Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Małżeństwo zawarte w innym kościele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lip 19, 2022 15:30
Posty: 1
Post Małżeństwo zawarte w innym kościele
Mam taki dylemat:
Wychowana zostałam w rodzinie katolickiej, byłam ochrzczona, przystąpiłam do 1 Komunii i bierzmowania, angażowałam się w Oazę i Dzieci Maryi, byłam gorliwą katoliczką, jeździłam na rekolekcje itp.
Gdy miałam 17 lat tak się złożyło, że zaczęłam studiować Biblię najpierw ze Świadkami Jehowy a później z Adwentystami. Na koniec zostałam Adwentystką, przyjęłam tam chrzest przez zanurzenie i wyszłam za mąż za Adwentystę.
Ślub był konkordatowy, w kościele adwentystycznym, udzielał go pastor.
I teraz takie pytanie - co byłoby gdybym chciała powrócić do Kościoła Katolickiego, bo czuję, że to był błąd. Co wtedy z moim małżeństwem? Czy ono jest ważne? Mąż nie chce porzucać Kościoła Adwentowego, ja za to coraz częściej myślę o tym, żeby wrócić do KK.
Czy gdybym się rozstała z moim mężem (nie układa się nam w ogóle) to mogę w przyszłości zawrzeć ślub w kościele katolickim z katolikiem?
Dodam, że nie interesuję się innymi mężczyznami i nie mam nawet takiego zamiaru, ale ciekawi mnie jak wygląda moja sytuacja z punktu widzenia prawa kościelnego.


Wt lip 19, 2022 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2020 8:48
Posty: 13
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Jeżeli wrócisz do Kościoła Katolickiego, czyli przyjmiesz chrzest i inne sakramenty, to w świetle prawa kanonicznego raczej nie ma przeciwwskazań co zawarcia związku małżeńskiego w wierze katolickiej.

_________________
Radości i dobrego samopoczucia życzę.
Theofilos


N paź 02, 2022 20:50
Zobacz profil
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Teofilos To twierdzenie to na bazie jakiego paragrafu Prawa Kanonicznego?
Juz teza o ponownym chrzcie jest bzdura.

bazyla jezeli nie zostanie stwierdzona niewaznosc twojego malzenstwa, to w Kosciele katolickim raczej slubu za zycia meza nie bedziesz mogla zawrzec.


N paź 02, 2022 22:41

Dołączył(a): Śr sie 19, 2020 8:48
Posty: 13
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Masz rację. Przepraszam bardzo za wprowadzenie w błąd. Zagalopowałem się. Skupiłem się na ślubie osoby zmieniającej przynależność do kościoła, a pominąłem istotny fakt, że już wcześniej w tym kościele była.
Tak na szybko, odnośnie do samego ślubu, to zastosowanie będzie miał najpewniej kan. 112 § 1 pkt. 2 KPK - osoba, która zawarła ślub w innym kościele, "po rozwiązaniu jednak małżeństwa może w sposób nieskrępowany powrócić do Kościoła łacińskiego."

_________________
Radości i dobrego samopoczucia życzę.
Theofilos


Pn paź 03, 2022 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Cytuj:
Kan. 112 - § 1. Po przyjęciu chrztu, do Kościoła innego samodzielnego obrządku
zostają włączeni:
(...)
2 małżonek, który zawierając małżeństwo lub w czasie jego trwania oświadczy, że
pragnie przejść do Kościoła innego samodzielnego obrządku swego małżonka; po
rozwiązaniu jednak małżeństwa może w sposób nieskrępowany powrócić do Kościoła
łacińskiego;

Theofilos, kanon ten nie odnosi się do tego przypadku. Odnosi się do katolickich Kościołów innych obrządków, które pozostają w łączności z Rzymem ale mają własny obrządek.

_________________
ksiądz


Pn paź 03, 2022 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2020 8:48
Posty: 13
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Rzeczywiście, zbyt pochopnie napisałem.
Odnośnie do przepisów Prawa Kanonicznego musiałbym poświęcić więcej czasu i może to zrobię, o ile ktoś wcześniej nie udzieli odpowiedzi z powołaniem się na przepisy.
Tymczasem podejdę do sprawy z innej strony.
Skutki małżeństw w Kościele Adwentystów są uregulowane w ustawie o stosunku Państwa do Kościoła Adwentystów ... (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1889 z późn. zm)
Jeżeli takie małżeństwo wywołało skutki cywilne, o czym mowa w art. 10a tej ustawy, to trzeba by najpierw doprowadzić do rozwiązania małżeństwa, zarówno kościelnego jak i cywilnego, a następnie zawrzeć związek w Kościele katolickim, który też wywołuje skutki cywilne.
Trudno by było, aby bez wcześniejszego rozwiązanie małżeństwa, w tym cywilnego, zawrzeć kolejne, które też wywołuje skutki cywilne, bowiem w Polce bigamia jest niedopuszczalna.

_________________
Radości i dobrego samopoczucia życzę.
Theofilos


Pn paź 03, 2022 16:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2020 8:48
Posty: 13
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Poza tym, rota przysięgi małżeńskiej byłaby nieszczera, gdyby osoba pozostawała w jakimkolwiek innym związku małżeńskim. Ślubuje się bowiem wierność i uczciwość małżeńską, a tego nie można pogodzić z trwaniem w innym związku małżeńskim. Zatem wydaje się, że najpierw powinno ustać małżeństwo zawarte w innym kościele.

_________________
Radości i dobrego samopoczucia życzę.
Theofilos


Wt paź 04, 2022 18:22
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Bazyla, małżeństwo osoby ochrzczonej w Kościele rzymskokatolickim, zawarte w innym Kościele lub związku wyznaniowym, bez uzyskania dyspensy od obowiązku zachowania formy kanonicznej, może okazać się (z punktu widzenia rzecz jasna rzymskokatolickich przepisów prawnokanonicznych) nieważne. Wyjątkiem są lata 1983 -2010 (jak też 1909-1917 w cesarstwie niemieckim, ale to historia). W tych latach obowiązywały przepisy, które zwalniały od obowiązku zachowania formy kanonicznej osoby, które aktem formalnym odstąpiły od wspólnoty z Kościołem rzymskokatolickim (co wydaje się mieć miejsce w Twoim przypadku). Obowiązek zachowania formy kanonicznej, czyli obowiązek - pod rygorem nieważności- zawierania małżeństwa wobec własnego, właściwie ustanowionego proboszcza - został jako prawo powszechne (z wyjątkiem ówczesnego cesarstwa niemieckiego) wprowadzony dekretem Kongregacji Soboru w 1907 r., i potwierdzony już bez wyjątku w CIC 1917.

Jeżeli więc małżeństwo, o którym piszesz było zawarte przed 1983 lub po 9 kwietnia 2010 r, może okazać się nieważnie zawarte z punktu widzenia norm rzymskokatolickiego prawa kanonicznego odnoszącego się do obowiązku zawierania małżeństwa wobec własnego proboszcza. Nie oznacza to jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy będziesz mogła zawrzeć kolejne małżeństwo, teraz wobec własnego proboszcza. Mogą istnieć inne przeszkody, które mogą mieć charakter zrywający lub wymagający uzyskania zezwalanie lub dyspensy.

Także, jeśli małżeństwo zostało zawarte po Twojej konwersji, wobec duchownego Kościoła Adwentystów, w latach 1983-2010 może okazać się nieważne zawarte z innych przyczyn niż sytuacja opisana przez Ciebie.

W każdym więc przypadku sprawę tę indywidualnie będzie musiał wyjaśnić w swoim Kościele, we właściwym trybie postępowania.


Cz paź 06, 2022 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Małżeństwo zawarte w innym kościele
Theofilos napisał(a):
Jeżeli takie małżeństwo wywołało skutki cywilne, o czym mowa w art. 10a tej ustawy, to trzeba by najpierw doprowadzić do rozwiązania małżeństwa, zarówno kościelnego jak i cywilnego

Z tego co pisze autorka wątku i z tego co mówi prawo kanoniczne rozwiązanie małżeństwa nie wchodzi w grę, w tym przypadku można mówić o stwierdzeniu nieważności tego małżeństwa.
Cytuj:
Kan. 1141. Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci.
Kan. 1142. Małżeństwo niedopełnione, zawarte przez ochrzczonych lub między stroną ochrzczoną i stroną nieochrzczoną, może być ze słusznej przyczyny rozwiązane przez Biskupa Rzymskiego, na prośbę obydwu stron lub tylko jednej, choćby druga się nie zgadzała.

Theofilos napisał(a):
następnie zawrzeć związek w Kościele katolickim, który też wywołuje skutki cywilne.

Wywołuje skutki cywilne jeśli ślub jest konkordatowy, jeśli jest tylko kościelny nie ma skutków cywilnych.
Andrzej67 napisał(a):
z punktu widzenia norm rzymskokatolickiego prawa kanonicznego odnoszącego się do obowiązku zawierania małżeństwa wobec własnego proboszcza

Małe dopowiedzenie:
Cytuj:
Kan. 1108 - § 1. Tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystujących: ordynariusza miejsca albo proboszcza, albo kapłana lub diakona delegowanego
przez jednego z nich, a także wobec dwóch świadków, zgodnie z zasadami wyrażonymi
w następnych kanonach i z zastrzeżeniem wyjątków, o których mowa w kan. 144, 1112 § 1,
1116 i 1127 § 1-2.

_________________
ksiądz


Pt paź 07, 2022 17:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL