Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 13:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo 
Autor Wiadomość
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
@lukasz_drechsler

Wyjaśnijmy pewne nieporozumienia.

To nie jest białe małżeństwo, bo nie maja ślubu.

Nie żyją razem jak małżeństwo, bo ani nie mają ślubu ani nie współżyją.

Żyją jak brat i siostra wspólnie prowadząc gospodarstwo i wspomagając się. Co w tym złego?


Pt kwi 08, 2016 18:51

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re:
Rita napisał(a):
Ja nie widzę problemu (przynajmniej z impotencją). Jeżeli ktoś żyje zgodnie z nauką kościoła to raczej ma zakaz sprawdzenia przed ślubem czy jest impotentem czy nie. I problem z głowy :D

Nie musi specjalnie niczego sprawdzać.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Erekcja_(fizjologia)


Pt kwi 08, 2016 19:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2015 14:57
Posty: 15
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Soul33 napisał(a):
Dlaczego wspólne prowadzenie domu jest niezgodne z nauczaniem Kościoła? Chyba mylisz definicje.

Dlatego że jak wspólnie prowadzą dom to mieszkają razem, a mieszkanie razem to jest konkubinat, a konkubinat to grzech, nawet są takie billboardy przed kościołami gdzie palce są obwinięte przez żmije


Pt kwi 08, 2016 20:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2015 14:57
Posty: 15
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Kozioł napisał(a):
@lukasz_drechsler

Wyjaśnijmy pewne nieporozumienia.

To nie jest białe małżeństwo, bo nie maja ślubu.

Nie żyją razem jak małżeństwo, bo ani nie mają ślubu ani nie współżyją.

Żyją jak brat i siostra wspólnie prowadząc gospodarstwo i wspomagając się. Co w tym złego?

W nauczaniu nie ma mowy o tym jak żyją, tylko że jak żyją razem bez ślubu to żyją w konkubinacie, a konkubinat to grzech, nawet są takie billboardy przed kościołami gdzie zamiast obrączek są żmije.
A tak jest napisane o tych billboardach w internecie "Billboardy mają więc przypomnieć katolikom (i nie tylko), że wspólne życie bez ślubu to grzech. " Nie ma tu napisane jakie wspólne życie czy jak małżeństwo czy jak brat z siostrą


Pt kwi 08, 2016 20:41
Zobacz profil
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Cytuj:
W nauczaniu nie ma mowy o tym jak żyją, tylko że jak żyją razem bez ślubu to żyją w konkubinacie, a konkubinat to grzech
Konkubinat jest gdy żyja jak maż i żona, a tu tego nie ma. Dwoje przyjaciół dzieli koszty i trudy życia.
A gdyby wspólne gospodarstwo prowadziło dwóch (lub więcej) przyjaciół tej samej płci, to byłby problem? Współlokatorzy to także konkubinat?

Bilbordy operują skrótem myślowym, to nie wykładnia teologiczna :badgrin:

Masz jakieś inne podstawy do twoich tez poza bilbordami?


Pt kwi 08, 2016 20:47
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
KKK
2390 Wolny związek ma miejsce wówczas, gdy mężczyzna i kobieta odmawiają nadania formy prawnej i publicznej współżyciu zakładającemu intymność płciową.

Określenie to jest zwodnicze: Co może oznaczać związek, w którym osoby nie podejmują zobowiązań wobec siebie i dają w ten sposób wyraz brakowi zaufania w odniesieniu do drugiej osoby, do samej siebie lub do przyszłości?

Określenie "wolny związek" odnosi się do różnych sytuacji, takich jak: konkubinat, odmowa małżeństwa jako takiego, niezdolność do podjęcia trwałych i ostatecznych zobowiązań 135 . Wszystkie te sytuacje znieważają godność małżeństwa; niszczą samo pojęcie rodziny; osłabiają znaczenie wierności. Są one sprzeczne z prawem moralnym. Akt płciowy powinien mieć miejsce wyłącznie w małżeństwie; poza nim stanowi zawsze grzech ciężki i wyklucza z Komunii sakramentalnej.

2391 Wiele osób zamierzających zawrzeć małżeństwo domaga się dzisiaj swoistego prawa do próby. Bez względu na powagę tego zamiaru ci, którzy podejmują przedmałżeńskie stosunki płciowe, "nie są w stanie zabezpieczyć szczerości i wierności relacji międzyosobowej mężczyzny i kobiety, a zwłaszcza nie mogą ustrzec tego związku przed niestałością pożądania i samowoli" 136 . Zjednoczenie cielesne jest moralnie godziwe jedynie wtedy, gdy wytworzyła się ostateczna wspólnota życia między mężczyzną i kobietą. Miłość ludzka nie toleruje "próby". Domaga się całkowitego i ostatecznego wzajemnego daru z siebie 137 .

https://www.youtube.com/watch?v=tXwUG3TDGrE


Pt kwi 08, 2016 20:56
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
A co ze zgorszeniem?


So kwi 09, 2016 7:55
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Gorszy ciebie, że mieszkają razem współlokatorzy w ten sposób zmniejszając koszty życia?
Mnie gorszą złe języki, które obgadują innych za ich plecami ze zwykłej złośliwości, przypisując zawsze złe intencje i pomawiając o przeróżne zło. O tych bardziej bym się martwił.


So kwi 09, 2016 14:01

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2015 14:57
Posty: 15
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Kozioł napisał(a):
Gorszy ciebie, że mieszkają razem współlokatorzy w ten sposób zmniejszając koszty życia?
Mnie gorszą złe języki, które obgadują innych za ich plecami ze zwykłej złośliwości, przypisując zawsze złe intencje i pomawiając o przeróżne zło. O tych bardziej bym się martwił.

Że mieszkają razem współlokatorzy to jeszcze nikogo nie gorszy, ale gdy ci współlokatorzy są 2 różnych płci i z małą różnicą wieku to niektórych może gorszyć, a poza tym ja miałem taką sytuację, mieszkałem z dziewczyną razem 2 lata temu i wszystko było dobrze do momentu gdy do mnie przyszedł ksiądz po kolędzie, wtedy zobaczył że mieszkam z nią i potem przy najbliższej spowiedzi spytał się mnie czy dalej zamierzam mieszkać z dziewczyną bez ślubu i żebym mówił prawdę, to wtedy odpowiedziałem że wezmę ślub, gdy przyszliśmy spisać protokół małżeński to spytał się mnie m.in o zdolność i odpowiedziałem że jestem impotentem i odmówił mi ślubu, potem gdy się dowiedział że dalej z nią mieszkam to zaczął mi odmawiać rozgrzeszenia mówiąc że mieszkając z nią trwam w grzechu, nawet gdy nie współżyję, ani gdy nie mogę współżyć, wtedy zaprzestałem mieszkania z nią żebym mógł dostać rozgrzeszenie


So kwi 09, 2016 15:37
Zobacz profil
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
I na podstawie zdania jednego księdza budujesz wielką teologię ...
Co prawda nie moja broszka ale bym spokojnie porozmawiał dłużej z tym księdzem na czym ma niby polegać ten grzech, a potem ewentualnie zmienił spowiednika.


So kwi 09, 2016 19:25

Dołączył(a): Wt kwi 14, 2015 14:57
Posty: 15
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Kozioł napisał(a):
I na podstawie zdania jednego księdza budujesz wielką teologię ...
Co prawda nie moja broszka ale bym spokojnie porozmawiał dłużej z tym księdzem na czym ma niby polegać ten grzech, a potem ewentualnie zmienił spowiednika.

To jest ksiądz proboszcz parafii pod którą należę, a nie mój spowiednik, ja nie mam stałego spowiednika i spowiadam się tam gdzie mam najbliżej


So kwi 09, 2016 19:32
Zobacz profil
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Kozioł napisał(a):
Gorszy ciebie, że mieszkają razem współlokatorzy w ten sposób zmniejszając koszty życia?
Mnie gorszą złe języki, które obgadują innych za ich plecami ze zwykłej złośliwości, przypisując zawsze złe intencje i pomawiając o przeróżne zło. O tych bardziej bym się martwił.


Pisałem o parach bez śluby nie o lokatorach.Zresztą skąd ludzie mają wiedzieć,że to są lokatorzy?Czy nie należałoby nie narażać na złą opinię,na plotki,na oceny?
Ale to wyższa szkoła moralności i nie każdy jest w stanie to pojąć.Trzeba mieć dobrze ukształtowane sumienie i być wierny Nauce Kościoła.

lukasz_drechsler:Kozioł nie jest katolikiem więc jego odpowiedzi są niezgodne z Nauką Kościoła.


N kwi 10, 2016 8:04
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
No to ja jestem katolikiem i tez uwazam, ze doszukiwanie sie wszedzie grzechu i to glownie nieczystosci jest wypaczeniem.
Akademiki sa koedukacyjne. Czy wszyscy tam a priori grzesza?
Jesli mieszkanie 3-4 pokojowe wynajmuje rodzenstwo:brat i siostra plus kolezanka siostry, to grzesza, bo "moga zgrzeszyc", bo "Ludzie nie wiedza, ze to rodzenstwo", bo "ksiadz ma kosmate mysli"?
A jezeli tylko kolezanki, to co? Na pewno lesbijki?
Grzech albo jest, albo go nie ma. I to wiedza tylko osoby zainteresowane. A ksiadz nie jest pastuchem od zaganiania owiec, gdzie jemu pasuje, ale od prowadzenia do Chrystusa i jak Chrystus.

Poza tym, co za czasy nastaly. Kiedys ubodzy krewni zyli razem dla oszczednosci, rozne samotne ciotki razem, albo inni w w ramach duzej rodziny. Ktos zakladal od razu najgorsze? I gdzie niby mieli mieszkac, zeby sasiedzi i inni "swieci" nie plotkowali? Na ulicy?


N kwi 10, 2016 8:32
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
Jakim kto jest katolikiem to widać.Cóż.


N kwi 10, 2016 9:29
Post Re: niezdolność do odbycia stosunku a małżeństwo
I to by bylo na tyle ciebie na tym forum...
Uwazasz, ze rodzenstwo mieszane nie moze mieszkac razem? Gorszy ciebie wlasna siostra/matka?
To masz problem. Ty. Nie one i reszta swiata.


N kwi 10, 2016 10:34
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL