Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 19:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej [..] 
Autor Wiadomość
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
nolda napisał(a):
niema
Co to za słowo? Nie znam go.
Cytuj:
Widziałem wielokrotnie jak kapłan dawał do pocałowania jakieś relikwie. Nie dosłownie relikwie, lecz szybkę pojemnika w którym była jakaś kosteczka.
No i?
Cytuj:
Mnie takie praktyki przyprawiają o mdłości
A kogo to obchodzi, że Ciebie przyprawiają?
Cytuj:
W jakim celu całujemy szybkę?
W celu okazania czci świętemu.


Cz lis 29, 2018 20:36
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
W celu okazania czci świętemu.

Dla uściślenia (chociaż nie sądzę, aby przekonało to tych, którzy postawili sobie za cel zanoszenie pretensji do garbatego, że ma proste dzieci) link: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... ietac.html

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz lis 29, 2018 21:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Małgosiaa napisał(a):
aby przekonało to tych, którzy postawili sobie za cel zanoszenie pretensji do garbatego, że ma proste dzieci

Dobre.
Podoba mi sie.
Ciekawe czy ktos z naszych przyjaciol zdaje sobie sprawe z tego ze padl ofiara przecedzania komara.


Cz lis 29, 2018 21:41
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Małgosiaa napisał(a):
zefciu napisał(a):
W celu okazania czci świętemu.

Dla uściślenia (chociaż nie sądzę, aby przekonało to tych, którzy postawili sobie za cel zanoszenie pretensji do garbatego, że ma proste dzieci) link: https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i ... ietac.html

A linku - nie należy przesadzać - ano właśnie: za czasów poprzedniego proboszcza w mojej parafii były dwie relikwie - św Jadwigi królowej i św Jana Pawła II.
Obecny proboszcz przez 3 lata sprowadził 12 relikwii różnych różnych świętych i błogosławionych, co z wyraźną satysfakcją wskazuje.......Bóg sam nie wystarczy??????


Pt lis 30, 2018 8:34
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
tom8 napisał(a):
Nie uczynisz sobie posągu ani obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi ziemią. Nie będziesz im oddawał pokłonu ani służył.

przed cherubami z arki nikt nie klękał(ich obecność może wyjaśniać nauka) tak samo przed wężem


Przed Arką Przymierza, padł na twarz i Jozue i starsi Izraela:

"Wtedy Jozue rozdarł swoje szaty i padł twarzą na ziemię przed Arką Pańską aż do wieczora, on sam i starsi Izraela. I posypali prochem swe głowy" (Joz 7,6)


tom8 napisał(a):
wszyscy zasłaniają się że modlą się do tego co obraz czy figura przedstawia, ale tak czy inaczej biją pokłony przed figurami i obrazami i jednomyślnie stwierdzają że te przedmioty są święte a dochodzą do tego jeszcze święci.


Kłaniając się przed obrazem, oddajemy cześć osobie która jest na obrazie przedstawiona.Tak samo było zresztą z Izraelitami, którzy kłaniali się przed świątynią którą uważali przecież za świętą[1].Czy myślisz, że Izraelici kłaniali się kamieniowi, z którego świątynia była wykonana, czy też może oddając pokłon przed świątynią, oddawali tym samym cześć Bogu ?

[1] Ps 5,8 "Lecz ja dzięki obfitości twego miłosierdzia wejdę do twego domu, oddam pokłon przed twoim świętym przybytkiem w twojej bojaźni."


Cz sty 03, 2019 8:32
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Alus napisał(a):
A linku - nie należy przesadzać - ano właśnie: za czasów poprzedniego proboszcza w mojej parafii były dwie relikwie - św Jadwigi królowej i św Jana Pawła II.
Obecny proboszcz przez 3 lata sprowadził 12 relikwii różnych różnych świętych i błogosławionych, co z wyraźną satysfakcją wskazuje.......Bóg sam nie wystarczy??????
Czyli istnieje jakiś konkretny limit, ilu świętych relikwie mogą być przechowywane w danej parafii, poniżej której Alus nie zaczyna maltretować chochołów i znaków interpunkcyjnych na klawiaturze? Jeśli tak, to proszę go podać.


Cz sty 03, 2019 9:01
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Zefciu wie czym są relikwie i jak się je pobiera? I zefciu wie ile jest mniej więcej katolików, a więc szacunkowo, kościołów?

O ile rozumiem duchowy i symboliczny sens relikwii, o tyle nie potrafię do końca przyjąć niszczenia spokoju doczesnych szczątków, żeby "mieć" świętego we własnym kościele. Figury i obrazy uważam za lepszy pomysł w dzisiejszych czasach. W końcu nikt palca babci w domu nie przechowuje. A przynajmniej nie powinien.
Kościół ma chyba też coś przeciw kamieniom ozdobnym z prochów zmarłych, np.


Cz sty 03, 2019 9:33
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
Zefciu wie czym są relikwie i jak się je pobiera? I zefciu wie ile jest mniej więcej katolików, a więc szacunkowo, kościołów?
To nie jest odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie.
Cytuj:
Figury i obrazy uważam za lepszy pomysł w dzisiejszych czasach.
Co się zatem zmieniło od czasów niedzisiejszych, że kiedyś relikwie były dobrym pomysłem, a obecnie stały się złym?


Cz sty 03, 2019 9:47
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Ilość kościołów? Świadomość wierzących, którzy (moim zdaniem) nie muszą mieć szczątków doczesnych, żeby czuć więź duchową ze świętymi i przez nich z całym Kościołem.


Cz sty 03, 2019 9:51
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
Ilość kościołów?
No niby tak. Ale to znowu zależy od tego, jakie konkretnie granice postawicie. A od odpowiedzi na to pytanie się uchylasz.
Cytuj:
Świadomość wierzących, którzy (moim zdaniem) nie muszą mieć szczątków doczesnych, żeby czuć więź duchową ze świętymi i przez nich z całym Kościołem.
No to niestety Twoje zdanie jest błędne. Bo choć Ty masz świadomość tak głęboką i przewyższającą średniowieczną ciemnotę, że relikwii nie potrzebujesz, to dla takiego np. zefcia są one bardzo wartościowe. I na propozycję redukcji ich znaczenia reaguje on alergicznie.


Cz sty 03, 2019 10:06
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Moja granica to jeden święty: patron kościoła. Jeśli już.

A czy zefciu może mi wyjaśnić, jakie konkretnie korzyści (duchowe) przynosi mu obecność (i czy zawsze oryginalnych?) szczątków doczesnych uznanych świętych?


Cz sty 03, 2019 10:10
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
Moja granica to jeden święty: patron kościoła. Jeśli już.

No to kicha. W sąsiedniej parafii jest kościół pw. Wszystkich Świętych. I co teraz? :-D
A poważnie, to rzeczywiście przegięcie, aby w każdej ścianie było wmurowanych kilka relikwii świętych. W moim kościele są relikwie św. Jana Pawła II i św. Faustyny, a kościół pw. św. Mikołaja.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 03, 2019 10:24
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Z tego co wiem, relikwie były / są, wmurowywane w ołtarz. Ma to jakiś głębszy sens, jako że ołtarz jest Stołem Ofiarnym.
Ale w ścianach? Sorry. To ja wybieram obrazy.


Cz sty 03, 2019 10:28
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
W moim kościele są wmurowane obok ołtarza w bocznej kaplicy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sty 03, 2019 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
Co się zatem zmieniło od czasów niedzisiejszych, że kiedyś relikwie były dobrym pomysłem, a obecnie stały się złym?

Ówczesne środki masowego przekazu stały się dziś reliktem przeszłości (ambona). Świadomość ludzi wzrosła, każdy potrafi czytać, pisać ma nieograniczony dostęp do informacji. Obraz diabła z widłami i czerwonymi rogami do nikogo już nie przemawia. Na odpustach nikt nie kupi drzazgi z krzyża na którym skonał Chrystus, ani odpustu na rok. Dziś chowamy lub kremujemy zwierzęta po śmierci, a mielibyśmy rozczłonkowywać zwłoki człowieka? Człowieka którego uważamy za świętego?
Może uważają, że należy odpuścić odpusty i ich dewocjonalia w ten sposób się modlić:

„Ty jednak, gdy się modlisz, wejdź do swego pokoju i zamknąwszy drzwi, módl się do twego Ojca, który jest w ukryciu; wtedy Ojciec twój, który się przygląda w ukryciu, odpłaci tobie” (Mat. 6:6).


Cz sty 03, 2019 10:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL