Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 17, 2024 20:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 jeszcze o klęczeniu podczas Mszy 
Autor Wiadomość
Post 
jeszcze Orygenes do kompletu:

"Trzeba wiedzieć, iż pozycja klęcząca jest konieczna, gdy ktoś chce oskarżyć się przed Bogiem z grzechów, prosić o wyleczenie z nich i o przebaczenie. Jest to postawa właściwa dla tego, kto się upokarza (por. Ef 3, 14-15; Flp 2, 10" (Orygenes, O modlitwie, 31, 3).


Pn maja 22, 2006 15:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Mam wrażene Dextimus, że dla ciebie NAJWAŻNIEJSZA jest otoczka. Ja też zacytuję - jak to ująłeś - "Klasyka"

Mt 23,23-27
Przewodnicy ślepi, którzy przecedzacie komara, a połykacie wielbłąda! Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są zdzierstwa i niepowściągliwości. Faryzeuszu ślepy! Oczyść wpierw wnętrze kubka, żeby i zewnętrzna jego strona stała się czysta. Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.

A najważniejsze jest wnętrze!


Pn maja 22, 2006 16:33
Zobacz profil
Post 
Bob421 napisał(a):
Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.


o sobie piszesz, obłudniku?


Pn maja 22, 2006 19:43

Dołączył(a): So kwi 22, 2006 19:22
Posty: 60
Post 
Żydzi tez mieli na te swoje przepisy cytaty z Pisma. Weź sobie Dextimus te słowa z Ewangelii Mateuszowej do serca.


Pn maja 22, 2006 20:25
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
etniczna napisał(a):
Żydzi tez mieli na te swoje przepisy cytaty z Pisma. Weź sobie Dextimus te słowa z Ewangelii Mateuszowej do serca.

A Pani proponuję:
„Godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe” (Mt 3, 15)

i artykuł:
http://www.christianitas.pl/c/wszkolepr ... mu/?id=159


Pn maja 22, 2006 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Dextimus, a teraz z czystego serca i intencji. Może to będzie wyglądało że się mieszam w twoje prywatne sprawy, ale wydaje mi się że muszę to napisać. Dla spokojnego sumienia.

Piszesz, że każesz swojemu synowi klęczeć na mszy kiedy inni nie klęczą i dokładnie pilnujesz go w domu, jak się modli.

Niestety, musze powiedzieć, że znam bardzo dobrze osobę, która musiala przed mamą klęczeć i klepać paciurki jak była dzieckiem. Dziś ma 46 lat, w ogóle nie chodzi do kościoła, nie przystępuje do sakramentów. I sam mówi, że to dlatego, że zraził się w dzieciństwie, jak jego mama mu kazała klęczeć i modlić się przed obrazem.

Dlatego dobrze ci radze, może trochę przystopuj z tym klęczeniem syna na mszy, kiedy inni nie klęczą? On napewno się źle czuje, widząc że inni stoją a on klęczy. Nie wierzę, żeby nie miał jakichś przykrości z tego powodu. A po co mu one? Może się jeszcze zrazić tak do kościola, jak osoba którą opisałem powyżej i jak będzie starszy w ogóle nie będzie chodził do kościoła. A jego wspomnienia to będą, ze tak mi tata kazał, ja nie chcialem, ale cóż mogłem zrobić?

Proszę, przemyśl to, co napisałem.


Pn maja 22, 2006 22:47
Zobacz profil
Post 
Bob421 napisał(a):
Piszesz, że każesz swojemu synowi klęczeć na mszy kiedy inni nie klęczą


Nie napisałem, że "mu każę". On klęczy z WŁASNEJ i NIEPRZYMUSZONEJ WOLI. Dzięki katechezie, którą odebrał od swoich rodziców W DOMU. Gdybym poprzestał na katechezie parafialnej, to by pewnie stał albo siedział. Albo rozmawiał podczas Mszy św. z kolegami, jak jego rówieśnicy.

Bob421 napisał(a):
i dokładnie pilnujesz go w domu, jak się modli.


Gdzie ja tak napisałem? Sugeruję zakup nowych okularów. Są promocje, dostaniesz od razu zapasowąparę gratis.

Bob421 napisał(a):
Niestety, musze powiedzieć, że znam bardzo dobrze osobę, która musiala przed mamą klęczeć i klepać paciurki


gdzie ja napisałem, że każę mojemu synowi klęczeć, w dodatku przede mną i "klepać paciurki"?

Bob421 napisał(a):
Dziś ma 46 lat, w ogóle nie chodzi do kościoła, nie przystępuje do sakramentów. I sam mówi, że to dlatego, że zraził się w dzieciństwie, jak jego mama mu kazała klęczeć i modlić się przed obrazem.


Widocznie rodzice nauczyli go odruchów, zamiast religii. Swoją drogą nic dziwnego, skoro sami w praktyce utracili wiarę - wystarczy postać chwilę w kolejce u masarza, żeby się dowiedzieć, że ludzie dzisiaj bardziej ufają firmom ubezpieczeniowym niż Panu Bogu.

Bob421 napisał(a):
On napewno się źle czuje, widząc że inni stoją a on klęczy.


Misiu drogi,
jemu to absolutnie furczy i powiewa, co w kościele robią INNI. On nie przyszedł na Mszę świętą dla INNYCH, tylko dla Pana Boga. Zaręczam Ci, że mój syn mimo swego młodego wieku zdaje sobie sprawę z tego, W KOGO WIERZY. Nie zapomnę, jak dwa lata temu wikary podczas wizyty kolędowej dowiedziawszy się, że od czasu do czasu chodzimy z dziećmi na Msze św. "po trydencku" do FSSPX zaczął mojego syna ad hoc egzaminować z katechizmu. I po pięciu czy sześciu pytaniach (syn miał wtedy 7 lat) dał sobie spokój widząc, że próżne są starania udowodnienia nam jakiegoś odstępstwa.

Bob421 napisał(a):
Może się jeszcze zrazić tak do kościola, jak osoba którą opisałem powyżej


Odpowiedz mi na pytanie, co dostałeś w prezencie od rodziców na Pierwszą Komunię Świętą? Mój syn dostał swoje własne Pismo Święte w tłumaczeniu ks. Wujka (wyd. uwspółcześnione WAM 1962 r. z imprimatur bpa Karola Wojtyły) z wpisaną dedykacją i apostolskim błogosławieństwem naszego metropolity (po które udałem się osobiście do Niego na audiencję) oraz z wklejonym listem z błogosławieństwem i pozdrowieniami od emerytowanego kapelmistrza katedry w Ratyzbonie, protonotariusza apostolskiego, niejakiego ks. prof. Georga Ratzingera (kojarzysz może). I z tego właśnie prezentu ucieszył się najbardziej.

Masz dzieci? Wychowuj je sobie po swojemu. A od cudzych, a przede wszystkim moich się - delikatnie mówiąc - odczep.


Wt maja 23, 2006 11:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Widzę, że masz swoje zdanie na ten temat i raczej go nie zmienisz. Ja Cię nie zmuszam. Twoja sprawa. Napisałem to tylko dla mojego czystego sumienia.


Wt maja 23, 2006 15:24
Zobacz profil
Post 
Bob421 napisał(a):
Napisałem to tylko dla mojego czystego sumienia.


Syn sobie właśnie przeczytał Twojego posta.
Dołączył Cię do intencji swojej cowieczornej modlitwy różańcowej.


Wt maja 23, 2006 17:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 03, 2006 19:44
Posty: 190
Post 
Wiesz, po tym co piszesz właśnie, przestaję mieć wątpliwości w szczerość i prawdziwą wiarę twojego syna. Podziwiam. W tak młodym wieku. Widocznie są jednak dzieci, które rozumieją sprawy wiary. A za modlitwę dziękuę - zawsze się przyda :)


Śr maja 24, 2006 14:18
Zobacz profil
Post 
Ordynariusz diecezji Orange, bp. Tod Brown poparł ks. Martina Trana, administratora parafii Huntington Beach, który w gazetce parafialnej zarzucił osobom, które KLĘCZĄ po Komunii świętej oraz podczas innych części Mszy świętej - popełnianie GRZECHU CIĘŻKIEGO.

http://breviarium.blogspot.com/2006/05/ ... sz-do.html

Rozumiem, że w Diecezji Orange naprawdę nie mają już większych problemów, a Notitiae też przestali prenumerować, z powodu bankructwa?

Ręce, nogi i wszystko inne mi właśnie opadło.


Pn maja 29, 2006 16:05

Dołączył(a): Wt kwi 25, 2006 7:57
Posty: 506
Post 
Panie Piotrze - przedwczoraj na Błoniach widziałem "wiernych" rozpoczynających udział w Mszy św. od "startera" - oscypka z grilla ze stoiska na obrzeżach Błoń (karkówka i kiełbaska dopiero zaczynała się zmażyć, na moje oko powinny "dojść" na koniec Ewangelii), nie wiem, co jedli potem, bo wraz z rodziną udaliśmy sie w kierunku spodziewanego transparentu z napisem "BENEDICTUS XVI QUI VENIT IN NOMINE DOMINI" a chór już zaczął śpiewac "Gaude Mater Polonia", wiec czas już był ku temu najwyższy...

Pan sie czepia klęczenia, gdy standardem jest już liturgia z zakąską...

Chylę czoła za pomysł prezentu dla Syna...


Wt maja 30, 2006 11:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 12:05
Posty: 59
Post 
Módl się z uszanowaniem i duchu pokuty, a więc na kolanach. Gdy bowiem podczas rozmyślania wolno przybierać postawę wygodniejszą, w modlitwie ustnej należy szukać umartwienia, o ile kogoś słabość lub zmęczenie nie wymawia. Doprawdy, jeżeli Estera, mając stanąć przed królem odzianym w purpurę i siedzącym na wspaniałym tronie, zadrżała i zemdlała od wielkiej czci i trwogi, jakże nie zadrży i nie uniży się biedny człowiek, stojący przed majestatem Bożym i przemawiający do Boga! Gdy zaś duch się uniża, niech się upokarza ciało. Czytamy, że gdy raz św. Małgorzata Maria Alacoque jeszcze w wieku dziecięcym odmawiała koronkę siedząco, rzekła do niej Najświętsza Panna: "Dziwi mnie, moja córko, że mi tak niedbale służysz", Patrz, aby i ciebie nie spotkał ten zarzut, dlatego przemawiaj do Boga w pokornej postawie, unikając poufałości lub wygody, chyba że cię słabość lub inna przyczyna zmusza do tego.

Bp Józef Sebastian Pelczar. Życie Duchowe.


Wt maja 30, 2006 13:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Jest ruch w temacie. Albo kolejna zadyma (jak to w Metrze), choć ponoć już po ogórkach:
Cytuj:
Msza już bez klękania?

Być może już niedługo na mszy świętej nie będziemy klękać /AFPPiątek, 15 września (06:39)

Watykan rozważa, czy zrezygnować ze zwyczaju klękania wiernych podczas mszy św. Może ono być zastąpione tzw. postawą oranta, czyli rozpostartymi ramionami z dłońmi skierowanymi ku ołtarzowi, informuje "Metro".

Nad nowymi zasadami pracuje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Watykańscy eksperci chcą wypromować tzw. postawę oranta (od łacińskiego "orans" - modlący się), która miałaby zastąpić klękanie podczas mszy.

Na czym ona polega? - Wierny stoi z rozpostartymi rękoma, z dłońmi w kierunku ołtarza - wyjaśnia o. dr Dariusz Kowalczyk, prowincjał zakonu jezuitów. - To piękna postawa. Zyskuje popularność podczas modlitw wspólnot neokatechumenalnych, a w wielu kościołach praktykuje się ją podczas modlitwy "Ojcze nasz".

Liturgiści twierdzą, że rezygnacja z postawy klęczącej to powrót do korzeni: - We wczesnym chrześcijaństwie na początku naszej ery nie było zwyczaju klękania do modlitwy. W Piśmie Świętym też nie ma mowy o klękaniu, tylko o pokłonie. Typową postawą modlitewną była właśnie postawa stojąca z wyciągniętymi rękoma - tłumaczy prof. Anna Świderkówna, historyk antyku i badaczka Biblii z Uniwersytetu Warszawskiego. Skąd więc wziął się zwyczaj klękania? Według naukowców wywodzi on się z wczesnośredniowiecznej Europy, gdzie chłopi i słudzy klękali przed swymi panami.

Co na nowe zasady mówią polscy księża? - Tak się utarło, że klękamy, gdy chcemy oddać cześć, ale to nie zawsze jest na miejscu. Klękanie to postawa pokutna, a nie ma powodu, by się zamartwiać podczas podniesienia hostii na mszy - mówi o. Kowalczyk. - Odpowiedniejsza byłaby postawa oranta, bo wyraża radość: zwracając ku Bogu uniesione dłonie, wierny pokazuje, że jest otwarty i ufny.

Źródło informacji: PAP

Nie jestem biegły w historii liturgii, ale wyjaśnienia ewentualnego powrotu do pierwotnej formy, brzmią przekonująco.
Jest jeszcze aspekt "praktyczny". Nieraz widziałem jaką ludziom starszym lub niepełnosprawnym trudność sprawiają takie "gimnastyki". Nawet szczęśliwcom w ławkach. Niby w takim przypadku niemożliwości dostosowania się do wymagań liturgii uporczywe stanie gdy wszyscy klękają nie jest naganne, jednak wiele niesprawności nie jest widoczne, a zdarzają się tacy "współuczestnicy" co krzywo patrzą.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pt wrz 15, 2006 13:02
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Przyznam sie - moja pierwsza reakcja na tą informacje była "Jak to? Bez przesady!"
Ale jak sie nad tym zastanowiłem - to nie skreślam już tak z miejsca tej propozycji. Uważam że w czasie przeistoczenia powinna zostać zachowana postawa ukorzenia, ale jednocześnie uwielbienia. Jeśli postawa oranta spełnia te kryteria - to czemu by nie


Pt wrz 15, 2006 13:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL