Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Nie wiem skąd bierzecie te informacje, ale w kościele ewangelickim jest wyraźnie napisane, że ustanie małżeństwa następuje wraz z rozwodem cywilnym i kościół ewangelicki uznaje rozwód cywilny, także wraz z rozwodem Twój narzeczony jest stanu wolnego i może wejść w nowy związek małżeński. Jedyne co musi dostarczyć dokument z Urzędu Stanu cywilnego,że jest stanu wolnego i wówczas bierzecie ślub mieszany w kościele katolickim.


Cz kwi 28, 2022 20:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Ja biorę te informacje z Kodeksu Prawa Kanonicznego :), ponieważ dla katolików małżeństwo jest również sakramentem a nie tylko umowa miedzy małżonkami stąd ślub cywilny miedzy katolikami= nieważne małżeństwo (chyba ze będzie udzielona dyspensa od formy zawarcia małżeństwa i wtedy takie małżeństwo będzie uważane za ważne).
W Kościołach protestanckich ślub cywilny uważany jest za ważnie zawarte małżeństwo i w przypadku rozwodu jeśli ktoś chce później zawrzeć małżeństwo w Kościele katolickim ten poprzedni jest uważany za ważny a więc stanowi przeszkodę do zawarcia małżeństwa.

_________________
ksiądz


Pt kwi 29, 2022 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Proszę mi wskazać cytat, gdzie w prawie kanonicznym jest zapis dotyczący tego twierdzenia ''W Kościołach protestanckich ślub cywilny uważany jest za ważnie zawarte małżeństwo i w przypadku rozwodu jeśli ktoś chce później zawrzeć małżeństwo w Kościele katolickim ten poprzedni jest uważany za ważny a więc stanowi przeszkodę do zawarcia małżeństwa.'' .


Pt kwi 29, 2022 16:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Poza tym to strona katolicka musi być wolna, w sensie być wdową lub niezamężną w każdym razie nie po rozwodzie, chyba,że ze stwierdzeniem nieważności ślubu, a nie strona ewangelicka, w której uznawany jest rozwód cywilny. Ślub katolicki jest brany jednostronnie, jest nawet inna formuła wymawiana przez stronę ewangelicką, także w jaki sposób ma zachodzić przeszkoda jeżeli ślub jest jednostronny i nie jest udzielany ślub katolicki stronie ewangelickiej? Dla strony ewangelickiej ma taki ślub skutki takie jak ślub cywilny. Więc jeżeli ślub jest dla jednej strony i ta strona jest wolna to przeszkody nie ma.


Pt kwi 29, 2022 16:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
lolli napisał(a):
Proszę mi wskazać cytat, gdzie w prawie kanonicznym jest zapis (...)

Wynika to z kanonów 1055, 1059, 1085, oprócz tego na temat małżeństw mieszanych kanony 1124-1129.
lolli napisał(a):
Poza tym to strona katolicka musi być wolna, w sensie być wdową lub niezamężną w każdym razie nie po rozwodzie, chyba, że ze stwierdzeniem nieważności ślubu, a nie strona ewangelicka, w której uznawany jest rozwód cywilny.

Strona katolicka i strona ewangelicka musi być wolna.
Stan wolny strony katolickiej można stwierdzić na podstawie aktualnego świadectwa chrztu, strona ewangelicka poświadcza swój stan wolny przez przysięgę, ze przed zawarciem tego małżeństwa nie była w żadnym innym formalnym związku, przysięga ta jest na piśmie i trzeba ją własnoręcznie podpisać.
Dotyczy to także narzeczonych innych chrześcijańskich wyznań, nieochrzczonych, wyznawców religii niechrześcijańskich itd.
lolli napisał(a):
Ślub katolicki jest brany jednostronnie, jest nawet inna formuła wymawiana przez stronę ewangelicką,

To wyrażenie "jednostronny" krąży w internecie ale nie jest to dobre określenie. W małżeństwie chodzi o wspólnotę życia a nie o cos jednostronnego.
Najważniejsze jest tu wyrażenie zgody, wiec nie ma tu mowy o jednostronności. Ta jednostronność wyraża sie w tym ze dla ewangelika nie jest to sakrament, dla katolika tak, a idąc dalej w przypadku ludzi niewierzących lub wyznawców niechrześcijańskich religii nie muszą sie oni w tej formule wyrażania zgody powoływać na Boga.
lolli napisał(a):
Więc jeżeli ślub jest dla jednej strony i ta strona jest wolna to przeszkody nie ma.

Nie jest tylko dla jednej strony.
Jest wspólny rytuał.
Sa dwie możliwości:
ślub w kościele katolickim przy współudziale ewangelickiego duchownego lub bez jego udziału
lub ślub w kościele ewangelickim przy współudziale duchownego katolickiego lub bez jego udziału.

_________________
ksiądz


So kwi 30, 2022 9:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
I to jest najlepsze podsumowanie:

''Sa dwie możliwości: ślub w kościele katolickim przy współudziale ewangelickiego duchownego lub bez jego udziału
lub ślub w kościele ewangelickim przy współudziale duchownego katolickiego lub bez jego udziału.''.


Doskonale, dokładnie o to mi chodziło.


So kwi 30, 2022 14:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Wtrąciły mi się pewne skróty myślowe, ale już nie będę ich wyjaśniać. Jedynie nadmienię, że pisząc wyrażenie jednostronny czy jednej osoby chciałam postawić nacisk, że jest różnica pomiędzy wymaganiami do strony katolickiej i strony ewangelickiej.

''(...)strona ewangelicka poświadcza swój stan wolny przez przysięgę, ze przed zawarciem tego małżeństwa nie była w żadnym innym formalnym związku, przysięga ta jest na piśmie i trzeba ją własnoręcznie podpisać.''
Gdyby tak było to kościół ewangelicki nie uznawałby rozwodów świeckich , a takowe uznaje. Nie wiem skąd te informacje, ale na pewno nie z kościoła ewangelickiego. Gdyż w kościele ewangelickim przedkłada się zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego. A także w kościele katolickim od osoby nie będącej katolikiem również proszone jest zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, że w chwili obecnej jest stanu wolnego.
Ewangelik nie przechodzi do kościoła katolickiego i obowiązują go zasady kościoła ewangelickiego nie katolickiego.

Czyli podsumujmy, obydwoje muszą być stanu wolnego ALE strona katolicka nie mogła wcześniej brać ślubu kościelnego w kościele katolickim chyba, że była stwierdzona nieważność owego ślubu. Natomiast strona ewangelicka musi być stanu wolnego(również po rozwodzie jest stanu wolnego) i przedstawia to na podstawie dokumentu z Urzędu Stanu Cywilnego.


W wymienionych kanonach(1055, 1059, 1085, 1124-1129) nie jest nigdzie napisane czy chociażby wspomniane, że ''W Kościołach protestanckich ślub cywilny uważany jest za ważnie zawarte małżeństwo i w przypadku rozwodu jeśli ktoś chce później zawrzeć małżeństwo w Kościele katolickim ten poprzedni jest uważany za ważny a więc stanowi przeszkodę do zawarcia małżeństwa.''

Oczywiście osoby różnych wyznań biorą ślub razem, ale każdy wypowiada swoją przysięgę i pozostaje pod prawodawstwem swojego kościoła. Próba stosowania przepisów katolickich do ewangelików mija się z prawdą i właściwie to nie wiem do czego ma prowadzić? co ma na celu?

Sytuacja jest bardzo prosta i klarowna niepotrzebne są nadinterpretacje i wprowadzanie w błąd.


So kwi 30, 2022 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
lolli napisał(a):
Nie wiem skąd te informacje, ale na pewno nie z kościoła ewangelickiego.

Nieśmiało chciałbym zwrócić uwagę, ze rozmawiamy o ślubie w Kościele katolickim lub za dyspensą od formy również w ewangelickim (możliwe są również np. w USC, konsulacie lub ambasadzie) i jakie wymagania stawia tenże Kościół ludziom, którzy chcą zawrzeć małżeństwo, ktore będzie uznane jako kościelnie ważnie zawarte.

lolli napisał(a):
Ewangelik nie przechodzi do kościoła katolickiego i obowiązują go zasady kościoła ewangelickiego nie katolickiego.

Podałem Ci kanony Kodeksu, przeczytałaś/przeczytałeś je?
Cytuj:
Kan. 1059 - Małżeństwo katolików, chociażby tylko jedna strona była katolicka, podlega nie tylko prawu Bożemu, lecz także kanonicznemu, z zachowaniem kompetencji władzy państwowej odnośnie do czysto cywilnych skutków tegoż małżeństwa.


lolli napisał(a):
Natomiast strona ewangelicka musi być stanu wolnego(również po rozwodzie jest stanu wolnego)

Po rozwodzie jest stanu wolnego w Kościele ewangelickim, według Kościoła katolickiego jest związana węzłem małżeńskim, który jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa, krótko mówiąc nie jest stanu wolnego.

lolli napisał(a):
W wymienionych kanonach(1055, 1059, 1085, 1124-1129) nie jest nigdzie napisane czy chociażby wspomniane,

To co napisałem to nie był dosłowny cytat z KPK :)

Cytuj:
Kan. 1055 - § 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
§ 2. Z tej racji między ochrzczonymi nie może istnieć ważna umowa małżeńska, która tym samym nie byłaby sakramentem.

W Kościele katolickim również w Kościołach Wschodu małżeństwo to wyrażenie zgody i sakrament, u ewangelików nie jest sakramentem tylko wyrażeniem zgody. I dlatego u katolików zawarte małżeństwo cywilne jest nieważne bo musi być zawarte jako sakrament, u ewangelikow cywilne jest ważne, ślub kościelny u ewangelików jest potwierdzeniem wyrażonej zgody i prośbą o błogosławieństwo. Takie są różnice.
lolli napisał(a):
Sytuacja jest bardzo prosta i klarowna niepotrzebne są nadinterpretacje i wprowadzanie w błąd.

Dla mnie sytuacja jest prosta, kto tu wprowadza w błąd?

_________________
ksiądz


So kwi 30, 2022 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Tak przeczytałam i dlatego też stwierdziłam, że cytowane słowa są nadinterpretacją.

''Po rozwodzie jest stanu wolnego w Kościele ewangelickim, według Kościoła katolickiego jest związana węzłem małżeńskim, który jest przeszkodą w zawarciu małżeństwa, krótko mówiąc nie jest stanu wolnego.''

Oczywiście miałoby to zastosowanie, jeżeli ewangelik chciałby przejść na katolicyzm, wówczas jest to w ten sposób traktowane. Przy ślubie mieszanym jak sama nazwa mówi nie ma tego zastosowania, gdyż jest to ślub mieszany dwóch osobnych wyznań i kościół katolicki nie przyjmuje ewangelika do Kościoła poprzez ślub więc też nie stosuje wobec niego takich samych wymagań.

Dlatego też funkcjonuje stwierdzenie ślubu jednostronnego, natomiast dla ewangelika jest to na równi ze ślubem w kościele ewangelickim czy cywilnym.

Jeżeli Twoje stwierdzenie miałoby funkcjonować to obydwoje wypowiadaliby tą samą przysięgę, obowiązywałyby ich te same zasady, oraz obydwoje by mogli przystąpić do komunii św. podczas ślubu , a tak nie jest.


So kwi 30, 2022 16:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Prosiłbym abyś podała jakieś konkretne argumenty a nie tylko Twoje "widzi mi się".
Jak do tej pory są to tylko Twoje spekulacje i rozważania nie poparte żadnym oficjalnym dokumentem kościelnym.
Stwierdziłaś, ze stronę ewangelicką zawierająca ślub ze strona katolicką nie obowiązują katolickie normy. Kanon 1059 wyraźnie mówi ze w przypadku małżeństwa katolika z niekatolicką stroną obowiązują ale Ty tego nie zauważasz lub nie chcesz zauważyć.
W tym konkretnym przypadku Kościół katolicki wymaga od strony ewangelickiej żeby była ona stanu wolnego, nie jest stanu wolnego gdy zawiera ślub cywilny (kanon 1057: małżeństwo stwarza zgoda stron miedzy osobami prawnie do tego zdolnymi, wyrażona zgodnie z prawem) a także gdy jest po cywilnym rozwodzie gdyż według katolickiego rozumienia (kanon 1056) przymiotami małżeństwa jest nierozerwalność a nierozerwalność wyklucza rozwód.
W przypadku dwojga katolików gdy ta umowa (ślub cywilny) nie jest powiązana z sakramentem wtedy to małżeństwo jest nieważne (kanon1055 par.2).
Tutaj są różne formularze stosowane przed zawarciem małżeństwa.
https://ksieza.archwwa.pl/formularze/
Tutaj przysięga o stanie wolnym https://archwwa.pl/wp-content/uploads/2 ... awiony.doc:
Cytuj:
W przypadku osoby wierzącej (katolika, ochrzczonego niekatolika, wyznawcy innej religii):
Wzywając Pana Boga na świadka, przysięgam, że nigdy nie zawierałem (nie zawierałam)
żadnego małżeństwa i nie jestem związany (związana) węzłem małżeńskim, ani żadną
inną przeszkodą do zawarcia małżeństwa.
Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący. Amen


lolli napisał(a):
Jeżeli Twoje stwierdzenie miałoby funkcjonować to obydwoje wypowiadaliby tą samą przysięgę, obowiązywałyby ich te same zasady, oraz obydwoje by mogli przystąpić do komunii św. podczas ślubu , a tak nie jest.

Nie ma interkomunii, jesli obydwoje chcą aby ślub był na Mszy sw. muszą prosić o pozwolenie.
Widziałaś katolicki lub ewangelicki rytuał ślubów lub wspólny rytuał?
Proszę więc o konkretne argumenty, jeśli nie, będę uważał, ze jest to trolling.

_________________
ksiądz


Pn maja 02, 2022 13:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Opieram swoje wypowiedzi m.in. o Kodeks Prawa Kanonicznego Rozdział VI. MAŁŻEŃSTWA MIESZANE gdzie jest wyraźnie napisane jakie są warunki w przypadku małżeństw mieszanych, nigdzie natomiast w tym rozdziale nie jest napisane, że należy dodatkowo stosować takie same zasady jak w przypadku ślubu dwóch katolików.


Wt maja 03, 2022 17:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
W Kodeksie Prawa Kanonicznego Rozdział VI. MAŁŻEŃSTWA MIESZANE są odniesienia do różnych kanonów, nie ma tam odniesień do kanonów, które Ty wskazujesz więc na jakiej podstawie twierdzisz, że tyczy się to małżeństw mieszanych? To jest tylko Twoje przypuszczenie?


Wt maja 03, 2022 18:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Tłumacze jeszcze raz.
W tytule VII "Małżeństwo" zawarte są przepisy Kościoła katolickiego, ktore odnoszą sie do wszystkich przypadków związanych z małżeństwem między katolikami ale także miedzy katolikami a niekatolikami czyli do małżeństw mieszanych. Dowodem na to jest następujący kanon:
Kan. 1059 - Małżeństwo katolików, chociażby tylko jedna strona była katolicka, podlega nie tylko prawu Bożemu, lecz także kanonicznemu (...).
Inne sprawy z tym związane wytłumaczyłem we wcześniejszych postach.

_________________
ksiądz


Śr maja 04, 2022 15:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 28, 2022 20:53
Posty: 9
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
Gdzie jest ten zapis że dotyczy wszystkich przypadków? Znam małżeństwa mieszane i wiem, jak to wygląda, bynajmniej nie tak jak to przedstawiasz i kończę na tym, bo rozmowa mija się z celem.


Śr maja 04, 2022 21:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Ślub w kośćiele katolickim z rozwodnikiem ewangelikiem
lolli,to jest trolling i za to dostajesz ostrzeżenie.

_________________
ksiądz


Cz maja 05, 2022 8:28
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL