Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 09, 2024 0:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 rozsypane hostie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
HAUNEBU III napisał(a):
Zacytuję poniższy fragment:

Dokument watykański zawiera szereg szczegółowych postanowień.

1. Wierni winni mieć możność zachowania dotychczasowego sposobu komunikowania (do ust).

2. Praktyka Komunii na dłoń (..................)
5. Należy przy tym dbać o czyste ręce.


Czy katolickie przepisy dotyczace "komunikowania do ust"przewiduja tez postaniowienia typu "nalezy dbać o higienę jamy istnej", "regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty" itd ?
Takie uwagi są dość hmmm... uwłaczające wiernym (chyba, ze to jakas katecheza skierowana do dzieci)


So maja 26, 2007 18:44
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Takie uwagi są dość hmmm... uwłaczające wiernym (chyba, ze to jakas katecheza skierowana do dzieci)

W sprawach najwyższej wagi lepiej dmuchać na zimne ;)
Ale ze smutkiem muszę stwierdzić, że nierzadko dorośli katolicy zachowują się gorzej niż dzieci :?


So maja 26, 2007 18:50
Zobacz profil
Post 
No popycham, bo chwytam ustami w połowie, aby nie ugryźć księdza w palce a potem dopycham ręką... Ale w sumie ja k przyjmuję komunię w diecezji gdzie Komunia na rękę nie jest dozwolona to nie mogę popychać??
Ajjajaj, skomplikowane to wszystko...

A pytanie drugie, czy gdyby Hostia spadła, to kto ma ją podnieść??


So maja 26, 2007 18:57

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
A to jest w Polsce taka diecezja? Ja osobiście nic nie widzę w popchnięciu Hostii do ust, ale sam przyjmuję Hostię "na język" :)
Co do ewentualnego podniesienia Hostii która upadła - naturalne wydaje mi się że powinna to zrobić osoba której Hostia wypadła


So maja 26, 2007 19:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
Zamiast chwytać w połowie ustami (wargami), lepiej wysunąć nieco język ;)

A co do tego jeśli Hostia upadnie, to u mnie w parafii (i nie tylko u mnie) w takich sytuacjach podnosi ją ksiądz. Choć wierny zazwyczaj też chce się schylić - wtedy ksiądz stanowczym gestem daje do zrozumienia, że on podniesie.

A jeśli chodzi o wczesniejsze pytanie:
Cytuj:
A co potem z takimi rozsypanymi hostiami, czy dawać je ludziom, czy tez ksiądz powinien sam je spożyć- tylko, że chyba nie wolno przyjąć więcej niż dwóch komunii dziennie?Pytajnik


- to wiem, że np. jeśli w kaplicy cmentarnej - w takiej gdzie nie można przechowywać Komunii Św. - lub na mszy polowej (np. na jakimś rajdzie) pozostaną po Komunii nie rozdane Hostie, to ksiądz spożywa je wszystkie

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


So maja 26, 2007 19:04
Zobacz profil WWW
Post 
Moze masz rację aprylko- musze zmienić technikę- chciaż tak wywalać jęzor... :P

No właśnie- ja tez myslalam, że to ksiądz powinien się schylić, ale jak widać opinie są podzielone...

Nie wiedzialam, że w kaplicy cmentarnej nie wolno Hostii przechowywać...Ciekawe czy dlatego, że to kaplica, czy tez jest to dyskryminacja nieboszczyków??? :D


So maja 26, 2007 19:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 28, 2006 9:41
Posty: 1293
Lokalizacja: Łódź, Lódzkie
Post 
W niektórych kaplicach cmentarnych można.
Jednak nie w każdej jest np. tabernakulum albo bardzo rzadko są w nich odprawiane Msze św. i udzielana Komunia św.
Chodzi po prostu o warunki przechowywania Hostii. :)

_________________
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą...
Kochamy wciąż za mało i stale za późno...

Zajrzyj, zobacz, zapamiętaj ->
1) http://spotkania.wiara.pl/Chat
2) http://blog.wiara.pl/aprylka
3) http://picasaweb.google.com/aprylka


So maja 26, 2007 19:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 27, 2006 19:24
Posty: 43
Post 
Teresse napisał(a):
No popycham, bo chwytam ustami w połowie, aby nie ugryźć księdza w palce a potem dopycham ręką... Ale w sumie ja k przyjmuję komunię w diecezji gdzie Komunia na rękę nie jest dozwolona to nie mogę popychać?

Ja myślę, że chyba lepiej trochę ręką popchnąć w razie naglącej potrzeby niż gdyby miała na ziemię upaść, nie??


So maja 26, 2007 20:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 19, 2007 20:52
Posty: 90
Post 
Cytuj:
3. pytanie: Czasami zdarza mi się popchnąć trochę Komunię głębiej do ust- nie wiem czy dobrze robię, ze dotykam ją swoją ręką

Mi kiedyś celebrans położył Ciało Panskie na języku z normalnymi słowami i normalnie odpowiedziałem, a on potem do mnie: "popchnij sobie". Okazało się iż była to część Ciała Chrystusa przeznaczonego dla koncelebry na uroczystej mszy, ktore pozostało. Czyli 1/2 dużej Hostii.

_________________
http://papa.jun.pl/index.php forum o papieżach i papiestwie.


So maja 26, 2007 21:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
Kamyk napisał(a):
Cytuj:
Takie uwagi są dość hmmm... uwłaczające wiernym (chyba, ze to jakas katecheza skierowana do dzieci)

W sprawach najwyższej wagi lepiej dmuchać na zimne ;)
Ale ze smutkiem muszę stwierdzić, że nierzadko dorośli katolicy zachowują się gorzej niż dzieci :?


Ok, dmuchamy na zimne. Ale czy w kwestii komunii "do ust' katolicy maja tez istrukcje typu 'dbaj o czystosc zebow"? czy tylko przy komunii "na reką"? Dlaczego? Jezeli "nadużyciem" jest przyjecie komunii na niedomytą dłoń, to do "buzi", z której smierdzi, juz nie?


Pn maja 28, 2007 1:02
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 06, 2007 8:24
Posty: 126
Post 
Jeśli chodzi o Komunię św. do ust obowiązuje post eucharystyczny - który czystość zapewnia (brak resztek itp.).
Głownym problemem przy komunii na rękę nie tyle jest możliwość przypadkowego i nieuniknionego zanieczyszczenia Ciała Chrystusa jakimiś drobinkami (i na patenie mogą być jakieś drobne pyłki itp.) co niebezpieczeństwo wykradzenia Hostii, porzucenia Jej itp. , co się zdarzało i zdarza nadal (przy Komunii do ust jest to trudniejsze).


Pn maja 28, 2007 15:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 16:14
Posty: 117
Post 
Piotr1 napisał(a):
Ok, dmuchamy na zimne. Ale czy w kwestii komunii "do ust' katolicy maja tez istrukcje typu 'dbaj o czystosc zebow"? czy tylko przy komunii "na reką"? Dlaczego? Jezeli "nadużyciem" jest przyjecie komunii na niedomytą dłoń, to do "buzi", z której smierdzi, juz nie?

A czy jestes w stanie przyjąć komunię na rękę w taki sposób, żeby nie włożyc jej do ust???


Pn maja 28, 2007 19:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
To nie wierni mojego Kościoła wymyslają takie problemy jak przyjmowanie Wieczerzy "do ust" czy "na rekę" i nie moi zwierzchnicy wydają obrażliwe i szydzące z swoich podwładnych instrukcje.


Wt maja 29, 2007 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Ja myślę że tylko Ty tak to odbierasz :P Ja nie widzę w tym problemu :P


Wt maja 29, 2007 13:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL