Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr kwi 24, 2024 7:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Chrzest a szahada 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz wrz 29, 2022 16:02
Posty: 1
Post Chrzest a szahada
Witajcie moi drodzy. Zmartwiona sytuacją mojej koleżanki przyszłam do Was o poradę.

Jest ona w związku małżeńskim cywilnym z muzułmaninem (Turkiem). Oboje chcąc być tolerancyjni wobec odmiennych religii postanowili wychowywać swoje dziecko jakby w obu religiach, obchodzić jedne i drugie święta i pokazywać dziecku obie religie a po podrośnięciu dać dziecku wybór, którą ścieżką chce kroczyć. Dziecko zostało ochrzczone. I tutaj pojawia się problem. Para planuje także odprawienie szahady czyli wyznania wiary, że nie ma Boga prócz Allaha, tak by uszanować to co w dwóch religiach. I tu pojawia się mój problem- czy szahada po chrzcie nie zaciąga przypadkiem z automatu ekskomuniki na dziecko albo na nią samą? Bo wiem, że u dorosłego na pewno tak to działa, mówiąc szahadę ląduję się poza wiarą katolicką. Wiadomo, że to kwestia własnego sumienia bo taka szahada nie ma odzwierciedlenia w żadnym rytuale i pewnie żaden ksiądz tego nie widział i w papierach tego nie będzie, ale wiem, że warstwa duchowa jest dla niej ważna i czasami takim przyzwoleniem na szahadę nie ściąga na dziecko/siebie ekskomuniki.

Z góry dziękuję za odpowiedź.


Cz wrz 29, 2022 15:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sie 19, 2020 8:48
Posty: 13
Post Re: Chrzest a szahada
Witaj!

Jeżeli dziecko zostało ochrzczone w Kościele Katolickim, to wcześniej musiała istnieć uzasadniona nadzieja na wychowanie go po katolicku. Inaczej nie powinno dojść do chrztu.
To wynika z kan. 868 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK).
Skoro teraz rodzice chcą wychować dziecko "jakby w obu religiach", to jest jakiś absurd w kontekście tego, do czego zobowiązali się przy chrzcie.

Kan. 1366 KPK mówi, że rodzice oddający dziecko na wychowanie w religii niekatolickiej powinni być ukarani cenzurą lub inną sprawiedliwą karą.

_________________
Radości i dobrego samopoczucia życzę.
Theofilos


N paź 02, 2022 20:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Chrzest a szahada
Czy nie lepiej bylo dziecka nie wychowywac w zadnej religii, by dac mu samemu wybor gdy zostanie doroslym i samo bedzie moglo zdecydowac?


N paź 02, 2022 23:15
Zobacz profil
Post Re: Chrzest a szahada
Dla dziecka, zdecydowanie tak. No ale tu bardziej chodzi o zatroskane "koleżanki".


Pn paź 03, 2022 6:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4591
Post Re: Chrzest a szahada
Nolda i Subadam, dla Was sprawy wiary nie odgrywają większej roli.
Dla wielu chrześcijańskich rodziców oprócz wychowania, edukacji itp. ważną rolę odgrywa przekaz wiary, dla nich jest to cos cennego, wartościowego.
W wielu rodzinach, także mojej, dzieci zostały ochrzczone, wychowanie po katolicku a później w życiu dorosłym zostały przy tym lub obrały inną drogę.
Moniuszka napisał(a):
Dziecko zostało ochrzczone. I tutaj pojawia się problem. Para planuje także odprawienie szahady czyli wyznania wiary, że nie ma Boga prócz Allaha, tak by uszanować to co w dwóch religiach.

Szacunek do innych religii można wyrazić w inny sposób. Wyznanie wiary i życie wiarą to nie jest cos co można nazwać "dla każdego cos miłego".
Problem szahady jest taki, ze jest to wyznanie wiary wiążące człowieka do końca życia tak w sferze duchowej jak i społecznej.
Cytuj:
po podrośnięciu dać dziecku wybór, którą ścieżką chce kroczyć.

Według szariatu odstępstwo od wiary powinno być ukarane śmiercią. Takie prawo obowiązuje w wielu krajach arabskich. Wyznawcy islamu podchodzą do tego bardzo rożnie, jedni są tolerancyjni i liberalni (muzułmanie z krajów byłej Jugosławii itp.) inni podchodzą dość radykalnie do tego zagadnienia.
Na Zachodzie wśród Turków i Arabów zdarzają sie od czasu do czasu historie, które w najgorszym wypadku kończą sie śmiercią, w najlepszym okaleczeniem delikwenta lub zerwaniem wszystkich kontaktów z rodziną i znajomymi.

_________________
ksiądz


Pn paź 03, 2022 12:28
Zobacz profil
Post Re: Chrzest a szahada
bramin napisał(a):
Dla wielu chrześcijańskich rodziców oprócz wychowania, edukacji itp. ważną rolę odgrywa przekaz wiary, dla nich jest to cos cennego, wartościowego.
Tak też pisałem, nie chodzi o dziecko, ale o zatroskane "koleżanki”.
Czym różni się przekaz wiary muzułmanina i chrześcijanina? Jakie skutki ponosi jeden i drugi? Z Tego co piszesz, pod względem porzucenia wiary lepiej (przynajmniej w obecnych czasach) być chrześcijaninem.
Porzucić wiarę, którą od pierwszych dni życia wgrywali rodzice, dziadkowie? To nie takie proste, porzucając wiarę porzucasz rodziców, bliskich. Nie jest możliwym, byś stał się moim uczniem, jeśli nie będziesz miał w nienawiści, tak, w nienawiści, matki, ojca, ponoć mówił Jezus. Myślisz, że powiedziałby to również tym, którym rodzice nie za imputowali swej wiary, a jedynie powiedzieli: ja analizowałem, poszukiwałem, znalazłem i uwierzyłem, ty uczyń podobnie, nie przyjmuj mej wiary z szacunku, szukaj, odkrywaj, badaj?


Pn paź 03, 2022 21:28

Dołączył(a): Cz wrz 30, 2021 18:13
Posty: 157
Post Re: Chrzest a szahada
Nolda,

Cytuj:
Porzucić wiarę, którą od pierwszych dni życia wgrywali rodzice, dziadkowie?


Którą definicję "wiary" używasz?
Jak mogą rodzice komuś "wgrać" "wiarę"?

Cytuj:
jeśli nie będziesz miał w nienawiści, tak, w nienawiści, matki, ojca, ponoć mówił Jezus.


Co to znaczy "nienawidzić"?

DeepL translate:

3404. miseó ►
Konkordancja Strong'a
miseó: nienawidzić
Słowo oryginału: μισέω
Część mowy: Czasownik
Transliteracja: miseó
Pisownia fonetyczna: (mis-eh'-o)
Definicja: nienawidzić
Użycie: Nienawidzę, obrzydzam, mniej kocham, mniej cenię.
HELPS Word-studies

3404 miséō - właściwie zniechęcać (na zasadzie porównania); stąd potępiać; kochać kogoś lub coś mniej niż kogoś (coś) innego, czyli wyrzec się jednego wyboru na rzecz innego.

Łk 14,26: "Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie nienawidzi (3404 /miséō, 'miłuje mniej' niż Pan) własnego ojca i matki, i żony, i dzieci, i braci, i sióstr, owszem, a nawet własnego życia, nie może być Moim uczniem" (NASU).

[Zwróć uwagę na znaczenie porównawcze 3404 (miséō), które skupia się na wyborze moralnym, wynoszeniu jednej wartości nad drugą].

Źródło:
https://biblehub.com/greek/3404.htm


Wt paź 04, 2022 11:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL