Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 18:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia 
Autor Wiadomość
Post Re: Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia
Emil napisał(a):
vox de profundis napisał(a):
Fakt, zostało nas aż dwóch. Ja i Dextimus.
....
pjo, Tomka Torquemadę, Maćka z Gdańska i Crusadera.

Mam dziwne wrażenie, że przynajmniej 2 z tych nicków skrywają tę samą osobę.


Szczególnie, że pjo jest z Katowic, Tomek Torquemada z Wrocławia, Maciek z Gdańska, a Crusader - z Warszawy-Pragi...


Cz sty 25, 2007 9:30
Post 
Jan Paweł II powinien byc wzorem dla każdego, i to nie tylko w podejściu do liturgii, ale także m.in. w sposobie wypowiadania się (ogromna kultura) i w podejściu do drugiego człowieka (w tym ludzi innych wyznań czy religii).


Cz sty 25, 2007 9:35
Post 
Monika75 napisał(a):
w podejściu do drugiego człowieka (w tym ludzi innych wyznań czy religii).


Mamy "nienawidzić BŁĄD, a kochać BŁĄDZĄCEGO" (św. Augustyn). Czy zauważasz tę "drobną" różnicę?


Cz sty 25, 2007 9:44
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia
Dextimus napisał(a):
filippiarz napisał(a):
Tylko dlaczego tylko Wy tak uważacie?
My - to znaczy kto? Bo obawiam się, że Jan Paweł II miał TAKIE SAME podejście do problemu.
Jeśli choć część twoich adwersarzy zgodzi się, że Jan Paweł II użył kiedykolwiek podobnego zwrotu do tego co napisałeś:
Dextimus napisał(a):
słowa o. Marcina Lutra, dominikanina, późniejszego apostaty który stworzył protestantyzm, kloakę wszystkich herezji
to będę skory przyznać Ci rację.
Tymczasem odnoszę wrażenie, że Twoje podejście jest skrajnie różne od podejścia Jana Pawła II.

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz sty 25, 2007 9:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 17, 2006 14:41
Posty: 471
Post Re: Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia
Dextimus napisał(a):
Szczególnie, że pjo jest z Katowic, Tomek Torquemada z Wrocławia, Maciek z Gdańska, a Crusader - z Warszawy-Pragi...

Nie takie cuda działy się swego czasu na sielskichfalach, pamiętasz ?


Cz sty 25, 2007 10:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post Re: Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia
Emil napisał(a):
Dextimus napisał(a):
Szczególnie, że pjo jest z Katowic, Tomek Torquemada z Wrocławia, Maciek z Gdańska, a Crusader - z Warszawy-Pragi...

Nie takie cuda działy się swego czasu na sielskichfalach, pamiętasz ?


ROTFL.

To jakie są Twoje genialne teorie? pjo = torquemada, maciek = crusader czy jeszcze inaczej? Możliwości to jest parę :-)


Cz sty 25, 2007 10:34
Zobacz profil WWW
Post 
Nie rozumiem, dlaczego fakt że w tym akurat dziale wypowiada się szczególnie pewna grupa osób zatroskana o jakość Liturgii w KRK jest jakimś argumentem za zniesieniem działu. Zupełnie nie łapię toku rozumowania celnika. Poza tym jak nie chce celnik aby dział był przez kogoś dominowany, to odpowiada na rzeczowe pytania zadane przez voxa.


Cz sty 25, 2007 10:36
Post Re: Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia
filippiarz napisał(a):
Dextimus napisał(a):
filippiarz napisał(a):
Tylko dlaczego tylko Wy tak uważacie?
My - to znaczy kto? Bo obawiam się, że Jan Paweł II miał TAKIE SAME podejście do problemu.
Jeśli choć część twoich adwersarzy zgodzi się, że Jan Paweł II użył kiedykolwiek podobnego zwrotu do tego co napisałeś:
Dextimus napisał(a):
słowa o. Marcina Lutra, dominikanina, późniejszego apostaty który stworzył protestantyzm, kloakę wszystkich herezji
to będę skory przyznać Ci rację.
Tymczasem odnoszę wrażenie, że Twoje podejście jest skrajnie różne od podejścia Jana Pawła II.


Cóż... Jeśli ktoś nie chce nazwać BŁĘDU po imieniu...

Może dla przypomnienia:

Kodeks Prawa Kanonicznego, Kan. 751 - Herezją nazywa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej

A zatem już wiemy, co to jest herezja. Jeśli zatem spojrzymy na protestantyzm, to znajdziemy tam szeroki wachlarz wielu zaprzeczeń i powątpiewań, jakie przez 15 wieków walały się wśród chrześcijan, na przykład:
- odrzucenie nauki o Czyśćcu
- odrzucenie nauki o Sakramentach
- odrzucenie nauki o usprawiedliwieniu możliwym dzięki naszym uczynkom
- zanegowanie kapłaństwa sakramentalnego
- zanegowanie ofiarnego (przebłagalnego) charakteru Mszy świętej
- odrzucenie orędownictwa świętych w Niebie
- odrzucenie zwierzchnictwa Ojca Świętego
- odrzucenie i potępianie kultu NMP
- odrzucenie zakazu prywatnego interpretowania Pisma Świętego
i tak dalej...

A chyba nikt z nas tutaj nie ma wątpliwości iż większość protestantów przyjęła WAŻNIE Chrzest święty (o ile została zachowana forma, materia i intencja), który WŁĄCZYŁ ich do Kościoła katolickiego, od którego w wieku dojrzałym odpadli wskutek publicznego złożenia niekatolickiego wyznania wiary...

Czyli protestantyzm jest zbiorem [...] - rozalka wszystkich herezji - czy się to komuś podoba, czy nie. I z okazji "tygodnia jedności chrześcijan" winniśmy się modlić za naszych braci, aby czem prędzej powrócili do Kościoła katolickiego, jak tego chciał Pan Jezus od św. Faustyny:

Cytuj:
Dzień piąty

(Dzienniczek 1218) Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi dato i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Koś­ciołem, goją się rany moje i tym sposobem ulżą mi męki. (...) Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia swego na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i na­dużyli łask Twoich, trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, któ­rą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen.


cytat za: http://xtadeusz.fm.interia.pl/NowMB.htm


Cz sty 25, 2007 11:01
Post 
Przypominam, że tytuł wątku to: "Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia", a nie "Czym wg mnie jest protestantyzm"


Cz sty 25, 2007 11:05
Post 
Monika75 napisał(a):
Przypominam, że tytuł wątku to: "Pytanie o sens dalszego istnienia forum Liturgia", a nie "Czym wg mnie jest protestantyzm"


Czy moderacja może CHOĆ RAZ odstąpić od likwidowania wpisów i zamykania wątków, jeśli brakuje jej argumentacji w dyskusji? Tylko ten jeden raz. Korona moderacji od tego z głowy nie spadnie. A chciałbym wyjaśnić pewne kwestie, jak najbardziej związane z podejściem m.in. do liturgii.


Cz sty 25, 2007 11:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 27, 2003 22:40
Posty: 1707
Post 
Cytat
Cytuj:
A chyba nikt z nas tutaj nie ma wątpliwości iż większość protestantów przyjęła WAŻNIE Chrzest święty (o ile została zachowana forma, materia i intencja), który WŁĄCZYŁ ich do Kościoła katolickiego, od którego w wieku dojrzałym odpadli wskutek publicznego złożenia niekatolickiego wyznania wiary...
Ja byłem akurat dwukrotnie chrzczony i to w kościele katolickim . Ale skoro chrzest wykonany przez ateistę jest ważny to dlaczego miałby być nie uznany .. Mnie się wydaje , ż chrzest włącza ( pieczętuje wśród chrześcijan ni e tylko katolików no ale..
Cytat
Cytuj:
Czyli protestantyzm jest zbiorem (zlewnią, kloaką, jak zwał - tak zwał) wszystkich herezji - czy się to komuś podoba, czy nie. I z okazji "tygodnia jedności chrześcijan" winniśmy się modlić za naszych braci, aby czem prędzej powrócili do Kościoła katolickiego, jak tego chciał Pan Jezus od św. Faustyny:
O ile mi wiadomo stróżne kościoły katolickie nie tylko rzymskie i , starokatolicy lefebryści , etc. W prawosławiu pewnie też znajdziemy różne maci odstępstw od głównego pnia..
Zastanawiam się czy to też protestanci.. Pewnie dla niektórych katolików heretycy .. . Dla wielu katolików zwłaszcza w Polsce kto nie katolik to heretyk , protestant , komuch ,Żyd i mason w jednej osobie.. Al. Nazywanie wyznawców Chrystusa klaką jest grubą przesadą ..
Gdy bym jak tak napisał no no ..
A powoływanie się na wizję psychicznie chorej kobiety nie jest najlepszym rozwiązaniem


Niemniej jednak gdy spojrzyjmy na chrześcijaństwo. . Od samego początku jest ono podzielone..Podzielone instytucjonalnie ale w jedności Chrystusowej . Dzisiaj co światlejsi i chrześcijanie myślmy o jedności identycznie i. Nie widzą innej możliwości.. ( Zarówno katolicy jak i inne wyznania) ) . Jedność w Chrystusie a nie jedność w Instytucji.. Pewnie droga do takiej jedności daleka .. ale nie ma innej drogi. Ze inne wyznania w tym protestanci pójdą do kościoła katolickiego w sensie powrotu. To tylko mrzonka bardzo niepoprawnych katolików


Cz sty 25, 2007 11:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Cóż, Dextimusie i vox de profundis, przyznacie, że Emil był blisko ;) Jednak po co mamy zdradzać stare nicki - jakie jest IP każdy widzi. No, może nie każdy :D

Jak pamiętacie, byłam kiedyś na Waszym forum. Takiego przyjęcia jeszcze nikt mi nie zgotował. Cóż, zawsze musi być ten pierwszy raz ;) Oczywiście swoją postawę wobec innych ludzi podpieracie słowami Jezusa Chrystusa. Podobnie Waszą walkę o piękną i godną liturgię. Nazywacie ludzi obłudnikami, grobami pobielanymi, plemieniem żmijowym, a czasem nawet bezrobotnymi studencinami. Cóż, Wasz wybór. Modlitwy eucharystyczne określanie mianem beznadziejnych, księży posądzacie o lenistwo. Cóż, Wasz wybór.

Nie wiem jak w reszcie Polski, ale w Suwałkach PiS w ostatnich wyborach zastosował kampanię negatywną. Nie wyszło im to na dobre. Działacie na podobnych zasadach. W sposób chamski i pezpardonowy wytykacie błędy drugiej stronie (o ile można w tym wypadku mówić o drugiej stronie). Gdzie jest jakikolwiek wątek na tym forum, w którym opisywalibyście piękno Mszy Św. w rycie tradycyjnym? Czy pokażecie mi chociaż jeden post, w którym piszecie pozytywnie o czymkolwiek?
Na przykład, tyle było rozmowy na temat modlitw eucharystycznych. Może jakieś rozważanie, analiza słów I ME? Nie, bo po co?! Lepiej objechać cały kler za to, że używają II ME. A to głupcy i leniwcy.

"Kampania negatywna" nie jest skuteczna. To widać po reakcjach ludzi na tym forum.

Moim zdaniem dział Liturgia powinno zostać. Tylko tyle.

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sty 25, 2007 11:29
Zobacz profil
Post 
godunow napisał(a):
Ja byłem akurat dwukrotnie chrzczony i to w kościele katolickim.


Widocznie uznano, że ten pierwszy Chrzest był wątpliwy, więc ochrzczono Cię ponownie WARUNKOWO (formuła: "jeśli NIE jesteś ochrzczony, to ja ciebie chrzczę...")

godunow napisał(a):
Ale skoro chrzest wykonany przez ateistę jest ważny to dlaczego miałby być nie uznany


Jest ważny, o ile zostanie zachowana forma, materia i intencja. Jeśli pastor (lub ktokolwiek inny) chrzci (mając intencję uczynienia osoby chrzczonej chrześcijaninem) słowami "Ja ciebie chrzczę w imię Boga Wszechmogącego z Jego Synem" - to chrzest jest nieważny, bo Chrzest MUSI być pod rygorem nieważności dokonany formułą trynitarną. A niestety, jest sporo sekt protestanckich, które chrzczą "w imię Matki Przyrody" lub jeszcze gorzej.

godunow napisał(a):
Mnie się wydaje , ż chrzest włącza ( pieczętuje wśród chrześcijan nie tylko katolików


Ważny chrzest włącza każdorazowo do Kościoła, który jest - jak wiemy: JEDEN, ŚWIĘTY, KATOLICKI i APOSTOLSKI (jak to wyznajemy w Credo co niedziela: unam, sanctam, cathólicam et apostólicam Ecclésiam)

co do innych Kościołów (które nie uznają Papieża za Głowę Kościoła, a zachowały święcenia kapłańskie - prawosławni, część starokatolików, High Church w Angli) - są to schizmatyckie wspólnoty, które ODŁĄCZYŁY się od Kościoła i winniśmy się modlić, aby do tegoż JEDNEGO Kościoła jak najszybciej powróciły.

godunow napisał(a):
Niemniej jednak gdy spojrzyjmy na chrześcijaństwo. . Od samego początku jest ono podzielone.


ale od samego początku jest JEDEN Kościół, od którego różni pyszni odszczepieńcy odpadają.

godunow napisał(a):
Pewnie droga do takiej jedności daleka .. ale nie ma innej drogi. Ze inne wyznania w tym protestanci pójdą do kościoła katolickiego w sensie powrotu. To tylko mrzonka bardzo niepoprawnych katolików


np. Piusa XI? ;-)
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP ... 11928.html
Cytuj:
Skoro to mistyczne ciało Chrystusa, Kościół, jedno jest,(22) spojone i złączone jak ciało fizyczne, bardzo niedorzecznym człowiekiem okazałby się ten, kto by chciał twierdzić, że ciało mistyczne Chrystusa może się składać z odrębnych, od siebie oddzielonych członków. Kto więc nie jest z Kościołem złączony, ten nie może być Jego członkiem i nie ma łączności z głową.- Chrystusem. W tym jednym Kościele Chrystusa jest i pozostanie tylko ten, kto uznaje autorytet i władzę Piotra i jego prawnych następców, słuchając i przyjmując ją. Czyż Rzymskiemu Papieżowi, najwyższemu Pasterzowi dusz, nie podporządkowali się przodkowie tych, którzy zaplątali się w błędne nauki Focjusza i tzw. reformatorów? Synowie opuścili - niestety - dom ojcowski, lecz dom się nie rozpadł i nie zginął, gdyż w nieustannej pomocy Boga ma swą ostoję. Niechajże powrócą do wspólnego Ojca, który ich przyjmie z całą miłością, nie pomnąc na krzywdy, jakie wyrządzili poprzednio Stolicy Apostolskiej. Jeśli, jak to wciąż powtarzają, pragną z Nami i z naszymi się połączyć, dlaczegoż nie powracają jak najśpieszniej do Kościoła, "tej Matki i Mistrzyni wszystkich wierzących w Chrystusa?"(23). Niechaj usłyszą, co mówi Laktancjusz: "Tylko... katolicki Kościół - wola on - przestrzega prawdziwej wiary. On jest świątynią Boga. Kto do niego nie wstąpi, lub go opuszcza, ten z dala od nadziei życia i zbawienia"(24).


ja wiem, że to już 79 lat minęło i pewnie już nieaktualne... ;-)


Cz sty 25, 2007 11:38
Post 
rozalka napisał(a):
Nazywacie ludzi obłudnikami, grobami pobielanymi, plemieniem żmijowym


KIEDY ja kogoś tak nazwałem? Rozalko, idź na dziennikarza! Jesteś mistrzem w imputowaniu osobom trzecim słów, których nie wypowiedziały. Robotę znajdziesz bez problemu!

rozalka napisał(a):
Nie wiem jak w reszcie Polski, ale w Suwałkach PiS w ostatnich wyborach zastosował kampanię negatywną.


Nie mam nic wspólnego z PiS.

rozalka napisał(a):
W sposób chamski i pezpardonowy wytykacie błędy drugiej stronie (o ile można w tym wypadku mówić o drugiej stronie).


ja bym rzekł: mówimy prawdę, bez upiększania. I zdjęć również nie retuszujemy, co nam wielokrotnie bezpodstawnie zarzucano (np. Belizariusz)

rozalka napisał(a):
Gdzie jest jakikolwiek wątek na tym forum, w którym opisywalibyście piękno Mszy Św. w rycie tradycyjnym?


Były ze trzy. Jeden ze zdjęciami został usunięty, a kolejne zostały dzielnie spacyfikowane przez "Leszka Jana" oskarżeniami o "lefebvryzm"

rozalka napisał(a):
Czy pokażecie mi chociaż jeden post, w którym piszecie pozytywnie o czymkolwiek?


pisalismy wielokrotnie o radości z powrotu Mszy Trydenckiej na Śląsk, o zamiarach Kurii Rzymskiej w zakresie przywrócenia swobodnego kultu, wzywaliśmy do wsparcia modlitewnego Ojca Świętego, udzielamy się w innych dyskusjach (ks. Celnik uważa, że zawsze sprowadzamy je do jednego - cóż, niektórym wszystko się z jednym kojarzy...

rozalka napisał(a):
Na przykład, tyle było rozmowy na temat modlitw eucharystycznych. Może jakieś rozważanie, analiza słów I ME?


Pracuję obecnie nad zestawieniem porównawczym zawartości wszystkich obecnie używanych ME. Wywieszę na Breviarium i podam linka.

i - na koniec - powtórzę pytanie z innego wątku:

Marzy mi się zorganizowanie jakiegoś spotkania forumowiczów - w postaci panelu dyskusyjnego. Bardzo chętnie podyskutowałbym z Szanowną Moderacją, z ks. Celnikiem, z Tobą, z Jotką... Jestem pewien, że chętnie wpadliby również tacy ludzie, jak Vox, Porys, Tomek Torquemada, etc. Dyskusja byłaby PUBLICZNA, pod imieniem i nazwiskiem, z otwartą przyłbicą, bez kasowania postów, kneblowania gęby, itepe... Jestem w stanie zorganizować odpowiednią salę w Katowicach lub innym mieście.

Czy są chętni? Serio pytam.


Cz sty 25, 2007 11:51
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 19, 2004 19:24
Posty: 3644
Post 
Przepraszam Autorów wyciętych postów, ale ten wątek ma wyraźnie określony temat.

Zatem, jeśli ktoś nie ma w tym temacie nic do powiedzenia, niech lepiej milczy ;)

_________________
Co dalej za zakrętem jest?
Kamieni mnóstwo
Pod kamieniami leży szkło
Szło by się długo
Gdyby nie to szkło, to by się szło... ♪


Cz sty 25, 2007 13:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 56 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL