Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 17:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 O języku łacińskim 

Uważam, że
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego jest dla Kościoła korzystne 14%  14%  [ 10 ]
Praktyczne zniknięcie języka łacińskiego nawet jeśli nie jest korzystne to nie przynosi szkody 14%  14%  [ 10 ]
Warto by było zrobić tak, aby w większości parafii przynajmniej raz dziennie Msza była odprawiana w języku łacińskim 51%  51%  [ 36 ]
Że należy na powrót wykopać z liturgii języki narodowe 21%  21%  [ 15 ]
Liczba głosów : 71

 O języku łacińskim 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
W Katowicach jest co niedziela Msza po łacinie ("posoborowa") o 11 w bazylice franciszkanów :)
Chyba zaczne w niej częściej uczestniczyć :)


Śr sie 02, 2006 22:04
Zobacz profil
Post 
angua napisał(a):
Według mnie przedsoborowa. Ale nie dam głowy - tym bardziej, że do tej pory wydawało mi się, że akurat ta na Wawelu jest posoborowa ;)


ta ranna na Wawelu jest ewidentnie przedsoborowa. zresztą ksiądz Wojtek nie odprawia innych.


Śr sie 02, 2006 22:04
Post 
angua napisał(a):
Według mnie przedsoborowa. Ale nie dam głowy - tym bardziej, że do tej pory wydawało mi się, że akurat ta na Wawelu jest posoborowa ;)


Msza przedsoborowa jest na Wawelu (w tygodniu) i u Bonifratów (w niedziele o 13:00). Ta od Bonifratów dawniej była u św. Wojciecha.


Śr sie 02, 2006 22:19
Post 
U mnie w kościele są łacińskie części stałe mszy - Sanctus i Agnus Dei - i bardzo mi to odpowiada :) Czasem zdarza mi się też bywać na mszach sprawowanych w całości po łacinie (np. w zeszłym roku w bazylice franciszkanów w wigilię Święta św. Franciszka).


Śr sie 02, 2006 22:33

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Tak jak ze względów praktycznych łacina stała się językiem Kościoła, bo była w Rzymie powszechnie rozumiana, tak też z tych samych względów (język martwy, niezrozumiały) została dzisiaj usunięta w cień przez języki narodowe.
Nie oznacza to, żeby w ogóle nie korzystać z łaciny. Chcę jednak podkreślić, że jest to język martwy, a w Watykanie istnieje specjalna grupa ludzi, którzy wymyślają nowe łacińskie okreslenia, których kiedyś w tym języku nie było.
Poza tym, o ile wiem, Jan Paweł II większość swych tekstów, nawet najbardziej oficjalnych, pisał po polsku, a dopiero później były one tłumaczone na łacinę i inne języki.


Cz sie 03, 2006 4:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 17, 2005 18:30
Posty: 268
Lokalizacja: Gdańsk
Post 
ToMu napisał(a):
Warto jednak nie być egoistą i zastanowić się, dla jakiego procentu ludzi ta msza byłaby zrozumiała :?:

Dla mnie nawet Msza w języku chinskim bedzie zrozumiała :razz:
A ktoś kto idzie do Kościoła raz w tygodniu by odwalic obowiązek to i po polsku nie rozumie.

_________________
Obrazek
Błogosławiony jesteś Panie, Boże ojców naszych,*
pełen chwały i wywyższony na wieki.
Dn 3,52


Cz sie 03, 2006 7:33
Zobacz profil WWW
Post 
Do Tomka i innych:

jeśli nie rozumiecie języka łacińskiego, nie chcecie iść na taką Mszę to w czym problem? Chodzi o jedną Mszę niedzielną, zostaje jeszcze conajmniej 4 lub 5 do wyboru.... Może Tomu nie warto być egoistą i myśleć tylko o sobie, pójść na taka Mszę jaka Tobie "odpowiada" a tą jedną zostawić "w spokoju" dla innych? Mówimy oczywiście o sytuacji hipotetycznej bo co powinno być, co chcielibyśmy aby było a co jest to widać.

Żeby nie było niedomówień: Msza z łaciną i chorałem NOM. A nie ryt trydencki.

Lefebryście, bijcie ;-)


Cz sie 03, 2006 7:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Kyllyan napisał(a):
ToMu napisał(a):
Warto jednak nie być egoistą i zastanowić się, dla jakiego procentu ludzi ta msza byłaby zrozumiała :?:

Dla mnie nawet Msza w języku chinskim bedzie zrozumiała :razz:
A ktoś kto idzie do Kościoła raz w tygodniu by odwalic obowiązek to i po polsku nie rozumie.

Nie. Będziesz wiedział, co się dzieje - ale słów rozumiał nie będziesz. A o tym właśnie mówię.

koralinek napisał(a):
Do Tomka i innych:

jeśli nie rozumiecie języka łacińskiego, nie chcecie iść na taką Mszę to w czym problem? Chodzi o jedną Mszę niedzielną, zostaje jeszcze conajmniej 4 lub 5 do wyboru.... Może Tomu nie warto być egoistą i myśleć tylko o sobie, pójść na taka Mszę jaka Tobie "odpowiada" a tą jedną zostawić "w spokoju" dla innych? Mówimy oczywiście o sytuacji hipotetycznej bo co powinno być, co chcielibyśmy aby było a co jest to widać.

Żeby nie było niedomówień: Msza z łaciną i chorałem NOM. A nie ryt trydencki.

Lefebryście, bijcie ;-)

Nie jestem egoistą. Wyraziłem swoje zdanie - jak dla mnie, jedna msza w tygodniu może sobie być po łacinie.

Zanim, koralinku, zaczniesz osądzać postawy innych, przeczytaj, jakie są odpowiedzi w ankiecie. Napisałem - zaznaczyłem nr 1 - i po prostu rozwinąłem. Egoizm :?: No tak, mój punkt widzenia, niezgodny z Twoim...

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz sie 03, 2006 8:05
Zobacz profil WWW
Post 
ToMu napisał(a):
Zanim, koralinku, zaczniesz osądzać postawy innych, przeczytaj, jakie są odpowiedzi w ankiecie.


Tyle, że ta ankieta jest do bani. Ja nie zaznaczyłam żadnej odpowiedzi. Lubię łacinę na mszach (mówię oczywiście o mszach posoborowych), ale jedna msza dziennie w każdej parafii to według mnie stanowczo za dużo. Śpiewanie po łacinie, choćby tylko stałych części, wymaga od ludzi przygotowania. Niestety - w Polsce doprowadzono do tego, że przeciętny katolik nie ma bladego pojęcia o liturgii w języku łacińskim (pisano zresztą przed papieską pielgrzymką jakie zdziwienie w Watykanie wywołał fakt, że ludzie nie będą potrafili uczestniczyć w mszy z elementami łacińskimi).


Cz sie 03, 2006 8:24

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Kyllyan napisał(a):
ToMu napisał(a):
Warto jednak nie być egoistą i zastanowić się, dla jakiego procentu ludzi ta msza byłaby zrozumiała :?:

Dla mnie nawet Msza w języku chinskim bedzie zrozumiała :razz:
A ktoś kto idzie do Kościoła raz w tygodniu by odwalic obowiązek to i po polsku nie rozumie.

Części stałe to może i po chińsku byłyby dla ciebie zrozumiałe. Ale co z częściami zmiennymi? Czytanie ich w nieznanym dla biorących aktywny udział w liturgii mija się z celem.


Cz sie 03, 2006 8:29
Zobacz profil
Post 
Leszek, Jan napisał(a):
Części stałe to może i po chińsku byłyby dla ciebie zrozumiałe. Ale co z częściami zmiennymi? Czytanie ich w nieznanym dla biorących aktywny udział w liturgii mija się z celem.


1. Wydawano kiedyś mszaliki z tłumaczeniami części zmiennych na polski. Mam taki - bardzo fajna sprawa. Jest w nim też osobne, przystępne wprowadzenie do każdej mszy. Super rzecz, bo można się do mszy przygotować zawczasu.
2. Drugie rozwiązanie, stosowanie na wrocławskim indulcie, to rozdawanie wiernym karteczek z przekładem części zmiennych na polski.


Cz sie 03, 2006 8:58

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
A po co te utrudnienia i koszty, skoro łatwo można zrozumieć teksty części zmiennych Mszy świętej w języku polskim?
Co do mszalików, to miały one na celu umożliwienie śledzenia przebiegu Mszy świętej przez poszczególne osoby, gdyż taka jest struktura Mszy trydenckiej, że każdy osobno odprawiał swoje nabożeństwo.


Cz sie 03, 2006 9:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Nie przeczę, części wtrącone po łacinie dodają kolorytu, zresztą z racji przynależności do chóru znam kilka pieśni w języku łacińskim, poza tym śpiewaliśmy Mszę Koronacyjną Mozarta - samo piękno :) , problem polega na zrozumieniu tego co akurat jest, jeśli jeszcze są to części stałe, to nie ma problemu, ale w przeciwnym wypadku wierni siedzą i "tylko" słuchają, bez uczestnictwa, a jednoczesne tłumaczenie mija się z celem.
Podczas Mszy koronacyjnej, przed każdą częścią prowadzący w formie wyjaśnień mówił co będzie w następnej części, ale to nie była oficjalna Msza, lecz koncert, inna sprawa że takie koncerty w trakcie których śpiewane są utwory po łacinie mogą zachęcić wiernych do współuczestnictwa. Co do samej łaciny... dla mnie osobiście najgorsza w nauce jest gramatyka :( reszta to samo piękno :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz sie 03, 2006 11:16
Zobacz profil WWW
Post 
kefas_piotr napisał(a):
Co do samej łaciny... dla mnie osobiście najgorsza w nauce jest gramatyka :( reszta to samo piękno :)


Do celów liturgicznych spokojnie wystarczy bierna znajomość. Jak się nauczysz ministrantury i 150 psalmów na pamięć, to zrozumiesz bez problemu 95% tekstów łaciny sakralnej :-)


Cz sie 03, 2006 11:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Monika75 napisał(a):
ToMu napisał(a):
Zanim, koralinku, zaczniesz osądzać postawy innych, przeczytaj, jakie są odpowiedzi w ankiecie.


Tyle, że ta ankieta jest do bani. Ja nie zaznaczyłam żadnej odpowiedzi. Lubię łacinę na mszach (mówię oczywiście o mszach posoborowych), ale jedna msza dziennie w każdej parafii to według mnie stanowczo za dużo. Śpiewanie po łacinie, choćby tylko stałych części, wymaga od ludzi przygotowania. Niestety - w Polsce doprowadzono do tego, że przeciętny katolik nie ma bladego pojęcia o liturgii w języku łacińskim (pisano zresztą przed papieską pielgrzymką jakie zdziwienie w Watykanie wywołał fakt, że ludzie nie będą potrafili uczestniczyć w mszy z elementami łacińskimi).

Do bani - to może nie.

Ale chodzi o dwie różne rzeczy: podejście do łaciny w ogóle (moje własne), a podejście do łaciny w liturgii ogólnie - czy ma być, czy nie.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz sie 03, 2006 19:14
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL