Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 19:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Abp Ranjith w wywiadzie o reformie liturgii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn sty 29, 2007 21:23
Posty: 5
Post Abp Ranjith w wywiadzie o reformie liturgii
Arcybiskup Albert Malcolm Ranjith, sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzielił wywiadu miesięcznikowi "Inside the Vatican":

http://sanctus.pl/index.php?grupa=79&podgrupa=189

Wszyscy zainteresowani liturgią Kościoła zastanawiają się, czy Papież wkrótce wyda motu proprio zezwalające na celebrację „Starej Mszy” i (jeżeli to zrobi), co w nim będzie napisane. Jeden z watykańskich liturgistów rzuca nieco światła na papieskie plany. Mówi też wiele interesujących zdań na temat nieprzemyślanych zmian w liturgi, prawdziwego ekumenizmu i nadużyć spotykanych w różnych częściach świata.

_________________
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów.
Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)


Cz lut 22, 2007 16:01
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
No i wszystko jasne. Nic nie jest przesądzone, nic nie jest pewne - jak to nie którzy już piszą, jakby to już miało miejsce:

Cytuj:
Zgadza się, jest coraz więcej próśb o przywrócenie Mszy Trydenckiej. I nawet pewne znane osobistości z elity ostatnio wystosowały w prasie publiczne apele o tę Mszę.
Ojciec Święty, jestem przekonany, weźmie to pod uwagę i zdecyduje, co jest najlepsze dla Kościoła.

Odpowiedź równie wymijająca, jak przedwczesne są spekulacje tych, którzy praktycznie już świętują "przywrócenie do łask" (w cudzysłowiu) mszy trydenckiej.

Widać, że abp widziałby chętnie powszechne odprawianie mszy trydenckiej i jest zwolennikiem jej przywrócenia dla wszystkich kapłanów (tak, wiem, nigdy nie została zabroniona - używam skrótu myślowego) - jednak w tym wywiadzie nie ma żadnych konkretów. Czyli - jedna wielka spekulacja i pobożne życzenia.

Więc dajmy sobie spokój, dopóki papież nic faktycznie nie postanowi.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lut 22, 2007 17:37
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
ToMu napisał(a):
Czyli - jedna wielka spekulacja i pobożne życzenia.


Nie tylko. Również krytyczne słowa o reformie liturgii i jej efektach.

Czekam aż ktoś tutejszym zwyczajem zwyzywa abpa Ranjitha od lefebvrystów.


Cz lut 22, 2007 18:45
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tak, masz rację.

Ja odniosłem się w całości - w tym, co napisałem, do licznych i wg wszelkich przesłanek póki co nieuzasadnionych twierdzeń, jakoby papież "już lada dzień" miał wydać jakis dokument odnośnie mszy trydenckiej. Pisałem o tym juz nie raz, i nie dwa razy - takich "rewelacj" o zmianach co rusz pojawia się wiele, i nic z nich nie wynika.

I o to mi chodziło :)

A przykłady podane przez abpa - odnośnie zastępowania katolickiej mszy paraliturgią w wydaniu katolicko-protestanckim - słusznie są nazywane nadużyciami i wywołują niepokój.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz lut 22, 2007 22:19
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 31, 2006 9:38
Posty: 342
Post 
http://tygodnik.onet.pl/1396296,1,artykul.html

Trochę od kuchni jak to wyglada. W sumie to tylko wierzchołek góry lodowej nieustannych zapsaów. Dodać nalerzy ,że pierwszy indult odbywał się w kaplicy u sióstr wielce zacnych, opiekujacych się dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo, cieżkiej przypadki.


Cz mar 08, 2007 11:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Nie będzie motu proprio ale adhortacja podsumowująca ostatni synod biskupów. Wiadomy też jest termin jej ogłoszenia. Wystarczy śledzić wszystkie newsy.

Poza tym mam wrażenie, że czytelnicy "Ducha Liturgii" nie czytali prac Ratzingera z dziedziny eklezjologii. Nie da się reformować Liturgii bez nowej wizji Kościoła. Jedno z drugim jest nierozerwalne.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


So mar 10, 2007 0:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
celnik napisał(a):
Nie będzie motu proprio ale adhortacja podsumowująca ostatni synod biskupów. Wiadomy też jest termin jej ogłoszenia. Wystarczy śledzić wszystkie newsy.


Przecież jedno drugiego nie wyklucza. Uwolnienie tradycyjnej liturgii może mieć miejsce "przy okazji" w tym samym dniu, w zupełnie innym terminie, albo w ogóle.

celnik napisał(a):
Poza tym mam wrażenie, że czytelnicy "Ducha Liturgii" nie czytali prac Ratzingera z dziedziny eklezjologii.


Ma Ksiądz na myśli wszystkich czytelników Ducha Litugii, niektórych czytelników Ducha Liturgii, czy może osoby o których Ksiądz myśli, że czytały Ducha Liturgii?

Ja mogę napisać "Poza tym mam wrażenie, że bywalcy "Forum Wiara" nie czytali prac Ratzingera z dziedziny eklezjologii." i będę miał tyle samo racji co Ksiądz.

celnik napisał(a):
Nie da się reformować Liturgii bez nowej wizji Kościoła. Jedno z drugim jest nierozerwalne.


A co ma Ksiądz Dobrodziej na myśli pod pojęciem "nowa wizja Kościoła"?


N mar 11, 2007 22:43
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
A jednak adhortacja, wpisana głęboko w nurt Soboru Watykańskiego II. :) To, co wydaje mi się szczególnie ważne, to powrót - w części pierwszej - do ukazania Eucharystii w świetle tajemnicy Trójcy Świętej. Więcej refleksji po dokładnej lekturze.

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Śr mar 14, 2007 9:01
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL