Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 10, 2024 2:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 dobre owoce Komunii na rękę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
To oczywiste, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę jest bardziej higieniczne niż do ust. Wielokrotnie w chwili przyjmowania Pana do swego serca towarzyszyły mi odczucia i odruchy wstrętu dlatego, że niejeden ksiądz wprost wpycha uślinione palce do ust. Brrrr.... okropność.
Co do nowoczesności, to się nie zgadzam, gdy jest to zwyczaj starodawny, około 900 lat praktykowany w Kościele.


So kwi 29, 2006 21:11
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
To oczywiste, że przyjmowanie Komunii świętej na rękę jest bardziej higieniczne niż do ust. Wielokrotnie w chwili przyjmowania Pana do swego serca towarzyszyły mi odczucia i odruchy wstrętu dlatego, że niejeden ksiądz wprost wpycha uślinione palce do ust. Brrrr.... okropność.


I to jest dla Ciebie aż taki wielki problem? Współczuję...


So kwi 29, 2006 22:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Tomek Torquemada, o ile mozna przyjac uzasadnienie wzgledami higienicznymi, o tyle trudno jest przyjac te druga motywacje, mianowicie nowoczesnosc. Chyba nie o nowoczesnosc, ale o swiadomosc i jak najgodniejsze przyjecie Chrystusa w Eucharystii chodzi. I dlatego wydaje mi sie, ze nie ma znaczenia czy do ust, czy na reke. Ja od kilkunastu lat mam taka mozliwosc. Przyznam sie szczerze, ze dlugo pokonywalam opor, by zaczac przyjmowac Komunie na reke. Przelamalam sie dopiero wtedy, gdy zostalam poproszona o przyjecie funkcji nadzwyczajnego szafarza. W pewnym momencie wydawalo mi sie, ze przyjmujac Hostie do reki, wyrazam wieksza gotowosc, swiadomosc, otwartosc na przyjecie Chrystusa. I rzeczywiscie, jest cos takiego jak moment krociutkiej adoracji Hostii spoczywajacej w dloniach, o ktorej pisze sw. Cyryl, ale przeciez ta adoracja nie konczy sie w momencie spozycia Hostii.
I tak na koniec, wtedy kiedy nie sluze jako szafarz, Komunie przyjmuje do ust, taka mam po prostu potrzeba serca. :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


So kwi 29, 2006 22:55
Zobacz profil
Post 
pedziwiatr napisał(a):
ale przeciez ta adoracja nie konczy sie w momencie spozycia Hostii


o właśnie. ona dopiero się wtedy zaczyna.


So kwi 29, 2006 23:01

Dołączył(a): Pn lis 07, 2005 12:00
Posty: 861
Post 
Atimeres napisał(a):
Patriarcha Cyryl Jerozolimski (przed 380 r.) poucza: "Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz "Amen". Uświęć też ostrożnie oczy twoje przez zetknięcie ich ze świetym Ciałem , bacząc, byz zeń nic nie uronił [...]
Przystąp do kielicha Krwi [...] Kiedy Twe wargi sa jeszcze wilgotne, doknij ich rękami; uświęć nimi oczy, czoło i inne zmysły [...] Zachowajcie te tradycje bez uszczerbku, trzymajcie się ich nienagannie"
.Tak więc - według św. Cyryla Jerozolimskiego - to zetknięcie Ciała i Krwi miało uświęcać ręce, oczy i inne zmysły.
Skomentujcie ten tekst!!


N kwi 30, 2006 12:24
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
cóż, to ja odpowiem wszystkim tradycjonalistom jak oni odpowiadają na wszelkie urozmaicenia liturgii nie zatwierdozne oficjalnie prze Kościoł

Kościółowi trzeba byc posłusznym, to co mówi Kościół jest słuszne i nie warto z tym dyskutowac, by nie popaśc w herezję. To sie również tyczy Komunii na rękę.


N kwi 30, 2006 18:52
Zobacz profil WWW
Post 
etniczna napisał(a):
Kościółowi trzeba byc posłusznym, to co mówi Kościół jest słuszne i nie warto z tym dyskutowac, by nie popaśc w herezję. To sie również tyczy Komunii na rękę.


Czy Kościół nakazuje branie Komunii do łapy?


Pn maja 01, 2006 6:36

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Po pierwsze, nie "do łapy", koleś. Jak już wcześniejsze wypowiedzi wykazały, chodzi o starożytny i godny szacunku zwyczaj stosowany przez apostołów i pierwszych chrześcijan, a następnie aż do ósmego wieku.
Po drugie, sposób przyjmowania Komunii świętej należy do tego, kto Ją przyjmuje.


Pn maja 01, 2006 8:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Tomku, a może powiesz nam, co wedłuyg Ciebie jest złego w Komunii na rękę?
Ja jednak nie widzę w tym nic złego


Pn maja 01, 2006 9:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Kościół zezwala na przyjmowanie Komunii "na rękę". Ale oczywiście pozostawia wiernym dowolność w formie - na stojąco/klęcząco do ust, czy do ręki.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn maja 01, 2006 9:33
Zobacz profil WWW
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Po pierwsze, nie "do łapy", koleś.


Nie jestem Pańskim "kolesiem". PLONK.


Pn maja 01, 2006 9:46
Post 
Kamyk napisał(a):
Tomku, a może powiesz nam, co wedłuyg Ciebie jest złego w Komunii na rękę?
Ja jednak nie widzę w tym nic złego


A dlaczego nikt mi nie napisze co w tym dobrego? Jedyne plusy rozdawania Komunii świętej do ręki, jakie wymieniono w tym wątku, były natury higienicznej.


Pn maja 01, 2006 9:48

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Zapomniałeś, koleś, o tym, co pisał św. Cyryl Jerozolimski.


Pn maja 01, 2006 10:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Jeśli ktoś chce to znajdzie w tym dobre strony. Choćby własnie chwila adoracji Jezusa na ręce
Jak ktos się uprze to znajdzie same negatywy
Tomek ja widze że Ty jesteś wyjątkowo anty nastawiony, dlatego się pytam jakie masz przeciw


Pn maja 01, 2006 12:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
może ktoś zacytuje sw Katarzyne ze Sienny, co ona na temat Eucharystii pisała! Przypominam że w starożytności, do IV wieku , V nie zajmowano się tematem Eucharystii tak jak sporami trynitarnymi, naturą Chrystusa etc.
Przyjęta forma było przyjmowanie Eucharystii na stojąco także na rekę a co wiecej brano ją do domu! Przypominam że liturgia wtedy były Ofiarą, uczta była póxniej w postaci Agape.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn maja 01, 2006 13:05
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL