Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 16, 2024 5:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Msza Święta dla dzieci - w Warszawie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 12, 2007 15:47
Posty: 5
Post Msza Święta dla dzieci - w Warszawie
Witam wszystkich, jestem tu nowa jako dyskutant, ale już długo śledzę różne dyskusje na tym forum. Kilka razy już chciałam przyłączyć się do dyskusji, ale.....trochę nieśmiała jestem.... :oops:
Teraz sprawa dotyczy mnie osobiście i zdecydowałam się zapytać się o wasze zdanie.
Otóż mam 8 letnie bliźniaczki, są bardzo grzeczne, na mszach zachowują się spokojnie, ja próbuję im wyjaśniać szczegóły związane z naszą liturgią i chyba nie do końca mi się to udaje, bo dziewczynki kiepsko rozumieją np Czytania i kazania.
Pomyślałam, że poszukam u siebie w Warszawie kościół, który potrafi połączyć powagę naszej mszy z wydzieleniem części czasu na wyjaśnienie tego, co się dzieje dzieciom, w prosty, jasny sposób.
Ostatnia dyskusja na ten temat była tu w 2006 i była delikatnie ujmując przelewanie z pustego w próżne

_________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne, idą gdzie chcą... ;-))


Śr maja 28, 2008 9:45
Zobacz profil
Post 
Obrazek
Ojciec Leon Knabit, znany i ceniony autor książek dla dzieci i dorosłych, wraz z Justyną Kiliańczyk-Ziębą, autorką książki Za rękę z Papieżem, tym razem opowiada dzieciom wiele ciekawych historii na temat dawnej i obecnej liturgii, wyjaśnia, co to jest Kościół, co apostołowie jedli podczas Ostatniej Wieczerzy, dlaczego dziś nie używa się ambony.

Tym i wielu innym opowieściom towarzyszą kolorowe rysunki Marii Gromek, które każdemu pozwalają poznać nie tylko zakamarki kościoła, naczynia i szaty liturgiczne, ale również dowiedzieć się, jak dawniej wyglądały świątynie.

Dla dzieci o Mszy świętej to także praktyczny przewodnik po Eucharystii. Ojciec Leon w prosty i przystępny sposób objaśnia scenariusz coniedzielnej liturgii. Ta książkato świetna przygoda dla dzieci, a dla rodziców i katechetów nieoceniona pomoc!

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazk ... %20Mszy%20


Śr maja 28, 2008 10:07

Dołączył(a): N sie 12, 2007 15:47
Posty: 5
Post 
Bardzo dziękuję za odpowiedź, z pewnością kupię tę książkę.
Ale ciągle mam nadzieję, że odezwie się ktoś, kto chodzi z dziećmi do takiego kościoła, o jakim wspominałam.

_________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne, idą gdzie chcą... ;-))


Cz maja 29, 2008 8:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 20, 2007 14:10
Posty: 80
Post 
Byłam jakiś czas temu u dominikanów na Starym Mieście na Mszy św. dla dzieci - na czas kazania dla dorosłych, one miały coś innego w sali obok. Może to by Cię zainteresowało


Cz maja 29, 2008 10:18
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 12, 2007 15:47
Posty: 5
Post 
Jeżeli miałaś na myśli Kościół Św. Jacka na Freta, to owszem byłyśmy tam. Msza o 11.30, ogólny rozgardiasz, dzieci biegają po kościele, krzyczą, bawią się, księdza nie słychać. Nigdzie nie znalazłam informacji, że dzieci mają swoją mszę w osobnej kaplicy. Spróbuję w Św. Zygmuncie na Bielanach. O przebiegu mszy nie omieszkam poinformować.
Dziękuję i pozdrawiam
Do Moderatora- dzięki za zmniejszenie liter w tytule. Nie jestem biegła w netykiecie i nie zdawałam sobie sprawy, jak to będzie wyglądać :oops:

_________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne, idą gdzie chcą... ;-))


Cz maja 29, 2008 23:36
Zobacz profil
Post 
A ja mam takie ogólne refleksje...

Myślę, ze nie wszystko da się małym dzieciom wytłumaczyć i po prostu czasami muszą być cierpliwe...Nie z wszystkiego mozna albo warto robic wesołe miasteczko...

obecnie jest taka tendencja żeby wszystko odbywało się w formie zabawy- myślę, że to prowadzi u dzieci w późniejszym wieku do trudności w koncentracji, niecierpliwości, nadpobudliwosci...

Dla małych dzieci jest przecież katecheza w szkole i tam się im wszystko tłumaczy- raz w tygodniu przez 1 godzinę mogą chyba posiedzieć na mszy i chocby skupic się na pieśniach, modlitwach które znają...


Pt maja 30, 2008 20:05

Dołączył(a): N sie 12, 2007 15:47
Posty: 5
Post 
Ale ja wcale nie twierdzę, że msze dla dzieci miałyby się odbywać w formie zabawy. Właśnie taki sposób prowadzenia mszy nie podoba mi się. Ja szukam kościoła, w którym np. po kazaniu, ksiądz w łatwy, przystępny sposób wytłumaczył dzieciom, o czym ono było. Zeby się czegoś nauczyć nie trzeba wesołego miasteczka, tylko ciekawie prowadzone zajęcia. W końcu w szkole muszą wytrzymać kilka lekcji po 45 min we względnym spokoju i skupieniu, żeby zrozumieć, co nauczyciel chce im przekazać. Ci nauczyciele, którzy umieją zająć im uwagę, a więc interesująco przekazywać wiedzę, mają najwyższe notowania u uczniów i rodziców. Są rzadkością, ale są! Dlaczego nie miałoby to objąć i kościoła ( przynajmniej kilku ). A z lekcjami katechezy jest tak, jak z resztą lekcji, albo są ciekawie prowadzone, albo nie.

_________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne, idą gdzie chcą... ;-))


Pt maja 30, 2008 21:05
Zobacz profil
Post 
Myślę, ze większość wiernych nie wytrzymałaby kazania+ jeszcze jego streszczenia dla dzieci...:D

Poza tym czemu rodzice po mszy nie mogą wytłumaczy treści kazania ??


Pt maja 30, 2008 21:25

Dołączył(a): N sie 12, 2007 15:47
Posty: 5
Post 
No i znalazłam taką mszę!!! :lol:
Co prawda nie w Warszawie, a w Gdańsku, moim rodzinnym mieście. W kościele Św. Mikołaja na Starym Mieście. Jest to kościół Ojców Dominikanów a msza była po prostu świetna. Wszystkie Czytania były prowadzone przez dzieci, oczywiście pod stałą i czujną opieką siostry zakonnej, która zdaje mi się, prowadziła religię z tymi dziećmi. Kazanie, które nastąpiło potem, było po prostu fantastyczne. Młody ksiądz-brat zakonny nie musiał odprawiać dwóch kazań, dla dorosłych i dla dzieci. Po prostu tak ciekawie i przystępnie to zrobił, że dla wszystkich obecnych było to absolutnie zrozumiałe. :o
Jestem pod ogromnym wrażeniem :shock:
Cieszy mnie przede wszystkim to, że jednak miałam rację. Jak się chce, to się może. :brawo:
Przy moim najbliższym uczestnictwie na mszy u Dominikanów na Freta, spróbuję z kimś porozmawiać na ten temat. A nóż, znajdzie się ktoś młody i energiczny, kto mógłby taką mszę, oczywiście z moją i mam nadzieję nie tylko moją, pomocą poprowadzić.

_________________
Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne, idą gdzie chcą... ;-))


Śr cze 25, 2008 21:53
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL