Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Pytanie o spowiedz ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz maja 30, 2019 18:51
Posty: 31
Post Pytanie o spowiedz ?
Pytanie do księdza
Jeśli na spowiedzi zapytam się księdza X i powie mi że grzech Y jest materią powazną,a pózniej zapytam się księdza Z i powie mi że to jest lekka materia ,czy w takiej sytuacji mozna na swoją korzyść?
Oczywiście nie chodzi tu o rzeczy które są ewidentnie w Nauczaniu KK


Wt cze 18, 2019 18:39
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
Należy postąpić według własnego sumienia, biorąc pod uwagę zdanie stałego spowiednika, który zna osobę i konkretną sytuację.

_________________
MODERATOR


N cze 23, 2019 7:15
Zobacz profil

Dołączył(a): So paź 26, 2019 19:18
Posty: 3
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
postep według własnego sumienie to co ty uwaazasz


So paź 26, 2019 19:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
W wyborze spowiednika musisz kierowac sie jakims wyczuciem, rozsadkiem i swoim sumieniem, ktore jesli jest dobrze uformowane powie Ci jak nalezy postepowac i z czego nalezy sie spowiadac.

Moze sie zdarzyc, ze trafisz na ksiedza, ktory jest skrupulantem bo tacy tez sie zdarzaja. Wtedy dla niego wszystko moze byc grzechem


N paź 27, 2019 21:35
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
Zgadzam się z Bramin. Mam jeszcze takie przemyślenia... "interpretacja" czynu jako grzechu lekkiego lub ciężkiego zależy od kontekstu i od konkretnych okoliczności. Człowiek, który się opija lub uprawia seks poza małżeństwem, popełnia grzech ciężki, ale jeśli ten człowiek jest uzależniony od alkoholu lub seksu, to jest to grzech lekki.

_________________
MODERATOR


Pn paź 28, 2019 7:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
random14 napisał(a):
Jeśli na spowiedzi zapytam się księdza X i powie mi że grzech Y jest materią powazną,a pózniej zapytam się księdza Z i powie mi że to jest lekka materia ,czy w takiej sytuacji mozna na swoją korzyść?


Patrz niżej. Ty jeden wiesz, na ile dobrze opisywałeś "problem", na ile ksiądz wysłuchał, na ile przy innych grzechach oceniał - zgodnie z Twoim sumieniem - sprawiedliwie, rygorystycznie, luzacko. Możesz sobie wyliczyć grzechy według książeczek do pierwszej komunii, ale nikt Ci nie odejmie, że rachunek sumienia się przeprowadza przed własnym sumieniem. Nie przed książeczką.

bramin napisał(a):
Moze sie zdarzyc, ze trafisz na ksiedza, ktory jest skrupulantem bo tacy tez sie zdarzaja. Wtedy dla niego wszystko moze byc grzechem


Zdarza się też w drugą stronę. Zwłaszcza w sprawach około-seksualnych paleta jest szeroka od podejścia rygorystycznego do wyrozumiałości dla ludzkich słabości. Dlatego najlepiej odnieść to do całości spowiedzi. Czy ksiądz jechał po łebkach i według schematu, czy potrafił się odnieść do tego i innych grzechów osobiście i uzasadnić te oceny.
_______
Zbigniew3991 napisał(a):
ale jeśli ten człowiek jest uzależniony od alkoholu lub seksu, to jest to grzech lekki.


To może to być grzech lekki, o ile ta osoba przynajmniej stara się uwolnić ze zniewolenia. Oczywiście ocena granicy między staraniem się a poddawaniem się będzie różna, ale nie należy brać nałogu jako jakiegoś usprawiedliwienia, jak, nie wiem, szkolnego zaświadczenia o dyslekcji.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn paź 28, 2019 18:05
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Pytanie o spowiedz ?
Dysleksja nie zwalnia z obowiązku starania się, więc porównanie dysekcji i nałogu jest bliższe niż myślisz.

_________________
MODERATOR


Pn paź 28, 2019 19:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL