Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sty 21, 2022 4:20Odpowiedz w wątku  [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22
 nadużycia liturgiczne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
bramin napisał(a):
(...) W tym przypadku, jeśli jakaś część ludzi nie zostaje na nabożeństwie, ksiądz mógłby udzielić błogosławieństwa, iść do zakrystii, przebrać się w odpowiednie szatki a ludzie mogą sobie spokojnie wyjść z kościoła i po kilku minutach mozna rozpocząć nabożeństwo.

Dziękuję za konkretną odpowiedź.
Co do krótkiej przerwy między kolejnymi celebracjami, to chyba nie jest możliwe. Panuje jakiś pośpiech, bo nawet monstrancja już po Komunii św. jest przez celebransa przygotowana do adoracji i ustawiona przy tabernakulum, znajdującym się z boku prezbiterium. Wystarczy tylko wziąć do ręki i zanieść na miejsce wystawienia na ołtarzu.
A celebracja liturgii Mszy trwa dalej.
Zawsze parę minut się zaoszczędzi, bo przecież trzeba doliczyć czas niedzielnych ogłoszeń.


Pn cze 07, 2021 15:33
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
Czy już nie obowiązuje specyficzna rytmika chórowego odmawiania modlitw brewiarzowych? Można na antenę włączyć się do tych modlitw i w Radio Maryja, i w Radio Jasna Góra.
O ile w RM są ojcowie prowadzący stylowo-chórowo, zauważając oznaczenia wersetów * lub +, o tyle ojcowie w RJG tymi znaczkami wogóle się nie przejmują. Przykład z tych niedbałych lektorów biorą słuchacze z nimi na antenie współpracujący.
I odstawiają genialne duety "KLEPANIA PACIERZY".

I w związku z tym mam pytanie:
1. czy już tzw. wspólne, czyli chórowe odmawianie brewiarza przestało być obowiązujące?
2. A może ci zakonnicy nie byli dyscyplinowani podczas seminaryjnych studiów?
3. A może po prostu są rozkojarzeni i nie zważają na te "znaczki"?

Moim zdaniem to raczej lekceważenie formalnych zasad, co wynika z charakteru osoby. Ale żeby większość zakonników preferowała bylejakość? Może i tak jest, bo jeżeli wsłuchać się w ich nauczanie, to też pozostawia wiele do życzenia co do zgodności z przepisami i Ewangelią.

A co do słuchaczy, nie znających zasad, to przecież w studio radiowym mają ich numery telefonu - wystarczy po dyżurze zadzwonić i pouczyć. Ale jak samemu nie ma się wiedzy, to o czym gadać 🙃

W każdym bądź razie, coś tu nie gra w tym brewiarzowych chórze 🤔
Ktoś mi to może wytłumaczyć?


Śr lip 14, 2021 17:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
Kolejna odlotowa Liturgia Godzin: wczoraj przed północą w Radio Maryja.
Prowadził o.D.D. a gośćmi byli przedstawiciele Świeckiego Zakonu Franciszkańskiego, oraz włączająca się na antenę bardzo często bywalczyni - słuchaczka z Nysy.
Tych ich występów nawet czytaniem trudno nazwać: zupełny brak koordynacji i brak umiejętności chórowych.

Czy i franciszkanie świeccy nie są przygotowywani do wykonywania modlitw "na poważnie"? Bo że nie zostali przygotowani do tych występów, to dało się szybko zauważyć 😁
ŻENADA 🤭


Cz lip 15, 2021 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2012 15:51
Posty: 14841
Post Re: nadużycia liturgiczne
Ja rozumiem waznosc liturgii i starannosci jej przygotowania, oraz oczekiwanie zrozumienia tego przynajmniej przez osoby, ktore dobrowolnie wybraly droge zycia konsekrowanego, ale mam pytanie: po co ty sie meczysz sluchajac jak nie powinna modlitwa/liturgia wygladac?

Moze jakis zagubiony w necie uczestnik tych liturgii bywa tu na forum, ale obawiam sie, ze nie.
Dla mnie to nie sa naduzycia, tylko bezmyslnosc, brak formacji i brak checi poglebienia podstaw wiedzy o modlitwach. Jest to smutne, ale ciagle jest wybor.

Sluchacze tej rozglosni dostaja niejedna niestrawna potrawe. To, ze nie dba sie tam tez o jakosc prowafzonych modlitw jeszcze bardziej pokazuje brak pozytywnego sensu dzialania takich mediow


Cz lip 15, 2021 14:55
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2581
Post Re: nadużycia liturgiczne
No wiecie... forma jest tak samo ważna jest treść. Można zupełnie zaniedbać formę, ale można zaniedbać również treść. Wyczuwam w Waszych wypowiedziach zupełne rozgoryczenie złą formą modlitwy publicznej. Wasze uwagi są zapewne słuszne, ale... czy w tych radiowych modlitwach nie ma zupełnie nic pozytywnego? Jeśli ktoś robi coś publicznie, to powinien się do tego przygotować - to jasne. Najważniejszy jest jednak cel nadrzędny, a takim jest według mnie wspólna, publiczna modlitwa Kościoła (jaką jest właśnie Liturgia Godzin) i o ile jest bardzo ważne to, jak odmawiane są psalmy i są odczytywane fragmenty Starego i Nowego Testamentu, to treść tych modlitw jest ważniejsza od znaczków "* lub +". Podzielam Wasz ból - szkoda, że ta radiowa modlitwa nie jest lepiej przygotowana. Z drugiej strony cieszę się, że Liturgia Godzin jest odmawiana publicznie coraz częściej.

_________________
MODERATOR


Cz lip 15, 2021 19:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
Zbigniew3991 napisał(a):
No wiecie... forma jest tak samo ważna jest treść. (...) Z drugiej strony cieszę się, że Liturgia Godzin jest odmawiana publicznie coraz częściej.

Dziękuję moim przedmówcom za ciekawy udział w temacie.
1. Lekceważenie formy modlitwy też prowadzi do zniekształcenia treści. Było to wyraźne w "wykonaniu" Komplety wczoraj w Radio Maryja.
2. Razi mnie "parcie by być na antenie". Są takie narcystyczne osoby, do których nie docierają prośby prowadzących modlitwy, by pozwolić innym słuchaczom dodzwonić się. Nieraz takie Narcyzy są słyszalne w modlitwie np. w Radiu Maryja, a w kolejnej godzinie już wiszą na połączeniu z Radiem Jasna Góra.
3. Ciekawe, że wspólnotową modlitwa różańcem, koronką do Bożego miłosierdzia, czy modlitwą "Anioł Pański" nie są one zainteresowane. Może ojcowie prowadzący powinni dbać o porządek np. wyłączając takich Narcyzów, albo tłumacząc konkretnej osobie, że 3 razy w tygodniu modlić się na antenie jednej rozgłośni, to przesada?
Coś chyba z nauczaniem o miłości bliźniego jest słabo w tych radyjkach, oj słabo 🤭


Cz lip 15, 2021 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 02, 2004 17:39
Posty: 41692
Post Re: nadużycia liturgiczne
"Ty gdy chcesz się modlić wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl sie do Ojca swego" -dla mnie recytacja zakończona "modliła sie Zofia z Pcimia", to jedynie recytacja, o której Jezus mówił, akurat
nie na rogach ulic, ale w mediach.


Pt lip 16, 2021 7:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
Mam wątpliwości: czy ustawianie na bocznym ołtarzu monstrancji z zawartą w niej Hostią, jeszcze w trakcie trwania Mszy św. jest właściwe?
W pewnym kościele diecezji płockiej istnieje zwyczaj, że gdy po udzieleniu wiernym Komunii, celebrans chowa puszki do tabernakulum usytuowanego na ołtarzu w bocznej kaplicy, przyległej do prezbiterium, to już przygotowuje monstrancję do wystawienia Najświętszego Sakramentu po Mszy. Ale nadal trwa Msza przy ołtarzu głównym, a monstrancja z Najświętszym Sakramentem ustawiona jest frontem do ludu, czyli jak do adoracji, a nie prostopadle.
Dopiero po zakończeniu Mszy Monstrancja zostaje przeniesiona na kolejny boczny ołtarz, stosownie do nabożeństwa, czyli albo na ołtarz Serca Jezusowego lub ołtarz Matki Bożej.
Wydaje mi się, że w trakcie liturgii mszalnej Najświętszy Sakrament powinien być w tabernakulum?

Dziwnym zwyczajem jest też w tym kościele pozostawienie na stałe monstrancji na tym ołtarzu, a nie przechowywanie jej w odpowiedniej szafie w zakrystii.
A są dwie monstrancje: jedna mniejsza (chyba dla słabszego już proboszcza) i jedna pokaźnych rozmiarów, bogato zdobiona, zapewne ciężka. I tak stoją obie na ołtarzu i się kurzą.

Bywają jednak też sytuacje w sąsiednim kościele, gdzie Monstrancja wystawiona jest podczas nabożeństw na tabernakulum. Jeżeli jest to nabożeństwo przed Mszą, to dla osób , które nie pozostaną na Mszy św. stwarza się możliwość przyjęcia Komunii św.
I tak celebrans przed Komunią podnosi Hostię i mówi: "Oto Baranek Boży ...", a za plecami na tabernakulum w monstrancji też jest Pan Jezus.
Jak taką sytuację rozumieć?


Wt paź 26, 2021 21:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn sie 29, 2016 13:41
Posty: 141
Post Re: nadużycia liturgiczne
Ale wiesz o tym że Pan Jezus jest obecny i w chwili Przeistoczenia i w tabernakulum i w monstrancji? Zawsze ten sam i w pełni..
Pisząc monstrancja masz na myśli samo naczynie w którym umieszcza się Hostię, czy owo naczynie z Hostią?


Śr paź 27, 2021 9:03
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 542
Post Re: nadużycia liturgiczne
Makowski proboszcz od Św.Józefa jest o krok od emerytury, a nie ma pojęcia, co to GREGORIANKA 🙄
Patrz: 2 stycznia, 8:00, Msza w intencji: + Ludwika Oknińska i Kazimierz Mazur, greg. 1/30.
Współczuję parafianom proboszczowskiej wiary i wiedzy.


Pn gru 27, 2021 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2581
Post Re: nadużycia liturgiczne
No to może czas się przejść do Proboszcza na rozmowę? Można dokształcić księdza.

_________________
MODERATOR


Cz sty 06, 2022 14:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 2902
Post Re: nadużycia liturgiczne
ratio napisał(a):
Mam wątpliwości: czy ustawianie na bocznym ołtarzu monstrancji z zawartą w niej Hostią, jeszcze w trakcie trwania Mszy św. jest właściwe?

Jest właściwe. Nie ma tu nic nadzwyczajnego. W dużych kościołach, katedrach, często jest adoracja przy bocznym ołtarzu.

ratio napisał(a):
Jeżeli jest to nabożeństwo przed Mszą, to dla osób , które nie pozostaną na Mszy św. stwarza się możliwość przyjęcia Komunii św.

To jest nadużycie. Komunia to nie jest fast food. Nie jesteś na Mszy sw. to nie przyjmujesz Komunii, chyba ze jest jakaś ważna przyczyna.

Gregorianka to sprawa zwyczajowa a nie dogmatyczna.

_________________
MODERATOR


Cz sty 06, 2022 17:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 327 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 18, 19, 20, 21, 22

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL