Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 8:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Kosciol Wschodu, Kosciol Zachodu - teologia prymatu... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
dlatego podając inne argumenty (cytaty z Pisma Świętego) staram się wzbogacić swoją argumentację

No niestety jak do tej pory twoje argumenty z Pisma Świętego niczego nie dowodzą... Pokazałam ci wyraźnie że Jezus mówi "ty" i mówi "na tej skale" co odnosi się do poprzedniego użycia tego słowa w zdaniu - patrz przykład z jabłkiem... Cytat sam w sobie dopuszcza conajmniej dwie interpretacji, jednakowoż katolicka bardziej odpowiada strukturze zdania skierowanego DO PIOTRA.
Cytuj:
nie możesz przyjąć jako dogmat nieomylności i prymatu papieża, jeżeli przynajmniej część (nawet znaczna) była temu przeciwna

Co za tym idzie nie mogę również uznać dogmatu o Jezusie współistotnym Ojcu, skoro porażająca większość biskupów wcześniej uznała subordynacjonizm Ariusza. Nagle wszyscy się nawrócili na Niceę? Czy w Nicei przegłosowano jednogłośnie wszystko? Z pomocą cesarza owszem... Ale o ile wiem to dojście do tej jednomyślności trochę zajęło...
Cytuj:
Dogmatykę sankcjonuje Tradycja św. (w tym Sobory Powszechne

Owszem. Ale wszystkie, a nie te które akurat wy sobie upatrzyliście uznawać z wykluczeniem pozostałych.
Poza tym rozumienie Objawienia w Kościele się rozwija, mimo że samo Objawienie jest zamknięte wraz z Osobą Jezusa. Jeżeli szukasz uzasadnienia dogmatów maryjnych, możesz sięgnąć do dokumentów ogłaszających te dogmaty i znaleźć przesłanki płynące zarówno z Pisma Świętego jak i z 2000-letniej Tradycji Świętej

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
Agniulka napisał(a):
Byli w Kościele Ojcowie którzy głosili, ze narządy płciowe otrzymaliśmy po grzechu pierworodnym...

A którzy? Bo na przykład większość greckich Ojców Kościoła kwestionowała istnienie grzechu pierworodnego. Mówili jedynie o skutkach grzechu Adama i Ewy :) pzdr

Bardzo przepraszam za nieścisłe wyrażenie :) Waszym językiem mówiąc "że narządy płciowe otrzymaliśmy po grzechu Adama i Ewy"
Jak znajdę konkretne cytaty przywoływane przez Galadrielę na Forum Katolika to ci przytoczę. W każdym razie ona tam wtedy przyznała, że tych fragmentów nie bierze się aż tak na serio w dzisiejszej teologii prawosławnej...

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 14:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Agniulka napisał(a):

Wracając do zdania z Ewangelii...
Didymos cytuje je (o dziwo) w rozwiniętej formie :)
"Ty jesteś Piotr (czyli Skała) i na tej Skale zbuduję mój Kościół"
Żeby potraktować sprawę bezstronnie zróbmy sobie inne zdanie na tym samym schemacie:
To jest owoc jabłoni (czyli jabłko) i to jabłko zamierzam zjeść
Gdyby ktoś mimo tego powtórzenia i wyraźnego zaimka wskazującego "TO jabłko" zaczął twierdzić że zamierzam zjeść zupełnie inne jabłko niż pokazujęna początku zdania, to byście go raczej wyśmiali.
Jednak taką analizę analogicznie zbudowanego zdania z Ewangelii uważacie nie tylko za słuszną ale za jedyną słuszną :hmmm:



ja proponuję tak:

"Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Ty jesteś Petrus (czyli ten któremu wiara we mnie została dana od Ojca) i na tej Wierze zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."

Chrystus przewrotnie nazwał Szymona kamieniem. Gdyby go nie nazwał przewrotnie to "chyba byście go wyśmiali"? To wielka metafora. Bezpośrednie nawiązanie do opoki-kamienia wprost z Księgi Izajasza wskazuje na fundament, na coś najważniejszego. Tym został obdarzony Piotr w imieniu uczniów. Bo tak jak na pytanie ogólne odpowiedział sam Piotr, tak Chrystus odpowiedział jemu, odpowiadając jednocześnie wszystkim. Gdyby tyczyło się to jedynie Piotra, możnaby postawić sugestię że bramy piekielne przemogłyby jednak pozostałych apostołów. Wierzysz w to?


Śr maja 25, 2005 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Gdyby tyczyło się to jedynie Piotra, możnaby postawić sugestię że bramy piekielne przemogłyby jednak pozostałych apostołów.


No niezupełnie - bo bramy piekielne miały nie przemóc zbudowanego na Skale Kościoła, wg wszelkich reguł gramatyki...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr maja 25, 2005 16:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Agniulka napisał(a):
No rzeczywiście... Nie była dla nich "ważna" z prostego powodu... Ani Marek ani Łukasz jak wiesz nie byli Apostołami.
Pierwsza historycznie (choć druga w Kanonie) jest Ewangelia Marka, który większość czasu spędził towarzysząc w podróżach św. Pawłowi.
Analogicznie późniejszy zdecydowanie św. Łukasz, który korzystał oprócz Ewangelii Marka także z innego źródła oznaczonego przez badaczy Q, którego co prawda nie odnaleziono, ale z którego czerpanie jest wspólne Łukaszowi i Mateuszowi. Oprócz tego Łukasz korzystał także z źródeł własnych.
I Mateusz korzystał z własnych wspomnień, bo jak chyba wiesz, był Apostołem. Stąd właśnie najdłuższa Ewangelia Mateusza, który wprowadził najwięcej szczegółów zapamiętanych z własnego doświadczenia.
Uprzedzając twoje ewentualne zarzuty że Mateusza jest niby starsza. Byłoby to nielogiczne. Marek nie miałby najmniejszego powodu do streszczania i omijania wielu rzeczy wspomnianych przez Mateusza.


Ok. Nie streszczali. A fragmentu z Mt 5,32 czy Mt 19,9 ? Dlaczego to pominęli?
"A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa".
"A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo"

Nie wiem czy wiesz ale pogrubiony fragment jest traktowany w środowisku rabbinistycznym jako żydowska glossa. I co? KrK zupełnie ignoruje ten fragment opierając się w zupełności na Ewangeliach Marka i Łukasza (Mk 10,2-12 i Łk 16,18 ), i nie zezwala na rozwody w przypadku cudzołóstwa. Więc tu można ignorować a w Mt 16,18 już nie?

Cytuj:
Podaj mi dokładny cytat z konkretnego Ojca w którym on WYRAŹNIE ZAPRZECZA prymatowi.


Św. Jan Złotousty (Chryzostom), 53 homilia:
"Na tej opoce zbuduję Kościół mój - to znaczy na wyznaniu wiary."
bł. Augustyn w 2 traktacie o I liście Jana:
"Co oznaczają słowa: na tej opoce zbuduję Mój Kościół?. Oznaczają one: na tej wierze, na słowach: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego."

Cytuj:
A czy wy uważacie za wiążące słowa św. Jana Chryzostoma: "Kobiety są przeznaczone głównie do zaspokajania żądzy mężczyzn" ?
Z św. Ambrożego "Kobieta powinna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga" ?
Z Klemensa Aleksandryjskiego: "U kobiety sama świadomość jej stnienia powinna wywoływać wstyd" ?
Wybacz, że akurat te kobiece teksty podaję, akurat te miałam pod ręką... Ale są one również bardzo konkretnie teologiczne. Mimo słów Ambrożego KK uczy że zarówno mężczyzna jak i kobieta zostali stworzeni na obraz i podobieństwo Boga... Czy mam rozumieć, że Prawosławie uczy inaczej ??


Zgadnij kto to napisał:
"Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety, a głową Chrystusa - Bóg. Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę. Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę! Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny. To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny."

I Twój i mój cytat potwierdzają to że oboje zostali stworzeni na obraz i podobieństwo. Inną kwestią pozostaje rola kobiety w społeczeństwie i Kościele :) Prawosławie uczy identycznie w tym punkcie co KrK



A teraz pytanie do Ciebie. Dlaczego Paweł wysłał list do Rzymian? Czy dlatego że Piotr nieudolnie prowadził swą misję, czy dlatego że go tam nie było? Jak "książe apostołów" mógł pozwolić Pawłowi na taką niesubordynację?

Rz 15,20

"A poczytywałem sobie za punkt honoru głosić Ewangelię jedynie tam, gdzie imię Chrystusa było jeszcze nie znane, by nie budować na fundamencie położonym przez kogo innego"


Śr maja 25, 2005 16:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Agniulka napisał(a):
didymos napisał(a):
dlatego podając inne argumenty (cytaty z Pisma Świętego) staram się wzbogacić swoją argumentację

No niestety jak do tej pory twoje argumenty z Pisma Świętego niczego nie dowodzą... Pokazałam ci wyraźnie że Jezus mówi "ty" i mówi "na tej skale" co odnosi się do poprzedniego użycia tego słowa w zdaniu - patrz przykład z jabłkiem... Cytat sam w sobie dopuszcza conajmniej dwie interpretacji, jednakowoż katolicka bardziej odpowiada strukturze zdania skierowanego DO PIOTRA.


Sugerujesz że Chrystus miał coś z oczami nie tak i widział dwóch Piotrów pytając "Za kogo mnie macie"? :D

Cytuj:
Co za tym idzie nie mogę również uznać dogmatu o Jezusie współistotnym Ojcu, skoro porażająca większość biskupów wcześniej uznała subordynacjonizm Ariusza. Nagle wszyscy się nawrócili na Niceę? Czy w Nicei przegłosowano jednogłośnie wszystko? Z pomocą cesarza owszem... Ale o ile wiem to dojście do tej jednomyślności trochę zajęło...


Ariusz wraz ze swoimi biskupami zostali ekskomunikowani, a wszystkie nauki cofnięto. I co w tym złego że się mylili i się poprawili? Arianizm został ostatecznie potępiony wraz ze swoimi konsekwencjami

Cytuj:
Owszem. Ale wszystkie, a nie te które akurat wy sobie upatrzyliście uznawać z wykluczeniem pozostałych.
Poza tym rozumienie Objawienia w Kościele się rozwija, mimo że samo Objawienie jest zamknięte wraz z Osobą Jezusa. Jeżeli szukasz uzasadnienia dogmatów maryjnych, możesz sięgnąć do dokumentów ogłaszających te dogmaty i znaleźć przesłanki płynące zarówno z Pisma Świętego jak i z 2000-letniej Tradycji Świętej


Osoby Maryi nie było w obrzędowości liturgicznej do V w. O czym to świadczy? Że nie modlono się do niej? Że nie była postrzegana za świętą? Pewnie że Kościół się rozwija i dojrzewa. W moim przekonaniu dojrzał w 787 r. i do dogmatyki nic nie należało dodawać, KK myślał inaczej.


Śr maja 25, 2005 16:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
"Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Ty jesteś Petrus (czyli ten któremu wiara we mnie została dana od Ojca) i na tej Wierze zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."

To jest twoja interpretacja. Niemniej słowa "wiara" w tamtym zdaniu nie ma. Więc jest to raczej NADinterpretacja. Nie widzę najmniejszego związku semantycznego między "Petros" a "ten któremu została dana wiara". Wybacz ale to się kompletnie nie trzyma językowo

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 18:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
Ok. Nie streszczali. A fragmentu z Mt 5,32 czy Mt 19,9 ? Dlaczego to pominęli?

Dotarło w ogóle co pisałam?
Nikt nic nie pominął. Pierwotną Ewangelią jest Markowa. Miał takie źródła jakie miał. Pozostali mieli dojście do innych źródeł dlatego dodali coś do tego. Na czele z Mateuszem, który miał bezpośrednio własne info.

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
Nie wiem czy wiesz ale pogrubiony fragment jest traktowany w środowisku rabbinistycznym jako żydowska glossa. I co? KrK zupełnie ignoruje ten fragment opierając się w zupełności na Ewangeliach Marka i Łukasza (Mk 10,2-12 i Łk 16,18 ), i nie zezwala na rozwody w przypadku cudzołóstwa. Więc tu można ignorować a w Mt 16,18 już nie?

No to proponuję trochę rozejrzeć się po Starym Testamencie. Nierząd jest czym innym niż cudzołóstwo.
Cytuj:
Cytuj:
"Kobieta powinna zasłaniać oblicze, bowiem nie zostało ono stworzone na obraz Boga" ?
"Chciałbym, żebyście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, mężczyzna zaś jest głową kobiety..." I Twój i mój cytat potwierdzają to że oboje zostali stworzeni na obraz i podobieństwo

He ??
Nie wiem, jak czytasz ale mój cytat ZAPRZECZA jakoby została stworzona na obraz i podobieństwo
Cytuj:
A teraz pytanie do Ciebie. Dlaczego Paweł wysłał list do Rzymian? Czy dlatego że Piotr nieudolnie prowadził swą misję, czy dlatego że go tam nie było? Jak "książe apostołów" mógł pozwolić Pawłowi na taką niesubordynację?

A z prostej przyczyny :D List pochodzi z mniej więcej 58 roku. Pewne źródła na temat obecności św. Piotra w Rzymie wskazują na czas ciut późniejszy :D
Cytuj:
Rz 15,20
"A poczytywałem sobie za punkt honoru głosić Ewangelię jedynie tam, gdzie imię Chrystusa było jeszcze nie znane, by nie budować na fundamencie położonym przez kogo innego"

Czyżby ten cytat miał sugerować że Paweł zakładał Kościół w Rzymie ?
No to dałeś plamę - znajdziesz to info nawet we wstępie do Listu :D
Jak masz wątpliwości co do pobytu św. Piotra w Rzymie to odsyłam chociażby do końcowych przypisów 1P :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
didymos napisał(a):
Sugerujesz że Chrystus miał coś z oczami nie tak i widział dwóch Piotrów pytając "Za kogo mnie macie"? :D

Nie. Sugeruję, że od momentu szczególnej odpowiedzi Piotra, Chrystus zwraca się prosto i wyraźnie do niego.
Czyżby Jezus nie wiedział, że pozostali Apostołowie podzielają wiarę Piotra? Czemuż nie powiedział "objawiły wam" tylko "ci"...
Jeżeli nie widzisz tu wyraźnego przeskoku semantycznego to bardziej ci już nie jestem w stanie pomóc. Mnie uczyli że trzeba przede wszystkim uważnie czytać tekst i zwracać uwagę na niuanse językowe a nie dorabiać swoją interpretację, kiedy jest wyraźnie "ty" a nie "wy"
Cytuj:
Ariusz wraz ze swoimi biskupami zostali ekskomunikowani

Ze swoimi ?? 90% biskupów przeszło na arianizm.
Cytuj:
W moim przekonaniu dojrzał w 787 r. i do dogmatyki nic nie należało dodawać, KK myślał inaczej.

Aha, rozumiem, że to ty decydujesz, kiedy Duch Święty kończy wyjaśnianie spraw Bożych. No pogratulować :D
Dobrze że masz uczciwość dodawać "w moim przekonaniu" :)

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Śr maja 25, 2005 19:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Agniulka napisał(a):
didymos napisał(a):
"Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Ty jesteś Petrus (czyli ten któremu wiara we mnie została dana od Ojca) i na tej Wierze zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą."

To jest twoja interpretacja. Niemniej słowa "wiara" w tamtym zdaniu nie ma. Więc jest to raczej NADinterpretacja. Nie widzę najmniejszego związku semantycznego między "Petros" a "ten któremu została dana wiara". Wybacz ale to się kompletnie nie trzyma językowo


Moja. I św. Jana Chryzostoma. I bł. Augustyna. Boże! W jakim gronie mnie każesz stawiać! ;) Nie zasłużyłem... jestem grzesznikiem.


Śr maja 25, 2005 23:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Agniulka napisał(a):
Nie wiem, jak czytasz ale mój cytat ZAPRZECZA jakoby została stworzona na obraz i podobieństwo


Obraz i podobieństwo wg sporej części Ojców Kościoła (musiałbym poszukać kto dokładnie, jutro spróbuję) nie jest tym samym. Na pewno trzyma się tego św. Grzegorz Palamas w swojej teorii theosis (przebóstwienia)


Śr maja 25, 2005 23:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Szkoda że nie możemy dojść do porozumienia :(
Rozumiem inną eklezjologię naszych Kościołów... ale na miłość Boską! Jest tylko jeden Kościół. Nie wiem dlaczego są aż takie różnice eklezjonalne między wschodem a zachodem. Szkoda że chrześcijański wschód jest całkowicie dzisiaj pomijany przez zachód (mówię teraz o eklezjologii, więc nie mam na myśli katolickich Kościołów Wschodnich).

Swego czasu chciałem tu napisać coś o teorii przebóstwienia, ale czuję że nikt tego nie skuma. W zasadzie nie mam pomysłu na jakiej stopie można prowadzić ekumenizm skoro są dwa zupełnie różne spojrzenia na tę samą Prawdę. Mogę mieć tylko nadzieję, że to wszystko się dzieje z Jego woli.

Agniulko!
Wciągnąłem Cię w jakąś dziwną dysputę. Wiem że moglibyśmy ją przeciągnąć jeszcze (mimo mojej małej relatywnie wiedzy na rzeczony temat :D), ale zastanawiam się czy jest sens? Obawiam się że rozmowa skręca w bardzo niebezpieczne rejony :( Może zamiast szukania tego co nas różni, znajdźmy cechy wspólne? :) Założe się że w wielu miejscach odnalazłabyś więcej wspólnego ze mną niż z protestantem.

Z tego miejsca chciałbym prosić o wybaczenie i zapewnić o wybaczeniu za wrogi momentami ton moich wypowiedzi. Chrystus nie chce żebyśmy się nienawidzili z Jego powodu. Zbudujmy coś wspólnie. Poznajmy się! Jestem mocno zainspirowany myślą JPII o Kościele Chrystusa z dwoma płucami - zachodnim i wschodnim. Chciałbym żeby Zachód potrafił i chciał spojrzeć na bogactwo wschodu. Piszę to z pozycji człowieka który mimo że zna lepiej wschód i czuje się z nim związany kulturowo, to jednak obecnie żyje w społeczeństwie zachodu. Dlatego potrafię zauważyć jak wiele nas łączy, a jednocześnie jak różne mamy spojrzenia na Istotę Boskości.


Cz maja 26, 2005 0:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Pozdrawiam wszystkich to czytających wraz ze świętem Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Radujmy się! :) Chrześcijan wschodnich pozdrawiam z półmetkiem Pięćdziesiątnicy.


Cz maja 26, 2005 0:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
Zajrzyjcie tu: viewtopic.php?t=69&postdays=0&postorder=asc&start=105

Podyskutujmy :)


Cz maja 26, 2005 0:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL