Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 0:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn wrz 17, 2018 16:48
Posty: 1
Post osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii
Witam wszystkich, mój pierwszy i chyba zakładam że jedyny post na forum. Nie do końca potrafiłem znaleźć odpowiedź na problem z tytułu posta, a gdzie lepiej napisać niż na forum stricte co do wiary chrześcijańskiej / katolickiej.
Właśnie rozpoczałem ostatnią klasę liceum tj. 3 rok i wypisałem się tydzień temu. Powód na razie zostawmy i z tego powodu dziadkowie zaprzątają mi głowę że będę mieć problem z uzyskaniem ślubu, bo na świadectwie ukończenia szkoły nie będzie oceny z religii. Mam pytanie czy to faktycznie jest prawda i to wypisanie sie z religii idzie gdzieś dalej, do parafii, do proboszcza czy coś? Bo powiem szczerze, chodziłem na religie 11 lat, przyjąłem chrzest, przyjąłem bierzmowanie, byłem wieloletnim praktykującym i teraz nagle sie okazuje że to nic nie warte bo wypisałem sie z NIEOBOWIĄZKOWEGO przedmiotu? A jeśli ktoś przez 11 lat nie chodziłby na religie i nagle sie zapisał to już nie ma kłopotu z uzyskaniem ślubu?
Dzięki za odpowiedź i miłego dnia !


Pn wrz 17, 2018 16:53
Zobacz profil
Post Re: osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii
Moze znajdzie sie tu fachowiec od (wykladni) prawa kanonicznego w Polsce, ale moim zdaniem, co najwyzej bedziesz mial poszerzone kursy przedmalzenskie.
Jezeli nie wypisales sie z Kosciola, to nikt ci udzielenia slubu koscielnego tylko z powodu nieuczeszczania na religie, nie moze odmowic. A przynajmniej nie powinien.


Pn wrz 17, 2018 17:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii
Kael ma rację, brak ukończenia katechizacji skutkuje potrzebą nadrobienia tego materiału podczas przygotowania parafialnego. Mówi o tym Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele katolickim. W punkcie 12C podaje, że osoby nieuczęszczające na katechizację w szkole średniej muszą to nadrobić (katechizacja trzyletnia). Punkt 17 podaje, że osoby kończące katechizację w szkole średniej (a ostatni rok tej katechezy jest szczególnie nastawiony na przygotowanie do małżeństwa) z takiej formy katechezy parafialnej mogą być zwolnione.

P.S. Ja nie odnoszę się do praktyki poszczególnych księży w realizacji tych zapisów, a jedynie podaję stan prawny.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt wrz 18, 2018 6:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii
Szumi - mogą być zwolnione czyli że to zależy od indywidualnego podejścia osoby prowadzącej nauki? Z ciekawości ile czasu zajmuje takie nadrobienie w porównaniu do ilości godzin spędzonych na katechezie w szkole. No i czy nie jest to więcej warte niż chodzenie na religię mimo wyraźniej niechęci i co się z tym wiąże olewania tego o czym się tam mówi?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr wrz 26, 2018 12:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: osatnia klasa liceum - wypisanie się z religii
Zwolnienie wskazane w punkcie 17 jest obligatoryjne.

Co do wartości niechcianej katechezy, to pewnie jest podobnie owocna, co niechciana matematyka, czy język polski...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr wrz 26, 2018 17:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL