Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 23, 2024 22:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Ślub kościelny! Proszę o pomoc!!!! 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lip 10, 2005 12:27
Posty: 2
Post Ślub kościelny! Proszę o pomoc!!!!
Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Razem z narzeczonym planujemy w przyszłym roku ślub na początku czerwca. Sytacja jest taka, że on nie posiada chrztu, komunii, bierzmowania. Chcemy wziąć slub kościelny. On chce się ochrzić i przejść wszystkie sakramenty święte. Dowiedzieliśmy sie jednak, że ten proces trwa minimum rok. Ślubu nie chcemy przekładać, bo w tym termnie brali ślub moi nieżyjący rodzice i bardzo mi zależy aby ta data była taka sama.
Czy ktoś z Was wie czy jest jakas szansa na przyspieszenie tego procesu i jeśli tak to gdzie powinniśmy się zgłościć i co zrobić??? Bardzo będę wdzięczna za wszelkie informacje!
Pozdrawiam
Magdalena

_________________
Magdalena


N lip 10, 2005 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
wydaje mi się, że z trym pytaniem należałoby zgłosić się do kurii, albo bezpośrednio do biskupa :) bislup w szczególnych przypadkach może wtdać dyspense niedotrzymania przepisowych teminów, ale to jest sprawa indywidualna.

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lip 10, 2005 15:30
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny! Proszę o pomoc!!!!
magdalenka25 napisał(a):
Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Razem z narzeczonym planujemy w przyszłym roku ślub na początku czerwca. Sytacja jest taka, że on nie posiada chrztu, komunii, bierzmowania. Chcemy wziąć slub kościelny. On chce się ochrzić i przejść wszystkie sakramenty święte. Dowiedzieliśmy sie jednak, że ten proces trwa minimum rok.


Jeśli narzeczony zna Katechizm, najlepiej prosić o posłuchanie u biskupa miejsca i uzyskać u niego zlecenie dla proboszcza na jednoczesny Chrzest, Pierwszą Komunię św. i Bierzmowanie.

CIC 883 - Na mocy samego prawa władzę udzielania bierzmowania posiadają:
[...]
2° w odniesieniu do danej osoba prezbiter, który - na mocy urzędu lub zlecenia biskupa diecezjalnego - udziela chrztu temu, kto przestał być dzieckiem albo osobę już ochrzczoną dopuszcza do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim;


N lip 10, 2005 15:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post 
Magdalenko- witaj na Forum:)

Czy Twój narzeczony dotychczas był wierzącym czy ateistą ? Pytam bo Twoje słowa tak dziwnie mi zabrzmiały, jakby z okazji zawarcia ślubu chciał "przejść" przez wszystkie sakramenty i to w tempie ekspresowym......
Jeżeli chcesz i możesz to napisz coś o tym więcej :)

Miłego pobytu na forum :bukiet:

_________________
zielony anioł


N lip 10, 2005 18:06
Zobacz profil
Post Re: Ślub kościelny! Proszę o pomoc!!!!
magdalenka25 napisał(a):
Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Razem z narzeczonym planujemy w przyszłym roku ślub na początku czerwca. Sytacja jest taka, że on nie posiada chrztu, komunii, bierzmowania. Chcemy wziąć slub kościelny. On chce się ochrzić i przejść wszystkie sakramenty święte. Dowiedzieliśmy sie jednak, że ten proces trwa minimum rok. Ślubu nie chcemy przekładać, bo w tym termnie brali ślub moi nieżyjący rodzice i bardzo mi zależy aby ta data była taka sama.
Czy ktoś z Was wie czy jest jakas szansa na przyspieszenie tego procesu i jeśli tak to gdzie powinniśmy się zgłościć i co zrobić??? Bardzo będę wdzięczna za wszelkie informacje!
Pozdrawiam
Magdalena

Myślę, żę jest szansa. W kościele księża też się różnią opiniami i różne parafie mają różne stanowiskaw danej sprawie. Myślę, że po prostu powinnaś poszukać odpowiedniej parafii, księdza, proboszcza i wszystko będzie ok. A jak ci ktoś odmówi, bedzie sprawiał problemy to się tym nie martw tylko poszukaj innej parafii. Znajoma mojej koleżanki miała podobny problem, z tymże nie tej natury co ty, ale chodzi o to, że chciała wziąć ślub w swojej parafii i jej odmówili, poszła do innej parafii i przyjęli ją tam z otwartymi ręakami i wzięla tam ślub :) To tylko dowód na to jak bardzo KK jest wewnętrznie podzielony i jak bardzo róne ma zdania/stanowiska w danym temacie.


Pn lip 11, 2005 9:42

Dołączył(a): N lip 10, 2005 12:27
Posty: 2
Post Dziękuje
Dziękuję wszystkim za rady i pozytywne nastawienie. Narzeczony jest wierzącym ateistą - chce przyjąć sakramenty nie ze względu na mnie czy na ślub tylko ze względu na samego siebie. Niestety data ślubu i nieznajomość procedur przyczyniły się do tego, że poszukuje pomocy i rady. Zależy nam aby wszystko odbyło się tak jak sobie wymarzyliśmy.
Pozdrawiam cieplutko

_________________
Magdalena


Pn lip 11, 2005 18:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 22, 2005 7:56
Posty: 15
Post Re: Dziękuje
magdalenka25 napisał(a):
wierzącym ateistą

Moze doczepiam się słówek ale... trochę dziwne to jest. Ateista to ktoś kto( z gr. A teos -przeciw Bogu) nie wierzy w Boga...

_________________
"Bo wszyscy Bogowie są jednym Bogiem i wszystkie Boginie są jedną Boginią (...)
... kazdy człowiek ma swoją własną prawdę i swego Boga w sercu".


So wrz 10, 2005 12:29
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
ślub kościelny można wziąć przed przyjęciem przez narzeczonego chrztu i pozostałych sakaramentów


So wrz 10, 2005 18:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 20:30
Posty: 469
Post 
Zapominasz meritusie, że do sakramentu małżeństwa parafia wymaga od pary odpisu z chrztu - jednej i drugiej osoby, a nie tylko jednej.
Proponowałbym, podobnie jak Julia, zgłosić się do biskupa diecezjalnego z prośba o przyspieszenie tej całej procedury, to on kieruje diecezją i jeśli uzna, że można to przyspieszyć to wyda specjalne zezwolenia dla proboszcza danej parafii o takie przyspieszenie sakramentów, których brakuje osobie, która pragnie przyjąć te sakramenty z własnej woli, a nie tylko dla samego sakramentu małżeństwa.

Po za tym sakramentu bierzmowania udziela biskup, więc i tak trzeba się skontaktować z biskupem, bo tylko on może udzielić bierzmowania lub jeśli istnieje taka możliwość (tego akurat nie wiem) może udzielić zezwolenia na udzielenie tego sakramentu innej osobie duchownej.
Sam ksiądz bez zgody biskupa raczej tego sakramentu udzielić nie może.

Napewno twój narzeczony Magdaleno, będzie musiał przejść szkolenie z podstawowych prawd wiary.

Tak więc życzę wam powodzenia, by wam się udało to we właściwym terminie załatwić oraz szczęścia na nowej drodze życia. Mam nadzieję, że dasz znać, jeśli uda wam się to wszystko załatwić i podzielisz się informacjami jak wam się to udało uczynić.To może później pomóc innym.

Pozdrawiam

_________________
Obrazek
Tomasz32 -->ADONAJ ELOHENU
ADONAJ EHAD


Cz wrz 15, 2005 23:34
Zobacz profil WWW
Post 
meritus ma rację. Można zawrzeć ślub kościelny z osobą niewierzącą. Wymaga to zgody biskupa , jednak jest możliwe. Strona niewierząca nie musi wypowiadać wówczas wezwania o pomoc w wypełnieniu przysięgi do Boga.

Natomiast , tak jak jaskółka, nie rozumiem pojęcia: wierzący ateista ? Bo jeśli ateista, to nie wierzący... może raczej : wierzący, ale nie ochrzczony ?


Pt wrz 16, 2005 10:25

Dołączył(a): Śr sie 17, 2005 20:23
Posty: 321
Post 
No myślę że czepiacie się słowek pewnie nie ateista, ale najważniejsze jest że teraz wierzy chce przyjąć wymagane sakramenty i przyjąć sakrament bierzmowania jako chrześcijanin. Dlatego rozwiązanie z przyjęciem sakramentu o którym mówicie jako o ślubie osoby wierzącej z niewierzącą nie powinno być brane pod uwagę. Sugerowanie innej parafii gdzie proboszcz zrobi perskie oko do przepisów też nie jest dobrym wstępem do nowej drogi życia.
Uważam że rozwiązanie które proponuje Pjo:
"Jeśli narzeczony zna Katechizm, najlepiej prosić o posłuchanie u biskupa miejsca i uzyskać u niego zlecenie dla proboszcza na jednoczesny Chrzest, Pierwszą Komunię św. i Bierzmowanie. " jest najlepszym rozwiązaniem i jeśli jest ten termin tak ważny.
Inne dobre rozwiązanie to przesunąć ślub o kolejne pare miesięcy:'bo w tym termnie brali ślub moi nieżyjący rodzice i bardzo mi zależy aby ta data była taka sama. " Chyba że chodzi nie tylko o miesiąc ale i o dzień, ale ślubu chyba nie trzeba koniecznie brać w sobotę ale to rodzi inne problemy.

_________________
Jezu, ufam Tobie


Pn wrz 19, 2005 23:30
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL