Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Chrzest błędne imię mojego ojca 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Chrzest błędne imię mojego ojca
Szczęść Boże
Niedawno dowiedziałem się, że mam wpisane błędne imię(ojca) w akcie chrztu. Czy to znaczy że chrzest jest nieważny, czy to mało istotna informacja? Ewentualnie co muszę zrobić aby zaktualizować taką informację w akcie chrztu?


N lip 11, 2021 17:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Twój chrzest jest ważny. Nie gra roli, jakie imiona matki czy ojca będą wpisane. Czasami zdarzają się pomyłki ale można to skorygować.

Moze być tak, ze w księdze chrztów wszystko jest w porządku, natomiast na świadectwie chrztu, ksiądz lub sekretarka wpisali cos błędnego.

Na wszelki wypadek idź do parafii, w której byłeś ochrzczony i i poproś o korektę. Być moze to nie będzie potrzebne bo jak napisałem wyżej błąd moze być tylko na świadectwie chrztu.
Trzeba to jednak skorygować gdyż chodzi o Twoją tożsamość.
Czasami są podobne nazwiska i tylko po dacie urodzenia i po imionach rodziców można się zorientować o kogo tak naprawdę chodzi.

_________________
ksiądz


N lip 11, 2021 17:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Niestety ale to w oryginale jest błąd. Miałbyś może proszę jakieś informacje na temat procedur/dokumentów potrzebnych do korekty?


N lip 11, 2021 17:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Jak w oryginale? Masz na myśli księgę chrztów?

Przecież tej księgi żaden śmiertelnik poza księdzem czy sekretarką nie widzi na oczy.

Jak masz świadectwo chrztu i tam zauważyłeś błąd to idziesz do biura parafialnego w parafii w której zostałeś ochrzczony i prosisz aby Ci wypisali nowy dokument a przy okazji powiedz, żeby dokładnie sprawdzili co tam jest napisane. Jeśli tam jest błąd to muszą go skorygować.
I to jest cała procedura.

_________________
ksiądz


N lip 11, 2021 17:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
bramin napisał(a):
Jak w oryginale? Masz na myśli księgę chrztów?

Przecież tej księgi żaden śmiertelnik poza księdzem czy sekretarką nie widzi na oczy.

Jak masz świadectwo chrztu i tam zauważyłeś błąd to idziesz do biura parafialnego w parafii w której zostałeś ochrzczony i prosisz aby Ci wypisali nowy dokument a przy okazji powiedz, żeby dokładnie sprawdzili co tam jest napisane. Jeśli tam jest błąd to muszą go skorygować.
I to jest cała procedura.

Tak, dokładnie w księdze chrztu. Wystarczy poprosić aby zobaczyć co tam jest napisane.


N lip 11, 2021 18:21
Zobacz profil
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
bramin napisał(a):
Jak w oryginale? Masz na myśli księgę chrztów?

Przecież tej księgi żaden śmiertelnik poza księdzem czy sekretarką nie widzi na oczy.

Nie jestem ksiedzem, ani sekretarką, ale zwykłum śmiertelnikiem, mimo to kilka ksiąg chrztów widziałem, na oczy.


N lip 11, 2021 22:25
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
To jesteś szczęściarzem.
Ja jestem księdzem i już od wielu lat na Zachodzie nie widziałem księgi chrztów ponieważ nie ma jej w parafii, wszystkie dane zapisuje się centralnie, ta centrala obejmuje kilkadziesiąt parafii.
Wracając do tematu.
Jeśli w księdze chrztu jest błąd niech go poprawią i tyle.

_________________
ksiądz


Pn lip 12, 2021 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Co kraj to obyczaj. Tak pewnie będę musiał załatwić akt urodzenia albo poszukać gdzieś w domu.


Pn lip 12, 2021 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Jeśli potrzebujesz np. do ślubu to i tak musisz mieć aktualne świadectwo chrztu nie starsze niż pół roku.
A przy tej okazji mogą skorygować błędne dane w księdze chrztów.

_________________
ksiądz


Wt lip 13, 2021 10:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
bramin napisał(a):
Jeśli potrzebujesz np. do ślubu to i tak musisz mieć aktualne świadectwo chrztu nie starsze niż pół roku.
A przy tej okazji mogą skorygować błędne dane w księdze chrztów.

Aktualnie potrzebuję do apostazji. Dzisiaj się przekonam, czy muszę mieć poprawiony akt chrztu czy też starczy to co mam.


Wt lip 13, 2021 12:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 11, 2021 17:09
Posty: 11
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Nie mam możliwości edycji postu, to dopiszę tutaj. Ksiądz okazał się kulturalny i "na luzie" sprawdził moje dokumenty i według jego wiedzy imię ojca w niczym nie przeszkadza. Niestety proboszcza nie było dopiero po 19 będzie i wtedy się do niego zgłoszę.


Wt lip 13, 2021 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 09, 2023 7:52
Posty: 2
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Jeśli imię i nazwisko na metryce chrztu jest nieprawidłowe, ważne jest, aby je poprawić. Powinieneś skontaktować się z kościołem lub instytucją, która wydała świadectwo chrztu, aby poprosić o korektę. Może być konieczne przedstawienie dokumentacji potwierdzającej sprostowanie, takiej jak akt urodzenia lub dokumentacja prawna zawierająca prawidłowe imię i nazwisko.

_________________
fnf


Wt maja 09, 2023 8:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 10, 2023 9:57
Posty: 1
Post Re: Chrzest błędne imię mojego ojca
Nazwisko mojej matki widnieje na moim akcie urodzenia, a nazwisko mojego ojca na moim akcie chrztu. Teraz. Używam nazwiska podanego w akcie urodzenia zamiast tego, które użyłem przy chrzcie, ponieważ od urodzenia noszę nazwisko matki i nie mogę go zmienić. Nie chcę się przebierać w kancelarii kościelnej. Co muszę zrobić, proszę pana? Kancelaria powinna podjąć decyzję, prawda? Czy jest szansa, żeby to teraz zmienić? Ten mój komentarz jest ogromną pomocą, ponieważ potrzebuję chrztu za granicą, aby wyjechać. Wielkie dzięki, proszę pana.

_________________
nowicjusz, proszę o wyrozumiałość geometry dash


Pn lip 10, 2023 9:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL