Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 20:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Rok Liturgiczny 

"Ulubiony" okres w roku liturgicznym
Ankieta wygasła Pn lis 06, 2006 20:16
Adwent 0%  0%  [ 0 ]
Okres Bożego Narodzenia 12%  12%  [ 2 ]
Okres tzw. "karnawałowy" 0%  0%  [ 0 ]
Wielki Post 6%  6%  [ 1 ]
Święte Triduum Paschalne 59%  59%  [ 10 ]
Okres Wielkanocy 12%  12%  [ 2 ]
Okres zwykły 0%  0%  [ 0 ]
Uważam, że nie ma ulubionego okresu w roku liturgicznym 6%  6%  [ 1 ]
Wszystkie są tak samo ważne 6%  6%  [ 1 ]
Inne, jakie... 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 17

 Rok Liturgiczny 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 15:05
Posty: 3
Post Odpowiedz
Myślę że w centrum roku liturgicznego dla mnie najważniejsze jest Święte Triduum Paschalne.


Pt gru 29, 2006 19:51
Zobacz profil
Post 
PASCHA zdecydowanie !!!

Boże Narodzenie też ma klimat ale to takie sielankowe, przesłodzone się zrobiło tak że :x

a Pascha daje nadzieję.....


So gru 30, 2006 8:50
Post 
natomiast dziwi mnie brak głosów na Adwent.... dla mnie chyba nawet ważniejszy od Wielkiego Postu.... piękny czas!


So gru 30, 2006 8:52
Post 
koralinek napisał(a):

Boże Narodzenie też ma klimat ale to takie sielankowe, przesłodzone


Boże Narodzenie wcale nie jest przesłodzone. Już 26 grudnia przypomina, że odwaga trwania przy tym Jezusie, którego narodzenie świętujemy dzień wcześniej, przy Prawdzie, prowadziła często do męczeństwa i śmierci.


So gru 30, 2006 10:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Zdecydowanie Triduum Paschalne. To bądź co bądź wtedy człowiek został odkupiony od grzechu. :)

_________________
www.onephoto.net


So gru 30, 2006 15:10
Zobacz profil
Post 
Moniko, chodzi mi o to co się stało dzisiaj z "grudniowym świętem", Boże Narodzenie jest tak skomercjalizowane, ludzie w większości nie mają pojęcia jaki dramat ale jednocześnie jaki cud zdarzył się w Betlejem - to wszystko jest wypaczone i niewiele ma wspólnego z Prawdą... Przynajmniej w moim rozumieniu. Co do wspomnienia św. Szczepana masz oczywiscie rację :)


So gru 30, 2006 17:36
Post 
Oczywiście masz rację Koralinku co do skomercjalizowania Świąt Bożego Narodzenie. Tyle, że dzisiaj wszystko jest skomercjalizowane - od Wielkanocy, przez Boże Narodzenie aż po Wszystkich Świętyych.
Jeśli jednak ktoś pragnie dobrze przeżyć poszczególne święta i uroczystości to nie jest to niewykonalne - do kościołów komercja jeszcze nie weszła. Ja w każdym razie odpowiadając na pytanie o mój "ulubiony" okres liturgiczny miałam na myśli spojrzenie na niego od strony duchowej, a nie "sklepowo-telewizyjnej".


So gru 30, 2006 18:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 15, 2006 4:24
Posty: 19
Post 
Nie wiem czemu nie mogę zagłosować... Widzę tylko wyniki. Ankieta juz zamknieta ?
Moim ulubionym okresem liturgicznym jest okres zwykły. Przypomina o Bogu w codzienności a nie tylko "od święta".
Może głupie spostrzeżenie, ale zauważam większą różnorodność czytań, hymnów, wspomnień, np. w brewiarzu.
Pewnie dlatego tak zauważam, bo liturgia w zwykłym okresie zwraca moją uwagę na rzeczy o których kiedyś nie miałem pojęcia? a istnienia okresów świątecznych trudno nie zauważyć, i na religii w szkole tłuczone było głównie o świętach...
Jeszcze jeden, może dość prozaiczny powód - okres zwykły kojarzy mi się z wakacjami, których nie mam już, ale miło wspominam czasy wczesnej młodości kiedy miewało się "wakacje" :)


Wt sty 02, 2007 12:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL