Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 29, 2022 12:26

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Katechizm Kościoła Katolickiego - nieomylny? 
Autor Wiadomość

Post Katechizm Kościoła Katolickiego - nieomylny?
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, czy oficjalnie wszystkie treści w Katechizmie Kościoła Katolickiego uznawane są przez kościół za nieomylne?, czy jednak oficjalnie mogą zawierać błędne informacje?

W drugim przypadku - jeśli jakieś treści w katechizmie mogą być błędne - to czy jeśli sam tak uważam - mam prawo się do nich nie stosować, a zatem też nie muszę się spowiadać z tego, że robię coś wbrew katechizmowi?

Pn gru 06, 2021 16:21

Post Re: Katechizm Kościoła Katolickiego - nieomylny?
Klexis napisał(a):
Witam.
Chciałbym się dowiedzieć, czy oficjalnie wszystkie treści w Katechizmie Kościoła Katolickiego uznawane są przez kościół za nieomylne?, czy jednak oficjalnie mogą zawierać błędne informacje?

Katechizm Kościoła Katolickiego zawiera oficjalne nauczanie Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Nie jest to do końca tożsame z pojęciem nieomylności, to atrybut nauczania papieża. Nie jest też tożsame z pojęciem dogmatu, to atrybut dekretów soborowych. Jeżeli jednak wczytasz się w Katechizm, natrafisz w każdym punkcie na liczne odwołania do właśnie tych dwóch źródeł, oraz, oczywiście, do Biblii. Która jest Objawieniem.

Podsumowując, Katechizm nie jest "sam w sobie" nieomylny ale opiera się na nauczaniu nieomylnym / dogmatycznym / objawionym.

Cytuj:
W drugim przypadku - jeśli jakieś treści w katechizmie mogą być błędne - to czy jeśli sam tak uważam - mam prawo się do nich nie stosować, a zatem też nie muszę się spowiadać z tego, że robię coś wbrew katechizmowi?

Forum nie jest konfesjonałem. A użytkownicy nie są strażnikami cudzych sumień. Jeżeli szukasz usprawiedliwienia na odrzucanie jakiegoś Katechizmu, czy to w częściach czy w całości, to nie potrzebujesz do tego żadnego forumi internetowego. Ode mnie tylko powiem tyle, że sama teoretyczna możliwość, że gdzieś tam w Katechizmie jest zawarty jakiś błąd nie oznacza, że możesz sobie dowolnie i indywidualnie interpretować według własnego uznania. Nie zapominaj też, że w kwestii Urzędu Nauczycielskiego Kościoła obowiązuje standardowy nakaz posłuszeństwa. Odstąpienie ewentualne od tego nakazu zawsze ma być wyjątkiem i to takim porządnie uzasadnionym.

Jeżeli natomiast nie chodzi Ci o ogólne odrzucenie Katechizmu a o jakiś konkretny kanon lub jakąś konkretną kwestię, to proponuję wczytanie się w tekst. Często znajdziesz w samym katechizmie więcej pola do interpretacji, niż wynikałoby to ze spowiedników rozdawanych licznie przy okazji Pierwszej Komunii Swiętej (znam ludzi, którzy w podeszłym już wieku korzystają jeszcze z takowych).

...

(Koh 3:1nn)

Pn gru 06, 2021 16:45

bert04 napisał(a):
Katechizm nie jest "sam w sobie" nieomylny

To mi się podoba.

bert04 napisał(a):
Nie jest to do końca tożsame z pojęciem nieomylności, to atrybut nauczania papieża.

Posłużę się przykładem:

KKK 2370: Okresowa wstrzemięźliwość, metody regulacji poczęć oparte na samoobserwacji i odwoływaniu się do okresów niepłodnych 112 są zgodne z obiektywnymi kryteriami moralności. Metody te szanują ciało małżonków, zachęcają do wzajemnej czułości i sprzyjają wychowaniu do autentycznej wolności. Jest natomiast wewnętrznie złe "wszelkie działanie, które - czy to w przewidywaniu aktu małżeńskiego, podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków - miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego" 113 .

Pod koniec jest odnośnik 113 prowadzący do: Paweł VI, enc. Humanae vitae, 14.
To czy ta encykilka Humanae vitae Pawła VI jest nieomylna, skoro autorem jest papież?

Albo taki przykład:
Fragment z KKK 2362: Sam Stwórca sprawił... że małżonkowie we wspólnym, całkowitym oddaniu się fizycznym doznają przyjemności i szczęścia cielesnego i duchowego. Gdy więc małżonkowie szukają i używają tej przyjemności, nie czynią niczego złego, korzystają tylko z tego, czego udzielił im Stwórca. I w tym jednak powinni małżonkowie umieć pozostawać w granicach słusznego umiarkowania 100 .

Odnośnik 100 prowadzi do: Pius XII, Przemówienie (29 października 1951).
Czy te przemówienie jest nieomylne skoro autorem jest papież?

bert04 napisał(a):
Nie zapominaj też, że w kwestii Urzędu Nauczycielskiego Kościoła obowiązuje standardowy nakaz posłuszeństwa

Ale konkretnie jakim treściom należy być posłusznym?
Katechizmowi Kościoła Katolickiego mogącemu zawierać błędy? (to by oznaczało, że nawet jeśli coś jest złe/błędne, to trzeba by się do tego stosować)

bert04 napisał(a):
Odstąpienie ewentualne od tego nakazu zawsze ma być wyjątkiem i to takim porządnie uzasadnionym.

To mi się podoba.
Tylko jak może wyglądać to porządne uzasadnienie.
Wystarczy że porządnie to uzasadnię w głębi siebie samego?

bert04 napisał(a):
użytkownicy nie są strażnikami cudzych sumień

Tak, wiem.
Pytam, ale zdaje sobie sprawę że użytkownicy tego forum nie są nieomylni ;)
mogą mnie wprowadzać w błąd, dlatego sam potem próbuje wszystko sprawdzać

Wt gru 07, 2021 15:03

Klexis napisał(a):
To mi się podoba.

A mi się nie podoba, że Ci się to tak podoba. Sugeruje to, że nie dążysz do znalezienia prawdy a tylko do znalezienia argumentów na z góry założoną tezę.

Cytuj:
To czy ta encykilka Humanae vitae Pawła VI jest nieomylna, skoro autorem jest papież?

Cytuj:
Czy te przemówienie jest nieomylne skoro autorem jest papież?

Encykliki mają domyślny atrybut nieomylności, przemównienia niekoniecznie. Może być oczywiście na odwrót. Kryterium ustalone na Soborze Watykańskim (tym pierwszym, nie tym drugim) jest nauczanie ex cathedra, czyli kiedy papież występuje jako papież i swoją najwyższą władzą określa nauczanie w zakresie wiary i moralności.

Są oczywiście, jak w każdym takim temacie, pewne rozbieżności między maksymalistami (dla nich papież jest nieomylny prawie zawsze) a minimalilstami (dla nich istnieją tylko dwa "dogmaty papieskie" oba maryjne, reszta jest niejednoznaczna). Niemniej czy dogmat czy nie dogmat, każde nauczanie papieskie już z racji funkcji biskupa Rzymu jest co najmniej nauczaniem Urzędu Nauczycielskiego Kościoła. Chyba że papież, jak swego czasu Jan Paweł II, posługuje się umyślnie swoim "cywilnym imieniem" (niektóre dzieła były wydawane jako Karol Wojtyła podczas pontyfikatu papieża Polaka).

Cytuj:
bert04 napisał(a):
Nie zapominaj też, że w kwestii Urzędu Nauczycielskiego Kościoła obowiązuje standardowy nakaz posłuszeństwa

Ale konkretnie jakim treściom należy być posłusznym?
Katechizmowi Kościoła Katolickiego mogącemu zawierać błędy? (to by oznaczało, że nawet jeśli coś jest złe/błędne, to trzeba by się do tego stosować)

Sama możliwość błędu nie zwalnia z posłuszeństwa. Możliwość zła - już prędzej.

Cytuj:
bert04 napisał(a):
Odstąpienie ewentualne od tego nakazu zawsze ma być wyjątkiem i to takim porządnie uzasadnionym.

To mi się podoba.
Tylko jak może wyglądać to porządne uzasadnienie.
Wystarczy że porządnie to uzasadnię w głębi siebie samego?

Nawet św. Tomasz z Akwinu w swojej Summa Theologica doszedł do wniosku, że w razie konfliktu posłuszeństwa i sumienia należy najpierw kierować się sumieniem. Postawił jednak wysoką poprzeczkę co do warunków, kiedy należy podążać za sumieniem. Postawił też wysokie wymagania, jak formować sumienie. To, co powyżej prezentujesz, jest tego zaprzeczeniem. To nie jest postawa człowieka, który dąży do dobra, to kształtowania wrażliwości i własnej woli. To jest raczej postawa adwokata (nie powiem, czyjego), który powziął już decyzję i tylko szuka uzasadnień, coby sumienie nieco uspokoić. Szuka kruczków prawnych, luk w dogmatach, niejasności rzeczywistych i wydumanych.

Poniże dwa linki w temacie znalezione na szybko, nie wyczerpujące ale zakreślające ramy:

http://katedra.uksw.edu.pl/001wydarzeni ... a_2010.pdf
http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/an ... rt_mw1.htm

Cytuj:
Tak, wiem.
Pytam, ale zdaje sobie sprawę że użytkownicy tego forum nie są nieomylni ;)
mogą mnie wprowadzać w błąd, dlatego sam potem próbuje wszystko sprawdzać

To Ci się chwali. Pamiętaj jednak, że ze wszystkich ludzi na całej planecie, człowiek najlepiej umie oszukiwać samego siebie. Kształtowanie sumienia polega na dążeniu do prawdy, zwłaszcza do tej prawdy wewnętrznej. Jeżeli będziesz szukał otwarty na wynik i uznasz nawet wtedy, jeżeli nie będzie się zgadzał z Twoją początkową chęcią, to wtedy dążysz do rozwoju sumienia. A nie - do usprawiedliwienia siebie przed samym sobą.

...

(Koh 3:1nn)

Wt gru 07, 2021 15:44
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ]