Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 22:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość? 
Autor Wiadomość
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Naprawde masz gdzies w Wyznaniu Wiary cos o lacznosci z papiezem?
I jestes pewien, ze na Sadzie Ostatecznym bedzie jako pierwsze pytanie o wyznanie?
Sama nominalna przynaleznosc do Kosciola nie da ci wejsciowki do nieba, jesli pogardzasz bracmi.


N mar 15, 2020 6:59
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Quinque napisał(a):
Nie wiem o czym ty do mnie piszesz. Bo nie wiem co to jakiś KRK

Skoro nie wiesz, to masz problem, bo zwykle występujesz jako znawca wszystkiego, pouczasz nawet papieża i biskupów.
Krk to Kościół Rzymskokatolicki, który jest częścią KK (Kościoła katolickiego).
Quinque napisał(a):
Śmieszne to jest. Na tym forum można używać pogardliwego określenia "łacinnicy". Ale juz nie mozna pisać prawdy historycznej o protestantach, i jedynym zabwicielu i wybawcy Marcinie Lutrze

Termin "łacinnicy" nie jest określeniem pogardliwym. Na prawdę historyczną zawsze tu jest miejsce. Nie ma zgody na obrażanie protestantów czy wyznawców innych Kościołów.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N mar 15, 2020 7:49
Zobacz profil
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Quinque napisał(a):
No właśnie. Mimo faktów członkowie Kościoła Chrystusa chcą zawierać małżeństwa z odstępcami od tego Kościoła. Przez co narażają siebie o swoje dzieci na potępienie :(

Bo znają naukę Chrystusa - z wnętrza bowiem, z serca pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże , zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota (Mk 7, 21-22) - nie z kontaktów z innowiercami, czy ateistami.


N mar 15, 2020 8:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Cytuj:
Cytuj:
To czy w danym Kosciele jest uznawana sukcesja czy nie, nie ma dla KRK - a przynajmniej dla łacinników - znaczenia.
Z punktu widzenia urzędników KK ma chyba jednak znaczenie, w jednym przypadku po prostu się informuje, w drugim składa podanie u uznanie aby urzędnicy mogli sprawę przebadać.

Wszystkim parom "mieszanym" gorąco polecam ślub w innym Kościele, gdzie nie będą wymuszać wątpliwych przysiąg


Jak sądzę, chodzi Ci tu o inną sytuację. Nie o uznanie ważności ślubów zawieranych w danym "Kościele czy wspólnocie kościelnej" ale o ważność małżeństwa zawieranego w nich przez stronę rzymskokatolicką. Małżeństwo zawarte przez stronę rzymskokatolicką w Kościele prawosławnym
jest ważne, o ile zostało zawarte zgodnie z kanonami tego Kościoła i nie narusza tego, co KRK uważa za przeszkodę wynikającą z prawa Bożego (a więc jeżeli strona prawosławna ma dyspensę swojego biskupa na zawarcie drugiego lub trzeciego małżeństwa - małżeństwo może być ważne w świetle norm Kościoła prawosławnego, nie będzie ważne dla rzymskokatolików, o ile rzymskokatolicki sąd kościelny nie stwierdzi nieważności poprzedniego małżeństwa strony prawosławnej). Takie małżeństwo - strony rzymskokatolickiej i prawosławnej zawarte w Kościele prawosławnym bez zgody rzymskokatolickiego ordynariusza jest ważne, choć zawarte niegodziwie.

IMHO O ile dobrze pamiętam, ale nie jestem tego w tej chwili pewien, jednym Kościołem "zachodnim", którego status formalnie (a więc poprzez urzędową i bezpośrednią decyzję Stolicy Apostolskiej) został zrównany z Kościołami prawosławnymi jest Polski Narodowy Kościół Katolicki w USA. I wydaje mi się, że należy to traktować ściśle.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn mar 16, 2020 11:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Piotr1 napisał(a):
nie będzie ważne dla rzymskokatolików, o ile rzymskokatolicki sąd kościelny nie stwierdzi nieważności poprzedniego małżeństwa strony prawosławnej)

Możesz podać konkretny zapis KPK, bo pierwsze słyszę, aby sąd rzymskokatolicki mieszal się do prawomocności orzeczeń prawosławnych, bo w CP też o rozwiązaniu małżeństwa decyduje hierarchia, a nie sąd cywilny.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 16, 2020 11:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Małgosiaa napisał(a):
Piotr1 napisał(a):
nie będzie ważne dla rzymskokatolików, o ile rzymskokatolicki sąd kościelny nie stwierdzi nieważności poprzedniego małżeństwa strony prawosławnej)

Możesz podać konkretny zapis KPK, bo pierwsze słyszę, aby sąd rzymskokatolicki mieszal się do prawomocności orzeczeń prawosławnych, bo w CP też o rozwiązaniu małżeństwa decyduje hierarchia, a nie sąd cywilny.

Nie chodzi o "mieszanie się". Przed rzymskokatolicki trybunał kościelny trafi sprawa małżeństwa zawartego w Kościele prawosławnym (czy innym) w przypadku, np. małżeństwa mieszanego kiedy strona rzymskokatolicka będzie chciała takie małżeństwo (zawarte bez zgody swojego ordynariusza w Kościele prawosławnym) wpisać do ksiąg rzymskokatolickich metrykalnych, lub np. po rozwodzie zawrzeć kolejne małżeństwo ze stroną rzymskokatolicką w swoim Kościele. Albo w przypadku gdy strona prawosławna po rozwodzie cywilnym i cerkiewnym, będzie chciała zawrzeć małżeństwo w Kościele rzymskokatolicką ze stroną rzymskokatolicką - może wówczas wnieść o stwierdenie nieważności ślubu prawosławnego. Nie chodzi więc o "mieszanie" się, lecz o przypadki, kiedy upewnienie się o stanie wolnym strony rzymskokatolickiej lub prawosławnej mającej zamiar określić swoją sytuację kanoniczną w KRK, po uprzednim zawieraniu małżeństwa w Kościele prawosławnym, będzie wymagało interwencji rzymskokatolickiego trybunału kościelnego.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn mar 16, 2020 13:16
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
To nie wystarczy orzeczenie o tym fakcie prawosławnego hierarchy? Nie słyszałam, aby dodatkowo był sąd biskupi katolicki.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 16, 2020 19:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Małgosiaa napisał(a):
To nie wystarczy orzeczenie o tym fakcie prawosławnego hierarchy? Nie słyszałam, aby dodatkowo był sąd biskupi katolicki.


Hierarchowie prawosławni nie zajmują się przecież badaniem statusu kanonicznego osób względem rzymskokatolickiego prawa małżeńskiego. Załóżmy taką sytuację: w kancelarii stawiają się dwie osoby, wyznania rzymskokatolickiego. Jedna z tych osób zawierała wcześniej małżeństwo w Kościele prawosławnym z osobą wyznania prawosławnego, małżeństwo zostało potem rozwiązane zarówno przez sąd jak i przez biskupa. Z rzymskokatolickiej metryki chrztu będzie wynikało, że osoba jest stanu wolnego, USC także wyda zezwolenie ona zawarcie małżeństwa, a prawosławny hierarcha zaświadczenie, że błogosławieństwo zostało cofnięte. Jednak małżeństwo z punktu widzenia KRK było ważne, orzeczeń sądów powszechnych KRK nie uznaje, podobnie jak praktyki Kościołów wschodnich zezwalających na drugie i trzecie małżeństwo. Co można zrobić? Podobnie jak z ważnym małżeństwem zawartym w KRK, trybunał kościelny może zbadać czy małżeństwo było rzeczywiście ważnie zawarte - w świetle rzymskokatolickiego nauczania o ważności małżeństwa. Np może się okazać, że dla prawosławnej strony było to kolejne małżeństwo, że występował przymus lub inna wada zgody itd. Prawosłałwny hierarcha nie będzie tego badał, bo dla niego sprawa nie istnieje.

Podobnie w przypadku kiedy prawosławny pragnie zawrzeć małżeństwo z rzymskokatoliczką, w Kościele rzymskokatolickim. Zawierał wcześniej małżeństwo w swoim kościele, także już rozwiązane. Jednak mogą istnieć przesłanki (jak w przypadku każdego innego małżeństwa) do tego, by sądzić, że poprzednie małżeństwo w Kościele prawosławnym, w świetle rzymskokatolickich zasad, było zawarte nieważnie. Kto ma to ocenić? Skoro małżeństwo ma być zawarte w kościele rzymskokatolickim. to rzymskokatolicki proboszcz musi upewnić się o stanie wolnym - zgodnie z rzymskokatolickimi zasadami - nupturientów, musi więc to ocenić rzymskokatolicki trybunał, nawet jeśli poprzednie małżeństwo było zawierane w Kościele prawosławnym.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pn mar 16, 2020 20:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Nie jestem ekspertem KPK, ale nie słyszalam jeszcze o tym, aby sąd biskupi badal ważność sakramentu małżeństwa prawosławnego, który został rozwiązany przez Cerkiew. Jesli twoerdzisz, że tak jest, proszę, podaj konkretne zapsiy KPK, bo ja takich nie znalazłam.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn mar 16, 2020 20:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Małgosiaa napisał(a):
Nie jestem ekspertem KPK, ale nie słyszalam jeszcze o tym, aby sąd biskupi badal ważność sakramentu małżeństwa prawosławnego, który został rozwiązany przez Cerkiew. Jesli twoerdzisz, że tak jest, proszę, podaj konkretne zapsiy KPK, bo ja takich nie znalazłam.


Podstawą jest przecież Kanon 1055 par. 2. "(...) między ochrzczonymi nie może istnieć ważna umowa małżeńska, która tym samym nie byłaby sakramentem." A ponieważ ze strony KRK uznaje się w pełni sakramenty Cerkwii, każde małżeństwo zawarte w cerkwii jest traktowane na równi z małżeństwem katolickim. To ma czasem zalety, ale we wspomnianych przypadkach - nie. Z tego co się słyszy w sieci KRK "od ręki" uznaje rozwody świeckie (choć i tutaj słyszało się o badaniach, czy nie doszło do "usakramentalnienia"), potem w kolejności rozwody protestanckie (choć tu już progi bywają wyższe), ale "najgorzej" mają prawosławni, bo ich małżeństwa traktuje się w pełni na równi z katolickimi. Poza kwestią "zdejmowania błogosławieństwa", to jest uważane jako, pardon, schizmatycka fanaberia. Katolickie małżeństwo może być "stwierdzone nieważnym" tylko, jak przeszkody były na początku. A nie jak jeden małżonek odszedł od drugiego po latach.

Wieki temu na innym forum dyskutowałem o przypadku pewnego Ukraińca, z podobną historią. O ile skleroza mnie nie myli on popełnił jeszcze "błąd taktyczny", że przeszedł na katolicyzm. To oczywiście czyniło sytuację jeszcze bardziej skomplikowaną (choć co tego nie robi?) i sprawiło, że jego "prawosławny rozwód" był wałkowany przez kolejne i coraz wyższe instancje kurialne. Linku Ci dziś nie znajdę, ale informacje uzyskane przy okazji potwierdzały to, co pisze kolega.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Wt mar 17, 2020 9:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Cytuj:
Możesz w każdej chwili obalić moje tezy podając DOKUMENT, w którym potwierdzone jest to, co piszesz. Ja dotychczas odnalazłem tylko jakieś ogólne odniesienia powtarzające to, co pisałem. Strona katolicka - obiecuje. Strona nie-katolicka - przyjmuje do wiadomości.



Przeoczyłeś punkt 84.
84. Obydwie strony: katolicka i niekatolicka podpisują oświadczenia i przyrzeczenia (formularz IV lub V) w 3 egzemplarzach.

Cytuj:
Znajdziesz tutaj przykłady co robić:
- jeżeli strona niekatolicka nie złoży podpisu (punkt 85)
- gdyby strona niekatolicka oświadczyła, że nie dopuści do realizacji przyrzeczeń strony katolickiej (punkt 86)
- co należy robić, jeżeli strona katolicka odmawia składania przyrzeczeń (punkt 87)


W tych przypadkach możesz wysłać dokumenty ale mozliwosc uzyskania zgody lub dyspensy jest malo prawdopodobna lub rowna zeru. Nawet w tak liberalnym Kosciele jak niemiecki.

Cytuj:
@bramin
Zapytam sie jeszcze raz, tym razem wprost.
Czy KK uznaje za "ważne" śluby zawarte w Kościołach starokatolickich z sukcesja apostolską wg rozumienia KK.


Tak, uznaje za wazne.

Cytuj:
Na jakiej podstawie miała by być przepytywana a tym bardziej miałaby podpisywać protokól badania przedślubnego, być przepytywana czy składac jakies zobowiązania wobec nieswojego duchownego?


Bo takie są wymagania. Małżeństwo to wspólnota dwojga ludzi, dla pewności napisze, mężczyzny i kobiety. Nie znam osobiście jednoosobowych małżeństw.
Bo rzecz dotyczy ślubu w Kościele katolickim lub innym, dotyczy udzielania pozwoleń/dyspens, dotyczy również strony niekatolickiej. Oprócz przysięgi o stanie wolnym na podstawie pytań z protokołu można stwierdzić, ze ten ktoś jest stanu wolnego i nie ma przeszkód.

Cytuj:
Wszystkim parom "mieszanym" gorąco polecam ślub w innym Kościele, gdzie nie będą wymuszać wątpliwych przysiąg.


Cos Ci sie Koziol miejsca pomyliły. To nie jest forum dla misjonarzy metodystów.

bert04 napisał(a):
Z tego co się słyszy w sieci KRK "od ręki" uznaje rozwody świeckie


Nie tak od razu od ręki. Sprawa jest prosta jak ktoś mieszkał w jednym miejscu jak w paru to sprawa jest skomplikowana.

bert04 napisał(a):
potem w kolejności rozwody protestanckie


Nie maja one takiej kwalifikacji jak rozwody miedzy katolikami bo śluby cywilne protestantów są w Kościele katolickim uznawane za ważne. I w tym przypadku takie osoby po rozwodach nie mogą zawrzeć kościelnego ślubu w Kościele katolickim.

_________________
ksiądz


Cz mar 19, 2020 23:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 31, 2018 23:46
Posty: 1795
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
bramin napisał(a):
Cytuj:
Wszystkim parom "mieszanym" gorąco polecam ślub w innym Kościele, gdzie nie będą wymuszać wątpliwych przysiąg.


Cos Ci sie Koziol miejsca pomyliły. To nie jest forum dla misjonarzy metodystów.

A ja uważam, że tobie cos sie pomyliło. To nie jest zamknięte forum katolickie i nie wszystko kręci sie wokoło Watykanu. Metodysta bedzie naturalnie dążył do slubu w swoim Kościele i wychowania potomstwa w swojej wierze. Podobnie z innymi chrześcijanami. Do jakiego dojdą porozumienia małżonkowie w sprawie małżeństwa i dzieci to wyłącznie ich wewnętrzna sprawa.
Jezeli katoliczce/katolikowi będzie zależało na slubie katolickim, to wobec powyższej dyskusji ślub w którymś z Kościołów starokatolickim będzie bardzo dobrym rozwiązaniem (Kościoły starokatolickie w Polsce są bardzo przyjazne i gościnne). Unikną w ten sposób co najmniej wątpliwych moralnie (tu w duchu mocno odświeżyłem swój wielojęzyczny słownik przekleństw) praktyk wymuszania szantażem przysiąg. Polecam to podejście wszystkim "mieszanym" parom.
Małżonkowie przysięgają sobie przed Bogiem, a po przysiędze urzędnicy katoliccy moga przerzucać papierki z miejsca na miejsce i przybijać pieczęcie by po jakims czasie z niechęcią oficjalnie i urzędowo uznac, ze wg nich Bóg był przy zawarciu tego małżeństwie :calus:

_________________
Metodyści
Polska Rada Ekumeniczna


Pt mar 20, 2020 2:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Małgosiaa napisał(a):
Nie jestem ekspertem KPK, ale nie słyszalam jeszcze o tym, aby sąd biskupi badal ważność sakramentu małżeństwa prawosławnego, który został rozwiązany przez Cerkiew. Jesli twoerdzisz, że tak jest, proszę, podaj konkretne zapsiy KPK, bo ja takich nie znalazłam.

Jeśli to Cię interesuje przejrzyj publikowane dekrety i orzeczenia. Może badać jeżeli jedna ze stron prawosławnego małżenstwa, rzymskokatolicka lub nierzymskotatolicka, zamierza wstąpic w ponowny związek w Kościele rzymskokatolickim mając wątpliwości co do ważności - na gruncie rzymskokatolickigo prawa kanonicznego - co do ważności poprzedniego malżeństwa. KRK nie uznaje rozwiązania małżeństwa ani przez sąd ani przez prawosławnego hierarchę.
Dekret generalny Konferencji Episkopatu Polski:


79. W zakresie kanonicznym nie można stosować niekatolickiej dyscypliny dopuszczającej możliwość zawarcia kolejnego małżeństwa po rozwodzie, a tym samym nie można akceptować dokumentów wydanych przez niekatolickie organy władzy duchownej
stwierdzających stan wolny nupturienta (np. decyzji o uznaniu rozwodu cywilnego czy unieważnieniu małżeństwa lub decyzji hierarchy prawosławnego o zezwoleniu na drugie lub trzecie małżeństwo). W takich przypadkach stan wolny kandydata do małżeństwa mieszanego musi być stwierdzony przy zastosowaniu przepisów prawa kanonicznego (zob. art. 42
niniejszego Dekretu).


i art 42:

42. Stan wolny niekatolika (także nieochrzczonego) zawsze musi być potwierdzony
przysięgą zainteresowanego oraz dwóch świadków, zgodnie z art. 22 niniejszego Dekretu.
W niektórych przypadkach będzie wymagana w tej sprawie decyzja sądu kościelnego. Należy
także starannie zweryfikować w tym celu dokumenty stwierdzające stan cywilny nupturienta,
aby stwierdzić, czy nie zawarł on w przeszłości małżeństwa cywilnego. Wymagania te są
konsekwencją innego niż katolickie rozumienia małżeństwa oraz braku dokumentów, które
mogłyby w sposób wiarygodny potwierdzić stan wolny. W żaden sposób nie można ich
odczytywać jako przejawu nieufności czy braku poszanowania dla przekonań niekatolickiego
nupturienta, ponieważ ostatecznym celem podejmowania tych środków jest pragnienie, by
strony mogły zawrzeć ważne małżeństwo, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt mar 20, 2020 3:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
[quote="bramin"][quote]Możesz w każdej chwili obalić moje tezy podając DOKUMENT, w którym potwierdzone jest to, co piszesz. Ja dotychczas odnalazłem tylko jakieś ogólne odniesienia powtarzające to, co pisałem. Strona katolicka - obiecuje. Strona nie-katolicka - przyjmuje do wiadomości.[/quote]


Przeoczyłeś punkt 84.
84. [b]Obydwie strony: katolicka i niekatolicka podpisują oświadczenia i przyrzeczenia [/b](formularz IV lub V) w 3 egzemplarzach. [/QUOTE]

W aktualnym dekrecie to punkt 87. Formularz V dotyczy rzymskokatolików niewierzących lub niepraktykukących
W formularzu V dotyczącym malżeństwa osób o różnej przynależności kościelnej strona nierzymskokatolicka może podpisać jedynie to, o czym mowa w art
84:
[i]Swierdzam, że zostałam powiadomiona o oświadczeniu i przyrzeczeniu mojej mojego narze-
czonego (narzeczonej) wyznania katolickiego. Jestem rzeczywiście świadoma treści przyrzecze-
nia i obowiązków sumienia narzeczonego (narzeczonej).[/i]
Jeżeli nie chce podpisać, może przyjąć do wiadmości werbalnie, o czym zaświadcza podpisem proboszcz zgodnie z art 84.
Strona nierzymskokatolicka nie podpisuje protokolu badania przedślubnego, nie jest o nic wypytywana ani nie składa żadnych przyrzeczen czy oświadczeń (poza stwierdzeniem jak


[Quote][quote="Piotr1"]Na jakiej podstawie miała by być przepytywana a tym bardziej miałaby podpisywać protokól badania przedślubnego, być przepytywana czy składac jakies zobowiązania wobec nieswojego duchownego?[/quote]

Bo takie są wymagania.[/quote]
Czyje wymagania? W prawnie wiążących dokumentach (w Polsce "Dekret generalny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi
przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" KEP promulgowany Stolicę Apostolska (recognitio Kongregacji Biskupów z 4.11.2019 r.) ) jest dokladnie coś przeciwnego
(co cytowałem wyżej) a ogólnie w CIC1983 oraz w CCEO nie ma o tym mowy.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


Pt mar 20, 2020 4:49
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Ślub mieszany - czy mamy taką możliwość?
Piotr1 napisał(a):
Jeśli to Cię interesuje przejrzyj publikowane dekrety i orzeczenia. Może badać jeżeli jedna ze stron prawosławnego małżenstwa, rzymskokatolicka lub nierzymskotatolicka, zamierza wstąpic w ponowny związek w Kościele rzymskokatolickim mając wątpliwości co do ważności - na gruncie rzymskokatolickigo prawa kanonicznego - co do ważności poprzedniego malżeństwa. KRK nie uznaje rozwiązania małżeństwa ani przez sąd ani przez prawosławnego hierarchę.

Dziękuję.
Kozioł napisał(a):
A ja uważam, że tobie cos sie pomyliło. To nie jest zamknięte forum katolickie i nie wszystko kręci sie wokoło Watykanu. Metodysta bedzie naturalnie dążył do slubu w swoim Kościele i wychowania potomstwa w swojej wierze. Podobnie z innymi chrześcijanami. Do jakiego dojdą porozumienia małżonkowie w sprawie małżeństwa i dzieci to wyłącznie ich wewnętrzna sprawa.

Nie, braminowi nic nie pomyliło się. Napisałeś (wytłuszczenie i podkreślenie moja):
Kozioł napisał(a):
Wszystkim parom "mieszanym" gorąco polecam ślub w innym Kościele, gdzie nie będą wymuszać wątpliwych przysiąg.

To jest właśnie wyraźnie działalność misyjna, a właściwie prozelityzm.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt mar 20, 2020 8:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL