomianniki" (scs) z imionami żywych i umarłych. Kapłan po tym podchodzi do stołu ofiarnego (na nim konsekruje się Ciało i Krew) i błogosławi początek proskomidii. Na stole ofiarnym (żertwiennik - scs) leżą przygotowane 5 chlebów - prosfory (pros - do, fero - niosę), czyli odpowiednik rzymskiej hostii. Z tym że są to pszeniczne, kwaśne (drożdżowe) bułeczki. Chyba nie muszę ich dokładnie opisywać? ;) Dodam tylko że na górnej częśći mają odciśnięte na ramieniach małego krzyża greckiego odpowiednio IS - ChR (Chrystus) i NI - KA (zwycięstwo).
Zaczyna się celebracja. Kapłan bierze pierwszą prosforę i dzidą (kopije - scs) czyni 3-krotnie znak krzyża i wypowiada modlitwę, później nacina prosforę odpowiednio z prawej, lewej strony, z góry i z dołu wypowiadając słowa z Izajasza 53, 7-8. Przy ostatnich słowach kapłan wyjmuje z prosfory sześcian, kładzie na diskos (patena), obraca pieczątką na dół i nacina na kształt krzyża, modląc się dalej. Z każdej prosfory wyjmuje cząsteczki tak jak to wcześniej opisałem. Leżące na diskosie cząsteczki oznaczają Baranka Bożego (Agniec - scs) i symbolizują Zbawiciela otoczonego przez cały Kościół złożony z ludzi żywych i umarłych.
Po przygotowaniu Św. Darów kapłan błogosławi przyniesioną kadzielnicę z kadzidłem. Bierze gwiazdę (zwiezdica - scs; są to dwa metalowe zagięte łuki połączone na krzyż i stawiane na diskosie nad Chlebem Eucharystycznym, jest nieodzowna aby pokrowce nie dotykały wyjętych z prosfor cząsteczek, symbolizuje gwiazdę betlejemską) okadza ją i stawia na diskosie mówiąc modlitwę. Potem okadza pokrowiec i nakrywa diskos. Tak przygotowane dary kapłan kadzi i modli się, aby "Bóg przyjął je, wejrzał na ludzi składających je i na tych za kogo zostały złożone oraz aby zachował również bez skazy kapłana sprawującego św. Sakrament."
Proskomidia odbywa się przy zamkniętych Królewskich Wrotach i odprawiana w ciszy - symbolizuje narodzenie i ukryte życie Jezusa Chrystusa. Na zakończenie proskomidii kapłan odsłania zasłonę z carskich wrotach i kadzi ołtarz, ikonostas i cały kościół. Wtedy rozpoczyna się druga (właściwa) część liturgii - lit. katechumenów inaczej Misterium Słowa, czyli ogólna dla wszystkich, przygotowywujących się do chrztu, a także odłączonych od Eucharystii za grzechy.

Mam nadzieję że wyjaśniłem ten nieznany mi w zasadzie moment liturgii (tylko prezbitrzy i diakoni w nim uczestniczą), jednym słowem taka jest teoria ;)


Pt maja 27, 2005 11:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
i potem w czasie Liturgii wlasciwej sa koncekrowane wszystkie 5 chleby?


Pt maja 27, 2005 14:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
wiking napisał(a):
i potem w czasie Liturgii wlasciwej sa koncekrowane wszystkie 5 chleby?



Czšsteczki z pięciu chlebów (prosfor) sš wkładane do kielicha wraz z winem, co stanowi Eucharystię Œw. Co się dzieje z "resztš" prosfory, która pozostaje po wycięciu - tego po prostu nie wiem. Może Nektariusz coœ przybliży.


Pt maja 27, 2005 20:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 23, 2004 16:10
Posty: 552
Post 
Pozwolę sobie uzupełnić wypowiedź didymosa :) Didymos opisał, co się dzieje w trakcie pierwszej cześć Boskiej Liturgii, którą nazywamy proskomidią (od greckich słów proskomizo - przynoszę). Proskomidia nie dokonuje się na głównym ołtarzu (prestole) lecz na małym stoliku (cs. żertwiennik) stojącym zazwyczaj w lewym rogu prezbiterium. Tak przygotowane Święte Dary pozostają tam aż do momentu Pieśni Cherubinów (cs. Iże Chieruwimy). W jej trakcie, Święte Dary, w uroczystej procesji (Wielkie Wejście), co symbolizuje drogę Zbawiciela na Golgotę, są przenoszone na ołtarz (prestoł). W trakcie Kanonu Eucharystycznego,mocą Ducha Świętego, następuje przemiana chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Tutaj chciałbym zaznaczyć, iż w prawosławiu nie funkcjonuje pojęcie przeistoczenia, które jest charakterystyczne dla teologii rzymskokatolickiej. Prawosławni używają terminu - przemiana (po grecku - metabole). Termin "przeistoczenie" stara się wytłumaczyć w jaki sposób do tejże przemiany dochodzi (zmienia się istota, pozostają przypadłości). Natomiast prawosławni starają się uniknąć takiego tłumaczenia, więc mówią po prostu o przemianie.

Jeśli chodzi o resztę prosfor, które nie zostały użyte do Eucharystii, a które po proskomidii, pozostają na żertwienniku, to są one krojone na małe cząsteczki i rozdawane na koniec nabożeństwa wszystkim wiernym jako antidor (z greki - zamiast daru).

_________________
http://www.ksiega-starcow.blogspot.com
http://www.orthphoto.net


Pt maja 27, 2005 22:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL