Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Stwierdzenie nieważności małżeństwa - a możliwe odwołanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz gru 12, 2019 10:29
Posty: 2
Post Stwierdzenie nieważności małżeństwa - a możliwe odwołanie
Witam.
Jestem tu nowy więc jeśli jakąś gafę popełnię to proszę o zrozumienie :oops:

Mam pytanie które dotyczy moje sprawy.

Piec lat temu założyłem skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa (wcześniej orzeczony prawomocny rozwód bez orzekania o winie, córka pozostaje od tamtej pory pod moją pieczą) z powodu niedorosłości natury psychicznej mojej żony. Kopię skargi druga strona otrzymała ale nie zareagowała. W między czasie świadkowie których powołałem z jej strony jak również ona nie stawili się. Była nie odbierała w ogóle pism itp., w końcu doczekała się wydania dekretu o wyłączeniu z procesu. Proces dobiegł końca i parę dni temu otrzymaliśmy dekret stwierdzający nieważność. U mnie normalnie a u byłej żony ślub za zgodą biskupa.

I z tą chwilą znów zaczął się problem, gdyż nie podoba się jej to co jest napisane tam o jej przeszłości. Ale sama to ma własną prośbę bo wiele razy wspominałem jej o procesie aby uczestniczyła. Biegły nie miał praktycznie jak bronić węzła i opinia psychologiczna również nie zostawiła suchej nitki na jej osobie. Zaczyna teraz straszenie adwokatami, odwołaniem (wiem, ma takie prawo). Czy coś teraz mogę z tym zrobić? Jeśli będzie druga instancja to jak to działa? Jaki to czas trwa? Nie ukrywam, że odbudowałem sobie życie na nowo i zaręczyłem się i chciałem to sformalizować jak należy. Ale to znów czas.... A ja już osłabłem, ciężko teraz funkcjonować ze stresu.
Jeśli ktoś znalazł chwilkę aby doczytać to, to bardzo będę wdzięczny za wskazówki.

Ps. Ktoś z radców prawnych stwierdził, że nie mam co się martwić bo skoro omijała proces i była wyłączona to jej apelację druga instancja powinna odrzucić. Ale nie wiem ile w tym prawdy bo praktycznie w sieci mało co pisze o takich sprawach.

Pozdrawiam. :3majsie:


Cz gru 12, 2019 10:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa - a możliwe odwołani
Po pierwsze, to na tym forum raczej jurystów kościelnych nie ma.

Po drugie, nie chcę Ci powtarzać tego, co i tak już wiesz albo się z internetów dowiedziałeś.

Po trzecie zaś, w przypadku "stwierdzeń nieważności" apelacja jest i tak z urzędu, dopiero po wyroku II instancji masz "zaklepane". Także to, że Twoja "przyszła była" się teraz obudziła, nie zmienia tyle, co Ci się wydaje.

Po czwarte zaś, jeżeli ona zaniechała obecności przy pierwszym procesie, to jej prawa są mocno ograniczone. Przykładowo nie wiem, czy wolno jej składać nowe dowody, chyba tylko za Twoją zgodą. Kan 1600 + 1639, pkt 2, KPK.

Po piąte zaś, może sposób reakcji Twojej "przyszłe byłej" da się wnieść jako dodatkowe uzasadnienie wyroku. No bo niestawianie się na rozprawy i wnoszenie potem pretensji, no właśnie, specjalnie o dojrzałości nie świadczy.

óTakże weź wdech i wydech, na składanie apelacji są dosyć wąskie terminy, może i to przegapi i ty się martwiłeś po próżnicy.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz gru 12, 2019 12:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 12, 2019 10:29
Posty: 2
Post Re: Stwierdzenie nieważności małżeństwa - a możliwe odwołani
Ale już nie ma apelacji automatycznej, nie ma teraz dwuinstanycjności. Jeśli sąd I instancji orzeknie dekret to jeśli ktoś się ze stron lub obrońca węzła nie odwoła to wyrok po 15 dniach użytecznych jest pełnoprawny.

Dziękuję za odpowiedź :)


Cz gru 12, 2019 12:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL