Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 8:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Apostazja 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 06, 2008 12:01
Posty: 36
Post 
Może nie tyle się nie zgadzają, bo nie mają do tego prawa, ale utrudniają...
Jeszcze się zmagam z księdzem w parafii mojego chrztu, ale myślę, że w sierpniu sprawa się zamknie. Niestety musiałem udać się do kurii. Oni też wszystko widzą inaczej.
Niezły mają "bałagan" administracyjny. Choć ja osobiście podejrzewam, że instrukcja odgórna, mimo zaleceń Watylkanu, mówi nie sprawiać problemów, ale nie ulegać i nie iść na łatwiznę. W końcu o to chodzi, aby formalnie katolików było baaaaaaaaaaaaardzo dużo. Co by z budżetu i z moich podatków stawiać w Warszawie świątynie Opatrzności i płaci katechetom i księżą za naukę jedynie słusznej ideologii w publicznych szkołach świeckiego państwa....
O ile można powiedzieć, że nasze Państwo jest świeckie...

_________________
Wilk w owczej skórze...
Ateistyczny sposób widzenia świata!
Rodzime forum na apostata.pl


N sie 10, 2008 12:59
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
-jaki sens ma apostazja?
-czy apostazja jako taka istnieje w KK?
-czym sie de facto rozni od ekskomuniki?
-czy apostata moze wejsc w sakramentalny zwiazek malzenski?


Ma taki sens, że formalizuje to, że ktoś nie jest katolikiem.
- gdy ateista będzie dyskryminowany ma podstawy do zaskarżenia.
- gdy będzie chowany - nikt nie będzie odprawiał żadnych czarów.
- gdy będzie brać się ślub z katolikiem w kościele - nie trzeba udawać katolika.
- urzeczywistniane są statystyki
itd.

W KK istnieje coś takiego - wiem bo sam dokonałem.

Od ekskomuniki różni się tym, że apostata sam odłącza się od Kościoła.

Apostata może brać ślub mieszany.


Cz sie 28, 2008 17:53

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 1:04
Posty: 2
Post Apostazja a unieważnienie ślubu
Serdecznie witam Drogich Braci Wierzących i Apostatów po równi...

Mam następujące pytanie:

Byłem żonaty z Niemką :cry: przez prawie 12 lat... Jestem rok po rozwodzie cywilnym i mam zamiar starać się o unieważnienie ślubu kościelnego. Czy fakt, że moja ex około 5 lat po ślubie wystąpiła z Kościoła Katolickiego aktem Apostazji, którego dokonuje się w Niemczech pisemnie, nie przed proboszczem a przed sądem cywilnym, przez co została ekskomunikowana, przez co zostały unieważnione wszystkie jej sakramenty, nie jest równoznaczny z unieważnieniem jej (naszego) ślubu kościelnego...? :?:
Wiem, piszę trochę zawile ale Wy jesteście tak mądrzy, że i z tym sobie poradzicie...

Z góry dzięki za odpowiedź :razz:

Serdecznie pozdrawiam


Cz sty 28, 2010 1:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Apostazja
Cytuj:
mam zamiar starać się o unieważnienie ślubu kościelnego

W Kościele katolickim nie ma czegoś takiego. Jest stwierdzenie nieważności małżeństwa.

Cytuj:
przez co została ekskomunikowana, przez co zostały unieważnione wszystkie jej sakramenty, nie jest równoznaczny z unieważnieniem jej (naszego) ślubu kościelnego...?

Ani sakramenty nie zostały unieważnione, ani nie został unieważniony ślub.


Cz sty 28, 2010 2:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 28, 2010 1:04
Posty: 2
Post Apostazja a unieważnienie ślubu
@meritus
Dzięki za superszybką odpowiedź. :brawo: Oczywiście chodziło mi o stwierdzenie nieważności...
Cytuj:
Ani sakramenty nie zostały unieważnione, ani nie został unieważniony ślub.

No to niektórzy księża w Szczecinie nie do końca wiedzą, co mówią a wtedy lepiej, żeby nie mówili nic... :mad:


Cz sty 28, 2010 8:55
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Apostazja a unieważnienie ślubu
DonPeppe napisał(a):
No to niektórzy księża w Szczecinie nie do końca wiedzą, co mówią a wtedy lepiej, żeby nie mówili nic... :mad:

Oooo... jako, że też zamieszkuję to miasto, mógłbym wiedzieć, o jakiego kapłana chodzi? Może być na PW :)

P.S. Owszem nie ma to wpływu na wasz stan matrymonialny. Nadal jesteście małżeństwem...

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lut 03, 2010 16:49
Zobacz profil
czasowo zablokowany

Dołączył(a): Cz sie 26, 2010 22:47
Posty: 473
Post Re: Apostazja
Taka wiadomość dla wszystkich którzy planują odejście od KRK. Jeśli ktoś utrudnia wam apostazje, lub nie macie zamiaru wydawać 50zł (tyle mnie to kosztowało) na akt chrztu, można postarać się o "darmową" ekskomunikę! :D
Oto wzór oficjalnego listu który trzema wysłać do Kurii, parafii miejsca zamieszkania, parafii gdzie byliśmy ochrzczeni (opcjonalne) i zachować kopie.:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,440

Miłej ekskomuniki i jutrzejszego pogańskiego święta boga słońca! Dies Solis Natalis Solis Invicti !


Pt gru 24, 2010 15:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post Re: Apostazja
tomek92pl napisał(a):
Taka wiadomość dla wszystkich którzy planują odejście od KRK. Jeśli ktoś utrudnia wam apostazje, lub nie macie zamiaru wydawać 50zł (tyle mnie to kosztowało) na akt chrztu, można postarać się o "darmową" ekskomunikę! :D
Oto wzór oficjalnego listu który trzema wysłać do Kurii, parafii miejsca zamieszkania, parafii gdzie byliśmy ochrzczeni (opcjonalne) i zachować kopie.:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,440

Miłej ekskomuniki i jutrzejszego pogańskiego święta boga słońca! Dies Solis Natalis Solis Invicti !


Racjonalista.pl powinien nawiązać współpracę z kimś kto ma pojęcie o prawie kanonicznym Kościoła rzymskokatolickiego, jedynym skutkiem takiego pisma może być kolka kurialnych urzędników wywołana gwałtownym napadem śmiechu. Ekskomunika Latæ sententiæ (nie late!) ma skutki jedynie na "forum wewnętrznym" a wiec dla samego zainteresowanego czy zainteresowanej i nikt o tym nie może nikogo informować ani wyciągać jakichkolwiek konsekwencji; na tym polega natura tej formy ekskomuniki w Kościele katolickim obrządku łacińskiego (katolickie Kościoły wschodnie nie znają w ogóle takiej formy ekskomuniki).
Po drugie - najważniejsze - ekskomunika (jakakolwiek) jest karą poprawcza, która może dotyczyć jedynie członka bądź członkinię Kościoła rzymskokatolickiego. osoba ekskomunikowana pozostaje jak najbardziej członkiem/członkinią Kościoła rzymskokatolickiego, jedynie czego nie może to przystępować czy sprawować sakramenty i sakramentalia, uczestniczyć we mszy, czy pełnić kościelne urzędy lub posługi; ale tylko w przypadku wymierzonej albo deklarowanej ekskomuniki może być to przez kogoś egzekwowane; w przypadku ekskomuniki latae sententiae może to od siebie egzekwować jedynie sam zainteresowany/na, nikt inny.
W każdym wypadku ekskomunikowana osoba pozostaje katolikiem/katoliczką z wszystkimi prawami i obowiązkami, poza wymienionymi enumeratywnie w kan 1331 obowiązującego KPK.

_________________
Religia może być źródłem zarówno błędu, jak i mądrości i światła. Jej rola powinna polegać nie na wzbudzaniu poczucia nieomylności, lecz na budzeniu poczucia pokory.(R. Niebuhr)
------------------------
Reformowani.pl


N gru 26, 2010 21:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL