Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 17:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Kościół Greckokatolicki 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Kościół Greckokatolicki
Czy księża greckokatoliccy również przestrzegają celibatu?


Pn gru 31, 2018 23:42
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kościół Greckokatolicki - celibat
Tylko ci, którzy nie ożenią się przed święceniami i zakonnicy. Po święceniach kapłańskich już nie mogą się żenić.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 0:55
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Re: Kościół Greckokatolicki - celibat
Dziękuję Pani za odpowiedź


Wt sty 01, 2019 1:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N wrz 30, 2018 18:57
Posty: 54
Post Grecki Katolicyzm - Sakramenty
1. Czy "zwykły" Rzymski Katolik może regularnie przyjmować tam sakramenty?

2. Czy Rzymski Katolik może zostać księdzem Greckokatolickim?

3. Czy Rzymskokatolicki ksiądz może odprawiać mszę w cerkwii greckokatolickiej?


Wt sty 01, 2019 1:17
Zobacz profil
Post Re: Grecki Katolicyzm - Sakramenty
Poczytaj sobie trochę

http://mateusz.pl/pow/pow_990904.htm
http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... 05/03.html

W ogóle poszukaj sam w necie. Dlaczego mamy to robić za ciebie?

I nie, z tego co wiem (źródła za ciwbie szukać za ciebie nie będę) rzymski katolik nie może zostać księdzem grekokatolickim.


Wt sty 01, 2019 11:29
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Połaczyłam oba wątki dotyczące Kościoła Greckokatolickiego. Proszę nie tworzyć nowych, a wszelkie pytania na temat tego Kościoła zadawać tutaj.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 12:08
Zobacz profil
Post Re: Grecki Katolicyzm - Sakramenty
KarolPL napisał(a):
1. Czy "zwykły" Rzymski Katolik może regularnie przyjmować tam sakramenty?

2. Czy Rzymski Katolik może zostać księdzem Greckokatolickim?

3. Czy Rzymskokatolicki ksiądz może odprawiać mszę w cerkwii greckokatolickiej?


Skoro jest to Kościół w pełnej łączności ze stolicą apostolską, to chyba odpowiedź na te pytania jest jedna


Wt sty 01, 2019 12:19
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Nie do końca jedna odpowiedź.
Na pyt. 2 - musi być zgoda biskupa po jednej i po drugiej stronie.
Na pyt. 3 - jeśli zna obrzędy liturgii wschodniej. Inaczej mówiąc - jeśli umie. Nie jestem pewna czy w przypadku samodzielnie sprawowanej liturgii też nie jest potrzebna zgoda biskupa, ale znając obrzędy może koncelebrować.
Kościół Greckokatolicki jest sui iuris czyli swego prawa. Ma swoje Prawo Kanoniczne.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt sty 01, 2019 12:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Kościół Greckokatolicki
O ile wiem, musi mieć zgodę na celebrowanie Mszy w obu rytach. Ale istnieją księża, którzy ją mają. W Warszawie na Domaniewskiej prowadzi duszpasterstwo grekokatolików o. Marek Blaza, on np. jest birytualistą.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt sty 22, 2019 13:01
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Słyszeliście może o jakiś próbach łączenia rytów? To znaczy... na przykład celebracja liturgii grekokatolickiej, ale po polsku?
Czy takie działania mogą być legalne? Czy biskup może wyrazić zgodę na mieszanie rytów?

_________________
MODERATOR


Wt kwi 02, 2019 16:22
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Zbigniew3991 napisał(a):
Słyszeliście może o jakiś próbach łączenia rytów? To znaczy... na przykład celebracja liturgii grekokatolickiej, ale po polsku?
Czy takie działania mogą być legalne? Czy biskup może wyrazić zgodę na mieszanie rytów?

Nie rozumiem o co pytasz. Liturgia greckokatolicka jest sprawowana w języku narodowym. Jeśli wiernymi tej gałęzi KK byliby Polacy, byłoby po polsku, ale Litorgia św. Jana Chryszostoma. Póki co w Polsce mamy wśród wiernych tego obrządku Ukraińców i Łemków, którzy też posługują się językiem przynajmniej zbliżonym, jeśli nie tożsamym, do ukraińskiego.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt kwi 02, 2019 17:31
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Nie znam szczegółów liturgii grekokatolickiej - byłem co prawda kilka razy na liturgii grekokatolickiej i kilka razy na prawosławnej, ale z powodu nieznajomości języka niewiele zrozumiałem. Pytam o synkretyzm liturgiczny - przenoszenie części Mszy rzymskiej do Boskiej Liturgii i na odwrót. Domyślam się, że tego się nie praktykuje, ale zastanawiam się nad tym, czy gdyby ktoś miał potrzebę takiego przemieszania, mógłby to zrobić. Czy na przykład można wykonać rzymski Exsultet na Boskiej Liturgii?

_________________
MODERATOR


Wt kwi 02, 2019 20:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Zbigniew3991 napisał(a):
Nie znam szczegółów liturgii grekokatolickiej - byłem co prawda kilka razy na liturgii grekokatolickiej i kilka razy na prawosławnej, ale z powodu nieznajomości języka niewiele zrozumiałem. Pytam o synkretyzm liturgiczny - przenoszenie części Mszy rzymskiej do Boskiej Liturgii i na odwrót. Domyślam się, że tego się nie praktykuje, ale zastanawiam się nad tym, czy gdyby ktoś miał potrzebę takiego przemieszania, mógłby to zrobić. Czy na przykład można wykonać rzymski Exsultet na Boskiej Liturgii?

Potrzebę? A po co? Piękno jest w róznorodności. Jeżdżę co roku do Poznania na liturgię greckokatolicką i po kilku razach nie mam już problemu ze zrozumieniem. Kupiłam sobie broszurkę z tekstem liturgii w języku ukraińskim na jednej stronie, a na drugiej w języku polskim i wiem o czym mowa. Ponadto język ukraiński jest trochę podobny do polskiego (wiele słów brzmi identycznie). Reszta też zrozumiała przy uważnym słuchaniu, a czego nie da się zrozumieć, można się domyślić.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Wt kwi 02, 2019 20:37
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Kościół Greckokatolicki
Doceniam piękno różnorodności.

Bardziej jestem obeznany z łaciną, więc szybciej zrozumiem Mszę Trydencką.

Pytałem o ewentualną możliwość z ciekawości.

_________________
MODERATOR


Wt kwi 02, 2019 20:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL