Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 19:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Śpiew na procesje z darami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So maja 29, 2004 10:43
Posty: 5
Post Śpiew na procesje z darami
Mam pytanie dotyczące śpiewu towarzyszącemu procesji z darami. Czy może być to pieśń do Ducha Świętego?
Dokumenty Kościoła nie są zbyt jasne i mówią zazwyczaj o "odpowiednich śpiewach" lub podobnie. Wydawało mi się zawsze, że może być to śpiew do Ducha Świętego, który za chwile ma te dary uświęcić i przemienić, ale ostatnio spotkałem się ze stanowiskiem zupełnie przeciwnym. Jak być powinno?


Śr cze 02, 2004 12:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 30, 2004 12:20
Posty: 44
Post 
a wiesz, że nie wiem ;)


Śr cze 02, 2004 13:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
najczęściej na procesje z darami przygotowuje się śpiew który mówi o chlebie i winie... dawno nie układałam śpiewów na msze, wiec nie pamietam...


Pt sie 06, 2004 19:26
Zobacz profil
Post Procesja z darami czy ofiarowanie?
Bogi postaram sie nieco rozwiać Twoje wątpliowści o ile będę zdolna ;)
A więc zacznijmy od tego, że śpiew podczas procesji z darami jest określany jako śpiew na ofairowanie. Przynosimy do Ołtarza a więc ofiarujemy Bogu wtedy Chleb, Wino i siebie samych. Dlatego właśnie pieśni w tej części mszy (po łacinie Offertorium) są zazwyczaj pieśniami o tych właśnie darach. Mają one wyrazić naszą wdzieczność za te dary i pomóc nam abyśmy siebie sami ofiarowywali Bogu. Mam nadzieję, że troszke Ci pomogłam. Podam pare przykładowych pieśni:
Czego chcesz od nas Panie
Jeden Chleb
Tyś w wieczerniku Chlebem się stał
a na mszach młodzieżowych z gitarą bardzo piękna"Chodziłeś Panie po ziemi jak człowiek..." Pieśni do Ducha Św o uświęcenie darów mogą być czasem śpiewane ale rzadko spotykam sie z tym. :)


N sie 08, 2004 5:31

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2004 19:39
Posty: 52
Post 
Chyba raczej nie może być to pieśń do Ducha ŚW.- nie spotkałam się z tym jeszcze. U nas w parafii po przeczytaniu Ewangelii śpiewamy pieśń do Ducha Św., by oświecił nas, abyśmy zrozumieli Słowo Boże. Myślę, że takie pieśni nie "pasują" na dary.
Polecam takie jak:

Wspaniały dawco miłości...

Nie mam nic co bym mógł Tobie dać...

Ofiaruję Tobie, Panie mój...

_________________
Któż jak Bóg!

http://zaduchem.info


Pn wrz 20, 2004 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2003 15:46
Posty: 358
Post 
Na procesje z darami może być piekny tekst wyjasniajacy symbolike tego co chcemy w darze ołtarza zanieść i ofiarować Bogu a przy tym może byc podkład muzyczny:

na przykład

Za chwilę do ołtarza zbliży się procesja z darami, które składamy Ci Panie Jezu jako symbole tego wszystkiego, co kryje się w naszych sercach.

1. Płonąca świeca - znak Twojej Panie Jezu obecności pośród nas, a przede wszystkim w sercu każdego z nas. Pomóż, Jezu, niech nasze dziecięce serca płoną zawsze miłością Boga i ludzi.

2. Chleb - to codzienny pokarm człowieka, który podczas tej Ofiary Eucharystycznej zostanie przemieniony w Ciało Chrystusa i stanie się naszym Bożym pokarmem. Panie Jezu, spraw, aby dla wszystkich wystarczyło chleba powszedniego i abyśmy często karmili się chlebem Eucharystycznym.

3. Woda i wino - symbole naszych marzeń i pragnień. Woda zanurzona w kielichu z winem stanie się Krwią Chrystusa, by ugasić nasze pragnienia. Panie Jezu, jak ta woda łączy się z winem, tak Ty połącz na zawsze nasze serca z Sobą.

4. Zeszyt i książka - symbole naszej pracy - nauki, przez którą bardziej poznaliśmy i pokochaliśmy Ciebie, Panie Jezu.

5. Kwiaty - symbol miłości, wdzięczności i radości. Panie Jezu, przyjmij dziś te kwiaty dla ozdoby ołtarza jako naszą wdzięczność za wszelkie dobro, jakie otrzymujemy z Twojej ręki.

Panie Jezu, to są tylko niektóre symbole tych darów, którymi nas obdarzyłeś. Dlatego weź nasze serca i to wszystko, co w nich się kryje - serca pełna wdzięczności względem Ciebie, Twoich darów i względem naszych bliźnich.



albo:

1. Ofiarujemy Ci Panie - chleb, abyśmy w naszej rodzinie parafialnej stawali się dla siebie dobrzy i potrzebni - jak chleb powszedni.


2. Przynosimy Ci Panie -kwiaty i owoce w podziękowaniu za charyzmaty, które rozdzielasz członkom grup parafialnych, spraw abyśmy obdzielali się nawzajem bogactwem Twoich darów.


3. Oto świeca – znak Twojej, Panie Jezu obecności pośród nas – spraw Panie, abyśmy zawsze znajdowali się w blasku nieustającej Światłości i rozpalaj w nas dążenie do
Ofiarnej służby Tobie i bliźniemu.


4. Składamy na Twoim Stole – Panie - listę grup parafialnych, z prośbą o szczególną Twoją opiekę i błogosławieństwo dla nich.


5. Oto chleb i wino, owoc pracy rak ludzkich, a które Chrystus przemieni w swoje Ciało i Krew, by stały się dla nas pokarmem i umocnieniem w drodze do Ciebie.

no i tak można ofiarowywac Bogu to co jest istotne dla nas - ksiązki i indeksy jako podziękowanie za opieke podczas nauki, podczas prac remontowych koscioła - narzędzia rozmaite by słuzyły, przed pielgrzymką buty ...

Pozdrawiam ,zyczę zapału do działania w kościele

awe

_________________
.. „Szatan w ciemnościach łowi. Jest to nocne zwierzę.
Kryj się przed nim w światło, tam cię nie dostrzeże.” A. Mickiewicz


Pt wrz 24, 2004 7:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Najpierw co do samej procesji - dokładniej kolejności.
Na początku nie może być świeca.
Na początku jest kielich z niekonsekrowaną hostią na patenie, puszki z komunikantami do konsekracji, woda i wino do konsekracji. Żadne kwiaty, świeczki, czy cokolwiek.

Myślę, że dobrą pieśnią jest "Chrystus Pan karmi nas", "Idzie mój Pan", "Jeden chleb"
Na przygotowanie darów nie nadają się raczej pieśni do Ducha Świętego, po prostu treściowo żadna nie pasuje do tego momentu Mszy Świętej.
Lepsze są na wejście, albo na dziękczynienie.


Pt wrz 24, 2004 22:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 04, 2006 14:11
Posty: 21
Post 
Na ofiarowanie można śpiewac pieśni przygodne, lub Psalmy.
Oczywiście jeśli jest procesja z darami - to wykształceni i świadomi uczestnicy Eucharystii śpiewają OCZYWIŚCIE NA SIEDZĄCO, bowiem niema nigdzie mowy o postawie stającej przy składaniu darów (to tak przy okazji).
Z Aniołami


Śr lip 05, 2006 22:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 11, 2007 13:32
Posty: 1
Post 
Powninno się śpiewać pieśni eucharystyczne które mówią o o Świetej Uczcie
( motyw chleba i wina ) np. "Jeden Chleb", "Panie pragnienia" itp. Dobrze jest jeśli są to pieśni mówiące też o samej czynności ofiarowania
np. "Przyjmij Ojcze tę ofiarę". A najlepiej jeśli te rzeczy się łączą np. "Z rąk kapłańskich".

Co do pieśni o Duchu Św. to raczej nie. Pieśń taką możemy zaśpiewać przed Homilią.

A co do rzeczy typu "Nie mam nic", "Wspaniały Dawco" czy "Ofiaruję Tobie Panie mój" to są to piosenki religijne a nie pieśni liturgiczne i nie nadają się one do użytku liturgicznego, nawet na Mszy Św dla dzieci czy młodzieży. Natomiast przed i po mszy jak najbardziej można śpiewać.[/b]


Cz sty 11, 2007 14:53
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL