Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 5:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Boje sie ze grzesze modląc sie do Maryji. Podajcie mi najlepiej jakieś cytaty Biblijne.


Wt paź 16, 2018 9:17
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
KarolPL napisał(a):
Boje sie ze grzesze modląc sie do Maryji.
A dlaczego się boisz? Twierdzisz, że Bogurodzica nie może wysłuchiwać Twoich modlitw i sama się modlić do Boga? Czy dlaczego konkretnie?
Cytuj:
Podajcie mi najlepiej jakieś cytaty Biblijne.
Łk 20, 38 może być?


Wt paź 16, 2018 9:37

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
KarolPL napisał(a):
Boje sie ze grzesze modląc sie do Maryji.
A dlaczego się boisz? Twierdzisz, że Bogurodzica nie może wysłuchiwać Twoich modlitw i sama się modlić do Boga? Czy dlaczego konkretnie?
Cytuj:
Podajcie mi najlepiej jakieś cytaty Biblijne.
Łk 20, 38 może być?


Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe. I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"


Wt paź 16, 2018 10:39
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
KarolPL napisał(a):
Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe.
To znajdź sobie kolegę ortodoksa :)
Cytuj:
I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"
Ten zakaz dotyczył się kultu bożków. I był wprowadzony przed Wcieleniem. Po Wcieleniu, kiedy Bóg zechciał przyjąć ludzkie ciało sytuacja jest trochę inna.


Wt paź 16, 2018 10:49

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
KarolPL napisał(a):
Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe.
To znajdź sobie kolegę ortodoksa :)
Cytuj:
I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"
Ten zakaz dotyczył się kultu bożków. I był wprowadzony przed Wcieleniem. Po Wcieleniu, kiedy Bóg zechciał przyjąć ludzkie ciało sytuacja jest trochę inna.

Wyjścia 20:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Po Wcieleniu możemy malować, rzeźbić Boga?


Wt paź 16, 2018 11:12
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
george45 napisał(a):
Po Wcieleniu możemy malować, rzeźbić Boga?
Po wcieleniu możemy przedstawiać Boga Wcielonego.


Wt paź 16, 2018 11:39

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
KarolPL napisał(a):
Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe. I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"


Ja też jestem protestantem i odradzam modlenie się do Maryi. Powodów jest wiele, wystarczy na przykład przypatrzeć się historii narodu wybranego i Prawu Żydowskiemu:

Oprócz tego, że Prawo wyraża się "jasno" na temat zwracania się do zmarłych, wystarczy również przyjrzeć się Starotestamentowej relacji Boga z Żydami. JHWH wybrał naród umiłowany (Drzewo Oliwne i Syna pierworodnego (Wj4: 22)- tak nazywał Izrael) . Troszczył się o niego, dawał im pokarm i ziemie, nadał im święta, przymierza i Prawo, byli wyróżnieni spośród narodów na świadectwo istnienia prawdziwego i jedynego Boga.

Dlatego Żydzi byli z Bogiem na codzień i mieli z nim żywą relację, również objawiał im się poprzez znaki/cuda. Przemawiał bezpośrednio też przez sny i proroków:
"6 Radził się Saul Pana, lecz Pan mu nie odpowiadał ani przez sny, ani przez urim, ani przez proroków."(1Sm:28)
Mieli również świątynię, w której mogli spotykać się z Bogiem, zawsze wiedzieli że tam jest, tylko Bogu oddawali cześć. Nawet raz Bóg przemówił swoim głosem do całego narodu wybranego pod górą Synaj, ale się wierni tak przestraszyli, że prosili by tylko Mojżesz z Bogiem o tamtej pory rozmawiał.

Teraz wytłumacz mi, w Kościołach wyznających kult Maryi święci i zmarli służą do pośrednictwa, wstawiennictwa i zanoszenia modlitw do Boga, i pewnie jeszcze inne funkcje pełnią....itd. Jak to się ma do żywej relacji z Bogiem? jak ten kult świętych się ma do wspierania się Żydowskim Prawem i relacją jaką mieli Żydzi z Bogiem?

Czy czytamy w Biblii by Żydzi święcili, modlili się do, albo kanonizowali Abrahama? Mojżesza? Czy czytamy w Biblii by Żydzi budowali sanktuaria Abrahamowe, albo oraganizowali pielgrzymki do sanktuariów Mojżeszowych?
Czy Żydzi budowali obrazy i posągi swoich patriarchów i innych zasłużonych mężów, i modlili się do tych posągów prosząc o wstawiennictwo do Boga JHWH? Czy raczej każdy posąg czy obraz zawsze był niszczony zgodnie z nakazem Boga? Czy otaczano kultem ozdobne cheruby w oddawaniu czci kultu do Boga JHWH?

Odpowiedź jest prosta, nie. A wręcz byłoby to obrzydliwe w oczach Boga.

W Nowym Przymierzu każdy nawrócny człowiek przyjmując Boga do swojego życia, otrzymuje Ducha Świętego - który przebywa w twoim ciele. Jest on cząstką samego Boga - a ciebie to czyni świątynią Boga. Nie ma w całym wszechświecie lepszej obietnicy i możliwości kontaktu bezopośrednio z Bogiem, niż w taki sposób jaki On sam nam umożliwił.

Dlatego jeżeli sam Bóg mówi, że mamy się do niego zwracać, to róbmy to:
"15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» " (Rz8)

Mamy wołać Abba - (Tato) Ojcze. A nie Abba - Matko!. Bóg nie potrzebuje żadnego uzupełnienia w postaci czynnika żeńskiego.

A w Chrystusie jesteś też bratem Jezusa:
"17 Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. " (Rz8)

Nie ma lepszej więzi z Bogiem - mieszka w tobie - bezpośrednia. Po co masz się modlić do Maryi, mając Boga w sobie?

Jeżeli chcesz więcej cytatów od strony protestanckiej to napisz.


Wt paź 16, 2018 12:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
george45 napisał(a):
Po Wcieleniu możemy malować, rzeźbić Boga?
Po wcieleniu możemy przedstawiać Boga Wcielonego.

Mógłbyś uzasadnić.


Wt paź 16, 2018 12:14
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
KarolPL napisał(a):
Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe. I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"


Ja też jestem protestantem i odradzam modlenie się do Maryi. Powodów jest wiele, wystarczy na przykład przypatrzeć się historii narodu wybranego i Prawu Żydowskiemu:

Oprócz tego, że Prawo wyraża się "jasno" na temat zwracania się do zmarłych, wystarczy również przyjrzeć się Starotestamentowej relacji Boga z Żydami. JHWH wybrał naród umiłowany (Drzewo Oliwne i Syna pierworodnego (Wj4: 22)- tak nazywał Izrael) . Troszczył się o niego, dawał im pokarm i ziemie, nadał im święta, przymierza i Prawo, byli wyróżnieni spośród narodów na świadectwo istnienia prawdziwego i jedynego Boga.

Dlatego Żydzi byli z Bogiem na codzień i mieli z nim żywą relację, również objawiał im się poprzez znaki/cuda. Przemawiał bezpośrednio też przez sny i proroków:
"6 Radził się Saul Pana, lecz Pan mu nie odpowiadał ani przez sny, ani przez urim, ani przez proroków."(1Sm:28)
Mieli również świątynię, w której mogli spotykać się z Bogiem, zawsze wiedzieli że tam jest, tylko Bogu oddawali cześć. Nawet raz Bóg przemówił swoim głosem do całego narodu wybranego pod górą Synaj, ale się wierni tak przestraszyli, że prosili by tylko Mojżesz z Bogiem o tamtej pory rozmawiał.

Teraz wytłumacz mi, w Kościołach wyznających kult Maryi święci i zmarli służą do pośrednictwa, wstawiennictwa i zanoszenia modlitw do Boga, i pewnie jeszcze inne funkcje pełnią....itd. Jak to się ma do żywej relacji z Bogiem? jak ten kult świętych się ma do wspierania się Żydowskim Prawem i relacją jaką mieli Żydzi z Bogiem?

Czy czytamy w Biblii by Żydzi święcili, modlili się do, albo kanonizowali Abrahama? Mojżesza? Czy czytamy w Biblii by Żydzi budowali sanktuaria Abrahamowe, albo oraganizowali pielgrzymki do sanktuariów Mojżeszowych?
Czy Żydzi budowali obrazy i posągi swoich patriarchów i innych zasłużonych mężów, i modlili się do tych posągów prosząc o wstawiennictwo do Boga JHWH? Czy raczej każdy posąg czy obraz zawsze był niszczony zgodnie z nakazem Boga? Czy otaczano kultem ozdobne cheruby w oddawaniu czci kultu do Boga JHWH?

Odpowiedź jest prosta, nie. A wręcz byłoby to obrzydliwe w oczach Boga.

W Nowym Przymierzu każdy nawrócny człowiek przyjmując Boga do swojego życia, otrzymuje Ducha Świętego - który przebywa w twoim ciele. Jest on cząstką samego Boga - a ciebie to czyni świątynią Boga. Nie ma w całym wszechświecie lepszej obietnicy i możliwości kontaktu bezopośrednio z Bogiem, niż w taki sposób jaki On sam nam umożliwił.

Dlatego jeżeli sam Bóg mówi, że mamy się do niego zwracać, to róbmy to:
"15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» " (Rz8)

Mamy wołać Abba - (Tato) Ojcze. A nie Abba - Matko!. Bóg nie potrzebuje żadnego uzupełnienia w postaci czynnika żeńskiego.

A w Chrystusie jesteś też bratem Jezusa:
"17 Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. " (Rz8)

Nie ma lepszej więzi z Bogiem - mieszka w tobie - bezpośrednia. Po co masz się modlić do Maryi, mając Boga w sobie?

Jeżeli chcesz więcej cytatów od strony protestanckiej to napisz.

Rozumiem, że nie jadasz żadnego pokarmu pochodzącego od trzody chlewnej, a pozostałe pokarmy dzielisz na koszerne i nie koszerne.
I ze swojej Biblii wyrzuciłeś wers - błogosławić mnie będę wszystkie pokolenia.


Wt paź 16, 2018 13:16
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Teraz wytłumacz mi, w Kościołach wyznających kult Maryi święci i zmarli służą do pośrednictwa, wstawiennictwa i zanoszenia modlitw do Boga
Zacytowałem fragment, który mówi, że nie są to zmarli. Nie zwracamy się do zmarłych. Zwracamy się wyłącznie do żywych.

george45 napisał(a):
Mógłbyś uzasadnić.
Co uzasadnić? Że nie dało się przedstawić Boga Wcielonego, wtedy, kiedy nie było Boga Wcielonego? Rzeczywiście ciężkie do uzasadnienia.


Wt paź 16, 2018 13:32

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Rozumiem, że nie jadasz żadnego pokarmu pochodzącego od trzody chlewnej, a pozostałe pokarmy dzielisz na koszerne i nie koszerne.
I ze swojej Biblii wyrzuciłeś wers - błogosławić mnie będę wszystkie pokolenia.

Odnośnie pokarów w Nowym Przymierzu, to poganie mają wolność (Rz14), wynikającą w ustaeleniach między Żydami, na ile mają poganie przetrzegać Prawa Żydowskiego:
"(28) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych: (29) Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi, od tego, co zadławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie. Bywajcie zdrowi. " (Dz15)

A odnośnie Błogosławiona:

Interlinearny:
(Łk1: 48) gdyż wejrzał na uniżenie swojej służebnicya. Odtąd bowiem wszystkie pokolenia uważać mnie będą za szczęśliwą,"

W Starym Testamencie są odniesienia do podobnych słów, bo dla Izraelitki posiadanie potomstwa, zwłaszcza męskiego, było widoczną oznaką błogosławieństwa od JHWH (I to przekład Tysiąclatki):
(1Sam1: 11) >> (11) Uczyniła również obietnicę, mówiąc: Panie Zastępów! Jeżeli łaskawie wejrzysz na poniżenie służebnicy twojej i wspomnisz na mnie, i nie zapomnisz służebnicy twojej, i dasz mi potomka płci męskiej, wtedy oddam go Panu po wszystkie dni jego życia, a brzytwa nie dotknie jego głowy.
(Wj30: 13) >> (13) Lea powiedziała: Na moje szczęście! Bo kobiety będą mnie zwały szczęśliwą. Dała więc mu imię Aser.


Interlinearny NT mówi, że Maria jest nazywana szczęśliwą przez wszystkie pokolenia - katolickie pojęcie "błogosławiona" nie ma się nijak do Biblijnego, ponieważ w Biblii "błogosławiony" nie oznacza "stojący wyżej" od "niebłogosławionych", również nie oznacza również "wychwalany" ani "otoczony kultem" jak Maryja.

Natomiast niewiasta, która urodziła Mesjasza, jest oczywiście szczęśliwa i wszystkie pokolenia nazywają ją szczęśliwą - tyle, że nie ma to NIC wspólnego z jakąkolwiek formą "kultu maryjnego". Dlatego czytaj, co w Biblii oznacza "błogosławiony".

Ponieżej nie ma nic o wywyższaniu jednej osoby z grona wszystkich zbawionych lub błogosławioanych jak Maryjne "wywyższanie" w kulcie do Boga JHWH:

(3)"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. (4) Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. (5) Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. (6) Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. (7) Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. ( 8 ) Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą."
(Mt5: 3-8, Biblia Tysiąclecia)

Czytamy, że wszystkie narody ziemi będą błogosławione (nawróceni), a nie tylko Maryja:
(22)"Powiedział przecież Mojżesz: Proroka jak ja wzbudzi wam Pan, Bóg nasz, spośród braci waszych. Słuchajcie Go we wszystkim, co wam powie. (23) A każdy, kto nie posłucha tego Proroka, zostanie usunięty z ludu. (24) Zapowiadali te dni także pozostali prorocy, którzy przemawiali od czasów Samuela i jego następców. (25) Wy jesteście synami proroków i przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: [b]Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi.
(26) Dla was w pierwszym rzędzie wskrzesił Bóg Sługę swego i posłał Go, aby błogosławił każdemu z was w odwracaniu się od grzechów."
(Dz3: 22-26, Biblia Tysiąclecia)

(6)ale dla nas wszystkich najważniejsze jest to, co "zgodnie z pochwałą, jaką Dawid wypowiada o człowieku, którego Bóg usprawiedliwia niezależnie od uczynków: (7) Błogosławieni ci, których nieprawości zostały odpuszczone i których grzechy zostały zakryte. ( 8 ) Błogosławiony mąż, któremu Pan nie poczyta grzechu." (Rz4: 6-8, Biblia Tysiąclecia)[/b]


Wt paź 16, 2018 14:50
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
KarolPL napisał(a):
Mam kolege protestanta i on mi mówił ze nie mozna sie modlic do Maryji ani jej prosic o modlitwe. I mam pytanie jak to jest z tym "Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej[...]"


Ja też jestem protestantem i odradzam modlenie się do Maryi. Powodów jest wiele, wystarczy na przykład przypatrzeć się historii narodu wybranego i Prawu Żydowskiemu:

Oprócz tego, że Prawo wyraża się "jasno" na temat zwracania się do zmarłych, wystarczy również przyjrzeć się Starotestamentowej relacji Boga z Żydami. JHWH wybrał naród umiłowany (Drzewo Oliwne i Syna pierworodnego (Wj4: 22)- tak nazywał Izrael) . Troszczył się o niego, dawał im pokarm i ziemie, nadał im święta, przymierza i Prawo, byli wyróżnieni spośród narodów na świadectwo istnienia prawdziwego i jedynego Boga.

Dlatego Żydzi byli z Bogiem na codzień i mieli z nim żywą relację, również objawiał im się poprzez znaki/cuda. Przemawiał bezpośrednio też przez sny i proroków:
"6 Radził się Saul Pana, lecz Pan mu nie odpowiadał ani przez sny, ani przez urim, ani przez proroków."(1Sm:28)
Mieli również świątynię, w której mogli spotykać się z Bogiem, zawsze wiedzieli że tam jest, tylko Bogu oddawali cześć. Nawet raz Bóg przemówił swoim głosem do całego narodu wybranego pod górą Synaj, ale się wierni tak przestraszyli, że prosili by tylko Mojżesz z Bogiem o tamtej pory rozmawiał.

Teraz wytłumacz mi, w Kościołach wyznających kult Maryi święci i zmarli służą do pośrednictwa, wstawiennictwa i zanoszenia modlitw do Boga, i pewnie jeszcze inne funkcje pełnią....itd. Jak to się ma do żywej relacji z Bogiem? jak ten kult świętych się ma do wspierania się Żydowskim Prawem i relacją jaką mieli Żydzi z Bogiem?

Czy czytamy w Biblii by Żydzi święcili, modlili się do, albo kanonizowali Abrahama? Mojżesza? Czy czytamy w Biblii by Żydzi budowali sanktuaria Abrahamowe, albo oraganizowali pielgrzymki do sanktuariów Mojżeszowych?
Czy Żydzi budowali obrazy i posągi swoich patriarchów i innych zasłużonych mężów, i modlili się do tych posągów prosząc o wstawiennictwo do Boga JHWH? Czy raczej każdy posąg czy obraz zawsze był niszczony zgodnie z nakazem Boga? Czy otaczano kultem ozdobne cheruby w oddawaniu czci kultu do Boga JHWH?

Odpowiedź jest prosta, nie. A wręcz byłoby to obrzydliwe w oczach Boga.

W Nowym Przymierzu każdy nawrócny człowiek przyjmując Boga do swojego życia, otrzymuje Ducha Świętego - który przebywa w twoim ciele. Jest on cząstką samego Boga - a ciebie to czyni świątynią Boga. Nie ma w całym wszechświecie lepszej obietnicy i możliwości kontaktu bezopośrednio z Bogiem, niż w taki sposób jaki On sam nam umożliwił.

Dlatego jeżeli sam Bóg mówi, że mamy się do niego zwracać, to róbmy to:
"15 Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» " (Rz8)

Mamy wołać Abba - (Tato) Ojcze. A nie Abba - Matko!. Bóg nie potrzebuje żadnego uzupełnienia w postaci czynnika żeńskiego.

A w Chrystusie jesteś też bratem Jezusa:
"17 Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa, skoro wspólnie z Nim cierpimy po to, by też wspólnie mieć udział w chwale. " (Rz8)

Nie ma lepszej więzi z Bogiem - mieszka w tobie - bezpośrednia. Po co masz się modlić do Maryi, mając Boga w sobie?

Jeżeli chcesz więcej cytatów od strony protestanckiej to napisz.

W kwestiach jedzenia zupełna wolność, i w kwestii odczytywania Biblii także, odrzucenie totalne - błogosławiona jesteś między niewiastami......błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia.....kto we Mnie wierzy nie umrze na wieki... - które to wersy ot tak zupełnie przypadkiem zawieruszyły się w Biblii.


Wt paź 16, 2018 15:01

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1467
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
zefciu napisał(a):
Zacytowałem fragment, który mówi, że nie są to zmarli. Nie zwracamy się do zmarłych. Zwracamy się wyłącznie do żywych.

Wskazałeś na fragment którego kontekstem jest wyjaśnienie przez Jezusa zmartwychwstanie.

Uczeni w Piśmie pytają o co się dzieje po zmartwychwstaniu:

"(28) w ten sposób: Nauczycielu, Mojżesz tak nam przepisał: Jeśli umrze czyjś brat, który miał żonę, a był bezdzietny, niech jego brat weźmie wdowę i niech wzbudzi potomstwo swemu bratu. (29) Otóż było siedmiu braci. Pierwszy wziął żonę i umarł bezdzietnie. (30) Wziął ją drugi, (31) a potem trzeci, i tak wszyscy pomarli, nie zostawiwszy dzieci. (32) W końcu umarła ta kobieta. (33) Przy zmartwychwstaniu więc którego z nich będzie żoną? Wszyscy siedmiu bowiem mieli ją za żonę. (34) Jezus im odpowiedział: Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą. (35) Lecz ci, którzy uznani zostaną za godnych udziału w świecie przyszłym[/u] i w powstaniu z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. (36) [u]Już bowiem umrzeć nie mogą, gdyż są równi aniołom i są dziećmi Bożymi, będąc uczestnikami zmartwychwstania. (37) A że umarli zmartwychwstają, to i Mojżesz zaznaczył tam, gdzie jest mowa "O krzaku", gdy Pana nazywa Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. (38) Bóg nie jest [Bogiem] umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla niego żyją."(Łk20)

Wersety nie mówią kiedy/w jakim czasie następuje zmartwychwstanie, lecz tłumaczą co się dzieje jak już ono nastąpi.

Czyli kontekst mówi w "świecie przyszłym", "a że umarli zmartwychwstają" - czyli po zmartwychwstaniu, zmarli docześnie już drugiej śmierci nie mają, gdyż są równi aniołom (czyi nawróceni/Dzieci Boże).
A czas przyszły nie jest tutaj kontekstem i nie jest w tych wersetach określony. Znamy ten czas z innych wersetów w Biblii, na przykład paruzja (1Tes4: 13 - 17) lub Piotr znowu mówi o zaśnięciu:
"(4) i będą mówili: Gdzie jest obietnica Jego przyjścia? Odkąd bowiem ojcowie zasnęli, wszystko jednakowo trwa od początku świata." (2P3).

W Biblii są pewne wyjątki, ale nie zmienia to faktu że Kościół Chrystusa czeka konkretne przeznaczenie, zmarli i doczesnie żywi nawróceni zostana zabrani przez Chrystusa dopiero po Jego ponownym przyjściu. Wcześniej z nim nie przebywają, nie są w Jego obecności. I nie mają jak z nim rozmawiać i przekazywać twoje czy kogoś innego modlitwy.
Nie można opierać wiary i doktryny na domysłach i wątpliwych przesłankach oraz powyrywanych z kontekstu wersetach, kiedy Biblia wskazuje inny kierunek. W kulcie Maryi praktyka zwracania się do zmarłych ma więcej wspólnego ze spirytyzmem (Pwt18: 10 - 11), niż nakazami Pisma. Szczególnie, że mamy wyraźną zachętę wołać Abba Ojcze, a nie Abba Matko, więc po co to robić i ryzykować.


Wt paź 16, 2018 15:40
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
lecz tłumaczą co się dzieje jak już ono nastąpi
Mojżesz ujrzy krzew goręjący dopiero w przyszłości?
Cytuj:
Wcześniej z nim nie przebywają, nie są w Jego obecności.
Oczywiście Biblia mówi coś innego na ten temat. Chrystus w otchłani do nich głosi. W Apokalipsie duchy męczenników zwracają się do Boga.
Cytuj:
więc po co to robić
Chociażby po to, aby nie zanegować przypadkiem Wcielenia i zbawienia. Ciebie negacja kultu maryjnego doprowadziła do negacji życia wiecznego świętych. Lepiej nie iść tą drogą.
Cytuj:
i ryzykować.
Niczym nie ryzykujemy. Nikogo kult maryjny nie doprowadził jeszcze do bałwochwalstwa. A do czego prowadzi jego negacja – widzimy.


Wt paź 16, 2018 16:02
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Ja też jestem protestantem i odradzam modlenie się do Maryi


A świętujesz szabat?

Cytuj:

, wystarczy na przykład przypatrzeć się historii narodu wybranego i Prawu Żydowskiemu


Ale nie jesteśmy żydami ani nie wyznajemy judaizmu

Tak btw, skoro jesteśmy przy Maryi, Mesjasz i zbawca protestantów czyli Luter uznawał jej wieczne dziewictwo i wniebowzięcie, a jak jest dzisiaj wśród większości protestantów...? Wiadomo


Wt paź 16, 2018 16:52
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL