Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 19:25



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Roraty 

Czy i jak często planujecie pójść w tym roku na Msze Roratnie?
codziennie 19%  19%  [ 5 ]
parę razy w tygodniu 19%  19%  [ 5 ]
parę razy w ciągu całego Adwentu 15%  15%  [ 4 ]
w ogóle 46%  46%  [ 12 ]
Liczba głosów : 26

 Roraty 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
To oczywiste, że większość tradycyjnych pieśni nie odpowiada duchowi współczesnej liturgii, jako że są one przystosowane do Mszy świętej odbywającej się w taki sposób, że ksiądz odprawiał swoje nabożeństwo, a ludzie swoje: śpiewając, odmawiając różne modlitwy i litanie czy różaniec. Pieśni powinny być organicznie złączone z obchodem liturgicznym i okresami w roku liturgicznym.


Cz gru 07, 2006 10:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
To oczywiste, że większość tradycyjnych pieśni nie odpowiada duchowi współczesnej liturgii, jako że są one przystosowane do Mszy świętej odbywającej się w taki sposób, że ksiądz odprawiał swoje nabożeństwo, a ludzie swoje: śpiewając, odmawiając różne modlitwy i litanie czy różaniec.


A w czym to było gorsze od teraźniejszego mówienia modlitw bez zrozumienia i słuchania księdza bez zrozumienia?

Zapytaj się wychodzących z kościoła po niedzielnej sumie czym jest msza święta. Jakieś 90% osób powie, że msza to "pamiątka Ostatniej Wieczerzy" albo "Uczta Eucharystyczna".

Odmawianie różańca na rozumianej po katolicku mszy może być z większym pożytkiem duchowym niż "aktywny" a bezrozumny udział z przekonaniem, że się jest na "pamiątce Ostatniej Wieczerzy"


Cz gru 07, 2006 11:30
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Nie mam o czym dyskutować. Jeśli odrzucasz NOM, to co najmniej wątpliwa jest twoja przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego.


Cz gru 07, 2006 11:35
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Jeśli odrzucasz NOM


Ty masz jakąś nerwicę natręctw? Gdzie coś takiego napisałem?

Jeden z nas musi być pijany albo niespełna rozumu.


Cz gru 07, 2006 11:37
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Nie mam o czym dyskutować. Jeśli odrzucasz NOM, to co najmniej wątpliwa jest twoja przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego.


Nie trzeba odrzucać NOM, by lubić Roraty. Ja myślę, że są one duchowo bardzo pożyteczne w każdych czasach. :)

_________________
www.onephoto.net


Cz gru 07, 2006 15:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Paschalis napisał(a):
Leszek, Jan napisał(a):
Nie mam o czym dyskutować. Jeśli odrzucasz NOM, to co najmniej wątpliwa jest twoja przynależność do Kościoła rzymsko-katolickiego.


Nie trzeba odrzucać NOM, by lubić Roraty. Ja myślę, że są one duchowo bardzo pożyteczne w każdych czasach. :)


Przecież Leszek Jan przed chwilą udowodnił, że nie są pożyteczne, bo zacierają istotną treść Adwentu. A każdy kto się z Leszkiem nie zgadza, ten jest lefebvrystą, a co najmniej jego przynależność do Kościoła jest wątpliwa.

;-)


Cz gru 07, 2006 15:24
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Cytuj:
msza to "pamiątka Ostatniej Wieczerzy" albo "Uczta Eucharystyczna".

Odmawianie różańca na rozumianej po katolicku mszy może być z większym pożytkiem duchowym niż "aktywny" a bezrozumny udział z przekonaniem, że się jest na "pamiątce Ostatniej Wieczerzy"

Przecież sam to napisałeś, a teraz się wycofujesz i nie chcąc uznać oczywistego faktu, wysuwasz argumenty ad personam.


Cz gru 07, 2006 16:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Cytuj:
msza to "pamiątka Ostatniej Wieczerzy" albo "Uczta Eucharystyczna".

Odmawianie różańca na rozumianej po katolicku mszy może być z większym pożytkiem duchowym niż "aktywny" a bezrozumny udział z przekonaniem, że się jest na "pamiątce Ostatniej Wieczerzy"

Przecież sam to napisałeś, a teraz się wycofujesz i nie chcąc uznać oczywistego faktu, wysuwasz argumenty ad personam.


A Ty bezczelnie uciąłeś w nieprzypadkowym miejscu moje słowa, sugerując, że uważam NOM za protestancką herezję.

Cytuj:
A w czym to było gorsze od teraźniejszego mówienia modlitw bez zrozumienia i słuchania księdza bez zrozumienia?

Zapytaj się wychodzących z kościoła po niedzielnej sumie czym jest msza święta. Jakieś 90% osób powie, że msza to "pamiątka Ostatniej Wieczerzy" albo "Uczta Eucharystyczna".

Odmawianie różańca na rozumianej po katolicku mszy może być z większym pożytkiem duchowym niż "aktywny" a bezrozumny udział z przekonaniem, że się jest na "pamiątce Ostatniej Wieczerzy"


Cz gru 07, 2006 17:16
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Panowie!

Ten temat też chcecie rozwalić? Na to nie pozwolę. Jeszcze jeden post traktujący o lefebvrystach, domniemanych herezjach...

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz gru 07, 2006 19:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Paschalis napisał(a):

Cytuj:
A u Dominikanów są o której właściwie?


O 6.30. Wcześniej są półgodzinne Godzinki w kaplicy NMP.


Nie zdążyłam bym później do pracy. A wiecie coś o jakichś rekolekcjach adwentowych w Krakowie? W godzinach popołudniowo-wieczornych?

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz gru 07, 2006 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Już znalazłam :p
11-13.12 godz. 19:30.
Oczywiście Dominikanie.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz gru 07, 2006 20:00
Zobacz profil
Post 
Szkoda Kropko, że się wcześniej nie zainteresowałaś - od poniedziałku do środy były cudne rekolekcje z ojcem Tomaszem Kwietniem :) Te rekolekcje będą miały kontynuację przez cały najbliższy rok - w każdy drugi czwartek miesiąca o 18:00 u sióstr na "Gródku" :) A wszystko to z okazji obchodów 800-lecia istnienia Zakonu Mniszek Dominikanek i 750 lecia śmierci św. Jacka



Paschalis napisał(a):

Monika75 napisał(a):
Krakusy.... to co? Poranne spotkanie przy blasku świec w ciemnościach Bazyliki Trójcy Świętej? ;)


Czemu nie. :)


Byłam dzisiaj pierwszy raz i jutro też się oczywiście wybieram :)


Pt gru 08, 2006 0:02
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 18, 2003 19:49
Posty: 642
Post 
Chciałem tylko nieśmiało podpowiedzieć, ze na stronie: http://liturgia.wiara.pl/?grupa=6&art=1 ... 1115658682 można podzielić się swoimi przeżyciami z rorat. :)

_________________
"Spójrzcie na Pana, a rozpromienicie się radością. Oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto biedak zawołał i Pan go usłyszał. I uwolnił od wszelkiego ucisku." /Ps 34/


Pt gru 08, 2006 9:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Monika75 napisał(a):
Szkoda Kropko, że się wcześniej nie zainteresowałaś - od poniedziałku do środy były cudne rekolekcje z ojcem Tomaszem Kwietniem :) Te rekolekcje będą miały kontynuację przez cały najbliższy rok - w każdy drugi czwartek miesiąca o 18:00 u sióstr na "Gródku" :) A wszystko to z okazji obchodów 800-lecia istnienia Zakonu Mniszek Dominikanek i 750 lecia śmierci św. Jacka



Paschalis napisał(a):

Monika75 napisał(a):
Krakusy.... to co? Poranne spotkanie przy blasku świec w ciemnościach Bazyliki Trójcy Świętej? ;)


Czemu nie. :)


Byłam dzisiaj pierwszy raz i jutro też się oczywiście wybieram :)



Dzięki za inf :)
A gdzie jest to na "Gródku"?

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pt gru 08, 2006 9:28
Zobacz profil
Post 
"Gródek" - koniec ul. Mikołajskiej (po prawej stronie, przy samych Plantach, idąc od strony Rynku) :)
http://www.grodek.mniszki.dominikanie.pl/


Pt gru 08, 2006 10:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL