Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 21:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Wyznanie wiary - czy tak można? 
Autor Wiadomość
Post Wyznanie wiary - czy tak można?
Spotkałem się ostatnio na mszy św. dla dzieci z ciekawą formą wyznania wiary. Zamiast "Wierzę w Boga ...", ksiądz zadawał dzieciom pytania, a one odpowiadały - "wierzymy".

Przy którymś pytaniu ksiądz powiedział - "Czy wierzycie w diabła", dzieci odpowiedziały "Nie", na co ksiądz kazał im się poprawić i powtórzyły za nim "TAK".

Coś mi w takim wyznaniu wiary zazgrzytało, a Wy co o tym sądzicie?

Oczywiście księdzu chodziło o to, że wierzymy w istnienie diabła. Tylko mi jako rodzicowi to się po prostu nie spodobało.


So lis 24, 2012 15:20
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
Po pierwsze: podczas liturgii można stosować dwa rodzaje wyznania wiary:
1) Symbol niecejsko-konstantynopolitański
2) Skład Apostolski

Dodatkowo podczas Mszy z udzieleniem sakramentu chrztu wyznanie wiary (i wyrzeczenie się zła) w formie pytań zastępuje 'tradycyjne wyznanie wiary'.

Być może ksiądz zadawał właśnie te pytania z obrzędów chrztu. Z tym, że tam nie ma wiary w diabła, jest natomiast wyrzeczenie się 'szatana i wszystkiego co prowadzi do zła'.

Czyli reasumując: to co zrobił ów ksiądz jest niedozwolone.


P.S. Dyrektorium o Mszach św. z udziałem dzieci daje możliwość podczas Mszy z nielicznym udziałem dorosłych (czyli specjalnej dla dzieci) stosowania parafraz części stałych Mszy świętej (Panie, zmiłuj się; Chwała na wysokości; Wierzę w Boga; Święty, święty, święty; Baranku Boży). Jednak tylko takich, które są zatwierdzone przez kompetentną władzę. W Polsce takich parafraz nie opracowano.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


So lis 24, 2012 16:18
Zobacz profil
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
Dzięki za kompetentną odpowiedź :).


So lis 24, 2012 17:47
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
Innymi słowy ksiądz pojechał po bandzie. Pewnie na zajeciach w Seminarium zamiast uważac grał w kółko i krzyżyk z kumplem.

To jeszcze można przełknąć (chociaz jest nieprawidłowe), ale gorsze numery odwalaja niedouczeni księzoszkowie o wybujałej fantazji.


So lis 24, 2012 18:01
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
Najgorsze, że ksiądz jest bardzo inteligentny i raczej dobrze wyuczony. Trudno by go było w czymś zagiąć.
Ja będąc wtedy w Kościele miałem przez moment wrażenie, że jestem na spotkaniu satanistów.


N lis 25, 2012 7:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
u nas zdarza się że na mszy z okazji np rekolekcji małych dzieci, gdzie jest dużo przedszkolaków dzieci odmawiają "Wierzę w Ciebie Boże żywy" - bo to krótkie i znają nawet małe dzieci. Ale na niedzielnej Mszy dziecięcej jest tradycyjne wyznanie wiary.

_________________
Ania


N lis 25, 2012 9:08
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Wyznanie wiary - czy tak można?
crus - a to na pewno było wyznanie wiary, a nie jakaś pogadanka o istnieniu diabła podczas homilii (kazania)?
Bo jeśli ksiądz taki inteligentny, to może jednak nie tak zrelacjonowałaś przebieg liturgii.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lis 25, 2012 10:00
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL