Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 jeszcze o klęczeniu podczas Mszy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
Tak zbierałam się kilka dni do tego wątku - w sumie z nadzieją, że - jak to z metrem bywa - okaże się to jakąś plotką. Nic na ten temat nie słyszałam, co jeszcze nie znaczy, że plotką to nie jest ;)

Cytuj:
W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma - tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego.

Co prawda pani Świderkówna nie ogranicza się do przekładów Pisma Świętego na polski [co ja z niedoborów w wykształceniu muszę czynić], ale w przekładach owych [sprawdzałam w Tysiącletce, Poznańskiej i Paulistów] nie dość, że o klękaniu mowa jest, to jeszcze sam Chrystus modli się na klęcząco...


A sam oddalił się od nich na odległość jakby rzutu kamieniem, upadł na kolana i modlił się... [Łk 22,41]

Gdy przyszli do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił: [Mt 17,14]

Wtedy przyszedł do Niego trędowaty i upadając na kolana, prosił Go: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». [Mk 1,40]

Gdy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: [Mk 10,17]

Po usunięciu wszystkich, Piotr upadł na kolana i modlił się. [Dz 9,40]

Po tych słowach upadł na kolana i modlił się razem ze wszystkimi. [Dz 20,36]

Na wybrzeżu padliśmy na kolana i modliliśmy się. [Dz 21,5]

Dlatego zginam kolana moje przed Ojcem [Ef 3,14]

[Wszystko wg BT]


I to jest sam Nowy Testament, a Stary też niejeden raz mówi o modlitwie na kolanach.


Mnie osobiście odpowiada tak, jak jest. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie zewnętrzna forma jest najważniejsza, ale klęczenie nie dość, że wyraża postawę wewnętrzną [wcale niekoniecznie pokutną, również szacunek na przykład], to jeszcze pozwala sie skupić w tych najważniejszych momentach Mszy świętej. Ale cóż, jak nie będę miała wyjścia, to pewnie dam sobie wmówić, że postawa oranta również wyraża moją postawę wewnętrzną... Choć w tym momencie wydaje mi się sztuczna i [no co ja poradzę] nieco kukiełkowata... Swoją drogą, nigdy nie lubiłam piosenek, przy których "wszystkie dzieci podnoszą ręce do góry" i to się chyba teraz mści ;)

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


N wrz 17, 2006 18:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
powiem jak ja się modle

klęcząc wyciągam rece do przodu jakbym prosił o błogosławieństwo, tej to stary gest chrzesicjanski czesto widoczny na ikonach wschodnich!

Ja klęcząc go wykonuje nie jest to albo albo, klęcząc wyrażam szacunek i unizenie, wykonując gest modlitewny prosze!

Co do zmian w liturgii to nie wolno ich robic arbitralnie, klęczenia sa elementem tradycji, nie wolno nikomu od tak ich usuwać. Mają swoja symbolike i wyrazają zachodnią dewocję.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


N wrz 17, 2006 23:08
Zobacz profil WWW
Post 
Kompletnie tego nie rozumiem.
Co ci liturgisci znowu wynaleźli?
Przez tyle lat wszyscy klekali,a tu nagle jakieś dziwactwa, jakas "postwa oranta" (głupio mi sie rymuje ;) ).
No i to pomieszanie z poplątaniem.
Najpierw
Cytuj:
Według naukowców wywodzi on się z wczesnośredniowiecznej Europy, gdzie chłopi i słudzy klękali przed swymi panami.


a potem:
Cytuj:
Klękanie to postawa pokutna


Co za bzdura!! Poddani nie klekali przed swoimi Panami w ramach pokuty, ale w hołdzie wiernopoddańczym. Tak jak rycerz nie klękał przed wybranka swego serca by pokutowac, ale by oddac jej hołd i ofiarowac swe usługi.
Komuś się już z tego "neonowania" nieźle w główce pomieszało

Tak, wznośmy ręce w kościołach, kieszonkowcy beda mieli niezłe branie :D


N wrz 17, 2006 23:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Dzabba napisał(a):
Co za bzdura!! Poddani nie klekali przed swoimi Panami w ramach pokuty, ale w hołdzie wiernopoddańczym. Tak jak rycerz nie klękał przed wybranka swego serca by pokutowac, ale by oddac jej hołd i ofiarowac swe usługi.
Komuś się już z tego "neonowania" nieźle w główce pomieszało

Powiem więcej. Na starożytnych reliefach i malowidłach egispkich nie tylko klęczano. Bito czołem o ziemię lub kamienną posadzkę.

A w cywilizacji europejskiej w postawie klęczącej również ścinano (trzeba było klęknać do pieńka) - do czasu wynalezienia przez ludzi Oświecenia humanitarnej metody ogławiania gilotyną.

Tylko w barbarzyńskiej Japonii potrafiono ogławiać na stojąco: samurajski miecz i mistrzostwo.

Dzabba napisał(a):
Tak, wznośmy ręce w kościołach, kieszonkowcy beda mieli niezłe branie :D

Bez przesady. Do kościoła chadadzają głównie ubodzy. U nich w kieszeniach dziury.
A jak zamożniejsi radzą sobie np. w autobusie, tramwaju ?
Też bywa że trzeba trzymać się uchwytu pod sufitem. Więc i kieszenie bezbronne.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn wrz 18, 2006 1:52
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL