Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 23:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Choroba psychiczna a stwierdzenie nieważności małżeństwa. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Choroba psychiczna a uniewaznienie malzenstwa.
bert04 napisał(a):
IrciaLilith napisał(a):
Nie musisz mówić dokładnie jakie to chore myśli pojawiają się w Twoim umyśle, bo wiadomo, że to potrafi je nakręcać.


Nie do końca się zgodzę. Nawet w wariancie optymistycznym, tj. że problem natręctw będzie opanowany, istnieje ryzyko nawrotów. Może lepiej ostrzec osobę, z którą chce się spędzić resztę życia, żeby potrafiła prawidłowo zinterpretować i nie spanikowała.

Poza tym są natręctwa różnych kategorii. Niektóre są tylko dziwactwami, inne mogą być uważane za nieprzyzwoite, jeszcze inne grożą wyrządzeniem obiektywnej krzywdy drugiej osobie. Ale nigdy nie wiesz z góry, co dla drugiej osoby jest znośne, a co stanowi przeszkodę nie do przebycia. Bywały trwałe zwiazki mimo przemocy, bywały rozwody z powodu chrapania. Chcesz decydować za drugą osobę?

PS: Miłość jest - także - decyzją, wyborem.


Wyraźnie pisałam o sensie szczerego powiedzenia co i jak, w tym zdaniu chodzi tylko o brak konieczności mega szczegółowego opowiadania o tych myślach. W zupełności wystarczy ogólna tematyka tego typu myśli.

Do tego uważam, że dobrym pomysłem może być wspólna wizyta u lekarza, który podpowie co partner powinien robić w jakich sytuacjach, jak może pomóc a czego nie robić aby nie pogorszyć sytuacji. Dzięki temu będzie też świadomy na co się pisze, bo choroba partnera życiowego to sprawa nie tylko jego, ale też drugiej osoby.

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Cz maja 30, 2019 10:18
Zobacz profil
Post Re: Choroba psychiczna a uniewaznienie malzenstwa.
Tomkris napisał(a):
czy mezczyzna musi osiagnac orgazm aby zostawic nasienie w kobiecie?


Każdy stosunek, musi zakończyć się złożeniem nasienia w pochwie kobiety.Inaczej stosunek będzie niegodziwy, nienaturalny i zamknięty na życie.

Tomkris napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie, czy da sie skutecznie sprawdzic przed slubem nie popelniajac grzechu ze facet ma odpowiednia erekcje do zdolnosci odbycia stosunku seksualnego?


Każda aktywność seksualna poza małżeństwem jest grzechem ciężkim.


Cz maja 30, 2019 13:17
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2000
Post Re: Choroba psychiczna a uniewaznienie malzenstwa.
Tobias napisał(a):
Każda aktywność seksualna poza małżeństwem jest grzechem ciężkim.

Teoretycznie tak, ale w praktyce należy rozeznawać grzech, o ile ze świadomością grzechu w większości przypadków nie ma problemu (częste są wątpliwości, czy np. miłość francuska bądź petting to już grzech, czy jeszcze nie), to już z dobrowolnością czynu bywa różnie, gdyż zakłada całkowity brak przymusu. Do tej kategorii problemów zalicza się masturbację, gdyż popęd seksualny bywa niezwykle silny w różnych okresach życiowych i kontrola jest tu ograniczona, właściwie normą jest, że wiele ludzi będzie wykazywało się słabością woli. Z kolei w związkach z różnych przyczyn niesformalizowanych, również nie jest proste zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej z rozmaitych powodów (niedojrzałość, głody emocjonalne, niskie poczucie własnej wartości itp.), dlatego o ile każda aktywność seksualna poza małżeństwem jest grzechem, o tyle nie zawsze stanowi grzech ciężki. Tu istotne jest rozeznanie w konfesjonale.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Cz maja 30, 2019 15:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 09, 2008 10:19
Posty: 1245
Post Re: Choroba psychiczna a uniewaznienie malzenstwa.
Dla mnie pociąg płciowy to utrapienie. Chciałbym być całkowicie aseksualny i aromantyczny. Zasady życia seksualnego w katolicyzmie są bardzo surowe. Niestety, ich przestrzeganie może wymagać sporego wysiłku. Pociąg płciowy jest gorszy niż alkohol, nikotyna czy narkotyki.

Bez żony mogę czuć się jak dodatkowo niepełnosprawny w pewnym sensie. Mojej naturze nie podoba się mój celibat. Dużo mnie on kosztuje. "Boję się" obcych ludzi, że chcą mnie otruć czy zabić - nie, że muszą to mi zrobić, tylko po prostu nie wiem, co chce zrobić obca osoba, czy nie ma wobec mnie jakiś złych zamiarów. Bez żony nie mam np. wręcz żadnej motywacji, aby brać prysznic (w dodatku "bardzo nie lubię" tego, gdy jest za zimno w łazience lub gdy jest kontakt z za zimną lub za ciepłą wodą). Zamiast zajmować się potomstwem, włączam telewizor, smartfona czy laptopa lub piszę w zeszytach. Bywało chyba tak, że trudno było mi uklęknąć i pomodlić się czy zmówić jakąś dłuższą modlitwę (z krótkimi modlitwami odmawianymi podczas chodzenia raczej nie miałem wtedy problemu).

Brak możliwości zawarcia małżeństwa mógłby "mi się bardzo nie podobać". Niestety, przyznaję, że chciałbym widzieć i dotykać najintymniejsze części ciała własnej żony (której nie mam). Nawet wolałbym bez podniecenia seksualnego i bez przyjemności seksualnej to robić, a uczucia seksualne ewentualnie zarezerwować dla prokreacji (która musi być dla wiecznego dobra potomstwa, nie z egoizmu, nie po to, aby potomstwo było potępione). Bałbym się "trudnej ciąży", tego, że żona mogłaby współżyć z kimś innym (zwłaszcza przede mną współżyjącym i sytuacji, w której jakiś inny partner by żył), tego, że żona będzie oszpecona czy też poważnie niepełnosprawna.

_________________
Bóg jest tylko jeden. Nie ma boga poza BOGIEM. Nie chcę iść do piekła! Nie chcę być potępiony bez końca! Wszystko, co nie jest Bogiem, jest stworzeniem jedynego Boga, jaki istnieje we wszechbycie. Bóg jest niezmienny, bez początku, bez końca.


Wt gru 15, 2020 23:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL