Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Ślub mieszany z Mszą Świętą? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wybacz ale nieskromnie uważam, ze wiem co miałem na myśli.


Wspanialomyslnie wybaczam to, co miales na mysli.

Życzę tobie tego samego, co ty mnie, tylko po dwakroć.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt gru 13, 2019 12:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
Jest kontrowersyjne poniewaz mowi o tym Ekumeniczne Dyrektorium w roz. IV,160.


Faktycznie, w tym punkcie się pomyliłem. Swego czasu w kontekście pogrzebu ofiar smoleńskich czytałem, że to ksiądz może zdecydować po upewnieniu się o wierze nie-katolika w kwestii Eucharystii. Teraz doczytałem KPK 844, jednako potrzebne są zgody biskupów lub wytyczne episkopatów.

Cytuj:
W polskich sprawach nie jestem na biezaco ale znalazlem takie cos:

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA:

DO SPISANIA PROTOKOŁU PRZEDŚLUBNEGO I WYGŁOSZENIA ZAPOWIEDZI:

(...)
świadectwo z katechezy z ostatniej klasy szkoły, w której była religia
(...)


No właśnie. Z tego co się na forach słyszało, ludzie którzy po bierzmowaniu rezygnowali z katechezy szkolnej miewają przy zawieraniu ślubów kłopoty.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt gru 13, 2019 14:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bert04 napisał(a):
Faktycznie, w tym punkcie się pomyliłem. Swego czasu w kontekście pogrzebu ofiar smoleńskich czytałem, że to ksiądz może zdecydować po upewnieniu się o wierze nie-katolika w kwestii Eucharystii.


Wlasciwie to niewiele sie pomyliles. Jesli ktos jest waznie ochrzczony, ma pragnienie przyjecia tego sakramentu i takie rozumienie Eucharystii jak w naszym Kosciele moze przyjac Komunie sw., ksiadz nie moze tego odmowic chociaz sa zasady ogolne, nie ma intercomunii ale juz wiele lat temu byly precedensy np. brat Roger z Taize, ktory oficjalnie przyjmowal Komunie sw.

To co mnie lekko wkurza to niesamowita biurokracja w Kosciele.
Ja wiem, ze kazdy lokalny Kosciol ma swoja specyfike ale mozna by to wreszcie jakos ujednolicic. Swiat stal sie maly. Ludzie podrozuja, zmieniaja miejsca zamieszkania, emigruja.

Polski Kosciol jest jednolity jesli chodzi o zwyczaje, tradycje liturgiczne, jezyk itp. a mimo to kazda diecezja sama sobie rzepke skrobie.
Np. w jednej dziewczynki moga byc ministrantkami, w innej nie. W jednej Komunia na reke, w innej nie itp. Tam na siedzaco, tam na kleczaco a gdzie indziej na lezaco.

A jesli chodzi o przygotowanie do malzenstwa w Polsce to nie bede komentowal. Kilo papierow lacznie z karteczkami do spowiedzi.

_________________
ksiądz


Pt gru 13, 2019 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 03, 2019 18:54
Posty: 2
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Witam ponownie, pozwalając sobie odkopać swój temat.

Jeśli chodzi o konkretniejszy opis przypadku to sprawa wygląda następująco.
Strona A jest stroną katolicką, tak wychowaną, tak żyjącą, tak żyć dalej zamierzającą.
Strona B jest stroną ochrzczoną wprawdzie w KK. ale niepraktykującą od tego czasu wyznania katolickiego. Uważa się za osobę wierzącą, chrześcijanina, ale nie katolika. Nie jest też jednak oficjalnie zrzeszona nigdzie indziej.
Stronie A zależy na ślubie kościelnym w pełnej jego formie tj. z Mszą Świętą i Komunią.
Stronie B zależy na stronie A, fakcie by mogła w zgodzie ze swoim wyznaniem, w zgodzie z tradycją, w zgodzie z wychowaniem uczestniczyć w tym sakramencie w tym ważnym (najważniejszym) dla obu stron dniu. Strona B nie dokonała apostazji, nie chcąc decydować się na tak drastyczny krok (co do tej pory było podkreślane z szacunkiem przez księży w rozmowach), ale nie czuję by podejmowanie sakramentów było aktualnie zgodne z tym w co wierzy. Czyt. nie chce / nie planuję. I strona A to akceptuje.

W kwestii uzyskanych nt. informacji - proboszcz jednej z parafii nie widzi problemu ze ślubem, ale 'bez Mszy'. Po dopytaniu o szczegóły, którymi miałaby się taka forma różnić okazuje się, że 'brakiem Komunii'. Po próbie powrotu do tematu przez stronę B, przedstawieniu argumentów - tego że stronie A naprawdę bardzo na tym zależy, żeby dopełnić sakramentu w ten dzień w pełnej formie w zgodzie ze swoją wiarą, a stronie B naprawdę bardzo zależ na tym, żeby strona A miała taką możliwość... proboszcz ucina rozmowę ze stroną B poleceniem by przekazała stronie A, że musi się z tym oswoić i przyzwyczaić, bo jej przyszła rodzina nie będzie przecież chodzić do Komunii. Ot, zachęcająca wyrozumiałość.

Stąd pytanie o względy naprawdę prawne tego potencjalnego przedsięwzięcia - tj. na ile jest to rzecz w kwestii decyzji proboszcza danej parafii, a na ile normowana kodeksem/kanonem/dyscypliną KK. Po ludzku: czy jest to w ogóle możliwe, i jeśli tak to jak się za to zabrać.


Pt gru 20, 2019 12:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
everyhour napisał(a):
Strona B jest stroną ochrzczoną wprawdzie w KK. ale niepraktykującą od tego czasu wyznania katolickiego. Uważa się za osobę wierzącą, chrześcijanina, ale nie katolika.


Czyli jakis zmutowany chrzescijanin. Dobre i to.

everyhour napisał(a):
Stronie A zależy na ślubie kościelnym w pełnej jego formie tj. z Mszą Świętą i Komunią.


Pelny slub koscielny jest tez bez Mszy sw., takze inne formy zawierania malzenstwa tez sa "pelne".

everyhour napisał(a):
W kwestii uzyskanych nt. informacji - proboszcz jednej z parafii nie widzi problemu ze ślubem, ale 'bez Mszy'


W tym przypadku narzeczeni maja prawo do slubu, to nic nadzwyczajnego.

everyhour napisał(a):
proboszcz ucina rozmowę ze stroną B poleceniem by przekazała stronie A, że musi się z tym oswoić i przyzwyczaić, bo jej przyszła rodzina nie będzie przecież chodzić do Komunii. Ot, zachęcająca wyrozumiałość.


Dziwna reakcja i nie do przyjecia.

everyhour napisał(a):
tj. na ile jest to rzecz w kwestii decyzji proboszcza danej parafii, a na ile normowana kodeksem/kanonem/dyscypliną KK.


Nie mozna sie wypowiadac nie znajac calej otoczki tej sprawy ale na pierwszy rzut oka, jest to widzimisie przewielebnego ksiedza proboszcza.

Mozna zrozumiec jesli wchodzi w gre inna konfesja, inna religia, slub z osoba nieochrzczona.

Jest to dobry znak, ze partner B ma dobra wole i jesli zalozymy, ze jego rodzina jest praktykujaca i dla nich jest to tez wazne, to dziwie sie takiej postawie ksiedza.

Oczywiscie pewien zgrzyt jest bo on nie przystapi do Komunii no ale trzeba brac pod uwage caly kontekst.

everyhour napisał(a):
na ile jest to rzecz w kwestii decyzji proboszcza danej parafii, a na ile normowana kodeksem/kanonem/dyscypliną KK.


1. Takie sprawy to decyzja proboszcza, jego dobrej lub zlej woli

2. W kazdym kraju sa normy wykonawcze, komentarze do KPK, ktore sa dostosowane do tradycji, zwyczajow czy specyfiki danego kraju lub Kosciola lokalnego.

3. W KPK jest mowa tylko o pozwoleniu biskupa na Msze sw. kiedy druga strona jest nieochrzczona. W innych wypadkach ksiadz moze zalecic slub z Msza sw.lub bez Mszy i jw.p.2.

4. Wszystko jest mozliwe, tylko wiedzac, ze w Polsce proboszcz to pan zycia i smierci, sprawy wygladaja dosc kiepsko.

5. Zawsze mozna odwolac sie do biskupa.

_________________
ksiądz


Pt gru 20, 2019 14:13
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Kwestie ostateczne podejmuje biskup, ewentualnie kanclerz kurii w imieniu biskupa. Trzeba udać się do kurii lub napisać do kurii - to rozjaśni w pełni sytuację.

_________________
MODERATOR


Cz gru 26, 2019 17:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL