Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 10:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Pokuta na 3 dni w 1 dzień? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 16, 2008 8:39
Posty: 4
Post Pokuta na 3 dni w 1 dzień?
Dostałem pokutę - litanie przez 3 dni. Czy mogę odmówić litanie 3 razy w jeden dzień? Bo chcę przystąpić do spowiedzi


Pt kwi 03, 2009 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
:-D


Pt kwi 03, 2009 13:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 16:46
Posty: 738
Post Re: Pokuta na 3 dni w 1 dzień?
Aello napisał(a):
Dostałem pokutę - litanie przez 3 dni. Czy mogę odmówić litanie 3 razy w jeden dzień? Bo chcę przystąpić do spowiedzi


Nie oczekuj, że ktoś na tym forum będzie Ci doradzał jak zgrzeszyć.
Bo rzeczywiście...., jeżeli chcesz iść do spowiedzi to zmieniaj sobie samodzielnie wyznaczoną pokutę ;-).

A teraz poważnie :
Jeżeli zaś to tylko pomyłka i chciałeś zapytać czy możesz iść "przed czasem" do komunii św. to uważam, że podczas spowiedzi Bóg już odpuścił Ci tamte grzechy - więc jesteś czysty i możesz iść do komunii św. a pokutę wykonaj zgodnie z zaleceniem spowiednika.

_________________
zielony anioł


Pt kwi 03, 2009 13:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 11:27
Posty: 556
Post 
Aello a ktos Ci broni pojsc do spowiedzi przed odmowieniem pokuty do konca? :)
idz do spowiedzi, jesli potrzebujesz.. a pokute odmow przez kolejne 3 dni, tak jak nakazal spowiednik.. ew. powiedz na spowiedzi, ze dopiero teraz zaczales odmawiac.. ze odmowiles dopiero raz.. i ze odmowisz przez kolejne dwa dni..
i po klopocie :)

_________________
Jeśli chcesz zrozumieć drugiego człowieka..
nie słuchaj tego co mówi..
wsłuchuj się raczej w to, co przemilcza..
Khalil Gibran


Pt kwi 03, 2009 13:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Pokuta na 3 dni w 1 dzień?
Aello napisał(a):
Dostałem pokutę - litanie przez 3 dni. Czy mogę odmówić litanie 3 razy w jeden dzień? Bo chcę przystąpić do spowiedzi

Nie sądzę. Zrób tak: zacznij odmawiać (i niech potrwa to te 3 dni), a na spowiedzi powiedz, że otrzymałeś pokutę dłuższą, trzydniową i jesteś w trakcie odmawiania, (możesz dodać, że: bo zgrzeszyłeś ciężko i pragniesz powrócić do stanu łaski jak najszybciej - jeśli to prawda oczywiście). Nie bój się księdza ani jego reakcji. Lub, jeśli nie jesteś w stanie grzechu ciężkiego, poczekaj do końca tych 3 dni (tzn do odmówienia litanii w trzecim dniu) i wtedy pójdź do spowiedzi. Tak myślę. Ale nie widzę możliwości odmówienia 3-dniowej pokuty w 1 dzień, chyba, że dostałeś jako pokutę 3 razy odmówić tę litanię, ale z tego co piszesz wynika, że nie - że dostałeś 3-dniową pokutę. A skoro tak, to trzeba ją odmówić w 3 dni.

_________________
Piotr Milewski


Pt kwi 03, 2009 15:23
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Ja to widzę tak:gość dostał pokutę,ale jej nie odmówił bezpośrednio po spowiedzi.Teraz wypadły rekolekcje i przypomniał sobie o pokucie tzn o obowiązku jej odmówienia i chce galopem się wywiązać.. :D

[/quote]ew. powiedz na spowiedzi, ze dopiero teraz zaczales odmawiac.. ze odmowiles dopiero raz.. i ze odmowisz przez kolejne dwa dni..
i po klopocie Uśmiech...
Cytuj:

tak tylko istniej ryzyko ,z e ks uzna to z a brak jednego z warunków sakramentu pokuty


Pt kwi 03, 2009 20:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 11:27
Posty: 556
Post 
Awa napisał(a):
tak tylko istnieje ryzyko, ze ks uzna to za brak jednego z warunków sakramentu pokuty


Awo :)
myslisz, ze jak ktos powie "nawalilem, dopiero wczoraj sie zabralem za odmawianie, ale mam szczera wole przez najblizsze dwa dni dopelnic tego w czym nawalilem" to jakikolwiek ksiadz bedzie robil problem..?
jak nadgorliwy, to moze dla zasady troche pomarudzi.. cos na temat niepowaznego podchodzenia do sakramentu itp. - zreszta w sytuacji o jakiej piszesz byloby to zupelnie uzasadnione..
ale problemem do otrzymania rozgrzeszenia by to nie bylo.. :)
(uczciwie mowiac pisze z autopsji)

_________________
Jeśli chcesz zrozumieć drugiego człowieka..
nie słuchaj tego co mówi..
wsłuchuj się raczej w to, co przemilcza..
Khalil Gibran


Pt kwi 03, 2009 22:33
Zobacz profil
Post Re: Pokuta na 3 dni w 1 dzień?
Aello napisał(a):
Dostałem pokutę - litanie przez 3 dni. Czy mogę odmówić litanie 3 razy w jeden dzień? Bo chcę przystąpić do spowiedzi


Wiem, że Aello pewnie rozwiązał problem, ale może ktoś ma podobny ;)

Odpowiedź jest prosta: Nie. Prawdopodobnie kapłan zadając taką pokutę chciał zwrócić uwagę na regularność modlitwy.

Nie zdążyłeś? Trudno. Idziesz do spowiedzi i mówisz, na jakim etapie wykonywania pokuty jesteś. To akurat trzeba powiedzieć zawsze, a nie "ewentualnie". Podobnie jak bejot- znam z własnego doświadczenia :) Po prostu.. odkładałam na później, aż zapomniałam, lub zabrakło czasu. Teraz zawsze dostaję pokutę + ściśle określony czas wykonania. Sposób działa! Warto o takie ograniczenie księdza poprosić.


Cz sty 28, 2010 23:19
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL