Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 16:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Maria Magdalena 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sty 12, 2006 22:59
Posty: 1
Post Maria Magdalena
Witam!

Mam problem z jednym niedowiarkiem, ktory nie uwierzy mi jesli nie podam mu nazw (lub sygnatur) dokumentow watykanski. Sprawa rozchodzi sie o Marie Magdalene a dokladnie o to czy byla kurtyzana czy nie. Wiem ze Watykan oficjalnie w 1969 roku uznal ze nie (odroznil Marie Magdalene od Marii siostry Marty). Bardzo prosze o pomoc w znalezieniu chocby nazw dokumentow w ktorych to zostalo poblicznie ogloszone. Z gory dziekuje.


Pt sty 13, 2006 0:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Wszystkie cztery Ewangelie odnotowują jej obecność zarówno podczas męki Pana Jezusa (Mt 27,56; Mk 15,40; J 19,25), jak przy Jego grobie (Mt 27,61 i 28,1; Mk 16,1; Łk 24,10; J 20,1– –18). Jedyna poza tym ewangeliczna wzmianka na jej temat znajduje się w Łk 8,2n i może warto przytoczyć ją w całości: „A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów, Joanna, żona Chuzy, zarządcy u Heroda, Zuzanna i wiele innych, które im usługiwały ze swego mienia”.
Nic więcej o Magdalenie nie wiemy. Bo zapewne nieporozumieniem jest tak rozpowszechnione wśród nas — i nawet utrwalone w tradycji ikonograficznej — utożsamianie jej z anonimową jawnogrzesznicą z Łk 7,36–50 oraz z Marią z Betanii, siostrą Marty (Łk 10,38–42; J 11,1–45; 12,1–11). Dla Ojców Kościoła były to trzy różne osoby i dopiero święty Grzegorz Wielki, na przełomie VI i VII wieku, sformułował hipotezę (tylko hipotezę!), że może owa pokutująca jawnogrzesznica to była Maria Magdalena 1. Tak czy inaczej, zapis o wyrzuceniu z niej siedmiu złych duchów nie pozostawia wątpliwości co do tego, że Magdalena przed swoim nawróceniem była wielką grzesznicą.


Pt sty 13, 2006 7:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Niepodam dokumentu, ale również - ze strony księży - spotkałem się z wieloma sprostowaniami właśnie tego dotyczącymi: Maria Magdalena i anonimowa jawnogrzesznica to niekoniecznie te same kobiety.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 13, 2006 15:17
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL