Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 18:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyczaju 
Autor Wiadomość
Post 
ToMu podział na "lepszą" prawą i "gorszą" lewą istniał bardzo, bardzo dawno temu. Teraz czegoś takiego nie ma; w końcu mamy papier toaletowy a więc nie musisz używać palców jak dawnych wiekach :lol:


Pn sie 14, 2006 11:36

Dołączył(a): Pt cze 18, 2004 13:21
Posty: 2617
Post Re: czy Komunia święta na rękę jest powrotem do dawnego zwyc
Dextimus napisał(a):
ToMu napisał(a):
No nie no... Bez przesady.
To lewa dłoń jest gorsza od prawej :?: :o


Spytaj jakiegoś mahometanina. Jedzenie trzyma się wyłącznie w prawej ręce, a podciera d... - wyłącznie lewą!

Czy dla Ciebie "jakiś mahometanin" jest autorytetem w tej kwestii, że się na niego powołujesz? Może i ludzie, którzy się nie myją muszą dokonywać takiego podziału, ale ich sytuacja jest dość wyjątkowa.

_________________
Opuściłem forum wiara.pl i mój profil czeka na usunięcie.
Pożegnanie jest tutaj


Pn sie 14, 2006 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
to Ja :) napisał(a):
ToMu podział na "lepszą" prawą i "gorszą" lewą istniał bardzo, bardzo dawno temu. Teraz czegoś takiego nie ma; w końcu mamy papier toaletowy a więc nie musisz używać palców jak dawnych wiekach :lol:

Czytając poprzednie wypowiedzi - można mieć co do tego wątpliwości :lol:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn sie 14, 2006 13:05
Zobacz profil WWW
Post 
Cytuj:
Czytając poprzednie wypowiedzi - można mieć co do tego wątpliwości
czyli, że używają także lewej ręki, a raczej palców z lewej ręki do dłubania w nosie i wyciągania z nich wydzieliny :clever: :lol:


Pn sie 14, 2006 13:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Zadziwiające jest, o jakie szczegóły można się kłócić i przegadywać - o lewą i prawą rękę. :o

A może jest jeszcze obowiazek słuchania tego co mówi kapłan na spowiedzi tylko prawym uchem? Albo wchodzenie do kościoła najpierw prawą nogą?

Przecież to drobnostki! I zadziwia mnie, że co poniektórzy nie widzą w dzisiejszym komunikowaniu nawiązania do tradycji pierwszych chrześcijan i ich komunii na rękę. To troche jak z upomnienia Jezusa o tym, że dba się tylko o zewnętrzną stronę naczynia zapominając o wnętrzu.

A takie "szanowanie" tylko prawej strony ciała, wybaczcie, brzmi strasznie zabobonnie [/url]


Wt sie 15, 2006 17:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
a ja jestem leworęczny :D

Zefciu ma rację, na wschdozie przyjmujac komunie nie ma kleczenia czy przykleczenia ale jest pokłon, ja moze to dziwne bardziej orientuje sie w liturgii maronickiej niz w ukrainsko-bizantyjskiej ale tam jest przyjecie komunii do ust, czasem pod dwiema postaciami i jest jak to nazwac takie lekkie przykucniecie i pokłon! Oraz po przyjeciu komunii znak krzyza ( czesto jest wykonywane znak krzyza po grecku oraz mi nie znany gdzie po wykoaniu krzyza wykonuje sie mały krzyz...)

U maronitów gdy jest komunia pod dwiema postaciami CIało Panskie jest moczone w Krwi Paniej wiec nie ma mozliwosci przyjac na rekę!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt sie 15, 2006 20:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lip 23, 2006 12:06
Posty: 51
Post 
Sorki, i tu się odezwę, a co 8). Po takim napieraniu, przecież to nie wstyd :-) .

O przyjmowaniu komunii świętej na rękę mówił w IV wieku św. Cyryl Jerozolimski:

Przystępując do ołtarza nie wyciągaj gładko ręki i nie rozłączaj palców. Podstaw lewą dłoń pod prawą niby tron, gdyż masz przyjąć króla. Do wklęsłej ręki przyjmij Ciało Chrystusa i powiedz "Amen". Uświęć też ostrożnie swoje oczy przez zetknięcie ich ze świętym Ciałem, bacząc, byś zeń nic nie uronił. To bowiem, co spadło na ziemię, byłoby jakby utratą części twych członków. Bo czy nie niósłbyś złotych ziarenek z największą uwagą, by ci żadne nie zginęło i być nie poniósł szkody? Tym bardziej zatem winieneś uważać, żebyś nawet okruszyny nie zgubił z tego, co jest o wiele droższe od złota i innych szlachetnych kamieni ("Eucharystia pierwszych chrześcijan").

W przytoczonym cytacie św. Cyryl nie mówi w jaki sposób my, obecnie mamy przyjmować komunię. Mówią o tym - instrukcje Episkopatu.

ZACHOWANY OPIS ŚWIADCZY, jak komunię przyjmowano podczas starożytnej Mszy św. I jest dowodem na to, że komunikowanie na rękę nie jest żadnym nowym zwyczajem w KK. A także: jakie jest realne znaczenie komunii św. dla wierzącego.


N sie 20, 2006 14:57
Zobacz profil
Post 
tutaj nie chodzi o prawą czy lewą rękę.
Ludzie dotychczas przyjmowali do ust. Jest masę ludzi chorych, starszych. Nieraz ksiądz dotyka ust chorego potem dotyka ust drugiej osoby.
Nieraz starsi ludzie nie biorą komuni tak energicznie jak młodzi, ksiądz podpycha ten opłatek aby jej nie wypadła.
Księdzu to rura, bo on i tak ręce umyje. A to że przenosi ślinę z ust jednego do drugiego, to co tam...
Przenoszą sie w ten sposób zarazki.
Forma na rękę jest bezpieczniejsza, gdyż ksiądz nawet niekoniecznie musi dotykać tej ręki.
Kościół wychodzi na przeciw, bo tylko czekać aż dojdzie do afery, gdy jakiś wierny zarazi pół kościoła. Zresztą zazwyczaj czasem ktoś choruje, a nie zastanowi się nad tym, że w ostatnią niedzielę przyjął komunię.
Wystarczy, że prasa odpowiednio nadmucha taką aferę i już nikt się nie odważy brać komunii inaczej :-)


Wt paź 03, 2006 11:12
Post 
zaraz, zaraz, przecież osoba świecka też ma brudne ręce więc nie tylko kapłan ma je brudne


Wt paź 03, 2006 12:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
hmm, mnie, jako leworęcznej generalnie zawsze myli się prawa z lewą. Więc na wszelki wypadek wolę, żeby przyjmowanie Komunii odbywało się tak, jak do tej pory :)

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Wt paź 03, 2006 13:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 17, 2006 7:29
Posty: 75
Post 
Ale jaki sens ma kladzenie komuni na reke? To dla mnie tak jak 'masz i robta co chceta', przeciez wiadomo, ze kazy i tak to zje wiec, po co na reke?

To tylko ulatwia zajecie 'satanistom', ktorzy lubi sobie takie rzeczy wynosic z kosciola i deptac.


Pt paź 13, 2006 22:03
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Ale jaki sens ma kladzenie komuni na reke? To dla mnie tak jak 'masz i robta co chceta', przeciez wiadomo, ze kazy i tak to zje wiec, po co na reke?

To tylko ulatwia zajecie 'satanistom', ktorzy lubi sobie takie rzeczy wynosic z kosciola i deptac.


Jaki ma sens kładzenie Komunii do ust? Taki sam "Masz i rób co chcesz". Przeciez wiadomo, ze kazdy moze to wypluć, więc po co "do ust" ?

Moznas wyjśc wypluć i podeptać....tylko jaki to ma sens?
Czy człowiek może zbeszcześcic Boga? Gdyby mógł, to Bóg nie mógłby być Bogiem. Takie "wyplucie i podeptanie" jest niczym w porównaniu z Jego wielkością. No chyba, ze ktos wątpi w Jego wielkośc, wtedy taki czyn może być traktowany jakom obrażoburczy...ale wtedy wiara takiego człowieka jest kiepska


Pt paź 13, 2006 22:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 17, 2006 7:29
Posty: 75
Post 
Ale z reki latwiej. sprobuj przenies oplatek w ustach i np w kieszeni albo w rece, to bedziesz wiedzial. Nie widze zadnego sensownego powodu, dla ktorego komunia mialaby byc dawana na reke. Bo w zasadzie po co? Tylko jest ulatwione wynoszenie go z kosciola.

Jesli uwazasz, ze w ten sposob nie da sie zbeszcescic Boga to sam podeptaj komunie. Dobra, zartowalem, ale milo by ci bylo, gdyby zobaczyl, ze ktos depcze sakrament?


So paź 14, 2006 9:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
W podobnym temacie już to pisałem, teraz powtórzę: jak ktoś będzie chciał, to i w ustach wyniesie, i może sprofanować Ciało Chrystusa.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So paź 14, 2006 22:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt paź 10, 2006 13:26
Posty: 627
Post 
ToMu napisał(a):
W podobnym temacie już to pisałem, teraz powtórzę: jak ktoś będzie chciał, to i w ustach wyniesie, i może sprofanować Ciało Chrystusa.


Teoretycznie może też zrobić sobie płukanie żołądka.

Tylko po co ułatwiać?

Słyszałem wiele razy, że na Zachodzie Europy i w USA wielokrotnie odnajdowano Ciało Pańskie poupychane pod ławkami, na posadzcze, w doniczkach czy w krzakach koło kościoła. Na Forum Frondy naoczny świadek opisywał kiedyś, jak zbierał porzucone Hostie w wiedeńskiej katedrze św. Stefana.


So paź 14, 2006 22:44
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL