Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią 

Czy uważasz, że proboszcz powinien robić trudności parafianom w takiej sytuacji?
Tak 29%  29%  [ 2 ]
Nie 71%  71%  [ 5 ]
Liczba głosów : 7

 Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn paź 08, 2018 20:46
Posty: 2
Post Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Uzyskanie zgody proboszcza na przystąpienie dziecka do Pierwszej Komunii Świętej poza parafią zamieszkania bywa drogą przez mękę. Taki właśnie proceder funduje okolicznym mieszkańcom jedna z podmiejskich parafii niedaleko Sochaczewa. Proboszcz systematycznie odsyła rodziców z kwitkiem. Wszystko odbywa się w atmosferze absurdu i poniżenia rodem z filmów Stanisława Barei. Podobnie było w przypadku naszej córki, która chciała przystąpić do Komunii Świętej razem z klasą.
Szkoła naszej córki znajduje się tuż za administracyjną granicą parafii. W roku 2018/2019 połowę dzieci komunijnych w klasie III stanowią dzieci z innych parafii, dla których zgodnie z przepisami kanonicznymi, konieczne jest uzyskanie zgody od proboszcza właściwego miejscu zamieszkania. Nie każdy ksiądz interpretuje rolę pasterza w ten sposób, jak tutejszy proboszcz, jednak tutaj rodzice traktowani są niczym chłopi pańszczyźniani przywiązani do ziemi.
Gdy miesiąc temu zadzwoniłem na komórkę proboszcza z prośbą o spotkanie w sprawie Komunii córki otrzymałem odpowiedź odmowną. Ksiądz nie chciał się spotkać. Powiedział, że sprawa nie podlega dyskusji, ponieważ Synod Biskupów Łowickich postanowił, że dzieci muszą przystępować do Sakramentów w parafii zamieszkania. Opryskliwie dodał również, że „nic mu po takich parafianach”.
Od tamtej rozmowy minęło prawie 40 dni, a ja otrzymałem już rzeczoną zgodę. :) Jej kopia w załączniku. W jaki sposób przekonałem proboszcza do swoich racji? Za wydanie zgody ksiądz nie wziął ode mnie ani grosza, co zaprzecza stereotypom rozsiewanym przez ignorantów. Proboszcz zwyczajnie nie chce tracić parafian.
Ja jednak byłem konsekwentny. Po niedzielnej Mszy Świętej wręczyłem księdzu podanie, w którym bez tłumaczenia się oznajmiłem jaka jest nasza decyzja. Proboszcz początkowo uniósł się mówiąc, że „nie przyjmuje tego” i „nie po to chrzcił naszą córkę, żeby szła do Komunii w innej parafii”. Ja jednak nalegałem na odpowiedź na piśmie. Proboszcz wyprosił mnie z zakrystii, ale pismo zostało na biurku.
Tydzień później po raz kolejny poszliśmy po Mszy na zakrystię, z której ponownie zostaliśmy wyproszeni gestem wskazującym, że „tam są drzwi”. Dowiedzieliśmy się również, że łamiemy „rozporządzenie biskupów”. Rozmowa odbywała się w atmosferze krzyku i lamentu. Gdy nieustępliwie żądałem odpowiedzi na piśmie ksiądz proboszcz zarzucił mi arogancję i pretensjonalnie powiedział, że „wie z kim rozmawia”. Dodał również, że wyrządzamy „wielką krzywdę” dziecku rozłączając je z rodzimą parafią. Wygląda na to, że na pismo jednak musiał odpowiedzieć. W kolejną niedzielę czekała na mnie koperta.
Jego odpowiedź załączam do posta. Osoby zainteresowane proszę o zwrócenie uwagi na nieudolność argumentacji. Treść pisma potwierdza tylko, że Kościół Katolicki nie wprowadził do tej pory żadnego przymusu przystępowania do Sakramentów w parafii zamieszkania! Wszystko zależy od dobrej woli proboszcza, a takiej na pewno nie ma w naszej parafii. Zdecydowanie brakuje tu marchewki. Dużo jest za to kija i negatywnej motywacji.
Obrazek


Pn paź 08, 2018 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 18, 2018 14:22
Posty: 759
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Hmm trochę jestem zaskoczony, że są takie problemy. Akurat moje dziecko chodzi do szkoły (3 klasa) do której chodzą dzieci z okolicznych parafii i wszyscy przystępują do I Komunii w naszej parafii (na jej terenie jest ta szkoła). Myślałem, że to standard, że dziecko idzie do I Komunii razem ze swoją klasą.

_________________
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą" (Lk 16,31)


Wt paź 09, 2018 7:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Faktycznie dziwna sytuacja. Sam kilkukrotnie byłem po takie pozwolenie na przyjęcie sakramentów poza parafią zamieszkania i nigdy nie miałem żadnego problemu.
Być może faktycznie chodzi o nietracenie parafian - i być może nie chodzi wcale o pieniądze (datki pierwszokomunijne), ale o fakt liczebności przystępujących do sakramentów.

@Padre77 - co do tego, że jest standardem, "że dziecko idzie do I Komunii razem ze swoją klasą" to w Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest wręcz odwrotnie. Dziecko przygotowuje się do Komunii w parafii, a nie w szkole. Co swoją drogą powinno być standardem powszechnym. Katecheza szkolna nie jest katechezą inicjacyjną do życia sakramentalnego. Temu służy katecheza parafialna. Tak więc dzieci idą do I Komunii Świętej z grupą parafialną, a nie szkolną (choć czasem się to pokrywa).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt paź 09, 2018 7:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 08, 2018 20:46
Posty: 2
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Szczerze mówiąc, poczułem się zmanipulowany przez proboszcza. Sądzę, że wymuszając na córce przyjęcie Pierwszej Komunii w parafii zamieszkania chciał osiągnąć zupełnie coś innego: My na co dzień uczestniczymy w życiu innej parafii. Dziewięcioletnie dziecko miało być jedynie kartą przetargową do ogólnego zaangażowania naszej rodziny in situ. :cry:


Wt paź 09, 2018 18:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2020 19:07
Posty: 1
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Witam.
Proszę o pomoc w takiej samej sprawie. Mam ten sam problem tylko nie wiem jak napisać takie podanie, czy tylko do proboszcza czy też do kurii? Sprawa tyczy się również kurii Łowickiej a proboszcz z miejscowości oddalonej od Sochaczewa o około 25km. Myślę że coś jest na rzeczy z proboszczami w naszych okolicach , gdyż mają sporo problemów z taką zgodą.


Śr wrz 09, 2020 19:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Widocznie księża maja za dużo wolnego czasu, ze zajmują się takimi drobiazgami i niektórym poprzewracało się trochę w ich konsekrowanych główkach.

Jeśli chcesz już pisać to napisz do proboszcza i z nim porozmawiaj.
Jak to nic nie da to odwołaj się do kurii biskupiej.

_________________
ksiądz


Cz wrz 10, 2020 9:58
Zobacz profil
Post Re: Zgoda proboszcza na pierwszą Komunię Świętą poza parafią
Moim zdaniem, teoretycznie, te wytyczne maja sens duszpasterski, chcac by wprowadzenie w sakramenty plus zycie sakramentalne byly czescia zycia parafii, ktore, znowu teoretycznie, powinny byc podstawowa komorka (po rodzinie) Kosciola.

W praktyce, szczegolnie w Polsce, "dzieki" nauce religii w szkole, plus nieatrakcyjnemu wprowadzanie w "panszczyzne" zycia wiara (czyli zaliczaniu nabozenstw w kosciele), plus poziomowi (przepowiadania i kazan) ksiezy, ci, ktorzy moga, uprawiaja churching i zadna decyzja odgorna (przypadkowego) proboszcza czy tez biskupa, ktory sprawia wrazenie, ze chce miec owce zamkniete na klucz, zeby sie nigdzie nie szwendaly i zeby je latwiej bylo strzyc, nie zmusi ich do odsiadywania Mszy sw tam, gdzie sa one odprawiane ... tak jak sa.

To se ne vrati.

Takie sa takze skutki tworzenia dziesiatek parafii w miastach, kilkaset metrow jedna od drugiej. Jest wybor - jest wedrowanie.
Decyzje administracyjne tego nie zastopuja, a ksieza, jak widac, nie chca przyjac do wiadomosci, ze istnieje cos takiego jak jakosc uslug, takze duchowych oraz konkurencja.


Cz wrz 10, 2020 16:04
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL