Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ślub mieszany z Mszą Świętą? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 03, 2019 18:54
Posty: 2
Post Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Dobry wieczór. Piszę z prostym, acz bardzo ważnym dla mnie pytaniem.

Czy prawo kościelne zezwala na ślub mieszany z Mszą Świętą... od razu zaznaczę konkretniej - w przypadku ślubu katolika z osobą ochrzczoną w kościele katolickim (więc w świetle kanonu: również katolikiem) ale nie posiadającą żadnych dalszych sakramentów, niepraktykującą (jeśli mnie pamięć nie myli, wedle nazewnictwa kanonu: taką, która wprawdzie nieformalnie ale odstąpiła od wiary) - tak aby jedna ze stron (i pozostali chętni tj. np jej rodzina) mogły dostąpić Komunii Świętej?

I jeśli tak - to jakie warunki muszą zostać spełnione, i/lub kroki podjęte?

Od razu zaznaczę, że postarałem się przeczytać wszystko co w temacie ma do zaoferowania Internet, jednak nie udało mi się uzyskać jasnej i klarownej odpowiedzi. Podobnie sprawa ma się z rozmowami z księżmi na ten temat, którzy (co zupełnie zrozumiałe!) nie są póki co przesadnie przychylni... Będę więc wdzięczny za jakikolwiek punkt zaczepienia.

Z góry dziękuję za rzeczową (i wszelką inną) pomoc!


Wt gru 03, 2019 19:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 29, 2018 15:10
Posty: 4921
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Rozumiem, że obojgu Wam zależy na ślubie kościelnym, tak?

Nie chcę być złośliwa, ale czy Google Ci się zepsuło?
https://www.zankyou.pl/p/slub-mieszany- ... -wielu-par
http://mateusz.pl/rodzina/as-mm.htm
Co konkretnie nie jest jasne?

Kluczowy jest stosunek do wiary strony niekatolickiej, bo skoro i tak planujecie wychowywać dzieci i żyć po katolicku ( to idzie za takim ślubem) to może warto przemyśleć nadrobienie sakramentów , co może być wręcz szybsze i łatwiejsze, chyba że jest ateistą z prawdziwego zdarzenia a nie po prostu niepraktykującym katolikiem.
Warto też zastanowić się uczciwie po co Wam ślub kościelny, czy wynika to z prawdziwej wiary jednej ze stron czy z zupełnie innych przyczyn ( bo rodzina, bo ładniej, bo tradycja...)

_________________
'Ja' to tylko zaimek wygodny w konwersacji ;)

Nazwanie czegoś/kogoś głupim lub mądrym, dobrym lub złym, prawdziwym czy fałszywym, itd, nie ma na to wpływu, tylko na to jak to subiektywnie odbieramy i jak to odbiorą inni...


Śr gru 04, 2019 9:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Wszystko zalezy od tej osoby, ktora deklaruje sie jako niepraktykujaca/niewierzaca chociaz zostala ochrzczona.
Mozna to "nadrobic" jaki pisze Ircia. Jesli ktos oczywscie powaznie podchodzi do tych spraw a nie sugeruje sie zdaniem rodziny lub przyszlego malzonka.

W przypadku malzenstw mieszanych zaleca sie za kazdym razem slub bez Mszy sw., chyba ze ludzie wyraznie tego chca, druga strona jest np. poboznym ortodoksem, protestantem, orientalem wtedy prosi sie ordynariusza miejsca o pozwolenie na slub ze Msza sw.


Śr gru 04, 2019 11:50
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Z tego co kojarzę, na ślubie bez Mszy też udziela się (można udzielać) Komunii.


Śr gru 04, 2019 12:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Tez mozna, jesli sa jakies konkretne argumenty.


Śr gru 04, 2019 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
everyhour napisał(a):
(...) - tak aby jedna ze stron (i pozostali chętni tj. np jej rodzina) mogły dostąpić Komunii Świętej?


Chrztów często udziela się po Mszy Swiętej. Jako osobny sakrament. Być może to byłaby opcja, jeżeli zależy tylko na "przystąpieniu do komunii" a nie na uroczystości, która udawałaby ślub kościelny. Czyli "normalna" msza, a potem ślub, na dokładkę.

Taka opcja chyba nie nadaje się na ślub w niedzielę, ale w sobotę lub piątek - czemu nie?

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 04, 2019 13:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
W przypadku malzenstw mieszanych zaleca sie za kazdym razem slub bez Mszy sw., chyba ze ludzie wyraznie tego chca, druga strona jest np. poboznym ortodoksem, protestantem, orientalem wtedy prosi sie ordynariusza miejsca o pozwolenie na slub ze Msza sw.

"Pobożny" bo poprosi o mszę?
A jeżeli na tym zależy rodzinie "strony katolickiej"? Czy to wystarczający powód?

@bert04
Czytając twój komentarz mam wrażenie, ze ślub "mieszany" to ma być coś wstydliwego, a nie święto małżonków i całej wspólnoty.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 08, 2019 11:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
"Pobozny" w sensie, ze Msza sw.katolicka jest dla nich tak samo czyms waznym i cennym jak w ich Kosciolach Wieczerza czy Boska Liturgia.

Inny problem to intercommunio.

Nie jest to wystarczajacy powod jesli tylko rodzina tego chce.

_________________
ksiądz


N gru 08, 2019 17:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
"Pobozny" w sensie, ze Msza sw.katolicka jest dla nich tak samo czyms waznym i cennym jak w ich Kosciolach Wieczerza czy Boska Liturgia.

Inny problem to intercommunio.

Nie jest to wystarczajacy powod jesli tylko rodzina tego chce.


Czyli jeżeli tylko 99,99% osób zależy na Wieczerzy, a niekatolickiej pannie młodej/panu młodemu nie zależy, to jest to powód niewystarczający?
Skąd wynika taka reglamentacja?

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


N gru 08, 2019 21:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Kozioł napisał(a):
@bert04
Czytając twój komentarz mam wrażenie, ze ślub "mieszany" to ma być coś wstydliwego, a nie święto małżonków i całej wspólnoty.


Widzisz, ja jestem człowiekiem kompromisu, do wszelkich "zgniłych maksymalizmów" czuję niechęć. Wiem, że niektórzy mają odwrotnie, u nich to kompromisy per definitio są zgniłe a świat składa się z zero-jedynkowych rozwiązań. Wskazałem na opcję, jedną z możliwych, w których nawet najbardziej formalistyczna wykładnia prawa katolickiego nie może mieć przeciwwskazań, a jednocześnie która odpowiadałaby pewnym potrzebom zgromadzonych. I tyle.

A ciekaw jestem, dlaczego nikt się tu nie zastanowił, jak na takim "święcie małżonków" może się czuć druga strona. Ta nieformalnie odstąpiwszy była od wiary. Tak wiem, autorka postu to kolejna "mistrzyni jednego wpisu", nie napisała więcej, trudno wnioskować. Ale mogę sobie wyobrazić, że w takim "ślubie z mszą" może się czuć nieco niekomfortowo, jeżeli siedząc "na widelcu" będzie jednym z tych, którzy komunii nie przyjmą. Jeżeli rozdzieli się uroczystość na mszę "zwykłą" oraz ślub zaraz potem, to ten - potencjalny - problem odpada.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pn gru 09, 2019 14:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bert04 napisał(a):
Ale mogę sobie wyobrazić, że w takim "ślubie z mszą" może się czuć nieco niekomfortowo, jeżeli siedząc "na widelcu" będzie jednym z tych, którzy komunii nie przyjmą.
A dlaczego? To może byc dla niego po prostu uroczystość ważna dla przyszłej/go małżonki/ka. Przecież sie na to zgodził.
bert04 napisał(a):
Jeżeli rozdzieli się uroczystość na mszę "zwykłą" oraz ślub zaraz potem, to ten - potencjalny - problem odpada.
Zaczyna sie inny problem: wskazywanie takiego slubu jako cos gorszego, wstydliwego. To własnie taki zgniły kompromis: zgadzamy sie na slub, ale najlepiej po cichu w piwnicy :twisted:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 09, 2019 15:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bert04 napisał(a):
Chrztów często udziela się po Mszy Swiętej. Jako osobny sakrament.


Nie jest to zbyt dobra praktyka bo przeciez chrzest nie jest tylko uroczystoscia rodzinna. Chrzest jest oficjalnym przyjeciem do wspolnoty Kosciola, do tej konkretnej wspolnoty parafialnej.

Tylko wazne wzgledy moga usprawiedliwiac taki chrzest "po cichu". Minely na szczescie te czasy kiedy ksiadz chrzcil dziecko w zakrystii i cala uroczystosc trwala pare minut.

bert04 napisał(a):
Widzisz, ja jestem człowiekiem kompromisu, do wszelkich "zgniłych maksymalizmów" czuję niechęć. Wiem, że niektórzy mają odwrotnie, u nich to kompromisy per definitio są zgniłe a świat składa się z zero-jedynkowych rozwiązań. Wskazałem na opcję, jedną z możliwych, w których nawet najbardziej formalistyczna wykładnia prawa katolickiego nie może mieć przeciwwskazań, a jednocześnie która odpowiadałaby pewnym potrzebom zgromadzonych. I tyle.


Jest to jakis kompromis i wyjscie naprzeciw tym, dla ktorych Eucharystia jest waznym elementem chrzescijanskiego zycia.
Tylko od strony praktycznej widze to czarno.

Kozioł napisał(a):
Czyli jeżeli tylko 99,99% osób zależy na Wieczerzy, a niekatolickiej pannie młodej/panu młodemu nie zależy, to jest to powód niewystarczający?
Skąd wynika taka reglamentacja?


Priorytetem jest zycie religijne, sakramentalne narzeczonych a nie zyczenia i oczekiwania rodziny.

W protokole przedmalzenskim na pierwszej stronie (tak jest raczej w kazdym kraju) sa cztery formy slubu: slub ze Msza sw., Nabozenstwo Slowa Bozego, NSB z udzialem niekatolickiego duchownego, slub z dyspensa od formy (czyli zawierane w niekatolickim kosciele z udzialem lub bez udzialu katolickiego duchownego, w USC lub w jakims innym miejscu np. ambasada, konsulat).

Decyzja o jednej z form to wypadkowa sytuacji zyciowej narzeczonych, ich wiary i przekonan oraz tego co ksiedzu KPK i prawo partykularne pozwala lub zabrania.


Pn gru 09, 2019 15:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
Priorytetem jest zycie religijne, sakramentalne narzeczonych a nie zyczenia i oczekiwania rodziny.
... wspolnoty. W każdym innym przypadku ślub w czasie mszy jest wręcz oczywisty co wskazuje nawet istnienie takiego potocznego pojęcia jak msza ślubna.
Czy w takim razie jeżeli Wieczerza jest ważna dla jednego z małżonków, a dla drugiego nie, to dlaczego ignoruje się życzenie katolika?
Nie przekonałeś mnie tym tłumaczeniem, jest niespójne.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 09, 2019 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
Kozioł napisał(a):
Czy w takim razie jeżeli Wieczerza jest ważna dla jednego z małżonków, a dla drugiego nie, to dlaczego ignoruje się życzenie katolika?


Ale ja Ciebie nie chce przekonywac.
To nie jest ignorowanie tylko wynika to z istoty sakramentu Eucharystii i malzenstwa.

W obydwoch chodzi o jednosc, wspolnote. Jednosc, wspolnota z Chrystusem, z Kosciolem, jednosc miedzy malzonkami.

Wyraz Komunia pochodzi z communio ozn. wspolnote. Co to za communio jak jeden z malzonkow przyjmuje Komunie sw. a drugi nie?

Z tego wzgledu zaleca sie Nabozenstwo Slowa Bozego a ne Msze sw.

_________________
ksiądz


Pn gru 09, 2019 16:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany z Mszą Świętą?
bramin napisał(a):
To nie jest ignorowanie tylko wynika to z istoty sakramentu Eucharystii i malzenstwa.

W obydwoch chodzi o jednosc, wspolnote. Jednosc, wspolnota z Chrystusem, z Kosciolem, jednosc miedzy malzonkami.

Wyraz Komunia pochodzi z communio ozn. wspolnote. Co to za communio jak jeden z malzonkow przyjmuje Komunie sw. a drugi nie?

To jest nadal niespólne. Z jednej strony uznaje się wspólnotę małżeńską (ślub), z drugiej strony odmawia sie wspólnoty katolikowi. Przecież stronie katolickiej i tak ksiądz nie udzieli Komunii.
To raczej zaciemnienie, niż wyjaśnienie, generator mgły.

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pn gru 09, 2019 16:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL