Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 1:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nawracanie na katolicyzm chrześcijan 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie mam przy sobie akurat Kraszewskiego, ale to popularny motyw pozytywizmu
Tym łatwiej będzie Ci go znaleźć.

Cytuj:
Co do powszechności - sam się często spotykam...
A ja często się spotykam z opiniami o wypowiedziach Kraszewskiego "protestanci to nie Polacy" i niemożnością zacytowania tego.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr cze 13, 2018 21:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Kraszewski "Zygmuntowskie czasy". Przeczytaj wszystkie wątki związane z Protestantami w Krakowie oraz sposobem ich przedstawienia. A przedstawieni zostali źle: jako tajemniczy, obcy, niedopuszczający do siebie nikogo, zdradzieccy.

Tak - są różni Katolicy, ale część z Katolików stosuje to uproszczenie. Niestety jest tak dość często, że kiedy staram się dyskutować na jakiś temat, dostaję odpowiedź: "tak jest, bo tak jest i jeśli uważasz inaczej, to nie jesteś Katolikiem" i wtedy spotykam się z ostrym spojrzeniem, bo ośmielam się zadawać pytania. Jest też tak, na szczęście także często, że Katolicy rozmawiają i nie oceniają w żaden sposób.

Nie mniej ja myślę, że takie wywieranie presji, kategoryzowanie i generalizowanie, jest co najmniej nie w porządku. Jest to według mnie przejaw prozelityzmu. Innym przejawem prozelityzmu będzie stwierdzanie: "bo my, Katolicy, mamy rację, a inni jej nie mają".

Z drugiej strony - Prawosławni oskarżają Katolików o prozelityzm, co jest tak samo niesprawiedliwe. Chodzi o Unię i Katolickie Kościoły Wschodnie. Cerkiew patrzy ostro na te Kościoły i uważa, że Rzym dopuścił się nawracania podstępem. To bolesne.

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 21:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
chwat napisał(a):
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie mam przy sobie akurat Kraszewskiego, ale to popularny motyw pozytywizmu
Tym łatwiej będzie Ci go znaleźć.

Cytuj:
Co do powszechności - sam się często spotykam...
A ja często się spotykam z opiniami o wypowiedziach Kraszewskiego "protestanci to nie Polacy" i niemożnością zacytowania tego.


Specjalnie dla Ciebie link do najciekawszego rozdziału "Zygmuntowskich Czasów" Kraszewskiego:

https://pl.wikisource.org/wiki/Zygmunto ... /Tom_III/I

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 21:18
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
"Przyłączyli się do reformowanych nowo, anti-trinitarjusze, i nauka ich szkodliwszą jeszcze wszystkim się wydając, wzbudzając wstręt powszechny, rzuciła naprzód cień na całe zbory. Coraz się później urządzając i asystencją swą legalizując, reformowani ośmielili się szkoły w samym Krakowie otworzyć. Nabyto ogród za cmentarz oddzielny służyć mający za bramą Mikołajską, którego kupno August, zawsze łatwy dla wszystkich, potwierdził przywilejem 1569. Naostatek dom murowany wielki na ulicy Ś. Jańskiej, zwany Bróg, o którym wyżej wspomnieliśmy, kupiony i prawie otwarcie nabożeństwo doń wprowadzono w r. 1571.
 Z kilku przywiedzionych faktów łatwo miarkować, jak tu codziennie podrastała reforma; nie walką otwartą idąc, ale skrytem podziemnem działaniem nieustannem. Życie Franciszka Lismanina jest normą obcych apostołów w Polsce nawracających — krajowcy szczersi w swem obłąkaniu, więcej litość niż pogardę wzbudzają. Później dopiero, widząc ich wiążących się z obcemi i pukających o pomoc we wrota nieprzyjaciół, przekonywamy się, że przestali, rzucając wiarę narodową, być synami swojego kraju."

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 21:23
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Jeśli chcesz, to z przyjemnością wrócę do listy lektur z moich studiów polonistycznych i wrócę do dzieł, w których reformacja nie została dobrze potraktowana. To ciekawy temat - jaki był stosunek poszczególnych pisarzy do innych wyznań...

_________________
MODERATOR


Śr cze 13, 2018 21:27
Zobacz profil
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Zbigniew3991 napisał(a):
Prozelityzm jest powszechny w naszym kraju. Redaktorzy artykułów prasowych, hierarchowie kościelni a także politycy propagują mit Polaka - Katolika. To narracja, według której nasz kraj istnieje tylko dzięki Kościołowi Katolickiemu, a wszystkie inne wyznania, czy w ogóle religie, rozbijają jedność narodu.

Tak - uważam, że propagowanie takich stereotypów jest szkodliwe i kłamliwe.

To raczej bardziej nacjonalizm niż prozelityzm......polityk głośno wyraża radość po zwycięstwie K. Stocha wreszcie mamy mistrza katolika....czyli A. Małysza nie mieliśmy ....ot durnota.


Cz cze 14, 2018 7:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Zbigniew3991 napisał(a):
"Przyłączyli się do reformowanych nowo, anti-trinitarjusze, i nauka ich szkodliwszą jeszcze wszystkim się wydając, wzbudzając wstręt powszechny, rzuciła naprzód cień na całe zbory. Coraz się później urządzając i asystencją swą legalizując, reformowani ośmielili się szkoły w samym Krakowie otworzyć. Nabyto ogród za cmentarz oddzielny służyć mający za bramą Mikołajską, którego kupno August, zawsze łatwy dla wszystkich, potwierdził przywilejem 1569. Naostatek dom murowany wielki na ulicy Ś. Jańskiej, zwany Bróg, o którym wyżej wspomnieliśmy, kupiony i prawie otwarcie nabożeństwo doń wprowadzono w r. 1571.
 Z kilku przywiedzionych faktów łatwo miarkować, jak tu codziennie podrastała reforma; nie walką otwartą idąc, ale skrytem podziemnem działaniem nieustannem. Życie Franciszka Lismanina jest normą obcych apostołów w Polsce nawracających — krajowcy szczersi w swem obłąkaniu, więcej litość niż pogardę wzbudzają. Później dopiero, widząc ich wiążących się z obcemi i pukających o pomoc we wrota nieprzyjaciół, przekonywamy się, że przestali, rzucając wiarę narodową, być synami swojego kraju."

A to co twierdziłes "protestanci to nie są Polacy" tez mozna w tych tekstach Kraszewskiego znaleźć, czy trzeba sobie dopowiedzieć?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz cze 14, 2018 8:02
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
To trzeba zinterpretować z powyższego fragmentu: "przekonawszy się, że przestali, rzucając wiarę narodową, być synami swojemu narodu".
Ta interpretacja jest nawet dosłowna: porzucając wiarę katolicka, porzuca się wiarę narodową, więc przestaje się należeć do narodu polskiego.

_________________
MODERATOR


Cz cze 14, 2018 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Zbigniew3991 napisał(a):
To trzeba zinterpretować z powyższego fragmentu...
A no widzisz, czyli to nie Kraszewski napisał, ale Zbigniew zinterpretowal Kraszewskiego, a to zasasadnicza roznica.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Cz cze 14, 2018 10:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Zbigniew3991 napisał(a):
To trzeba zinterpretować z powyższego fragmentu: "przekonawszy się, że przestali, rzucając wiarę narodową, być synami swojemu narodu".
Ta interpretacja jest nawet dosłowna: porzucając wiarę katolicka, porzuca się wiarę narodową, więc przestaje się należeć do narodu polskiego.



Toczka w toczkę jak przesłanie płynące dziś z Radia Maryja. Kiedyś nawet słyszałem to wypowiedziane na jego antenie wprost: zaproszony autorytet prawił, że kto nie czci Maryi, ten nie może nazywać się Polakiem, a prowadzący mu przytakiwał.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 14, 2018 10:08
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
JedenPost napisał(a):
Toczka w toczkę jak przesłanie płynące dziś z Radia Maryja. Kiedyś nawet słyszałem to wypowiedziane na jego antenie wprost: zaproszony autorytet prawił, że kto nie czci Maryi, ten nie może nazywać się Polakiem, a prowadzący mu przytakiwał.


Co Ci się nie podoba?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Cz cze 14, 2018 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Buractwo RM.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 14, 2018 11:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Andy72 napisał(a):
Co Ci się nie podoba?

Spokojnie, każdy może wyrazić swoje zdanie.
Osobiście nie często słucham RM czy też TV Trwam. Raz zdarzyło mi się słyszeć bardzo mocne słowa ale tylko ze strony słuchacza. W tym przypadku jednak prowadzący starał się uspokoić słuchacza.
Z cytatów które mi się nie podobają to chyba na pierwszym miejscu jest ten: "Polskość to nienormalność".
JedenPost napisał(a):
Buractwo RM.

Generalizowanie, obrażanie i wrzucanie wszystkich do jednego worka też nie jest wyznacznikiem wielkiej inteligencji.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 14, 2018 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
Padre77 napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Buractwo RM.

Generalizowanie, obrażanie i wrzucanie wszystkich do jednego worka też nie jest wyznacznikiem wielkiej inteligencji.


Generalny przekaz RM w dyskutowanej materii jest właśnie taki, a audycja, o której mówię była tylko szczególnie rażącą egzemplifikacją. A to właśnie ów przekaz mam za objaw buractwa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz cze 14, 2018 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Nawracanie na katolicyzm chrześcijan
JedenPost napisał(a):
Generalny przekaz RM w dyskutowanej materii jest właśnie taki, a audycja, o której mówię była tylko szczególnie rażącą egzemplifikacją. A to właśnie ów przekaz mam za objaw buractwa.

Rozumiem, że słuchasz codziennie, skoro wiesz że taki przekaz to norma.
Było, nie było to jeszcze nie powód do obrażania innych.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Cz cze 14, 2018 11:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL