Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 08, 2011 9:22
Posty: 34
Post Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Mam problem ze znalezieniem informacji.

Jak byłby ktoś uprzejmy wyjaśnić mi w jakie dni my katolicy mamy obowiązek uczestniczyć w nabożeństwach w okresie triduum paschalnego.
Oczywistą sprawą jest, że na nabożeństwa idziemy z potrzeby serca ale chciałbym mieć pewność, że omijając nabożeństwo nie popełniam grzechu.
W czwartek nie byłem na nabozeństwie, w Wielki Piątek zamierzam iść na czuwanie, w Wielką Sobotę na święcenie pokarmów. I w niedzielę na Mszę Świętą.

Jak ktoś mógłby ewentualnie podrzucić jakiś link to byłbym wdzięczny.

Spokojnych Świąt życzę wszystkim


Pt mar 25, 2016 13:52
Zobacz profil
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Wystarczy tylko Niedziela Wielkanocna (dowolna Msza). Można też iść na Wigilię Paschalną, która wypełni obowiązek niedzielny. W czasie Triduum tylko niedziela jest nakazana (jako... niedziela, i to ta najważniejsza :) ) Reszta obchodów nie jest obowiązkowa. Więc spokojnie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę radosnych Świąt Zmartwychwstania! :)


Pt mar 25, 2016 22:37

Dołączył(a): Cz lip 30, 2015 14:29
Posty: 61
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Jeśli mogę coś dodać, to powiedziałabym, że warto uczestniczyć w nabożeństwach, liturgiach Triduum Paschalnego. Uważam, że jest różnica, gdy ktoś na przykład pracuje zarobkowo w Wielki Czwartek i nie może przyjść na Mszę Świętą, a drugi mógłby przyjść, ale mu się nie za bardzo chce, jeśli można tak powiedzieć.

_________________
"JAKŻE SIĘ OBEJŚĆ BEZ MIŁOŚCI...?"


Pn wrz 26, 2016 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 14, 2011 18:46
Posty: 2603
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Taka ciekawostka: Triduum Paschalne to jedno wielkie nabożeństwo, które rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy po Mszy Wielkiej Nocy (Wigilia Paschalna). Liturgia Triduum Paschalnego kończy się Nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania.

Po Mszy Wieczerzy Pańskiej nie ma błogosławieństwa. Uczestniczący w tej Mszy nie odprawiają Nieszporów, bo w Żydowskiej rachubie czasu jest już Wielki Piątek. W Wielki Piątek nie ma Mszy, a Nabożeństwo Adoracji Krzyża nie zaczyna się znakiem Krzyża ani nie kończy się błogosławieństwem z tego względu, że jest kontynuacją Mszy Wieczerzy. Msza w Wigilię Paschalną nie rozpoczyna się od Znaku Krzyża, ale od razu od poświęcenia ognia, ponieważ jest kontynuacją. Msza w Wigilię Paschalną (z soboty na niedzielę) jest już Mszą z Niedzieli Zmartwychwstania, a więc uczestnictwo w niej zwalnia z obowiązku uczestnictwa we Mszy w samym dniu Niedzieli (w dniu po wschodzie słońca). Mam nadzieję, że wszystko dobrze zrozumiałem i wytłumaczyłem.

_________________
MODERATOR


Pt maja 25, 2018 15:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
W Wielki Piątek kapłan będący w kościele (nawet nie musiał specjalnie przychodzić), odmówił udzielenia Komunii św. osobie chorej, która ze względu na stan zdrowia, tylko na chwilę przyszła do kościoła na adorację.
Przepis kościelny wyraźnie pozwala na udzielanie chorym Komunii św. poza Mszą w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, a wiatyku również w Wielką Sobotę.
Czy to była samowolka kapłana, czy nie zrozumienie przepisów? Tłumaczył się, że poza Mszą czy oficjalną liturgią nie może udzielać Komunii św.


So kwi 16, 2022 10:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Wynika to albo z nieuctwa albo z braku empatii lub dwa w jednym.
Być moze uważał, ze ta osoba nie jest chora ponieważ o własnych silach przyszła do kościoła.
Jeśli tak twierdził jak mówisz, to ten ksiądz nie ma pojęcia o liturgii.
.

_________________
ksiądz


Wt kwi 19, 2022 7:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
bramin napisał(a):
Wynika to albo z nieuctwa albo z braku empatii lub dwa w jednym.
(...)

Dzięki za osobistą ocenę tej sytuacji, tak zgodną z moim odczuciem.
Dodam tylko, że ogólnikowe dyspozycje w przepisach czasami wprowadzają zamęt. Bo w kościelnych zarządzeniach używa się sformułowania: "zanosić Komunię św. chorym", czyli sugerują, że kapłan powinien udać się do domu chorego.
Ale konkretna osoba chora może przyjść do kościoła i przyjąć Komunię św. poza Mszą św. Chodzi o to, że sytuacja zdrowotna ogranicza pewne osoby w możliwości dostosowania się do harmonogramu Mszy i czasu sprawowania liturgii Triduum.

Inna sytuacja: bezdomni, nie mający stałego miejsca zamieszkania - gdzie dla nich duszpasterze przewidują miejsce przyjmowania Komunii? Jeżeli przyjdą do kościoła, a swój dobytek zawarty w plecaku i dwóch torbach noszą z sobą? To tak jakby ze "swoim domem" przyszli do kościoła.

Chętnie dowiem się, czy są parafie, które dojrzałe podchodzą do potrzeb swoich parafian i logicznie wyjaśniają te ogólne zalecenia Episkopatu?


Wt kwi 19, 2022 23:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
ratio napisał(a):
Dodam tylko, że ogólnikowe dyspozycje w przepisach czasami wprowadzają zamęt. Bo w kościelnych zarządzeniach używa się sformułowania: "zanosić Komunię św. chorym", czyli sugerują, że kapłan powinien udać się do domu chorego.

No niby racja z tym zanoszeniem ale to chyba nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku intelektualnego, żeby zrozumieć, iż są także ludzie ciężko chorzy, nie lezący w łóżku, którzy na chwilę przychodzą do kościoła, są także ludzie chorzy psychiczni, z różnymi fobiami, którzy nie mogą uczestniczyć w liturgii bo boją się wielkich skupisk ludzi.
Ja bym jednak wymagał od duchownych większego pomyślunku i odrobiny empatii.

ratio napisał(a):
logicznie wyjaśniają te ogólne zalecenia Episkopatu?

Z tą logiką zaleceń episkopatu to nie jest za dobrze. Dopiero w tym roku po wielu latach zmieniono tekst wezwania za Żydów w liturgii wielkopiątkowej a wiedziano od początku, ze źle przetłumaczono to wezwanie z łaciny. Nie wiem kto to tłumaczył, jakiś niedouczony kleryk?

_________________
ksiądz


Śr kwi 20, 2022 10:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
bramin napisał(a):
(...) Ja bym jednak wymagał od duchownych większego pomyślunku i odrobiny empatii.

Jakby ciąg dalszy logicznych zachowań świątecznych: po Uroczystości Wielkanocy nastała Oktawa Wielkanocy i Święto Miłosierdzia. Bardzo ważne święto, bo można uzyskać odpust zupełny dla siebie lub duszy czyśćcowej.

Pan Jezus powiedział siostrze Faustynie:
"Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" (Dz. 699).
"Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia – powiedział Chrystus – ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar". (Dz. 300).
"Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat" (Dz. 699).

I nie mogę zrozumieć, dlaczego w miejscowości gdzie mieszkam, (w dwóch kościołach), żaden ksiądz celebrujący liturgię Mszy nawet się nie zająknął o takiej możliwości. O wspólnym odmówieniu przynależnych modlitw też nie pomyśleli.

W ten sposób dopuścili do ewidentnej straty duchowej dla osób, które taki odpust mogłyby zyskać. A przecież są osoby, które zapominają o niektórych szczegółach wiary, choć są praktykujący. Dlatego na duszpasterzach spoczywa obowiązek przypominania o ważnych duchowych działaniach. Podobnie, jak rodzice wiele rzeczy swym dzieciom przypominają, tak i księża są zobowiązani.

W takich sytuacjach wyraźnie widać, jak parafialni księża "odbębniają" swe kapłańskie obowiązki. Widać to również na przykładzie Mszy św., sprawowanych w dni powszednie, które są nieraz kończone w 20 minutach. A niedzielne kazania, czytane z jakiegoś "gotowca" nie są specjalnie eleganckim sposobem ewangelizacji.
Podobny brak pochylenia się nad korzystnymi dla wiernych przepisami często zdarza się w okresie Oktawy Wszystkich Świętych. Rzadko przypominane są wiernym te warunki o odpustach. Na wspólne odmówienie modlitw przynależnych, też mało który kapłan się decyduje.

I później nie ma się co dziwić, że lud Boży, przestaje się Bogiem interesować, gdy "sługi Boże" tak mało serca wkładają w przybliżaniu ludowi Bożych przekazów. I nie trzeba żadnych obyczajowych ekscesów księżowskich, by wierni przestali ufać Kościołowi.


Pn kwi 25, 2022 23:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4586
Post Re: Udział w nabożeństwie w okresie Wielkiejnocy
Ratio, oczywiście , dobrze byłoby aby duchowni poinformowali ludzi o odpustach itp. rzeczach ale jakieś wspólne odmawianie to już jest prywatna sprawa ludzi, którzy są tym zainteresowani.
Nieraz spotkałem się z prośbami aby po Mszy lub przed błogosławieństwem odmówić taką czy inną modlitwę, która nie należy do liturgii.
Mogłoby to prowadzić do tego ze odmawialibyśmy jakieś litanie, modlitwy, koronki i wtedy liturgia mogłaby przyjąć jakieś dziwne formy.
ratio napisał(a):
W takich sytuacjach wyraźnie widać, jak parafialni księża "odbębniają" swe kapłańskie obowiązki. Widać to również na przykładzie Mszy św., sprawowanych w dni powszednie, które są nieraz kończone w 20 minutach. A niedzielne kazania, czytane z jakiegoś "gotowca" nie są specjalnie eleganckim sposobem ewangelizacji.

Widzisz, są ludzie i ludziska, są tez kapłani i urzędnicy odbębniający swoje obowiązki.
Wkrada się rutyna czemu się wcale nie dziwię jeśli ksiądz musi (często właśnie nie musi) odprawiać wiele Mszy. Widać wtedy i czuć ten pospiech, rutynę i bylejakość a nie świętowanie, celebrację.
W Polsce można w dalszym ciągu zauważyć zjawisko "przemszenia".
Nie pomniejszając roli Mszy sw., która jest szczytem i źródłem życia chrześcijańskiego można przecież nieraz odprawić jakieś nabożeństwo, modlitwę poranną czy wieczorną, nabożeństwo Słowa Bożego itp.
ratio napisał(a):
A niedzielne kazania, czytane z jakiegoś "gotowca" nie są specjalnie eleganckim sposobem ewangelizacji.

To temat rzeka :D

_________________
ksiądz


Cz kwi 28, 2022 11:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 10 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL