Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 19:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyczaju 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyczaju
Dzisiaj oświeciło mnie, że nie jest, ponieważ w starożytności przyjmowano ją inaczej niż teraz.

Apologeci Komunii św. na rękę cytują często św. Cyryla Jerozolimskiego, a konretnie jego słowa:

Cytuj:
podstaw dłoń lewą pod prawą czyniąc z nich niby tron, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: >Amen< (...) bacząc, byś zeń nic nie uronił.


Wynika z niego, że Komunię przyjmowano do prawej reki. Logiczną konsekwencją jest to, że przyjmowano ją wprost z dłoni ustami. W starozytności użycie lewej ręki do spożywania czegokolwiek byłoby szczytem nietaktu, więc w grę nie mogło wchodzić.

Tymczasem, dzisiejsza praktyka jest INNA:

Cytuj:
Komunię Świętą należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust;
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/10.htm


W starożytności przyjmowano Komunię na rękę PRAWĄ a nie LEWĄ, a dodatkowo nikt sobie sam nie wkładał Ciała Pańskiego do ust.

Uznaję prawo Kościoła do zmiany sposobu udzielania Komunii świętej, jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego mydli nam się oczy, twierdząc że w ten sposób przyjmowali Komunię starożytni chrzescijanie? Dlaczego nie powie się wprost, że obecny zwyczaj jest nowy? Dlacego manipuluje się świętym Cyrylem, który opisywał inny sposób rozdzielania Ciała Pańskiego niż obecnie?

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 13, 2006 22:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
matylda_mj napisał(a):
Dzisiaj oświeciło mnie, że nie jest, ponieważ w starożytności przyjmowano ją inaczej niż teraz.

[...]

Tymczasem, dzisiejsza praktyka jest INNA:

[...]

W starożytności przyjmowano Komunię na rękę PRAWĄ a nie LEWĄ, a dodatkowo nikt sobie sam nie wkładał Ciała Pańskiego do ust.

A kto im wkładał do ust z ręki - Żwirek i Muchomorek? Kobieto, idź na spacer się dotleń, bo widzę, że z braku zajęcia wymyślasz sobie absurdalne problemy w stylu "takie wyrabianie chleba nie jest według starego przepisu, bo kiedyś się kładło prosto do pieca i był okrągły, a teraz się wkłada w blachę i jest kwadratowy".
matylda_mj napisał(a):
Dlaczego nie powie się wprost, że obecny zwyczaj jest nowy?

Bo różnica tkwi w nieistotnym detalu.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 13, 2006 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 18:40
Posty: 121
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
Incognito napisał(a):
różnica


Dzieki, że dostrzegłeś, że różnica jest.

Bo mi wmawiano, że różnicy nie ma, i obecna praktyka jest taka sama jak w starożytności. Ba, aż sama w to uwierzyłam.

Oświeciło mnie dopiero dzisiaj, kiedy Morro zauważył różnicę lewa-prawa ręka pomiędzy św. Cyrylem a teraźniejszością.

_________________
haft krzyżykowy dom moda uroda


N sie 13, 2006 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 19:21
Posty: 48
Post 
Dziwne - mnie sie wydawalo, ze pierwszych wiekach bylo to praktykowane jedynie na dordze wyjatku: dopuszczane jedynie w szczegolnych wypadkach, kiedy przyjecie Ciala Panskiego z rak kaplana bylo niemozliwe.

_________________
Leszek, Jan o sspx: Księża z tego bractwa są ekskomunikowanymi lefebrystami.


N sie 13, 2006 23:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
matylda_mj napisał(a):
Dzieki, że dostrzegłeś, że różnica jest.

Różnice to są nawet między dwoma kroplami wody, tylko że większość ludzi ma życie i nie spędza czasu na beznadziejnym dopatrywaniu się różnic w małych, nic nie znaczących szczególikach.
matylda_mj napisał(a):
Bo mi wmawiano, że różnicy nie ma, i obecna praktyka jest taka sama jak w starożytności. Ba, aż sama w to uwierzyłam.

Biedactwo.
matylda_mj napisał(a):
Oświeciło mnie dopiero dzisiaj, kiedy Morro zauważył różnicę lewa-prawa ręka pomiędzy św. Cyrylem a teraźniejszością.

Pochwaliłaś się mamie?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


N sie 13, 2006 23:05
Zobacz profil
Post 
Incognito spokojnie :glaszcze: nie wyżywaj się na innych tylko pójdź na spacer i się wyżyj poprzez szybki marsz, najszybszy jaki umiesz - mnie to zawsze pomaga :)

matylda_mj: różnica bierze się stąd, że dawniej, jak piszesz brano w prawą bo lewa była nieczysta i brano ją ustami a dzisiaj lewa dłoń jest czysta i można na nią brać Hostie. Ta forma jest wygodniejsza ponieważ możesz drugą dłonią wsadzić Hostię do ust i to nawet lepiej wygląda bo jak sobie wyobrazić to branie z dłoni prosto do ust to niezbyt ładnie to wygląda, w szczególności przez osoby starsze - nie możesz stać w nieskońconość przed księdzem i próbować wziąść Hostie wargami a więc językiem sobie pomagasz (tak to sobie wyobrażam) i to się mija, z tym jak masz w cytacie, "bacząc, byś zeń nic nie uronił." i z szacuniem "gdyż masz przyjąć Króla."


Pn sie 14, 2006 0:21

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 19:21
Posty: 48
Post 
Jesli chodzi o wzgledy praktyczne, czy tez o to, by nic nie uronic, to opcja komunikowania doustnego jest najlepsza.

_________________
Leszek, Jan o sspx: Księża z tego bractwa są ekskomunikowanymi lefebrystami.


Pn sie 14, 2006 0:44
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
bo jak sobie wyobrazić to branie z dłoni prosto do ust to niezbyt ładnie to wygląda, w szczególności przez osoby starsze - nie możesz stać w nieskońconość przed księdzem i próbować wziąść Hostie wargami a więc językiem sobie pomagasz (tak to sobie wyobrażam)


to ja :)

Niekoniecznie trzeba w taki sposob jaki ty opisujesz. Dlonie sa dosyc ruchliwa czescia ciala czlowieka i maly kawalek chleba podany na prawa dlon jestes w stanie bez problemow podac sobie do ust nie poslugujac sie dlonia lewa. Naprawde nie jest to trudne, nawet bez wykorzystania jezyka i lizania calej dloni. Sprobuj ja z ciekawosci sprobowalem :D
Masz jednak racje, ze problem moze wystepowac u osob starszych i chorych. To juz jednak szczegol na temat ktorego sw. Cyryl chyba sie nie rozpisuje, albo tez ta czesc dokumentow zaginela na przestrzeni wiekow :)

Cytuj:
A kto im wkładał do ust z ręki - Żwirek i Muchomorek? Kobieto, idź na spacer się dotleń, bo widzę, że z braku zajęcia wymyślasz sobie absurdalne problemy w stylu "takie wyrabianie chleba nie jest według starego przepisu, bo kiedyś się kładło prosto do pieca i był okrągły, a teraz się wkłada w blachę i jest kwadratowy".


Cytuj:
Biedactwo. ...Pochwaliłaś się mamie?


To kolejny obraz chamstwa jakim charakteryzuja sie wypowiedzi Szanownego Pana Incognito. Kobieta zadaje pytanie, stawia problem, a ten Pan znow popisuje sie swoim brakiem intelektu i swa niewiedze pokrywa chamstwem.
Zero merytorycznosci, a tylko "buraczany" styl.


Pn sie 14, 2006 8:06

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post 
Niewiedzę w jakiej kwestii? Kwestii tego na ile jest istotna różnica którą ręką się je?

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn sie 14, 2006 8:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
matylda_mj napisał(a):
Dzisiaj oświeciło mnie, że nie jest, ponieważ w starożytności przyjmowano ją inaczej niż teraz.

Apologeci Komunii św. na rękę cytują często św. Cyryla Jerozolimskiego, a konretnie jego słowa:

Cytuj:
podstaw dłoń lewą pod prawą czyniąc z nich niby tron, gdyż masz przyjąć Króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz: >Amen< (...) bacząc, byś zeń nic nie uronił.


Wynika z niego, że Komunię przyjmowano do prawej reki. Logiczną konsekwencją jest to, że przyjmowano ją wprost z dłoni ustami. W starozytności użycie lewej ręki do spożywania czegokolwiek byłoby szczytem nietaktu, więc w grę nie mogło wchodzić.

Tymczasem, dzisiejsza praktyka jest INNA:

Cytuj:
Komunię Świętą należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust;
http://www.kkbids.episkopat.pl/anamnesis/42/10.htm


W starożytności przyjmowano Komunię na rękę PRAWĄ a nie LEWĄ, a dodatkowo nikt sobie sam nie wkładał Ciała Pańskiego do ust.

Uznaję prawo Kościoła do zmiany sposobu udzielania Komunii świętej, jednak zupełnie nie rozumiem, dlaczego mydli nam się oczy, twierdząc że w ten sposób przyjmowali Komunię starożytni chrzescijanie? Dlaczego nie powie się wprost, że obecny zwyczaj jest nowy? Dlacego manipuluje się świętym Cyrylem, który opisywał inny sposób rozdzielania Ciała Pańskiego niż obecnie?

No nie no... Bez przesady.

To lewa dłoń jest gorsza od prawej :?: :o

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn sie 14, 2006 8:23
Zobacz profil WWW
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
ToMu napisał(a):
No nie no... Bez przesady.
To lewa dłoń jest gorsza od prawej :?: :o


Spytaj jakiegoś mahometanina. Jedzenie trzyma się wyłącznie w prawej ręce, a podciera d... - wyłącznie lewą!


Pn sie 14, 2006 8:58
Post 
Nie chodzi o to, którą ręką, a bardziej o to, jak to robimy. Chrześcijański sposób przyjmowania Komunii na rękę obejmuje pochylenie się i podjęcie Najświętszego Ciała z dłoni. W ten sposób na przykład przyjmuje Eucharystię diakon w LJC.

Zauważmy, że w dzisiejszym NOM kapłan nadal pochyla się aby spożyć Ciało Chrystusa. A wiernym zaleca się, aby Je podnosili do ust. To dziwne.


Pn sie 14, 2006 9:07
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
to bez znaczenia którą ręką, tym bardziej, że wczoraj 13 sierpnia, było święto mniejszości światowej leworęcznych :)

co do Komunii na rękę, tam gdzie to dopuszczone tam podają, z kolei tam gdzie nie weszło to w życie dekretem Kurii, tam jest zalecenie komunii do ust, ale obojętnie w jaki sposób, zawsze będzie to przyjmowanie CiałaChrystusa i to jest najważniejsze i z tego należy się cieszyć, że możemy uczestniczyć w tym Misterium :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pn sie 14, 2006 10:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 27, 2006 7:27
Posty: 414
Post 
Jak było - tak było...

żaden z was przy tym nie był, a tylko przyjmuje, jak w krzywym źwierciadle, (jak każdą relacje historyczną), na swój sposób, często wyobcowany z odczucia tamtej rzeczywistości :-D
I po co tu tyle dyskusji i takiego wyrokowania ??

Co cie obchodzi, jak było ?? Powinno cie obchodzić, jak ma być! :D

"To czyńcie na moją pamiątkę..."
to jest mairodajne ! Godnie i w miłości !

Synek

_________________
śmiech to zdrowie :-)


Pn sie 14, 2006 10:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
Dextimus napisał(a):
ToMu napisał(a):
No nie no... Bez przesady.
To lewa dłoń jest gorsza od prawej :?: :o


Spytaj jakiegoś mahometanina. Jedzenie trzyma się wyłącznie w prawej ręce, a podciera d... - wyłącznie lewą!

Nie pytam mahometanina - a rzekomego katolika.

Co ma do rzeczy, którą ręką się Komunię przyjmuje :?: Nie schodźmy a poziom dyskusji, gdy będziemy się spierać, która ręka jest "godniejsza", a która mniej.

zefciu napisał(a):
Nie chodzi o to, którą ręką, a bardziej o to, jak to robimy.

Zaefciu, obawiam się że Cie zakrzyczą...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn sie 14, 2006 11:29
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL