Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Msza w sobotę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sie 14, 2006 19:35
Posty: 40
Post Msza w sobotę
Jak wiem to Msza w sobotę wieczorem zastepuję Mszę niedzielną.
Mam natomiast pytanie kiedy motyw pójścia na Mszę w sobotę jest wystarczajaco pważny, żeby nie iść na mszę w niedzielę. Krótko mówiąc czy jeżeli np. w niedzielę chcę iść na wycieczke w góry, to czy to jest wystarczający powód, żeby iść na Msze w sobotę i w niedzielę nie musieć? Czy wycieczka nie jest zbyt błahym powodem opuszczenia Mszy niedzielnej i "odrabiania" (piszę w cudzysłowiu, wiem, że Msza nie polega na odstaciu godziny i zaliczeniu) Mszy w sobotę?


Śr sie 29, 2007 17:34
Zobacz profil
Post 
Kiedyś pytałam o to samo w dziale zapytaj tego portalu i można chodzić w sobotę nawet bez żadnego powodu...Nie mogę teraz jakoś znaleźć tego w archiwum...Ale może ktoś przytoczy KPK albo KKK ??


Śr sie 29, 2007 17:41

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
KPK, kan. 1248, par. 1

Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, albo w sam dzień świąteczny, albo wieczorem dnia poprzedzającego.


Nieważny jest powód - liturgia wieczorna sobotnia należy już do liturgii niedzieli


Śr sie 29, 2007 18:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
To prawda. Co więcej, nawet jeśli ksiądz w sobotę wieczorem odprawia Mszę wg sobotnich czytań to i tak osoba, która w niej uczestniczy ma spełniony obowiązek uczestnictwa we Mszy niedzielnej. Podobnie jest z innymi dniami świątecznymi. Jeśli np. święto jest we wtorek to można pójść w poniedziałek wieczorem do kościoła.


Śr sie 29, 2007 18:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Nie święto, a uroczystość ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr sie 29, 2007 18:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 22, 2005 14:17
Posty: 476
Post 
Sobotnia wieczorna msza swieta zastepuje te niedzielna, jak juz zostalo wspomniane.Jednak istnieje problem zachowania swietosci takiego dnia.
Bo jesli msza w sobote to czy nie powinno sie tez powstrzymywac w ten dzień od prac niekoniecznych?Wiecej odpoczywac, wyjsc z dziecmi na spacer itp.?
I tu moze byc problem jak mi powiedzial kiedys mój proboszcz.


Śr sie 29, 2007 18:51
Zobacz profil
Post 
To tez czasami niepraktyczne- bo jesli w sobotę msze są np. o 8.00 i 18.00- to msza o 18.00 zawiera juz czytania niedzielne - czyli jesli w sobotę jest jakaś uroczystość, którą chcemy uczcić -to pozostaje jedynie msza rano...


Śr sie 29, 2007 18:55

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Gimlas napisał(a):
Sobotnia wieczorna msza swieta zastepuje te niedzielna, jak juz zostalo wspomniane.Jednak istnieje problem zachowania swietosci takiego dnia.
Bo jesli msza w sobote to czy nie powinno sie tez powstrzymywac w ten dzień od prac niekoniecznych?Wiecej odpoczywac, wyjsc z dziecmi na spacer itp.?
I tu moze byc problem jak mi powiedzial kiedys mój proboszcz.

Ale nie chodzi o całą sobotę, a o wieczór - dokładnie od pierwszych nieszporów niedzieli.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr sie 29, 2007 19:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Teresse napisał(a):
To tez czasami niepraktyczne- bo jesli w sobotę msze są np. o 8.00 i 18.00- to msza o 18.00 zawiera juz czytania niedzielne - czyli jesli w sobotę jest jakaś uroczystość, którą chcemy uczcić -to pozostaje jedynie msza rano...

O ile mi wiadomo - ale mogę się mylić - w takiej sytuacji, kiedy w sobotę wypada uroczystość, to sobotnia wieczorna Eucharystia należy do soboty. Ale nie jestem tego pewny na 100 %


Śr sie 29, 2007 19:58
Zobacz profil
Post 
Nie- bo jesli jest to święto nieobowiązkowe- to msza jest niedzielna- przynajmniej mnie się raz tak zdarzyło, gdy poszłam w sobotę o 18.00...

Moze to zalezy od parafii...


Śr sie 29, 2007 20:00

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ale ja pisałem o uroczystości, nie o święcie


Śr sie 29, 2007 20:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
To zależy od tego, gdzie ta uroczystość stoi w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. No i gdzie stoi niedziela, bo to się zmienia w zależności od okresu.

A oprócz tego praktyka z teorią czasem się rozmija - stety-niestety ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr sie 29, 2007 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: Msza w sobotę
Andrzej 1 napisał(a):
Jak wiem to Msza w sobotę wieczorem zastepuję Mszę niedzielną.
Mam natomiast pytanie kiedy motyw pójścia na Mszę w sobotę jest wystarczajaco pważny, żeby nie iść na mszę w niedzielę. Krótko mówiąc czy jeżeli np. w niedzielę chcę iść na wycieczke w góry, to czy to jest wystarczający powód, żeby iść na Msze w sobotę i w niedzielę nie musieć? Czy wycieczka nie jest zbyt błahym powodem opuszczenia Mszy niedzielnej i "odrabiania" (piszę w cudzysłowiu, wiem, że Msza nie polega na odstaciu godziny i zaliczeniu) Mszy w sobotę?

Wieczorna msza sobotnia zastępuje mszę niedzielną, o ile faktycznie uczestnik nie może pójść na mszę w niedzielę, a poza tym - o ile msza jest z oficjum niedzielnego odprawiana.

Pytanie o wycieczkę - gdy jesteś na urlopie, jak najbardziej. Jeśli taka wycieczka miałaby być stałym cotygogniowym pretekstem do nie bycia na mszy niedzielnej - nie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr sie 29, 2007 21:53
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Od strony etycznej masz ToMu rację. Natomiast od strony prawnej - motywy nie są istotne. Liturgia w sobotę wieczór należy do liturgii niedzielnej


Śr sie 29, 2007 22:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Ale wiadomo - że ma ona być ostatecznością, gdy ktoś faktycznie NIE MOŻE przyjść w niedzielę.

A nie - gdy ktoś lubi tak ustawiać sobie weekend, żeby całą niedzielę mieć dla rodziny/na wypad/jakoś tak, i dlatego chce mieć mszę z głowy w sobotę wieczór. Dzień Pański - niedziela - nie przypadkiem akurat tego dnia katolik ma uczestniczyć we mszy.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr sie 29, 2007 22:18
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 163 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL