Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 jeszcze o klęczeniu podczas Mszy 
Autor Wiadomość
Post jeszcze o klęczeniu podczas Mszy
1. UPADNIJ NA KOLANA, * Ludu czcią przejęty; * Uwielbiaj Swego pana: * Święty, Święty, Święty!
2. Zabrzmijcie z nami nieba; * Bóg nasz niepojęty * W postaci przyszedł chleba: * Święty, Święty, Święty!
3. Pan wieczny, zawsze, wszędzie, * Ku nam łaską zdjęty, * Niech wiecznie wielbion będzie: * Święty, Święty, Święty!

Jak to skomentujecie? Może by tą pieść wykasować z rzutników (bo książeczek do nabożeństwa i tak nikt już nie używa) ;-P


Pt maja 12, 2006 22:21
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Po co zakładasz temat odnośnie kwestii, któa przewija się w kilku innych topicach :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt maja 12, 2006 22:26
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Po co zakładasz temat odnośnie kwestii, któa przewija się w kilku innych topicach :?:


To jest nowa kwestia - spójności tego co się śpiewa podczas liturgii i tego co się wtedy robi.


Pt maja 12, 2006 22:39
Post Re: jeszcze o klęczeniu podczas Mszy
Tomek Torquemada napisał(a):
Jak to skomentujecie? Może by tą pieść wykasować z rzutników


Tantum ergo sacramentum jest lepsze.

a już zupełnie poraziła mnie ignorancja autorów strony:
http://www.wmu.pl/piesni/07wykrzykujcie ... iesn13.htm

którzy napisali: Słowa i muzyka: tradycja polska

Jak można wydawać muzykę religijną na kasetach i nie wiedzieć, że to fragment hymnu Pange Lingua napisanego przez św. Tomasza z Akwinu na święto Bożego Ciała?


So maja 13, 2006 7:51
Post 
Tomek Torquemada napisał(a):
To jest nowa kwestia - spójności tego co się śpiewa podczas liturgii i tego co się wtedy robi.


wyobraź sobie pieśń śpiewaną podczas Komunii św, gdy wszyscy przyjmują na stojąco:

O mój Jezu, w Hostii skryty,
na kolanach wielbię Cię,
w postać chleba Tyś spowity,
Bóstwo Twoje kryje się


So maja 13, 2006 7:57
Post 
W roku ubiegłym na tym forum wałkowaliśmy podobny temat.

Leszek, Jan napisał(a):
Nie rób z igły wideł. Twoja reakcja na moją wypowiedź jest przesadzona. Chodziło mi o to, że dziewiętnastowieczna religijność, z której wywodziło się większość podanych przez ciebie pieśni, nie odpowiada współczesnej mentalności. Ot i wszystko.


na co odpisałem:

O mój Jezu w Hostii skryty - Nr 454
Idzie, idzie Bóg prawdziwy - Nr 410
Upadnij na kolana - Nr 426
Przed tak wielkim Sakramentem - Nr 496

numery piesni za:
Droga do nieba. Katolicki modlitewnik i śpiewnik
Opole 2000
Imprimatur: +Alfons Nossol

Proponuję napisać do JE Abpa Alfonsa Nossola, że Jego modlitewnik "nie odpowiada współczesnej mentalności"

--------------------

podczas marcowego spotkania u Księdza Arcybiskupa, przypomniałem sobie tę wypowiedź Leszka Jana i pokazałem ją Gospodarzowi, który westchnął i zgodził się z moją sugestią, aby Leszka Jana polecić Bożemu Miłosierdziu.


So maja 13, 2006 8:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Dextimus napisał(a):
Przed tak wielkim Sakramentem - Nr 496

Ta pieśń śpiewana jest praktycznie tylko podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. A wtedy - i tak wszyscy klęczą :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So maja 13, 2006 8:27
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Dextimus napisał(a):
Przed tak wielkim Sakramentem - Nr 496

Ta pieśń śpiewana jest praktycznie tylko podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. A wtedy - i tak wszyscy klęczą :)


Niestety, nie jest to reguła. Bywam czasem w sąsiedniej parafii na nieszporach, kończących się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Pod koniec nabożeństwa schodzą się ludzie na wieczorną mszę. Ze zgrozą zauważam, że coraz więcej z nich pakuje się wtedy do ławek i SIADA. Klękają dopiero ba błogosławieństwo.


So maja 13, 2006 8:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Bardzo proszę, aby prywatne uwagi wysyłać jako PW i niepotrzebnie nie zaśmiecać tematu.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


So maja 13, 2006 9:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
No tak Tomek, ale bardoz wiele osób szczególnie przy długich adoracjach siedzi. W końcu pozycja siedząca jest pozycją modlitewną, pozycją słuchania - więc chyba nie jest niegodna w sytuacji adoracji, czyli wsłuchiwania się w Pana Boga...

... tak mi się tylko wydaje

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


So maja 13, 2006 14:51
Zobacz profil
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
No tak Tomek, ale bardoz wiele osób szczególnie przy długich adoracjach siedzi. W końcu pozycja siedząca jest pozycją modlitewną, pozycją słuchania - więc chyba nie jest niegodna w sytuacji adoracji, czyli wsłuchiwania się w Pana Boga...

... tak mi się tylko wydaje


Przepisy kościelne są jasne. Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu należy klęczeć.

Moje obserwacje nie dotyczyły zresztą "długich" adoracji, tylko 5 minut kończących nieszpory.


So maja 13, 2006 15:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Zgadza się - przyznam rację Torquemadzie.

Na adoracji, przy wystawieniu Najświęszego Sakramentu (co zwykle trwa w kościołach pewnie z pół godziny) się klęczy, a nie siedzi.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So maja 13, 2006 15:41
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Zgadza się - przyznam rację Torquemadzie.

Na adoracji, przy wystawieniu Najświęszego Sakramentu (co zwykle trwa w kościołach pewnie z pół godziny) się klęczy, a nie siedzi.


co widać na załączonym obrazku:
Obrazek

Miejsce akcji: www.trojca.net
Czas akcji: maj 2005, adoracja podczas nieszporów dla dzieci pierwszokomunijnych.
Jak widać, na tabernakulum stoi "pełna" monstrancja. Ministranci klęczą. Goście (bo wiernymi ich nie nazwę) - siedzą. Gostek z pierwszej ławki chyba wysyła SMSa. Kobitka z drugiej ławki siedzi zakładając nogę na nogę. Jak to podczas adoracji.


So maja 13, 2006 22:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Dextimus - dobrze wiesz, że tak być nie powinno, że ci ludzie powinni klęczeć.

I wie to także większość ludzi w kościele, któzy na nabożeństwach przy wystawionym Najświętszym Sakramencie klęczy.

Zawsze znajdzie się wyjątek, jakiś dowód na to, że gdzieś postępuje się nie tak jak trzeba. I co :?: Policję postawić, żeby siedzących do właściwej pozycji przestawiała :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N maja 14, 2006 7:32
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
Jesli chodzi o zdjęcie.
Gdybym tam był, w czasie adoracji tez bym siedział. Klęczę tylko na wystawienie, w czasie modlitwy i na błogosławieństwo. Pół godziny bez klęcznika nie dam rady w zaden sposób ;)

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


N maja 14, 2006 9:55
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL