Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona
 Czy kult Maryjny jest dozwolony? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Tomek44 napisał(a):
^^
Dodam jeszcze znane wszystkim polskim katolikom hasło: "Totus Tuus", które widniało w herbie biskupa, potem kardynała Wojtyły, aż wreszcie przez pontyfikat JPII było w herbie Watykanu, czyli całego KK.
Przeemek napisał(a):
Takich wypowiedzi i to od autorytetów(świętych) Kościoła jak Maksymiliana Kolbe czy Arcybiskupa/Kardynała Stefana Wyszyńskiego w "Akcie Osobistego Oddania się Matce Bożej" nie brakuje:

Samozwańczy teologowie w akcji :o
Dla kogoś, kto walczy z KK z pewnością powyższe jest niezrozumiałe. Niezrozumiałe, bo nie może pojąć jak można czcić także kogoś innego od Boga i nie umniejszać czci Bogu, a nawet czynić to "ku większej czci Boga". Cóż, nie zamierzam bić piany, bo żadne tłumaczenia nie pomagają.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 11, 2019 6:57
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
^^
Dodam jeszcze znane wszystkim polskim katolikom hasło: "Totus Tuus", które widniało w herbie biskupa, potem kardynała Wojtyły, aż wreszcie przez pontyfikat JPII było w herbie Watykanu, czyli całego KK.
Przeemek napisał(a):
Takich wypowiedzi i to od autorytetów(świętych) Kościoła jak Maksymiliana Kolbe czy Arcybiskupa/Kardynała Stefana Wyszyńskiego w "Akcie Osobistego Oddania się Matce Bożej" nie brakuje:

Samozwańczy teologowie w akcji :o
Dla kogoś, kto walczy z KK z pewnością powyższe jest niezrozumiałe. Niezrozumiałe, bo nie może pojąć jak można czcić także kogoś innego od Boga i nie umniejszać czci Bogu, a nawet czynić to "ku większej czci Boga". Cóż, nie zamierzam bić piany, bo żadne tłumaczenia nie pomagają.

Gdy słowa Jezusa z krzyża Oto Matka twoja potraktuje sie jako nieistotną wstawkę, to i kult Matki Jezusa staje się dziwaczny.


Wt cze 11, 2019 7:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
^^
Dodam jeszcze znane wszystkim polskim katolikom hasło: "Totus Tuus", które widniało w herbie biskupa, potem kardynała Wojtyły, aż wreszcie przez pontyfikat JPII było w herbie Watykanu, czyli całego KK.
Przeemek napisał(a):
Takich wypowiedzi i to od autorytetów(świętych) Kościoła jak Maksymiliana Kolbe czy Arcybiskupa/Kardynała Stefana Wyszyńskiego w "Akcie Osobistego Oddania się Matce Bożej" nie brakuje:

Samozwańczy teologowie w akcji :o
Dla kogoś, kto walczy z KK z pewnością powyższe jest niezrozumiałe.

Kłamstwo.
Regulamin w § II pkt 4 zabrania łamania prawa - a więc pisania kłamliwych i obraźliwych rzeczy o innych osobach.
Jeśli "argumenty" sprowadzają się do kłamstw i inwektyw na temat rozmówców - to jest to najlepszy dowód na jakość takich "argumentów".


Wt cze 11, 2019 7:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
^^
Dodam jeszcze znane wszystkim polskim katolikom hasło: "Totus Tuus", które widniało w herbie biskupa, potem kardynała Wojtyły, aż wreszcie przez pontyfikat JPII było w herbie Watykanu, czyli całego KK.
Przeemek napisał(a):
Takich wypowiedzi i to od autorytetów(świętych) Kościoła jak Maksymiliana Kolbe czy Arcybiskupa/Kardynała Stefana Wyszyńskiego w "Akcie Osobistego Oddania się Matce Bożej" nie brakuje:

Samozwańczy teologowie w akcji :o
Dla kogoś, kto walczy z KK z pewnością powyższe jest niezrozumiałe. Niezrozumiałe, bo nie może pojąć jak można czcić także kogoś innego od Boga i nie umniejszać czci Bogu, a nawet czynić to "ku większej czci Boga". Cóż, nie zamierzam bić piany, bo żadne tłumaczenia nie pomagają.

Gdy słowa Jezusa z krzyża Oto Matka twoja potraktuje sie jako nieistotną wstawkę, to i kult Matki Jezusa staje się dziwaczny.
Żydzi nigdy nie uprawiali kultu swoich matek. To byłoby bałwochwalstwo. Poza tym Jezus nigdzie nie powiedział do apostołów i uczniów: "oto Matka wasza". Zresztą przy śmierci Jezusa Maria i Jan nie byli jedynymi obecnymi. Była jeszcze siostra Marii, Maria - żona Kleofasa i Maria Magdalena, a mimo to Jezus nie oznajmił im: "Oto Matka wasza". Więc doszukiwanie się w słowach Jezusa czegoś, o co w ogóle mu nie chodziło, jest oszukiwaniem siebie.


Ostatnio edytowano Wt cze 11, 2019 7:24 przez Tomek44, łącznie edytowano 1 raz



Wt cze 11, 2019 7:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Wytłuściłeś "samozwańczy teologowie" - pokaż, że masz w tym kierunku wykształcenie.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 11, 2019 7:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Wytłuściłeś "samozwańczy teologowie" - pokaż, że masz w tym kierunku wykształcenie.
Uprawiasz w tym momencie chamskie awanturnictwo.


Wt cze 11, 2019 7:28
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Zarzuciłeś mi kłamstwo. Prosiłam o dowód. Gdzie tu awanturnictwo, w dodatku chamskie? Udowodnij, że kłamię.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 11, 2019 7:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Zarzuciłeś mi kłamstwo. Prosiłam o dowód. Gdzie tu awanturnictwo, w dodatku chamskie? Udowodnij, że kłamię.

Pokaż zatem choć jeden post, w którym stwierdziłem: "Jestem samozwańczym teologiem". Nie ma? To jest to dowód na Twoje kłamstwo i to obraźliwe.


Wt cze 11, 2019 7:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Jakim więc prawem wypowiadasz się na temat nauczania KK, skoro nie masz kompetencji?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt cze 11, 2019 7:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiaa napisał(a):
Jakim więc prawem wypowiadasz się na temat nauczania KK, skoro nie masz kompetencji?

Kolejne KŁAMSTWO.
Podaj podstawę prawną do tego, że trzeba "mieć kompetencje" do wypowiadania się nt. nauczania KK. Również w Regulaminie forum. Jakie kompetencje?, Kto je nadaje?


Wt cze 11, 2019 7:44
Zobacz profil
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Tomek44 napisał(a):
Gdy słowa Jezusa z krzyża Oto Matka twoja potraktuje sie jako nieistotną wstawkę, to i kult Matki Jezusa staje się dziwaczny.

Cytuj:
Żydzi nigdy nie uprawiali kultu swoich matek. To byłoby bałwochwalstwo. Poza tym Jezus nigdzie nie powiedział do apostołów i uczniów: "oto Matka wasza". Zresztą przy śmierci Jezusa Maria i Jan nie byli jedynymi obecnymi. Była jeszcze siostra Marii, Maria - żona Kleofasa i Maria Magdalena, a mimo to Jezus nie oznajmił im: "Oto Matka wasza". Więc doszukiwanie się w słowach Jezusa czegoś, o co w ogóle mu nie chodziło, jest oszukiwaniem siebie.

Fundamentem chrześcijaństwa nie są zwyczaje i tradycje Żydów.
I nie Żydzi stworzyli Dekalog z 4 przykazaniem Czcij ojca swego i matkę swoją- pierwsze z przykazań po 3 tyczących Boga, tyczące ludzi.
Św Janowi Apostołowi wybranemu przez Jezusa jako fundament Kościoła, Jezus przekazał w testamencie wskazanie jaką cześć Jego matce winien okazywać Kościół.


Wt cze 11, 2019 8:12

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Zbigniew3991 napisał(a):
Przesadny kult Maryi nie zaprzecza ani świętości, ani wyjątkowości tej osoby. Wielokrotnie miałem pokusę pójścia w skrajność - odrzucenie w ogóle Maryi, wykreślenia jej ze swojej pobożności, swojego życia, rozumowania. Można to zrobić. Nie chcę jednak wpadać w skrajności. Jedną ze skrajności jest bałwochwalczy kult Maryi, drugą ze skrajności jest negowanie wyjątkowości tej osoby. Wyjątkowość jest świętością. Każdy z nas jest wyjątkowy i święty. Dlaczego narzeczeni nie proszą o błogosławieństwo przed ślubem kogokolwiek? Proszą o błogosławieństwo rodziców, bo rodzice są wyjątkowi. Możemy wpaść w skrajność i uzależniać swoje decyzje od woli rodziców. Wyobraźmy sobie dorosłych, którzy bez zgody rodziców nie wezmą ślubu. To wypaczenie, zapatrzenie w rodziców, które prowadzi do ruiny. Inną skrajnością jest niezaproszenie rodziców na swój ślub i brak prośby o błogosławieństwo. Prawda i zdrowie są po środku. Maryja i Józef byli opiekunami Jezusa - to była ich wyjątkowość. Wyjątkowością Piotra i Pawła było Apostolstwo. Wyjątkowością Maksymiliana Kolbego była ofiara z życia za brata. Te wyróżniające cechy są związane z łaskami Boga. To Bóg wybrał Maryję i Józefa na rodziców Jezusa, Piotra i Pawła na Apostołów, a Maksowi Kolbemu dał odwagę, męstwo i cierpliwość. Z powodu tej łaski i wyjątkowości nie ignorujmy Świętych, ale nie oddawajmy im także czci należnej Bogu. Znajdujmy złoty środek. Żyjemy we wspólnocie świętych.

Przemku - mnie także nie podobają się modlitwy Maksymiliana Kolbego i kardynała Wyszyńskiego. Pamiętam jednak, kiedy poszedłem do pewnego dominikanina po poradę w tej kwestii. Powiedziałem, że mam opory przed modlitwą za pośrednictwem Maryi i Świętych. Ksiądz Kuśmierski odpowiedział: "To się nie módl za ich pośrednictwem". Szanuję ludzi, którzy mają bujną pobożność maryjną, ale ja sam wolę Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Wiesz.... jeżeli już mówić o oddawaniu specjalnej czci i oddawać ten specjalny szacunek tym "wybranym/zasłużonym", to czy KK nie powinien też wywyższyć Abrahama, Ojca wiary nas wszystkich, który przez Boga miał zapowiedziane, że będą go błogosławić wszystkie narody:
"(25) Wy jesteście synami proroków i przymierza, które Bóg zawarł z waszymi ojcami, kiedy rzekł do Abrahama: Błogosławione będą w potomstwie twoim wszystkie narody ziemi." (Dz3)

Gdzie jest kult Abrahama? jemu się hiperdulia nie należy? Jak mówić o szacunku to traktujmy wszystkich z należytym, czy nie?


Po drugie, twoja postawa nie daje odpowiedzi na pytanie:
"Czy kult Maryjny jest dozwolony?", z którym jak widać wielu się zmaga łącznie z tobą.

A jeżeli dominikanin mówi ci, że nie musisz się modlić za pośrednictwem Maryi i to też jest prawidłowym zachowaniem w KK. To KK oficjalnie powinien to wprowadzić i głosić, a nawet napisać w prawie kanonicznym, to wierni tacy jak "KarolPL" nie mieli by wątpliwości.
Jednak jak zauważysz, na każdej Mszy jest przynajmniej jedna Modlitwa wprowadzona do Maryi - a to już jest narzucanie modlitwy z automatu, to jednak daje mylne wrażenie, nie uważasz? kult Maryi nie rozrósł by się do taki rozmiarów, gdyby oficjalne stanowisko KK, czy wypowiedzi kardynałów były takie jak doradził ci ten dominikanin.


Wt cze 11, 2019 8:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
@Alus
Dokonujesz manipulacji (chcę wierzyć, ze nieświadomie)

W "żydowskim" dekalogu w piątym przykazaniu (nie w czwartym) jest o rodzicielach, o fizycznej matce i fizycznym ojcu, fizycznych opiekunach.

Tak, Jezus dał Marię pod opiekę Janowi. Nie rozumiem w jaki sposób robi to z niej "półboga", nie ma tu słowa o jakiekolwiek czci jaką podobno maja obowiązek (naprawdę sugerujesz obowiązek, przykazanie?) oddawać Marii chrześcijanie. Nie, stanowczo nie, Jezus nie dał przykazania czczenia Marii.

Jeżeli piszesz o "Matce" w analogii do "Ojca", to Bóg jest dla mnie i Ojcem i Matką, moim Stworzycielem. Maria moim bogiem nie jest, była bogobojną kobieta, narzędziem Boga.

p.s. Trochę szybko pisałem. Chyba wszystkie literówki poprawiłem.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Ostatnio edytowano Wt cze 11, 2019 9:02 przez Kozioł, łącznie edytowano 2 razy



Wt cze 11, 2019 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 23, 2017 0:53
Posty: 1468
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Alus napisał(a):
Tomek44 napisał(a):
Gdy słowa Jezusa z krzyża Oto Matka twoja potraktuje sie jako nieistotną wstawkę, to i kult Matki Jezusa staje się dziwaczny.

Cytuj:
Żydzi nigdy nie uprawiali kultu swoich matek. To byłoby bałwochwalstwo. Poza tym Jezus nigdzie nie powiedział do apostołów i uczniów: "oto Matka wasza". Zresztą przy śmierci Jezusa Maria i Jan nie byli jedynymi obecnymi. Była jeszcze siostra Marii, Maria - żona Kleofasa i Maria Magdalena, a mimo to Jezus nie oznajmił im: "Oto Matka wasza". Więc doszukiwanie się w słowach Jezusa czegoś, o co w ogóle mu nie chodziło, jest oszukiwaniem siebie.

Fundamentem chrześcijaństwa nie są zwyczaje i tradycje Żydów.
I nie Żydzi stworzyli Dekalog z 4 przykazaniem Czcij ojca swego i matkę swoją- pierwsze z przykazań po 3 tyczących Boga, tyczące ludzi.
Św Janowi Apostołowi wybranemu przez Jezusa jako fundament Kościoła, Jezus przekazał w testamencie wskazanie jaką cześć Jego matce winien okazywać Kościół.

A jaką część ojcu? i któremu ojcu? Kościół nie ma ludzkiego ojca, tylko matkę?
To jest opinia, nie ma oparcia w nauce biblijnej.

A jeżeli iść twoim tokiem rozumowania, to biologicznie naszym pra-ojcem jest Adam, a pra-matką jest Ewa, więc gdzie jest kult Adama i Ewy? Duchowo to Abraham - Ojciec wiary [nawet jest to hebrajskie znaczenie imienia Abraham] zgodnie z przykazaniem "czci Ojca i Matkę..... Po drugie mamy czcić oboje rodziców, jeżeli Maryja jest naszą Matką, to Abraham Ojcem lub inny tata, gdzie jest kult Abrahama albo innego ojca w systemie hieprdulia? gdzie są wybudowane sanktuaria dla niego?


Wt cze 11, 2019 8:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Czy kult Maryjny jest dozwolony?
Małgosiu,
Wiedzy nie trzeba zdobywać na studiach i mieć papierka na potwierdzenie, szczególnie, że istnieją np biblioteki, aa nawet internet.... Znam sporo osób, które w ramach hobby ogarnęły ogromne ilości wiedzy tak, że spokojnie można mówić o poziomie ekspert, co oczywiście nie oznacza nieomylności i jakiegoś bezwzględnego autorytetu. Tytuł magistra czy doktora też nie oznacza nieomylności i nakazu traktowania jako autorytetu.

Jeśli w tym co napisał Tomek jest błąd to może warto go wykazać, a nie pociskać od samozwańczych teologów gdy nigdzie nie insynuował, że teologiem czy ekspertem jest. Przynajmniej ja nie widzę, a tylko przyglądam się dyskusji.

Doczepiłabym się raczej do założenia, że te dziwne słowa są znane wszystkim katolikom...

Jak dla mnie Przemek wskazuje istotne kwestie.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Wt cze 11, 2019 9:07
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 408 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL