Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Przeemek napisał(a):
Alus napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Gdy słowa Jezusa z krzyża Oto Matka twoja potraktuje sie jako nieistotną wstawkę, to i kult Matki Jezusa staje się dziwaczny.

Cytuj:
Żydzi nigdy nie uprawiali kultu swoich matek. To byłoby bałwochwalstwo. Poza tym Jezus nigdzie nie powiedział do apostołów i uczniów: "oto Matka wasza". Zresztą przy śmierci Jezusa Maria i Jan nie byli jedynymi obecnymi. Była jeszcze siostra Marii, Maria - żona Kleofasa i Maria Magdalena, a mimo to Jezus nie oznajmił im: "Oto Matka wasza". Więc doszukiwanie się w słowach Jezusa czegoś, o co w ogóle mu nie chodziło, jest oszukiwaniem siebie.

Fundamentem chrześcijaństwa nie są zwyczaje i tradycje Żydów.
I nie Żydzi stworzyli Dekalog z 4 przykazaniem Czcij ojca swego i matkę swoją- pierwsze z przykazań po 3 tyczących Boga, tyczące ludzi.
Św Janowi Apostołowi wybranemu przez Jezusa jako fundament Kościoła, Jezus przekazał w testamencie wskazanie jaką cześć Jego matce winien okazywać Kościół.

A jaką część ojcu? i któremu ojcu? Kościół nie ma ludzkiego ojca, tylko matkę?
To jest opinia, nie ma oparcia w nauce biblijnej.

A jeżeli iść twoim tokiem rozumowania, to biologicznie naszym pra-ojcem jest Adam, a pra-matką jest Ewa, więc gdzie jest kult Adama i Ewy? Duchowo to Abraham - Ojciec wiary [nawet jest to hebrajskie znaczenie imienia Abraham] zgodnie z przykazaniem "czci Ojca i Matkę..... Po drugie mamy czcić oboje rodziców, jeżeli Maryja jest naszą Matką, to Abraham Ojcem lub inny tata, gdzie jest kult Abrahama albo innego ojca w systemie hieprdulia? gdzie są wybudowane sanktuaria dla niego?

Szkoda, ze Bóg nie wziął Ciebie na swego doradcę, nie wydałby nonsensownego Dekalogu z przykazaniem czcij ojca swego i matkę swoją


Wt cze 11, 2019 9:55
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
@Alus
Dokonujesz manipulacji (chcę wierzyć, ze nieświadomie)

W "żydowskim" dekalogu w piątym przykazaniu (nie w czwartym) jest o rodzicielach, o fizycznej matce i fizycznym ojcu, fizycznych opiekunach.

Tak, Jezus dał Marię pod opiekę Janowi. Nie rozumiem w jaki sposób robi to z niej "półboga", nie ma tu słowa o jakiekolwiek czci jaką podobno maja obowiązek (naprawdę sugerujesz obowiązek, przykazanie?) oddawać Marii chrześcijanie. Nie, stanowczo nie, Jezus nie dał przykazania czczenia Marii.

Jeżeli piszesz o "Matce" w analogii do "Ojca", to Bóg jest dla mnie i Ojcem i Matką, moim Stworzycielem. Maria moim bogiem nie jest, była bogobojną kobieta, narzędziem Boga.

p.s. Trochę szybko pisałem. Chyba wszystkie literówki poprawiłem.

A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?
Ale nawet przeciwnicy kultu Maryi nie odrzucają wybraństwa błogosławiona jesteś, znalazłaś bowiem łaskę u Boga - błogosławiona jest dla świata uosobieniem objawienia Bożego.


Wt cze 11, 2019 10:18

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Szkoda, ze Bóg nie wziął Ciebie na swego doradcę, nie wydałby nonsensownego Dekalogu z przykazaniem czcij ojca swego i matkę swoją

Ja moim rodzicom oddaje należny szacunek.

Gdybym chciał bawić się w doratcę, to bym jeszcze zwrócił ci uwagę na kolejny błąd w twojej poprzedniej wypowiedzi odnośnie:
"Fundamentem chrześcijaństwa nie są zwyczaje i tradycje Żydów.
I nie Żydzi stworzyli Dekalog z (...)"

Pascha zamieniona na Wielkanoc to nie tradycja i zwyczaje żydowskie? Fundament chrześcijaństwa Wieczerza Pańska nie wywodzi się czasem z paschalnego sederu, w której mogli brać udział wyłącznie Żydzi i prozelici już po oczyszczeniu w tradycji żydowskiej - czyli paralera żydowskiego święta na której wzorował się Jezus - Żyd według ciała? czy chrzest nie wywodzi się z tradycji żydowskiej?
rzeczywiście daleko chrześcijaństwu do Żydów....


Wt cze 11, 2019 10:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?
Na przykład abp Depo, który organizował mszę ekspiacyjną za "profanację WIZERUNKU MBCz" Chodzi oczywiście o tęczową aureolę.
Wizerunek MBCz jest też przedmiotem kultu religijnego....
Moim skromnym zdaniem: jest to bałwochwalstwo.


Wt cze 11, 2019 10:54
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Tomek44 napisał(a):
Alus napisał(a):
A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?
Na przykład abp Depo, który organizował mszę ekspiacyjną za "profanację WIZERUNKU MBCz" Chodzi oczywiście o tęczową aureolę.
Wizerunek MBCz jest też przedmiotem kultu religijnego....
Ewidentne bałwochwalstwo.

Pomijając tęczową aureolę - nie przeszkadzałoby Ci gdyby ktoś zdjęcia Twej mamy/żony/córki porozwieszał na śmietnikach i toaletach???


Wt cze 11, 2019 10:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Alus napisał(a):
A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?
Na przykład abp Depo, który organizował mszę ekspiacyjną za "profanację WIZERUNKU MBCz" Chodzi oczywiście o tęczową aureolę.
Wizerunek MBCz jest też przedmiotem kultu religijnego....
Ewidentne bałwochwalstwo.

Pomijając tęczową aureolę - nie przeszkadzałoby Ci gdyby ktoś zdjęcia Twej mamy/żony/córki porozwieszał na śmietnikach i toaletach???

Po pierwsze: matka Jezusa nie jest moją matką. Twoją też nie, mimo, iż wierzysz inaczej.
Po drugie: sprawiedliwości za zniewagę kogoś z mojej rodziny szukałbym ewentualnie w sądzie - ale nie z tytułu znieważenia uczuć religijnych.


Wt cze 11, 2019 11:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?
Czyli wycofujesz się z tego wywodu o przykazaniu o ojcu i matce? Bogu jako Ojcu, a Marii jak Matce?
To bardzo dobrze, to bardzo dobrze.
Alus napisał(a):
Ale nawet przeciwnicy kultu Maryi nie odrzucają wybraństwa błogosławiona jesteś, znalazłaś bowiem łaskę u Boga - błogosławiona jest dla świata uosobieniem objawienia Bożego.
Tak, Maria była uszczęśliwiona, szczęśliwa. Uosobieniem objawienia jest Jezus.
Przy okazji: najpiękniejsze kazanie o Marii słyszałem u ... zielonoświątkowców. Przestań więc pisać o odrzucaniu.
Na marginesie: prawosławna ikona zrabowana w Rusi i wywieszona w Częstochowie nie jest zdjęciem Marii, ani portretem, a wizją artysty z XV wieku, który poddał ikonę "renowacji". Pierwotna ikona, a przynajmniej deska, to jakiś XII/XIII wiek.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Wt cze 11, 2019 12:03
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
A kto mówi jakoby katolicy zobowiązani byli do kultu Maryi, czy traktowania Jej na równi z Bogiem?

Cytuj:
Czyli wycofujesz się z tego wywodu o przykazaniu o ojcu i matce? Bogu jako Ojcu, a Marii jak Matce?
To bardzo dobrze, to bardzo dobrze.

Przykazanie "czcij ojca swego i matkę swoją" nie nakazuje oddawać im część równą Bogu, podobnie jak testament Jezusa z krzyża nie wskazuje Maryi jako bogini.
Krzyż też jest jedynie narzędziem Boga - tak tylko w kwestii kultu narzędzi Boga.


Wt cze 11, 2019 12:47

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Może problemem jest ewolucja znaczenia słów?
Może obecnie bardziej adekwatne niż oddawanie czci rodzicom czy Marii było by użycie zwrotu: traktowanie z wielkim szacunkiem?

Quinque- nie uważasz, że insynuowanie, że protestanci są wrogami Chrystusa to konkretne przegięcie? To przecież chrześcijanie...

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 11, 2019 13:47
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Oczywiście że żadne przegięcie. Gdyby Kochali Chrystusa nie odrzuciliby jego mistycznego ciała(Kościoła Katolickiego), na rzecz samosobiepapizmu. Zresztą, obecnie wielu z nich akceptuje sodomię, rozwody czy anihilicjonizm. Osobiście nie uważam ich za chrzescijan

A Najświętszej Maryi Pannie należy się cześć za to że urodziła Boga i nie posiadała grzechu. Przez co z ludzi ma najbliższą relację z Trójcą


Wt cze 11, 2019 14:00
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Quinque napisał(a):
Oczywiście że żadne przegięcie. Gdyby Kochali Chrystusa nie odrzuciliby jego mistycznego ciała(Kościoła Katolickiego), na rzecz samosobiepapizmu. Zresztą, obecnie wielu z nich akceptuje sodomię, rozwody czy anihilicjonizm. Osobiście nie uważam ich za chrzescijan

A Najświętszej Maryi Pannie należy się cześć za to że urodziła Boga i nie posiadała grzechu. Przez co z ludzi ma najbliższą relację z Trójcą

Akurat Twoje osobiste poglądy nie są reprezentatywne do "poglądów" Boga :-D ....który naucza choćbym miał wiarę taką iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym 1 Kolosan.


Wt cze 11, 2019 14:10
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
IrciaLilith napisał(a):
Quinque, to jak definujesz chrześcijaństwo

Normalnie. Tak jak w Credo
Cytuj:
Skąd pewność, że to Maria ma najbliższą relację zTrójcą?

Po pierwsze nie wiem o jakiej ty Marii mówisz?
Natomiast jeżeli chodzi o NMP to powiedziałem dlaczego


Wt cze 11, 2019 14:16

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
I na podstawie Credo uznałeś że protestanci to nie chrześcijanie i że są wrogami Chrystusa ?

Nie, z tego co napisałeś nie wynika, że ma najbliższą relację z Trójcą. Może podesłać podręcznik do nauki logiki? Jeśli nie ogarniesz to mogę udzielić darmowych korków krok po kroku, lubię wyzwania, choć obstawiam, że uważasz, że doskonale znasz temat. Jeśli tak to... ja poproszę korki, bo Twojej logiki nie ogarniam, a być może odkryłeś kolejną i jest do czegoś przydatna.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 11, 2019 21:36
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Proszę przenieść się z dyskusją o Credo i protestantyzmie do innego wątku, np. tu: viewtopic.php?f=31&t=39793&p=978931&hilit=protestantyzm#p978931.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 11, 2019 21:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Jest jedno Objawienie, ale dwa źródła: Biblia i Tradycja Kościoła (nie mylić z tradycją eklezjalną, bo ta musi być zgodna i stanowi interpretację Tradycji Kościoła). Tu poczytaj więcej i nie rozpoczynaj dyskusji teologicznej w wątku uwag do moderacji: https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/zk ... mu_07.html

Jest to fałszywa teza. Ponieważ Biblia nie jest tym samym co Tradycja co do istoty i medium przekazu.
Tradyja jest to ciągły przekaz, Biblia stały i spisany.
Wyraźnie cytowane źródła dogmatyki katolickiej wskazują, że Bilbia nie jest pełnym wystarczającym objawieniem dla Kościoła, bo uzupełnia je Tradycja [mogę ponownie zacytować na życzenie]. Czyli mimo że wypływając z tego samego źródła, Tradycja jest drugim Objawieniem Bożym z którego czerpie Kościół.


"Tradycja - drugim źródłem objawienia.
1. Pojęcie Tradycji. Bezsprzecznie Pismo Św. jest cennym źródłem, z którego czerpiemy prawdy i wskazania religijno-moralne. Nie zawiera ono jednak wszystkich prawd objawionych. Uzupełnieniem Pisma Św. jest Tradycja, czyli Ustne Podanie. Ustne Podanie jest to zbiór objawionych przez Boga prawd, które mężowie święci głosili, ale ich nie spisali."
[ http://msza.net/i/cz08_23.html ]

Jeżeli Biblia jest niekompletnym objawieniem, to Tradycja jest drugim które uzupełnia pierwsze. Również Kościół wyraźnie wskazuje, że Tradycja to Słowo Boże.
A więc:
Biblia = Słowo Boże = Objawienie Boże
Tradycja = Słowo Boże = Objawienie Boże

Biblia nie jest tym samym/nie równa się Tradycji co do istoty przekazu i medium. Obie pochodzą od Boga.

Wedłu poniższego wyjaśnienia, Tradycja jest "niezależnym źródłem wiary", jest "Słowem Bożym". Jak jest niezależnym od Biblii, więc jest drugim:
"Tradycja Boska (Traditio divina) źródłem wiary
Zgodnie z nauczaniem Kościoła Tradycja Boska (Traditio divina) jest niezależnym od Pisma Świętego źródłem wiary oraz (...) oraz Tradycje dotyczące wiary i moralności podane ustnie przez Chrystusa lub natchnione przez Ducha Świętego i zachowane w Kościele katolickim dzięki nieprzerwanej sukcesji”. (Denz. 783, por. DH 1501, BF III.11)
Zatem, jak już wspomniano, także Tradycja jest Słowem Bożym, gdyż zawiera ona prawdę objawioną w tej samej nienaruszoności i czystości jak Pismo Święte i ją nam przekazuje (por. Vat. I Sessio 4, cap.2; Denz. 1787; DH 3006; BF III. 16-17). [ https://gloria.tv/article/N7yNCHZ6BS2b4zLXBVhBHZ18w ]


Całe chrześcijaństwo zgadza się i uznaje Biblię jako Słowo Boże - Objawienie dane od Boga. Inna część chrześcijaństa uznaje drugie Słowo Boże - Tradycję. Czyli mamy dwa rodzaje Słowa Bożego -Bilia i Tradycja.
Dlatego mam prawo użyć sformułowania, że Tradycja jest drugim Objawieniem Bożym i jest to poprawne.


Śr cze 12, 2019 11:09
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL