Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz paź 20, 2022 18:47
Posty: 2
Post ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
Proszę o pomoc i poradę..
Jestem wierzącą katoliczką, natomiast mój narzeczony jest wyznania prawosławnego. Uzgodniliśmy, że bierzemy ślub w kościele. Z tego co wiem, to będę musiała podpisać 2 oświadczenia, w tym o wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. I tutaj jest moje pytanie: czy takie oświadczenie muszę podpisać?
Mój narzeczony chce ochrzcić przyszłe potomstwo w cerkwi i ja nie mam z tym problemu. Być może w przyszłości zdanie zmieni. Jednak podpisując takie oświadczenie jestem pozbawiona wyboru.. Jeżeli podpiszę, a dzieci zostaną ochrzczone w cerkwi, to te oświadczenie będzie nieważne a ja skłamię..


Cz paź 20, 2022 18:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
milagarbowska napisał(a):
Proszę o pomoc i poradę..
Jestem wierzącą katoliczką, natomiast mój narzeczony jest wyznania prawosławnego. Uzgodniliśmy, że bierzemy ślub w kościele. Z tego co wiem, to będę musiała podpisać 2 oświadczenia, w tym o wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. I tutaj jest moje pytanie: czy takie oświadczenie muszę podpisać?
Mój narzeczony chce ochrzcić przyszłe potomstwo w cerkwi i ja nie mam z tym problemu. Być może w przyszłości zdanie zmieni. Jednak podpisując takie oświadczenie jestem pozbawiona wyboru.. Jeżeli podpiszę, a dzieci zostaną ochrzczone w cerkwi, to te oświadczenie będzie nieważne a ja skłamię..

Nie można zjeść ciasteczka i mieć ciasteczka.
Jeśli jesteś wierzącą katoliczkę, to nie masz żadnych problemów, bo chcesz z całego serca i rozumu postępować zgodnie z Nauką Kościoła. Masz świadomość tego, że najlepszą i najpewniejszą droga do zbawienia jest droga Kościoła katolickiego.
Zgadzając się na włączenie przyszłych dzieci do Kościoła prawosławnego zrzekasz się wiary.
Jeśli się na to zgadzasz, to masz do wyboru konwersję lub świętokradztwo. Nie kijem go, to pałą.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


Cz paź 20, 2022 20:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 01, 2020 15:01
Posty: 1701
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
A co z tym ekumenizmem?


So paź 22, 2022 17:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
afilatelista napisał(a):
A co z tym ekumenizmem?

Temu poświęcony jest wątek: Ekumenizm ogólnie.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


So paź 22, 2022 17:10
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
Idący twoje prywatne przekonania nie są nauką Kościoła.

milagarbowska dlaczego chcecie brać ślub w kościele katolickim a potem wychowywać dzieci w wyznaniu prawosławnym?

Jeśli nie chcesz pytać w kancelarii parafialnej twojej badz narzeczonego, to zajrzyj choc do zrodel:
http://mateusz.pl/rodzina/as-mm.htm
Cytuj:
.Warunki zezwolenia

«Tego rodzaju zezwolenia może udzielić ordynariusz miejsca, jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna, nie może go jednak udzielić bez spełnienia następujących warunków:

1° strona katolicka winna oświadczyć, że jest gotowa odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary, jak również złożyć szczere przyrzeczenie, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;

2° druga strona winna być powiadomiona w odpowiednim czasie o składanych przyrzeczeniach strony katolickiej, tak aby rzeczywiście była świadoma treści przyrzeczenia i obowiązku strony katolickiej;

3° obydwie strony powinny być pouczone o celach oraz istotnych przymiotach małżeństwa, których nie może wykluczać żadna ze stron» (kan. 1125).

«Konferencja Episkopatu powinna zarówno określić sposób składania tych oświadczeń i przyrzeczeń, które są zawsze wymagane, jak i ustalić, w jaki sposób ma to być stwierdzone w zakresie zewnętrznym oraz jak ma być o tym powiadomiona strona niekatolicka» (kan. 1126).

W Kosciele katolickim ty przyrzekasz. Jesli z gory wiesz, ze tak nie bedzie, to bedzie to krzywoprzysiestwo.
O to ci chyba nie chodzi?


So paź 22, 2022 20:11
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
milagarbowska napisał(a):
Proszę o pomoc i poradę..
Jestem wierzącą katoliczką, natomiast mój narzeczony jest wyznania prawosławnego. Uzgodniliśmy, że bierzemy ślub w kościele. Z tego co wiem, to będę musiała podpisać 2 oświadczenia, w tym o wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. I tutaj jest moje pytanie: czy takie oświadczenie muszę podpisać?
Mój narzeczony chce ochrzcić przyszłe potomstwo w cerkwi i ja nie mam z tym problemu.
Być może w przyszłości zdanie zmieni. Jednak podpisując takie oświadczenie jestem pozbawiona wyboru.. Jeżeli podpiszę, a dzieci zostaną ochrzczone w cerkwi, to te oświadczenie będzie nieważne a ja skłamię..

Ale to poważny problem w kwestii ślubu kościelnego w KRK. Z tego co pamiętam, to jeden z warunków sakramentalnego ślubu, że dzieci wychowasz w wierze katolickiej.


N paź 23, 2022 8:23
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 09, 2015 13:51
Posty: 620
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
Kael twoje prywatne przekonania nie są nauką Kościoła.

Dotyczy to także tego, co przejęłaś z mojej wypowiedzi (np. przedostatnie zdanie). To jest wniosek.

_________________
Wierzący chrześcijanin, w szczególności katolik to ktoś,
kto codziennie i permanentnie stara się być coraz lepszym.


N paź 23, 2022 9:19
Zobacz profil
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
Idący swiat nigdy nie byl czarno-bialy, co by ci sie nie wydawalo.

W KPK jest napisane, ze strona katolicka przed slubem w Kosciele rzymskokatolickim przyrzeka szczerze, że uczyni wszystko, co w jej mocy, aby wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w Kościele katolickim;
Strona niekatolicka jest o tym informowana.

Nie oznacza to, ze ochrzczenie i wychowanie dzieci w wyznaniu drugiej strony to automatycznie grzech smiertelny i krzywoprzysiestwo. Zycie jest jakie jest i, co by Kosciol katolicki nie uwazal, obie strony (nie tylko chrzescijanskie) maja rowne prawa.
Mozna snuc mrzonki, ze lepiej byloby rozwalic rodzine, byle miec dzieci ochrzczone "po katolicku" ale mam wrazenie, ze nie jest to zgodne z Bozym pomyslem na malzenstwo.

W dzisiejszych czasach wazniejsze dla dzieci jest swiadectwo zycia nie przestrzeganie paragrafow.

Pisalam o krzywoprzysiestwie, bo autorka postu juz ustalila ze chrzest dzieci (jesli sie pojawia) nie bedzie katolicki.
Jezeli powie to na rozmowie przedslubnej, musi sie liczyc z konsekwencja, ze slubu w Kosciele katolickim nie bedzie mogla zawrzec. Ale, jestem prawie pewna, bedzie mogla zarzec w Kosciele prawoslawnym. Nawet bez konwersji, co ty insynuujesz. Jej narzeczony tez zadnej konwersji do slubu w obrzadku katolickim nie potrzebuje.

Przypomne tez, ze sakrament slubu (w rozumieniu Kosciola lacinskiego) udzielaja sobie malzonkowie https://pl.aleteia.org/2022/02/27/to-ni ... alzenstwa/

Najprosciej byloby pojsc na rozmowe z proboszczem i omowic temat zanim zacznie sie organizowac wesele.


N paź 23, 2022 16:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
milagarbowska napisał(a):
Z tego co wiem, to będę musiała podpisać 2 oświadczenia, w tym o wychowaniu dzieci w wierze katolickiej. I tutaj jest moje pytanie: czy takie oświadczenie muszę podpisać?

Formy tych oświadczeń są różne. W jednych krajach są to dwa pytania na które trzeba odpowiedzieć twierdząco i na końcu narzeczeni podpisują protokół, w innych są specjalne formularze. Tak czy owak musisz to potwierdzić i podpisać.
Jak nie podpiszesz to nie otrzymasz pozwolenia na ślub z osobą innej konfesji.

Trzeba jednak pamiętać, ze to zobowiązanie nie ma absolutnego charakteru. Wykładnia tego przepisu jest taka, ze dołożysz wszelkich starań ale nie zawsze jest to możliwe z różnych względów i zdarza sie ze ludzie chrzczą swoje dzieci w innych kościołach chrześcijańskich.
Ponadto wychowanie dzieci to sprawa obojga rodziców.
Krótko mówiąc, jeśli jest to możliwe powinnaś ochrzcić dzieci w KK jeśli nie, dziury w niebie nie będzie.
Jeśli od początku zgadzasz się na chrzest w cerkwi to mamy problem.
Idący napisał(a):
Zgadzając się na włączenie przyszłych dzieci do Kościoła prawosławnego zrzekasz się wiary.

No nie przesadzajmy.

_________________
ksiądz


N paź 23, 2022 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 20, 2022 18:47
Posty: 2
Post Re: ślub mieszany a wychowanie dzieci w wierze
@Kael @bramin dziękuję za odpowiedź. Wyjaśniliscie to najlepiej ;) Oczywiście porozmawiam jeszcze z proboszczem i narzeczonym. I wtedy podejmiemy wpełni świadomą i ostateczną decyzję.


N paź 23, 2022 22:26
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL