Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn cze 10, 2019 1:01
Posty: 6
Post Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Cześć wszystkim!

Rozważam wstąpienie do zakonu, jednak niestety w niektórych z nich, od momentu wstąpienia, do uzyskania święceń kapłańskich mija aż 11 lat. Znacie może jakieś zakony, w których ten czas jest krótszy? Z góry uprzedzam, że mam maturę i licencjat z informatyki (wiem, że ma to znaczenie).

Z góry dziękuję za odpowiedź :)


Pn cze 10, 2019 1:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
greg27 napisał(a):
Cześć wszystkim!

Rozważam wstąpienie do zakonu, jednak niestety w niektórych z nich, od momentu wstąpienia, do uzyskania święceń kapłańskich mija aż 11 lat. Znacie może jakieś zakony, w których ten czas jest krótszy? Z góry uprzedzam, że mam maturę i licencjat z informatyki (wiem, że ma to znaczenie) (...)

Trochę dziwne to pytanie 🤔
A zastanawiałeś się nad duchowością zakonną - która cię intryguje, lub nad powołaniem kapłańskim - czy odczuwasz takowe?
Wybór takiej drogi życiowej, to nie równa się z wyborem: szkółka - dyplom ukończenia - droga kariery zawodowej - darmowy wikt i opierunek 🙃


Pn cze 10, 2019 2:24
Zobacz profil
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Też wydaje mi się, że to jest złe podejście. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jakie jest Twoje powołanie – co pragniesz robić. Dlaczego chcesz wstąpić akurat do jakiegoś zgromadzenia kapłańskiego, a nie zostać diecezjalnym księdzem, albo „odwrotnie” – wstąpić do klasztoru kontemplacyjnego, czy służebnego. Jak już na to pytanie sobie odpowiesz, to wybierz sobie konkretne zgromadzenie, którego duchowość i praktyka najbardziej Ci „współgra” z tym, co czujesz. I wtedy, na sam koniec, spróbuj zrozumieć, dlaczego Twoje wybrane zgromadzenie ma taką, a nie inną ścieżkę formacji.

Z tego co rozumiem mym schizmatyckim umysłem (więc niech ktoś poprawi, jeśli się mylę), zgromadzenia takie jak jezuici czy dominikanie uważają, że ich powołanie wymaga szczególnego przygotowania intelektualnego i duchowego, dlatego wymagają, żeby ich „szeregowy kaznodzieja” był owocem bardziej dogłębnej formacji, niż ksiądz diecezjalny. Ty trochę chcesz „zjeść ciastko i mieć ciastko” – z jednej strony nie chcesz być „zwykłym wioskowym plebanem”, a z drugiej – nie chcesz uczynić większego niż „zwykły wioskowy pleban” wysiłku.


Pn cze 10, 2019 5:51

Dołączył(a): Pn cze 10, 2019 1:01
Posty: 6
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
zefciu napisał(a):
Też wydaje mi się, że to jest złe podejście. Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, jakie jest Twoje powołanie – co pragniesz robić. Dlaczego chcesz wstąpić akurat do jakiegoś zgromadzenia kapłańskiego, a nie zostać diecezjalnym księdzem, albo „odwrotnie” – wstąpić do klasztoru kontemplacyjnego, czy służebnego. Jak już na to pytanie sobie odpowiesz, to wybierz sobie konkretne zgromadzenie, którego duchowość i praktyka najbardziej Ci „współgra” z tym, co czujesz. I wtedy, na sam koniec, spróbuj zrozumieć, dlaczego Twoje wybrane zgromadzenie ma taką, a nie inną ścieżkę formacji.

Z tego co rozumiem mym schizmatyckim umysłem (więc niech ktoś poprawi, jeśli się mylę), zgromadzenia takie jak jezuici czy dominikanie uważają, że ich powołanie wymaga szczególnego przygotowania intelektualnego i duchowego, dlatego wymagają, żeby ich „szeregowy kaznodzieja” był owocem bardziej dogłębnej formacji, niż ksiądz diecezjalny. Ty trochę chcesz „zjeść ciastko i mieć ciastko” – z jednej strony nie chcesz być „zwykłym wioskowym plebanem”, a z drugiej – nie chcesz uczynić większego niż „zwykły wioskowy pleban” wysiłku.


Nie chodzi o to, czy chcę być zwykłym wioskowym plebanem, czy nie. Nie mam nic do księży diecezjalnych. Chciałem tylko się dowiedzieć, w którym zakonie najszybciej zdobywa się święcenia kapłańskie. Proszę tylko o odpowiedź na pytanie, kwestie powołania proszę pozostawić mnie :) na razie to i tak tylko wolne myślenie


Pn cze 10, 2019 14:30
Zobacz profil
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Najpóźniej na pewno u jezuitów. Tak naprawdę, to były kiedyś dobre czasy, chyba u benedyktynów, że wszyscy byli braćmi, a kto mógł zostać księdzem decydował opat (wspólnota?) i wcale dużo tych księży nie mieli w klasztorze. Ot, byle sakramentów miał kto udzielać.
Widzę, że był to dobry model...
A przeciętnie trwa to w zakonie 7 lat i raczej nigdzie szybciej. A dłużej niż w seminarium diecezjalnym, bo jeszcze formacja zakonna dochodzi (nowicjat).£


Pn cze 10, 2019 14:37

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Kael napisał(a):
Najpóźniej na pewno u jezuitów. Tak naprawdę, to były kiedyś dobre czasy, chyba u benedyktynów, że wszyscy byli braćmi, a kto mógł zostać księdzem decydował opat (wspólnota?) i wcale dużo tych księży nie mieli w klasztorze. Ot, byle sakramentów miał kto udzielać.
Widzę, że był to dobry model...

Bardzo dobry, wręcz godny naśladowania;wszyscy są diakonami a o dopouszczeniu do święceń decyduje jego eminencja gdzieś tak..... koło emerytury.


Pn cze 10, 2019 14:43
Zobacz profil
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Nie mareta: byli braćmi zakonnymi, bo po to, by być zakonnikami wstąpili, a księży w klasztorach wtedy (dawno, dawno temu) nie było tylu potrzeba, nawet przy kilkuset zakonnikach, więc święcono ich tylko w miarę potrzeby. A reszta miała tylko śluby zakonne i żadnych święceń.
Zresztą, może nie wiesz, ale pełnię święceń kapłańskich ma biskup. Zwykli księża np nie mogą udzielać sakramentu bierzmowania bez misji od biskupa. Są właśnie tylko jego pomocnikami i ślubują mu posłuszeństwo.


Pn cze 10, 2019 16:40

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
greg27 napisał(a):
Nie chodzi o to, czy chcę być zwykłym wioskowym plebanem, czy nie. Nie mam nic do księży diecezjalnych. Chciałem tylko się dowiedzieć, w którym zakonie najszybciej zdobywa się święcenia kapłańskie. Proszę tylko o odpowiedź na pytanie, kwestie powołania proszę pozostawić mnie :) na razie to i tak tylko wolne myślenie

Sformułowanie "wioskowy pleban" wydaje mi się świadczyć o karierowiczostwie autora: ważne by szybko i wygodnie się urządzić. A co do powołania, to znajdzie się sposób na "myk" i błyśnie się "niby" powołaniem przed przyszłym przełożonym 😂
Niezłe, niezłe ... 😛


Wt cze 11, 2019 11:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 10, 2019 1:01
Posty: 6
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
ratio napisał(a):
greg27 napisał(a):
Nie chodzi o to, czy chcę być zwykłym wioskowym plebanem, czy nie. Nie mam nic do księży diecezjalnych. Chciałem tylko się dowiedzieć, w którym zakonie najszybciej zdobywa się święcenia kapłańskie. Proszę tylko o odpowiedź na pytanie, kwestie powołania proszę pozostawić mnie :) na razie to i tak tylko wolne myślenie

Sformułowanie "wioskowy pleban" wydaje mi się świadczyć o karierowiczostwie autora: ważne by szybko i wygodnie się urządzić. A co do powołania, to znajdzie się sposób na "myk" i błyśnie się "niby" powołaniem przed przyszłym przełożonym 😂
Niezłe, niezłe ... 😛


Ktoś inny użył sformułowania "wioskowy pleban", to była jedynie odpowiedź Zmyliło Cię to, że nie zacytowałem autora tego sformułowania. Szczerze, nie jestem karierowiczem. Moim marzeniem jest prowadzić działalność naukową, poprzez podróże głosić Słowo Boże oraz czasem popracować z młodzieżą. A jak będzie to zobaczymy. Samo powołanie jest zbyt słabe na ten moment, aby podjąć decyzję. Zwłaszcza, że to decyzja na całe życie. Na razie jestem po prostu zwyczajnie ciekaw, w którym zakonie najprędzej można uzyskać święcenia prezbiteriatu. :)


Wt cze 11, 2019 20:12
Zobacz profil
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Nie bardzo rozumiem: jakie najpredzej by ci sie podobalo?
A tego to juz w kontekscie planow zostania kaplanem i to w zakonie zupelnie nie rozumiem:
greg27 napisał(a):
Moim marzeniem jest prowadzić działalność naukową, poprzez podróże głosić Słowo Boże oraz czasem popracować z młodzieżą.


Po co ci swiecenia? Zeby swoje plany realizowac?
Jako zakonnik nie masz wlasnych planow. Realizujesz wole Boza, ktora ci przekazuja przelozeni. Moga twoje pomysly uwzglednic ale to ty slubujesz posluszenstwo.
A juz ksiadz, ktory "nasladuje Chrystusa" przy biurku, wycieczkach i czasami ochlapach duszpasterstwa, ale tylko z tymi, ktorych lubi, to kpina z Chrystusa i Jego kaplanstwa.


Wt cze 11, 2019 20:23

Dołączył(a): Pn cze 10, 2019 1:01
Posty: 6
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
Kael napisał(a):
Nie bardzo rozumiem: jakie najpredzej by ci sie podobalo?
A tego to juz w kontekscie planow zostania kaplanem i to w zakonie zupelnie nie rozumiem:
greg27 napisał(a):
Moim marzeniem jest prowadzić działalność naukową, poprzez podróże głosić Słowo Boże oraz czasem popracować z młodzieżą.


Po co ci swiecenia? Zeby swoje plany realizowac?
Jako zakonnik nie masz wlasnych planow. Realizujesz wole Boza, ktora ci przekazuja przelozeni. Moga twoje pomysly uwzglednic ale to ty slubujesz posluszenstwo.
A juz ksiadz, ktory "nasladuje Chrystusa" przy biurku, wycieczkach i czasami ochlapach duszpasterstwa, ale tylko z tymi, ktorych lubi, to kpina z Chrystusa i Jego kaplanstwa.


U księży z tego co mi wiadomo też wykonuje się polecenia przełożonych. Kwestia mojego powołania daje wiele do życzenia, wiele w tym egoizmu, ale na pewno znajduje się tam trochę altruizmu.


Śr cze 12, 2019 1:52
Zobacz profil
Post Re: Zakon, a święcenia kapłańskie - jak długa jest ta droga?
greg27 napisał(a):
Nie chodzi o to, czy chcę być zwykłym wioskowym plebanem, czy nie. Nie mam nic do księży diecezjalnych.
No ale nie chcesz być jednym z nich. Z jakiegoś tam powodu.
Cytuj:
Chciałem tylko się dowiedzieć, w którym zakonie najszybciej zdobywa się święcenia kapłańskie.
Najszybciej – będąc księdzem diecezjalnym.
Cytuj:
Proszę tylko o odpowiedź na pytanie, kwestie powołania proszę pozostawić mnie
Nikt za Ciebie nie podejmie tych decyzji. Ale mogą Ci zasugerować, żebyś się zastanowił. Zwłaszcza ja – osoba, która odeszła z klasztoru (po 1,5 roku nowicjatu).


Śr cze 12, 2019 7:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL