Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej [..] 
Autor Wiadomość
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
george45 napisał(a):
Świadomość ludzi wzrosła
No to mamy problem. Bo Wam wzrosła i jesteście już świadomością więksi od świętych z zamierzchłych wieków. A innym nie wzrosła.
Cytuj:
Może uważają, że należy odpuścić odpusty i ich dewocjonalia
A co tutaj mają do rzeczy odpusty?
Cytuj:
w ten sposób się modlić:

„Ty jednak, gdy się modlisz, wejdź do swego pokoju i zamknąwszy drzwi, módl się do twego Ojca,
który jest w ukryciu; wtedy Ojciec twój, który się przygląda w ukryciu, odpłaci tobie” (Mat. 6:6).
A gdzie tutaj mamy zakaz kultu relikwii?


Cz sty 03, 2019 11:11
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
To zefciu wyjaśni dlaczego uważa obecność szczątków świętych za niezbędną dla swojego duchowego życia (i ilu przynajmniej), czy nie?


Cz sty 03, 2019 12:05

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
No to mamy problem. Bo Wam wzrosła i jesteście już świadomością więksi od świętych z zamierzchłych wieków. A innym nie wzrosła.

Czy nazywasz problemem, to że tylko części wzrosła świadomość, czy że mają większą świadomość od świętych z zamierzchłych czasów?
zefciu napisał(a):
A co tutaj mają do rzeczy odpusty?

Odpusty sprzedawał Kościół, a „relikwie” były sprzedawane na odpustach przez tzw. „dziadów” . Kościół nimi także handlował. Piszę handlował bo obecnie:
Żadne relikwie - począwszy od palca „wątpiącego” św. Tomasza po głowę św. Katarzyny ze Sieny - nie mogą być przedmiotem handlu, zadekretował Watykan.

źródło: https://www.pch24.pl/watykan-o-relikwia ... 934,i.html

zefciu napisał(a):
A gdzie tutaj mamy zakaz kultu relikwii?

Gdzie wskazałem na ten zakaz. Po raz kolejny proszę, nie imputuj.


Cz sty 03, 2019 12:08
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
To zefciu wyjaśni dlaczego uważa obecność szczątków świętych za niezbędną dla swojego duchowego życia
Dlatego, że Bóg i owi święci ci postanowili, aby przez ich ciała działała łaska. Ma to zapewne związek z faktem tego, że wierzymy, iż owe szczątki kiedyś zmartwychwstaną.
Cytuj:
(i ilu przynajmniej)
To jest zarzut nie dla mnie, bo ja nie podejmowałem się tworzenia żadnych dolnych, czy górnych limitów. To Alus wyjechała z „dwa OK, 12 za dużo”, stąd moje pytanie.
george45 napisał(a):
Czy nazywasz problemem, to że tylko części wzrosła świadomość, czy że mają większą świadomość od świętych z zamierzchłych czasów?
Nazywam problemem to, że niektórzy są w swojej pobożności tak nadęci, że jak nie rozumieją jakiejś praktyki, to uzasadniają to własną zwiększoną świadomością. Ale nadęcie nie pozwala na zrozumienie ironii.
Cytuj:
Odpusty sprzedawał Kościół
Oczywiście wiesz, że zefciu jest przedstawicielem wyznania, które potępia odpusty (nie tylko ich sprzedaż, ale samą instytucję uważa za błędną). Ale tak czy siak ten argument w dyskusji z nim wyciągniesz.
Cytuj:
a „relikwie” były sprzedawane na odpustach przez tzw. „dziadów”
Ale przecież nie dyskutujemy o „relikwiach” sprzedawanych przez tzw. „dziadów”. Mówimy o relikwiach.
Cytuj:
Gdzie wskazałem na ten zakaz. Po raz kolejny proszę, nie imputuj.
Bezczelnie imputowałem Ci, że pisałeś na temat. No skrajne chamstwo z mojej strony.


Cz sty 03, 2019 12:19

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
Oczywiście wiesz, że zefciu jest przedstawicielem wyznania, które potępia odpusty (nie tylko ich sprzedaż, ale samą instytucję uważa za błędną).

Przypisujesz mi cechy nadprzyrodzone.
zefciu napisał(a):
Ale przecież nie dyskutujemy o „relikwiach” sprzedawanych przez tzw. „dziadów”. Mówimy o relikwiach.

No przecież do nich się odniosłem, być może nie przeczytałeś uważnie:
george45 napisał(a):
Kościół nimi także handlował. Piszę handlował bo obecnie:
Żadne relikwie - począwszy od palca „wątpiącego” św. Tomasza po głowę św. Katarzyny ze Sieny - nie mogą być przedmiotem handlu, zadekretował Watykan.

źródło: https://www.pch24.pl/watykan-o-relikwia ... 934,i.html

zefciu napisał(a):
Bezczelnie imputowałem Ci, że pisałeś na temat. No skrajne chamstwo z mojej strony.

Dołóż małe przeprosiny, obietnicę poprawy i nie ma sprawy. ;)


Cz sty 03, 2019 12:56
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
george45 napisał(a):
Przypisujesz mi cechy nadprzyrodzone.
Jakie?
Cytuj:
No przecież do nich się odniosłem
Najpierw odniosłeś się do odpustów. Potem do „relikwii” sprzedawanych przez „dziadów”. Dopiero na końcu odniosłeś się do prawdziwych relikwii cytując fragment, który mówi o tym, że… nie ma nadużyć w ich kulcie. Zaiste tandetna erystyka.


Cz sty 03, 2019 13:01
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu sobie to nadecie dopisal z powietrza.

Jezeli Kosciol prawoslawny uwaza, ze ma tylu swietych, zeby starczylo po kawalku kazdemu, to ok. Co do dzialalnosci Boga za posrednictwem cial ludzkich, to mialam wrazenie, ze i ikony maja u Was podobne dzialanie, ale moge sie mylic.

Ja widze problem praktyczny, o ktorym pisalam i zwykly, ludzki, kiedy te relikwie sa prywatna chluba proboszcza (ilosc), a ludzie nie czerpia z nich jakiegos specjalnego pozytku duchowego.
Osobiscie mam wrazenie, ze teologia "dzialania laski" (glownie) przez szczatki swietych jest w Kosciele katolickim nieco ... zaniedbana (?!)
Moze przez wiekszy kult samego Pana Jezusa w Najswietszym Sakramencie? Moze przez kult swietych w ich wizerunkach a niekoniecznie w zamurowanych w scianach (!) szczatkach?
Nie wiem.


Cz sty 03, 2019 14:16

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2018 8:59
Posty: 1457
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
george45 napisał(a):
Przypisujesz mi cechy nadprzyrodzone.
Jakie?
Poczytaj swe wpisy ze zrozumieniem i w spokoju, a sam je znajdziesz. Przynajmniej tak cię Twoje możliwości.
Zauważ że swymi tak zwanymi „pytaniami” rozmywasz temat dyskusji. Mam wrażenie, że budujesz swoje ego (jakoż, że nie posiadam cech nadprzyrodzonych, nie mogę tego stwierdzić definitywnie).
zefciu napisał(a):
Najpierw odniosłeś się do odpustów. Potem do „relikwii” sprzedawanych przez „dziadów”. Dopiero na końcu odniosłeś się do prawdziwych relikwii cytując fragment, który mówi o tym, że… nie ma nadużyć w ich kulcie. Zaiste tandetna erystyka.

Poczytaj siebie, raz piszesz, że się nie odniosłem, potem że się odniosłem ale nie w tej kolejności jaka według ciebie powinna być. Może zdecyduj się nim zadasz pytanie w formie stwierdzenia, o co pytasz.
A to stwierdzenie „Zaiste tandetna erystyka” co Twoim zdaniem wniosła do tematu dyskusji?


Cz sty 03, 2019 14:22
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
zefciu sobie to nadecie dopisal z powietrza.
Nie dopisał, tylko wywnioskował i uzasadnił.
Cytuj:
Jezeli Kosciol prawoslawny uwaza, ze ma tylu swietych, zeby starczylo po kawalku kazdemu, to ok.
Nie uważa i nie wiem, skąd ten wniosek.
Cytuj:
Co do dzialalnosci Boga za posrednictwem cial ludzkich, to mialam wrazenie, ze i ikony maja u Was podobne dzialanie, ale moge sie mylic.
A kto mówi inaczej?
Cytuj:
Ja widze problem praktyczny, o ktorym pisalam i zwykly, ludzki, kiedy te relikwie sa prywatna chluba proboszcza (ilosc), a ludzie nie czerpia z nich jakiegos specjalnego pozytku duchowego.
A to jest problem proboszcza (o ile rzeczywiście traktuje to jak chlubę prywatną) i ludzi, a nie samego kultu relikwii.

To tak, jakby miał zabrać się wypowiedzieć na temat george45 i napisał: Stalin był mordercą, Markiz de Sade zboczeńcem, a poza tym jest jeszcze george45. Czy tutaj problemem jest kolejność? Czy to, że niczego nie napisałem o george45?

george45 napisał(a):
Poczytaj siebie, raz piszesz, że się nie odniosłem, potem że się odniosłem ale nie w tej kolejności jaka według ciebie powinna być.
Nie chodzi o kolejność. Chodzi o to, że nie napisałeś o relikwiach niczego istotnego w temacie. Skrytykowałeś odpusty. Potem skrytykowałeś symonię. Na końcu wspomniałeś o relikwiach, ale nie wskazałeś, dlaczego są niby godne krytyki.
Cytuj:
A to stwierdzenie „Zaiste tandetna erystyka” co Twoim zdaniem wniosła do tematu dyskusji?
Liczyłem, że wniesie tyle, iż zarzucisz tandetną erystykę i zaczniesz dyskutować. Myliłem się?


Cz sty 03, 2019 14:32
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
Kael napisał(a):
zefciu sobie to nadecie dopisal z powietrza.
Nie dopisał, tylko wywnioskował i uzasadnił.

Uzasadnil?

zefciu napisał(a):
Cytuj:
Jezeli Kosciol prawoslawny uwaza, ze ma tylu swietych, zeby starczylo po kawalku kazdemu, to ok.
Nie uważa i nie wiem, skąd ten wniosek. [o

Stad, ze zefciu bez relikwii (w cerkwii jak przypuszczam), obejsc sie nie moze. A nie zdradzil ilu swietych jest w cerkwii zwykle przechowywanych i konkretnie dotykanych i czczonych przez wiernych. Czy wystarczy, ze te szczatki sa gdziekolwiek?


Cz sty 03, 2019 14:53
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Kael napisał(a):
Uzasadnil?
Uzasadniłem. Przez wieki ludzie stojący na wielkim poziomie świętości praktykowali kult relikwii i uznawali potrzebę istnienia tego kultu. Teraz ktoś w swoim imieniu mówi „czasy się zmieniły, mamy teraz inną świadomość i nie potrzebujemy tego”, jednocześnie jest jest w stanie inaczej, niż swoim własnym autorytetem poprzeć tego braku potrzeby. Jak to inaczej nazwać?
Cytuj:
Stad, ze zefciu bez relikwii (w cerkwii jak przypuszczam), obejsc sie nie moze. A nie zdradzil ilu swietych jest w cerkwii zwykle przechowywanych i konkretnie dotykanych i czczonych przez wiernych. Czy wystarczy, ze te szczatki sa gdziekolwiek?
Bo nigdy nie prowadziłem takiej statystyki. Nie wiem, czy ktokolwiek prowadził.


Cz sty 03, 2019 15:06

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Skąd wysnuwasz wniosek, że Zefciu "nie może obejść się bez relikwii"? To, że ktoś uzasadnia "instytucji" relikwii, świadczy o tym, że nie może się bez nich obejść?

No i po co Ci konkretna liczba świętych?

_________________
MODERATOR


Cz sty 03, 2019 15:11
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
zefciu napisał(a):
Cytuj:
Świadomość wierzących, którzy (moim zdaniem) nie muszą mieć szczątków doczesnych, żeby czuć więź duchową ze świętymi i przez nich z całym Kościołem.
No to niestety Twoje zdanie jest błędne. Bo choć Ty masz świadomość tak głęboką i przewyższającą średniowieczną ciemnotę, że relikwii nie potrzebujesz, to dla takiego np. zefcia są one bardzo wartościowe. I na propozycję redukcji ich znaczenia reaguje on alergicznie.



zefciu napisał(a):
Kael napisał(a):
To zefciu wyjaśni dlaczego uważa obecność szczątków świętych za niezbędną dla swojego duchowego życia
Dlatego, że Bóg i owi święci ci postanowili, aby przez ich ciała działała łaska. Ma to zapewne związek z faktem tego, że wierzymy, iż owe szczątki kiedyś zmartwychwstaną.
Cytuj:
(i ilu przynajmniej)
To jest zarzut nie dla mnie, bo ja nie podejmowałem się tworzenia żadnych dolnych, czy górnych limitów. To Alus wyjechała z „dwa OK, 12 za dużo”, stąd moje pytanie.


Dodam, ze ja nigdzie nie sugerowalam "redukcji znaczenia relikwii". Uwazam jednak, ze ilosc nie przechodzi w jakosc.


Cz sty 03, 2019 16:34

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Zefciu stwierdził, że sam uważa relikwie za wartościowe i źle reaguje na negowanie tej wartości. Rozumiem, że to mogło spowodować Twoją złość, ale to jeszcze nie oznacza tego, że Zefciu nie może się obyć bez relikwii. Chyba, że jest inaczej, niż sądzę, i rzeczywiście Zefciu nie jest w stanie przeżywać swojej wiary bez relikwii, w co wątpię.

Ilość nie przechodzi w jakość. Chcemy rozmawiać o ilości relikwii, czy o sensie istnienia relikwii?

_________________
MODERATOR


Cz sty 03, 2019 17:06
Zobacz profil
Post Re: Kult obrazów - Nie będziesz czynił podobizny rzeźbionej
Złość? Kolejny mężczyzna, który lepiej niż kobieta wie, co ona myśli i czuje.

W każdym razie temat nie jest stricte o relikwiach, ja swoje zdanie powiedziałam i nie będę się spierać o niezbędność obecności relikwii do przeżywania wiary. Kościół katolicki zwykle umieszcza je w ołtarzu, co jest dla mnie wystarczające. Kolekcjonowanie relikwii po konsekracji kościoła, uważam osobiście za przesadne z powodów, które opisałam. I tyle.


Cz sty 03, 2019 17:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL