Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 16:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Wstrzemięźliwość piątkowa. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Radzę się upewnić czy to aktualne katolickie źródło ale wydaje mi się że taki i że może być to pomocne:
http://www.ultramontes.pl/o_postach.htm
Cytuj:
Post jakościowy polega na wstrzymaniu się od mięsa i rosołu (ius ex carne); nie zabrania pożywania jaj, nabiału i rozmaitych przypraw (condimenta) nawet z tłuszczu zwierzęcego (kan. 1250).

Nie wolno pożywać mięsa, tj. tego wszystkiego, co z natury swej, ze zwyczaju lub z powszechnego mniemania ludzi zalicza się do mięsa; wolno natomiast jeść ryby oraz żyjątka o zimnej krwi, które zwykły przebywać w wodzie, np. żaby, ślimaki, żółwie itp. Co się tyczy pożywania mięsa ptaków wodnych, opinie autorów są podzielone; wobec tego należy stosować się do zwyczaju danej okolicy.

Pod pojęcie mięsa podpada także krew, mózg, szpik kości, słonina nietopiona oraz bulion i ekstrakty z mięsa.

Niedozwolone jest pożywanie rosołu. Przez rosół należy rozumieć wodę, w której gotowane było mięso lub kości.

Wolno używać jakichkolwiek przypraw do potraw, nawet z tłuszczów zwierzęcych, czyli tego wszystkiego, co się w małej ilości dodaje do głównej potrawy, by ją uczynić smaczniejszą. Dozwolone jest zatem używanie masła, łoju, sadła, smalcu, słoniny stopionej itp.; drobne kawałeczki mięsa (skwarki), pozostałe po przetopieniu, wolno spożyć razem z tłuszczem. Przepis o poście jakościowym obowiązuje sub gravi [tj. pod grzechem ciężkim]. Moraliści są zdania, że spożycie potraw mięsnych do 20 gramów jest tylko grzechem lekkim, ponad 60 gramów na pewno grzechem ciężkim

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz paź 04, 2018 23:07
Zobacz profil
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Kanon 1250 brzmi inaczej:
Kodeks prawa kanonicznego napisał(a):
DNI POKUTY
Kan. 1249 - Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa
Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się
między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny,
wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze
wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z
postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów.
Kan. 1250 - W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki
całego roku i czas wielkiego postu.
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z
zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba
że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w
środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Kan. 1252 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok
życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia
sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci,
którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli
wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.
Kan. 1253 - Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i
wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi
formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności.


Pt paź 05, 2018 8:32

Dołączył(a): Pn wrz 24, 2018 22:28
Posty: 28
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
A czy można używać kostki rosołowej?


Pt paź 05, 2018 11:48
Zobacz profil
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
@Krystian - strona podana przez @IrciaLilith nie wiem na ile jest aktualna - kodeks Prawa Kan. brzmi inaczej niż tam podają...

Także z tym rosołem to nie wiem - ale jak tak Cie to boli to nie jedz-co za problem :p "Zrzućcie co Wam przeszkadza"


Pt paź 05, 2018 15:43

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Najprościej przejść na wegetarianizm i po problemie, będzie się super poprawnym wobec katolickich postów ;)

Z drugiej strony, ciekawe czym jest piątkowy post dla wege katolików? Może po prostu skromniejsze i prostsze potrawy?

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


N paź 07, 2018 23:21
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
IrciaLilith napisał(a):
Najprościej przejść na wegetarianizm i po problemie, będzie się super poprawnym wobec katolickich postów ;)

Z drugiej strony, ciekawe czym jest piątkowy post dla wege katolików? Może po prostu skromniejsze i prostsze potrawy?


Jestem wegetarianinem. Nie zajmuję się tą kwestią, bo mnie ona nie obejmuje.

Kiedyś miałem taki pomysł, żeby w piątki być weganinem (nie jeść jaj, mleka, miodu), ale dałem sobie spokój. W moim życiu było dość bólu, który był okazją do pokuty - czy jest sens, żeby się dodatkowo umartwiać?

_________________
MODERATOR


Pn paź 08, 2018 7:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Dla mnie kwestia jest ciekawa o tyle że w ramach eksperymentów sprawdzałam wpływ serio konkretnych postów na umysł, na szeroko pojmowaną duchowość i neurobiochemię i wiem że to ma sens, obecnie się w to nie bawię, bo nie czuję takiej potrzeby. Czy to umartwianie? - nie powiedziałabym, prędzej namiastka środków psychoaktywnych ;)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 08, 2018 11:44
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 05, 2015 19:48
Posty: 418
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Zbigniew3991 napisał(a):
Jestem wegetarianinem. Nie zajmuję się tą kwestią, bo mnie ona nie obejmuje.
Ciekawe czemu zabierasz głos na temat, który cię osobiście nie obejmuje.


Pn paź 08, 2018 14:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Ga1robe - a wiesz że osoby niezaangażowane bezpośrednio cechuje dzięki temu obiektywizm? Zresztą zauważ że Zbyszek odpowiadał na moje pytanie, i jak się chcesz kogoś czepiać to mnie, bo mnie to dotyczy tylko przez ciekawość, bo i jestem wege i mam gdzieś nakazy Kościoła.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Pn paź 08, 2018 14:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
IrciaLilith napisał(a):
Ga1robe - a wiesz że osoby niezaangażowane bezpośrednio cechuje dzięki temu obiektywizm? Zresztą zauważ że Zbyszek odpowiadał na moje pytanie, i jak się chcesz kogoś czepiać to mnie, bo mnie to dotyczy tylko przez ciekawość, bo i jestem wege i mam gdzieś nakazy Kościoła.

Równie dobrze można zapytać ciebie dlaczego udzielasz się w temacie dotyczącym prawa kościelnego skoro masz gdzieś nakazy Kościoła.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt paź 09, 2018 7:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
@Padre77 - może z ciekawości? Nie zabraniamy pytać i dociekać nawet tym, którzy bezpośrednio nie stosują w życiu udzielanych porad czy wskazówek.

A jak się @IrciaLilith nawróci to już będzie wiedziała, o co chodzi z tą wstrzemięźliwością piątkową ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt paź 09, 2018 7:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Padre77 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Ga1robe - a wiesz że osoby niezaangażowane bezpośrednio cechuje dzięki temu obiektywizm? Zresztą zauważ że Zbyszek odpowiadał na moje pytanie, i jak się chcesz kogoś czepiać to mnie, bo mnie to dotyczy tylko przez ciekawość, bo i jestem wege i mam gdzieś nakazy Kościoła.

Równie dobrze można zapytać ciebie dlaczego udzielasz się w temacie dotyczącym prawa kościelnego skoro masz gdzieś nakazy Kościoła.


Świetnie. To pielęgnowanie podziału na: "My - Katolicy" i "Wy - wszyscy inni". Z jednej strony podejście: "Nie wtrącajcie się do nas", z drugiej: "Nawróćcie się".

_________________
MODERATOR


Wt paź 09, 2018 7:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
szumi napisał(a):
@Padre77 - może z ciekawości? Nie zabraniamy pytać i dociekać nawet tym, którzy bezpośrednio nie stosują w życiu udzielanych porad czy wskazówek.

A jak się @IrciaLilith nawróci to już będzie wiedziała, o co chodzi z tą wstrzemięźliwością piątkową ;)

Przepraszam, niepotrzebnie się wcinałem.
Pewne postawy działają na mnie jak czerwona płachta na byka. Staram się nie pisać pod wpływem takich emocji, ale czasem w porę się z nich nie otrząsnę.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt paź 09, 2018 8:07
Zobacz profil
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Trochę zgadzam się z Padre77 :-)

Nie chodzi o samą aktywność niewierzących w dziale, ale o pisanie w takim dziale, że gdzieś się ma zasady Kościoła jest takie hmm.. :?
Trochę też oczywiste, że niewierzący gdzieś ma zasady Kościoła.. :p


Wt paź 09, 2018 12:07

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2611
Post Re: Wstrzemięźliwość piątkowa.
Teresse napisał(a):
Trochę zgadzam się z Padre77 :-)

Nie chodzi o samą aktywność niewierzących w dziale, ale o pisanie w takim dziale, że gdzieś się ma zasady Kościoła jest takie hmm.. :?
Trochę też oczywiste, że niewierzący gdzieś ma zasady Kościoła.. :p


To tak, jakby zabronić kobietom wypowiadania się na "męskie" sprawy, a mężczyznom na "kobiece". Tak też zamknijmy przestępców na wyspie i nie rozmawiajmy z nimi, bo mają gdzieś zasady, które panują w społeczeństwie.

Grupa określa zasady i nie rozmawia na ich temat z osobami spoza grupy. To sekciarskie. Takie zamknięcie prowadzi do braku dystansu do własnych poglądów.

_________________
MODERATOR


Wt paź 09, 2018 12:16
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL